Jump to content

Huruie Placutele De Frana


OviDU
 Share

Postare recomandată

de 2 zile dar aseara foarte accentuat cand pun frana se aude la roata dreapta ca si cum ar freca fier pe fier ( un huruit)... sa fie de la placute.... sau posibil si alta problema....?

-unde pot gasii niste placute frana ( undeva sa fie pe stoc)

- un service unde sa le schimb dar sa nu ma tina toata ziua pt niste placute....

PS: pe bord nu ma avertizeaza nimic ca si cum ca ar fi uzate sau ar trebui schimbate..

un numar de tel de la magazinul de piese prosche romania.........?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Editare titlu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ciudat, pentru ca in mod normal exista senzori care te avertizeaza asupra uzurii placutelor (dar numai pe fata, din cate stiu eu). Apropos, la care roata dreapta se aude la tine, in fata sau in spate?

Oricum, du-te cat mai repede la un service si verifica placutele din doua motive: 1. E vorba de siguranta ta si a celor din jur, daca ramai fara frane ... e de rau. 2. Iti uzezi discurile de frana.

Daca masina este in garantie banuiesc ca trebuie sa te duci la un service autorizat VW si sa cumperi piese originale, asa ca optiunile le stii: in Bucuresti Porsche sau Midocar, iar in provincie, mai aproape si mai de calitate la Buzau, ElcarGid.

Daca masina nu mai e in garantie, atunci nu stiu, asteptam alti colegi sa ne sfatuiasca referitor la un service bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun , merci pt sfat ...

si cateva informatii pt cei car sunt interesati:

numarul de tel direct Magazin Piese PBN :021. 208.36.61.

Program Luni-Vineri 9-19.

Sambata 9-15.

sa va spun si pretul: palcute fata 325 RON ; placute spate 241RON.

PS : va tin la curent cu cele intamplate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca sunt pietricele ...mi-au intrat si mie odata 2 mai mari si credema parca trageam dupa mine o legatura de sarme asa rau suna ...am crezut ca s-au dus placutele am dat fuga mi-am cumparat placutele repede si ma sunat mecanicu sa-mi zica ca operatia a reusit si ca am 2 gemene ..pietricele si ca placutele sunt ok

- alta varianta ar fi ca matrialul din care e facuta placuta respectiva sa fie mai dur si sa scoata sunetul ala ...

Modificat de qkdlao
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati km ai facut cu placutele respective? Daca ai un sunet ascutit poti sa iti dai seama cand placutele is pe duca inainte sa se aprinda senzorul. Faca un huruit mic cand apesi frana. Cel putin la mine asa a fost. Am auzit ceva m-am dus la verificare si au zis ca imediat ajungeau la senzor, mai mergeam maxim 200-300 km cu ele si se aprindea pe bord. Eu zic ca cel mai bine e sa faci o verificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am 35.500 KM si nu am umblat deloc la placute... in seara asta ma ocup de ele sa le schimb...

-se aude uneori nu tot timul cand calci frana un huruit...si tot uneori cand merg foarte foarte incet un scartait nu stiu cum sa descriu sunetul....vad in seara asta care e problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-da: freca fier pe fier... doar placutele fata stanga au senzor...cel putin la mine..cele care le-am cumparat tot fata stanga au senzor...si la mine freca fier pe fier in dreapta si in bord nu imi arata nimic aiurea rau chestia asta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acelasi zgomot il am si eu...de vreo 2 sapt ma cam enerveaza mai ales dimineata...se aude ceva infundat pe stg cand actionez frana...acu nu-mi dau seama daca e pe fata sau pe spate insa la viteza mare nu se aude deloc...doar cu viteze mici pana in 10km/h....ce poate fi?...lichid de frana lipsa, pietricele, placute uzate...?...discurile arata bine totusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am incredere in senzorii lor pt placutele de frana.. cel maibine da roata jos si vezi cum sta treaba......nu de alta dar sa nu ajungi sa faci scantei la franare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor.

Am patit-o si eu, pe stinga fata. O data la masina mea (din semnatura) si o data la masina surorii mele(identica cu a mea). Am scapat de zgomot de fiecare data dupa ce am "tras" un pic de ele cu accelerari si frinari mai puternice. Sunt convins ca intrase ceva acolo, cel mai probabil pietre. Dupa aceea totul a fost normal. Nu s-a aprins nici un martor nici in timpul problemei si nici dupa aceea.

Oricum, varianta ideala este totusi sa o rezolvi la service. Cum spunea colegul alxrro, este vorba de frine si de siguranta ta si a celor din jur.

Numai bine.

Modificat de newkid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La mine se aude daca am viteza super mica sub 10 km/h si cand apas frana super incet. Nu stiu de ce face asta ca am doar 18.000 km cu ea. Am sa vad daca mai face asa dupa ce ii pisc o frana pe la 140 pana la 0 km/h . O sa se inroseasca discurile hahahaha.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

sal baieti, sunt mai nou pe aci`......dar si eu am cam aceeasi problema......cand virez tot stanga ....se aude un zgomot fata dreapta........o fi problema cu placutele....?

passat 2007 ....49000 km....ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca placutele nu sunt schimbate in 49000km atunci eu zic ca e clar. Trebuie schimbate placutele

Cat despre senzori, acestia se declanseaza cand placutele sunt la o limita ce presupune ca le vei schimba in maxim 1000km (cel putin asa scrie intr-un manual de la masina mea).

