Jump to content

Modulul Confort


mcmihai003
 Share

Postare recomandată

Modul confort 1co959799A poate fi inlocuit cu 1co959799B?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    29

  • Al Bundy

    11

  • bigstar

    9

  • alin_irimia

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

cel cu A este pentru 2 geamuri electrice - are 3 mufe - pentru a comanda inchiderea usilor spate.

 

cel cu B este pentru masini echipate cu 4 geamuri electrice, are doar 2 mufe...

 

deci, plug and play, doar cu modificari.... in teorie - depinde care este problema ta... si ce echipare ai.

 

daca ai masina cu 2 geamuri electrice si speri sa-i poti monta modulul cu B, nu merge direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar masina este cu 2 geamuri si in ce ar consta acele modificari?Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina ta este cu doua geamuri electrice si ai probleme cu modulul confort, te sfatuiesc sa iti cauti cu 1co959799A.

 

te-am rugat sa imi zici care este problema.... de ce vrei sa-l schimbi ? vrei sa treci la 4 geamuri electrice sau e defect ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut scurt la plafoniera si nu mai merge acea functie in rest functioneaza totul.mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi pe placa modulului, pe langa relee - cel mai probabil ti-ai prajit un pic cablajul pe placa - se poate reface.

 

altfel, cauta unui cu A - chiar daca se gaseste mai greu - nu merita sa modifici instalatia el, pt atata lucru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

un modul confort :sick: defect :tuktuk: , sare cineva :icon_bounce: ?

in ajutor bineinteles, daca se poate? :soothe[1]:

Modificat de RRS 4motion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut.am o skoda octavia 1 1.6 2001 si nu imi merg luminile din usi, iar cele din plafon merg cand vor nu recunoaste daca usa e deschisa sau inchisa.am inteles ca ar fi vorba de modul confort.unde este montat?daca ar fi sa il inlocuiesc imi afecteaza inchiderea centralizata?tre sa mai spun ca am si geamurile setate sa se ridice singure cand incui masina. inchiderea a fost montata separat.sper sa ma fi facut cat de cat inteles

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand verifica yalele = switch-urile, vezi sa nu ai lipituri reci, etc. Abia dupa asta, mergi pe modulul confort = se afla sub bord, in partea stanga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoti mufa de la calculatorul de usa si masori cu multimetrul. Daca ai continuitate intre cele doua fire de la switch - in pinii din calculatorul de usa, cu usa deschisa - atunci e ok.

 

Mai mult ca sigur de la switch este - e boala lor.... a VAG-urilor din generatia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum s.ar putea remedia problema.am fost cu ea la untester si nu ia dat de cap.


iar lumina din plafon merge incontinu daca o las aprinsa.nu se stinge cand inchid usa sau cand incui masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plafoniera - butonul trebuie sa fie dat la maxim dreapta. Nu se stinge .... la tester trebuia sa verifice in blocurile de masura, daca ai vreo usa care apare ca deschisa - chiar daca ea era inchisa - in blocurile de masura.

 

de remediat - se rezolva... jos yala, refacuta, etc.

 

inainte de toate trebuie verificat ce apare in blocurile de masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca ar trebui sa o pun iar pe tester?as putea sa dau singur yala jos?


la plafoniera maxim dreapta ramane aprins.doar in unele cazuri se stinge, adica in 10% din cazuri.si inainte sa se stinga se aude un click pe undeva pe sub volan dupa care urmeaza sa se stinga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

01331 - Door Control Module; Driver Side (J386)
        49-10 - No Communications - Intermittent este de la o skoda Octavia 1 VRS, se manifesta in felul urmator...se descuie-se incuie merg geamurile   toate usile le vede  dar nu se deschide din cheia briceag cand descuie din butucul usi  nu se dezarmeaza ledul inca lumineaza intermittent si incepe sa sune alarma.Am refacut lipiturile de pe usa sofer verificat continuitate fire burduf-- modul...este a doua skoda care nu merge nimic din ce au mai mers la altele..ce se poate face?

Cred ca asta este si motivul pentru care nu functioneaza nici o cheie briceag am incercat sincronizarea ma anunta  prin beep ca sau sincronizat dar nimic.

Modificat de bigstar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda de pe usa soferului se regleaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intarziat cu raspunsu pentru ca am fost sa verific sa stiu exact,da merg ambele .

Modificat de bigstar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica daca ai alimentarile necesare in mufa modulului de pe usa soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am probat cu alt modul de la o alta skoda si la fel ...al meu mergea la el al lui la mine nu... mai exact ca curent sa verific de alimentat se alimenteaza nu are nici o anormalitate restul functiilor.Sa incerc si cu modulul central de confort?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred sa fie de la yala, daca a fost refacuta corespunzator - nu are ce sa fie din ea.

 

verifica calculatorul de usa - vezi in primul rand, sa nu ai pini oxidati in mufa acestuia, verifica cablajul, verifica alimentarile lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

01331 - Door Control Module; Driver Side (J386)

        49-10 - No Communications - Intermittent este de la o skoda Octavia 1 VRS, se manifesta in felul urmator...se descuie-se incuie merg geamurile   toate usile le vede  dar nu se deschide din cheia briceag cand descuie din butucul usi  nu se dezarmeaza ledul inca lumineaza intermittent si incepe sa sune alarma.Am refacut lipiturile de pe usa sofer verificat continuitate fire burduf-- modul...este a doua skoda care nu merge nimic din ce au mai mers la altele..ce se poate face?

Cred ca asta este si motivul pentru care nu functioneaza nici o cheie briceag am incercat sincronizarea ma anunta  prin beep ca sau sincronizat dar nimic.

 

Cred ca modulul din usa nu vede ca s-a dezarmat de aceea ledul inca lumineaza si suna alarma deci un contact imperfect, switch blocat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are treaba cu switch-ul sau lipiturile reci.... care deja le-a remediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt atent verificate switch-urile si din interior refacute lipiturile ramane sa verific alimentarile modulului cu pricina si revin .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!