Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

Am si eu o intrebare nu am stat sa citoesc tot topicul. Daca pun comenzi pe volan se anuleaza comenzile de pe maneta de la stergatoare cu care umblam in computerul de bord si trece pe volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot lasa sa functioneze si alea sau se pot anula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut. La un golf5 2004 pot pune spira asta de la colegul care o vinde si un calc de coloana 1K0 953 549 CH ca sa imi functioneze comenzile de pe volanul de golf6?

http://vwforum.ro/topic/93111-vand-diverse-golf-mk5/#entry1956694

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce schimbi spira? tu ce calc de coloana ai cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind 2004 masina, mai mult ca sigur are spira cu A in coada care nu e compatibila cu calculatorul cu CH. Trebuie spira mai noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil, sa aibe type1....mai mult ca sigur. Trebuie 1k0 959 653 C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, am cu A type I, intrebarea mea era daca e ok spira de la colegu, este cu C. Care parte din spira mea trebuie pastrata? Ms

Sent from my LT26ii using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok aia, de la tine nu pastrezi nimic din spira.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos colegi.

Revin dupa ce le montez, mai ramane sa iau calc de coloana si cred ca trebuie sa modific maneta de CC din A in G, nu?

Va salut

Modificat de Razv911
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus Spira cu C si un calc de coloana de proba Type II. Singura problema e ca imi da la claxon short to ground si claxoneaza cand pun contactul vreo 2 sec. si se opreste, dar, dupa, nu functioneaza daca apas airbagul. Sa fie de la spira problema ?

Se poate verifica, sau chiar remedia ? Sa faca vreun contact in panglica ceva?

Va salut.

Modificat de Razv911
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred.... de obicei, cand spira e cu probleme, nu mai claxoneaza.

Ce calculator ai pus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus un BD. Sa-l pun inapoi pe cel type 1 care l-am avut sa vad daca e ok cu ala?

Sent from my LT26ii using Tapatalk

Modificat de Razv911
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai avut dreptate Florin. Era de la calc de coloana. L-am pus pe cel de dinainte si functioneaza claxonul.

Multumesc. O zi buna

Sent from my LT26ii using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor.

Am primit mai demult un volan de GTI si tentatia de a-i face comenzile functionale a fost prea mare sa-i rezist.

Cineva de la Porsche mi-a spus dupa seria de sasiu ca am computer de coloana compatibil cu comenzile, prin urmare piesele necesare ar fi fost controlerul din interiorul volanului si cablajul de airbag. Controlerul l-am imprumutat de la un prieten dar cablul l-am cumparat nou. Dupa mai multe incercari esuate de codare si mesajul "out of range" am inceput sa studiez mai bine problema si implicit forumul care este foarte util, mai ales daca il consulti inainte de a face ceva si nu dupa.

Dupa o scanare vag-com am aflat codul computerului meu de colana care are terminatia BN, prin urmare incompatibil cu MFSW.

Daca iau in calcul pretul cablului 1K0971584C care a fost 200 lei (la Porsche era 230), pretul controlerului din volan pe care il aveam cu imprumut dar ar fi trebuit sa-l platesc si pretul computerului de coloana compatibil, totalul iese mai mult decat imi pot permite momentan pentru moftul de a butona volanul. Volanul de GTI e frumos si fara comenzi active :)

Daca mai exista fani doritori de comenzi pe volan ii pot ajuta cu cablul de airbag si bineinteles cu toate cunostintele acumulate pe parcursul experimentelor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa montez comenzi doar pentru a controla rcd-ul? Am calc de coloana care suporta BC montat pe masina dar nu am BC.

Modificat de Serban87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa poti controla doar volumul de la RCD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar volumul? Melodiile nu o sa pot sa le schimb?

@Araym

Si unde il montez? :) Nu stiu daca accepta la reprezentanta VW Pitesti.

Modificat de Serban87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru schimbare cluster fara reprezentanta, vorbiti cu colegul Terrabyt.

"Stie bine cu ele".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca info. Eu mi-am pus volan de Golf 6 si merge si volumul si sa schimb melodiile. Nu am BC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai comenzi de BC pe maneta stergatoarelor? sau nu ai deloc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!