Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

BPV , RB4, RB8 sunt borduri fabricate de Bosch/Motometer. Urmareste celalat topic pentru mai multe informatii legat de activarea range-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema de activare sau nu, nu depinde de interfata, daca ea poate sa citeasca/scrie bordul totul depinde de modificat bin-ul :icon_thumright:

banuiesc ca vagtacho 2.x a folosit.

Ma gandeam ca a incercat sa citeasca epromul din bord cu vagcom 311(?). :icon_thumright:

Dar cu VagTacho 1.7 se pot citi/scrie bordurile Motometer/Bosch?

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DZI'S in semnatura! ;)

:vaidecapulmeu: SCZ...daca era neagra...o vedeam :D

merge 99% stai linistit

Modificat de DZI'S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Terrabyt, la adresa 0x381 am 00. O sa incerc cu prima ocazie(masina este in Rm. Sarat) sa modific cu 02, dar nu cred ca va merge la mine daca la tine nu a mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari, in jud. Alba exista cineva care sa poata activa aceasta functie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa postez in numele tuturor celor care au bord BOSCH..SA NE ANUNTE CINE REUSESTE SA GASEASCA SI PT NOI ACTIVAREA!!..stiu ca suntem multi care avem BOSCH si nu s-a reusit "decodarea" bordului...Multumiri anticipate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Credeti ca se poate face modificarea adresei 416 pe obd, cu o interfata vagcom seriala utilizind programul VDS pe DOS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seara buna tuturor.

D-lor, la mine se poate activa functia RANGE? Daca da, ma poate ajuta si pe mine cineva din Bucuresti? Va multumesc anticipat!

Golf IV, ASZ 130CP 2002

Este identic cu cel de aici:

Modificat de rulotistul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce tip de Ceasuri ai. Daca sunt VDo, merge daca sub bosch/motometer, nu prea vrea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seara buna tuturor.

D-lor, la mine se poate activa functia RANGE?

Este identic cu cel de aici:

Eu cate am vazut pana acum modelul asta ca si in poza de mai sus dupa 2002 sunt RB sau BPV. Cele Vdo au inelele cromate(1J5). Totusi pt o mai mare siguranta trebuie scanat si identificat modelul.

@draganuta nu se poate, deoarece bordurile immo3 au de o procedura care necesita un seed key pt a intra in meniu serivice si a citi eeprom. Nici cele immo2 nu cred ca merg dar se poate incerca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Azi mi-am scanat masina cu un VAG com 311 si mi-am schimbat meniul in engleza.

Puteti sa-mi spuneti daca pentru instruments VDO V20 merge activata functia Range?

Oricum din cate am inteles nu se poate folosi VAG 311 si nici 409 ca nu se poate citi memoria flash.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce tip de Ceasuri ai. Daca sunt VDO merge, daca sub bosch/motometer, nu prea vrea !

Ai vazut ce a postat colegul cu doua posturi mai sus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Cele Vdo au inelele cromate(1J5).

Salut,

Eu am reusit sa activez functia Range si la unele borduri FARA inele cromate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.....si totusi nu este nimeni caruia sa ma pot adresa pt aceasta activare in Bucuresti>?>? Va multumesc mult

0722.300.901

Modificat de rulotistul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata ce mi-a spus VAG-COM-ul:

1J0 920 826C

KOMBI+WEGFAHRS RB8 V21

Merge activata functia??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va fi cineva la intalnirea de toamna care sa poata activa functia range?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

vreau si eu sa activez functia Range.chiar nu este cineva prin bucuresti care stie chestia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Veniti in Severin si o pot face eu, bineinteles daca aveti borduri VDO! :icon_thumright: :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie scanata masina cu un vagcom,iar daca ai, poti finaliza funtia Range cu ajutorul lui Vagtacho sau VagCommander.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu de ex nu am vag-com... anul de fabricatie la g4 meu este 11.2001. se poate face ceva? in cluj napoca chiar nu este nimeni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare din partea unui nestiutor...

OK. scanez instruments cluster.. .. in cazul in care bordul este apt pentru activarea functiei range

aceasta se face cu software-ul VagTacho? (soft-ul se presupune ca il am). Interfata dintre

PC si masina este "una speciala" sau se poate folosi cea cu care merge si VAG COM-ul 3.11?

Multumesc tuturor pentru orice raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!