Jump to content

Modulul Confort


mcmihai003
 Share

Postare recomandată

Sa rezolvat problema sa schimbat modulul central de confort si acum merge,pus pe masina cealalta la fel ramane armata. Acum dupa ce modele se mai potriveste modululin afara de skoda sau ce an trebuie sa fie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    29

  • Al Bundy

    11

  • bigstar

    9

  • alin_irimia

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Azi am probat cu alt modul de la o alta skoda si la fel ...al meu mergea la el al lui la mine nu... mai exact ca curent sa verific de alimentat se alimenteaza nu are nici o anormalitate restul functiilor.Sa incerc si cu modulul central de confort?

 

parca mai ieri, nu mergea cu alt modul .....

 

ce modul iti trebuie ? ce are el pe masina..... ori are 1C0 959 799x ori 1J0 959 799xx - acum, daca pui altceva decat are el pe masina, de la alt model/marca, trebuie sa-i modifici eepromul - ca sa lucreze cum trebuie.

 

cu ce le modifici ? rescrii adresele, folosind VDS Pro.

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat modulul de pe usa nu cel principal...si modulul central de confort are codul :1C0959799B 045 sa inteleg ca meege ai cel cu 1J0959799...fara rescriere ca nu am interfata necesara nici cunostinte.mersi pentru ajutor dragi colegi

Modificat de bigstar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu merge..... trebuie sa identifici - scanare - ce are el pe masina.... daca are 1J0 959 799xx - asta trebuie sa-i cumperi. Daca are 1C0 959 799x - asta alegi - mai departe, in functie de modelul dupa care provine, trebuie reprogramat.

 

in cazul tau, cumpara-i exact ce are, daca nu ai cum sa-l faci. Dupa aia, ii adaptezi telecomenzile doar - daca are asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci atat.... cumpara ce trebuie, adapteaza telecomenzile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare si la multi ani!

Beneficiind de putin timp liber si de faptul ca mi-am adus aminte cat de tare ma irita faptul ca telecomanda masinii merge de la 2-3 metri vreau sa va cer un sfat.

Masina este elegance O1 din 2002 cu 4 geamuri electrice si cheie originala tip briceag si de ceva timp mi-am dat seama ca cheia de baza merge de la distanta din ce in ce mai mica. Am inlocuit bateria cu una noua si tot la fel, apoi am luat cheia de rezerva care in scurt timp tot asa a facut si am inlocuit din nou bateria. Am inteles ca este o buba a modulului confort si trebuie sa stiu daca este sigur asa si cat costa, evident SH. Precizez ca am scapt in mai multe randuri cheile pe jos si ma gandeam ca poate am stricat mecansimul din cheie, dar am disfacut cheiele si toate pareau intacte.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e de la modul ci de la telecomenzi. Ia alta SH si adapteaz-o pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,

Am nevoie de calculator confort 1C0959799B 01B.

Este necesar sa fie exact modelul 01B? Sper sa gasesc in dezmembrari...

Orice sfat este acceptat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu... e suficient sa fie 1C0959799B

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, negrufabian said:

Salut,

Am nevoie de calculator confort 1C0959799B 01B.

Este necesar sa fie exact modelul 01B? Sper sa gasesc in dezmembrari...

Orice sfat este acceptat!

Asa cum am mai scris - orice modul se poate reprograma - daca nu ai cu ce sau cum...atunci urmareste sa fie de pe aceelasi model, varianta caroserie...si tot cu volan pe stanga..daca masina ta asa are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pentru informatii. Astept sa gasesc modulul potrivit si oricum imi fac programare la reprezentanta pentru instalare. Am intrebat si ma costa in jur de 150-160 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o sa ti-l monteze, daca te duci cu piesa SH ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da da, totul este rezolvat :) a zis sa duc factura cum am cumparat piesa ca sa dovedeasca provenienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am reglat electric oglinzile la masina si am observat ca atunci cand reglez oglinda de pe partea stanga se misca si oglinda din partea dreapta. Invers nu este valabil..

Sa fie oare tot de la modulul confort defect??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, este o setare normala. Doar soferul poate regla ambele oglinzi, ceea ce e logic, pasagerul nu ar avea nevoie de oglinzi...

Poate fi dezactivata din vcds. 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA g4 , O1 , nu poate fi dezactivata cu VCDS. Doar cu modificarea softului din modulul de confoert.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca m-ati inteles. Eu cred ca este un defect deoarece ultima data cand am reglat oglinzile nu s-au miscat amandoua atunci cand am comutat joystick-ul in pozitia L (left). S-a miscat doar oglinda din partea stanga, nu si cea din partea dreapta.

Oare nu tin eu bine minte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand comuti pe L - stanga - trebuie sa se mute amandoua - cand comuti pe R - dreapta... doar cea din dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ciudat..inseamna ca am uitat eu de cand am reglat ultima data oglinzile.

Multumesc pentru rapsuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut

Ma gandeam dc e vreo varianta si posibilitate sa montezi pe o octavia din 2000 Ahf care are inchiderea centralizata din cheie cu un modul de confort care are centralizata pe cheie. modulul de confort trebuie sa fie banuiesc apx la fel , ce ar trebui sa urmaresc.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am o bora cu 4 geamuri electrice, iar pe partea dreapta fata am schimbat macaraua si motorul electric al geamului. Cand conectez motorasul geamul functioneaza, insa doar pentru 5 minute. mentionez ca usa respectiva nu se incuie odata cu celelalte...as putea reseta cumva modulul confort cu vcds sau exista alta modaitate sa remediez problema? ms anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai ce reseta. Ai cumparat acelasi cod de motoras cu calc aferent ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost acum la un prieten, s-a uitat la motoras si spunea ca nu e compatibil calculatorul de pe motoras, e diferit si da totul peste cap. o sa caut alt calculator, care sa aiba probabil acelasi cod cu cel de la usa soferului. mersi bundy! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut baieti, am schimbat de curand modulul de confort insa numai functioneaza telecomanda. Aveti idee daca tre sa schimb cheia cu totul sau se poate rescrie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!