Eu mi-am facut programare joi ptr schimbat placute la doar 33.000km desi nu s-au aprins senzorii (nici nu stiu daca are asa ceva). Ochiometric si "piciometric" (adica cum simt la pedala la franare) trebuie schimbate. Nu cred ca moare nimeni din cateva milioane cand e vorba de siguranta ta (desi sunt destui care fac asta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca placutele nu sunt schimbate in 49000km atunci eu zic ca e clar. Trebuie schimbate placutele

Nu stiu daca e chiar atat de clar. Eu am 55.500 km si nu am schimbat placutele. Am fost saptamana trecuta si am facut inspectia tehnica si am cerut in mod special sa mi se spuna daca e cazul sa schimb placutele de frana sau nu. Mi s-a spus ca mai merg pana la urmatoarea revizie. Masina franeaza bine, nu se aud zgomote suspecte. Si, daca imi aduc aminte, am mai vazut colegi pe forum care au schimbat placutele dupa 60.000 km, asa ca la 49.000 se poate sa nu fie neaparat necesar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se mai blocheaza repartitoru tijele alea pe care culiseaza etrierul mai els daca se merge destul de putin cu masina si in cazu asta uzeaza numai o placuta de obicei cea interioara senzorul de obicei e doar pe o roata si de acee nu se aprinde

ca solutie e simplu dai jos roata desfaci etrierul si vezi cum sunt uzate placutele daca una e uzata mai tare atunci sigur nu mai culiseaza etrierul si trebuie deblocat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

din nou passatul meu ma pune la grea incercare financiara....la 75000 km nu am schimbat inca nici o placuta dar discul fata dreapta a ajuns aproape 2/3 din grosimea celui pe stanga, iar toate discurile au bordura de la placutele de frana ( acestea nu calca pana sus si au facut o bordura care imi arata gradul de uzura alarmant al discurilor). Recunosc ca am un stil de condus destul de inamic dar calitatea lor lasa de dorit, cu toate ca mecanicii mi-au spus ca nu au mai schimbat inca discuri inainte de placute si nci placute peste 75000 km ... imi recomanda cineva niste discuri si placute de frana mai "trainice" :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la una dintre revizii, am intrebat un "mecanic" cam la cat se schimba placutele aproximativ,si a spus ca intre 25.000-30.000 eu le-am schimbat pe la 35.000 si erau foarte uzate (acuma fiecare cu stilul lui de mers ) dar 75.000 fara sa schimbi placutele chiar mi se pare enorm de mult...

Modificat de OviDU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La revizia de 45.000 de km mi-au schimbat placutele... Ciudat a fost la mine ca s-au dus alea de pe spate primele :unsure: . Placutele de pe fata cica mai mergeau inca 1000 de km. Deci in mare conteaza f mult stilul de condus ... Baietii de la service m-au intrebat daca iau curbele strans. Am inteles ca daca mergi cu viteza mare, cand pui frana, masina franeaza cu toate 4 rotile (bine ... mai incet cu alea de pe spate ca sa nu dea nebunelile in masina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
....la 75000 km nu am schimbat inca nici o placuta dar discul fata dreapta a ajuns aproape 2/3 din grosimea celui pe stanga, iar toate discurile au bordura de la placutele de frana ( acestea nu calca pana sus si au facut o bordura care imi arata gradul de uzura alarmant al discurilor). dar calitatea lor lasa de dorit, cu toate ca mecanicii mi-au spus ca nu au mai schimbat inca discuri inainte de placute si nci placute peste 75000 km ... imi recomanda cineva niste discuri si placute de frana mai "trainice" :)

Este clar ca placutele au avut un defect de fabricatie in sensul ca sarja materialului nu a fost omogena , materialul mai dur nimerind la tine (si la altii care probabil le-au schimbat din timp , mecanicii lor observand pericolul). Din acest motiv, al duritatii excesive a placutelor acestea te-au tinut 75tkm si au tocit discurile. Ceea ce nu este normal, materialul placutei trebuind a fi mai moale pt. a proteja piesa mai mare(discul). Daca vrei placute de frana mai trainice...adica sa le schimbi pe la 300.000km si 10 discuri , revolutionezi servisarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar 75.000 fara sa schimbi placutele chiar mi se pare enorm de mult...

Eu am 62.000 km si nu le-am schimbat si merg inca foarte bine, fara zgomote suspecte, iar franarea e OK.

Ciudat a fost la mine ca s-au dus alea de pe spate primele :D

Mi se pare ca placutele de pe spate sunt mai subtiri, probabil de aceea s-au dus primele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi mai tare si franezi, cele din spate sunt mult mai utilizate decat cele de pe fata. E posibil asta sa se fi intamplat in cazul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citind acest topic inainte de a pleca in concediu, am luat decizia ca inainte de plecare sa fac o vizita la mecanic pt a verifica placutele, ca dupa ce am citit pe aici, am vazut ca la b6 si placutele tin mai putin, bagand cat mai multe de vina. Am ajuns la mecanic. Acesta cand a auzit cati km are masina (38.000 km) si ce vreau sa verific, mi-a zambit ironic. A urcat-o pe elevator, s-a uitat la placute, si mi-a spus ca nu s-au uzat nici pana la jumatate....Intr-adevar se mai intampla cazuri, in care la 40.000 km sa trebuiasca schimbate placutele, dar asta inseamna ca soferul merge mai mult cu piciorul pe frana decat pe acceleratie, sau hai sa acceleram sa prindem viteza dupa care suntem nevoiti sa franam pana aproape de oprire. Intr-un astfel de stil, la nici o masina nu vor tine nici placutele, nici alte componente...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!