Jump to content

Modulul Confort


mcmihai003
 Share

Postare recomandată

Salut,

Acum o luna am cumparat de la un dealer Skoda o masina Octavia Tour.

Printre dotarile optionale am ales si alarma auto (cod PDB) si telecomanda pentru inchidere centralizata (cod PD1).

Am inteles ca inchiderea automata a geamurilor (eu am geamuri electrice numai pe usile fata) poate fi activata numai daca masina are modulul confort.

Cum imi dau seama daca masina mea are modulul confort sau nu ?

Va multumesc,

Mihai

ps: acum am vazut ca se poate verifica prin inchiderea masinii cu cheia; geamurile ar trebui sa se ridice...o sa incerc

Modificat de mcmihai003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    29

  • Al Bundy

    11

  • bigstar

    9

  • alin_irimia

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

ar trebui sa-l aiba fiind vorba de model 2007-2008. Stiu ca modulul confort parca poate sa incuie automata usile dupa depasirea vitezei de 20 sau 30 km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai inchidere centralizata si geamuri electrice eu zic ca ai modulul confort dar ca sa fii sigur baga un vag-com si o sa fii sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functia confort o au toate vag-urile care au geamuri electrice. Din cate stiu, alarma originala nu poate ridica geamurile la armare. Pentru asta ai nevoie de un modul suplimentar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod cert ai functia confort. Un drum la dealer pentru activare si gata....Iti zic din proprie experienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod cert ai functia confort. Un drum la dealer pentru activare si gata....Iti zic din proprie experienta.

Cred ca ai dreptate.

Aseara am incercat sa o inchid cu cheia avind geamurile deschise si s-au ridicat si geamurile.

O sa fac o vizita dealerului.

Multumesc,

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa faci o vizita dealerului? Ce sa faci la el?

Aaaa, sa cativezi inchiderea geamurilor. Nu cred ca o sa faca dealerul asa ceva, dar in aria Golf IV era undeva un topic despre inchiderea geamurilor din telecomanda.

http://vwforum.ro/index.php?showto...dicare++geamuri

http://vwforum.ro/index.php?showto...dicare++geamuri

http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry334095

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui o diagnoza pe masina vei vedea daca ai modulul confort, ceea ce mai mult ca sigur il ai fiindca si eu il am pe O1 a mea, deci chiar nu este necesar sa ajungi la un dealer. Iar in ce priveste activarea comenzii de inchidere a geamurilor in momentul in care incui din telecomanda asta nu stiu sigur daca este ca optiune. Eu unul mi-am setat inchiderea automata a usilor cand ajung la o viteza de 25 km/h. :nono:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu printr-o vizita la dealer mi-am activat atat inchiderea geamurilor la activarea alarmei cat si blocarea usilor la peste 15km/h. Operatiunea a fost gratuita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Ieri mi-am desfacut la masina din semnatura capacele de plastic de la bord ca sa reglez modulul de inchidere after market (montat de cel dinainte) si am observat ca modulul confort are trei mufe iar instalatia care intra in acesta are doar doua mufe. Tind sa cred ca modulul nu e cel al masinii. Modulul are codul 1C0 959 799 A. Se poate verifica daca e asa cum am zis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuia sa notezi si terminatia codului.

S-a pus pe octavia, din 2001 pana in 2010

Codul respectiv are mai multe terminatii, fiecare cu diferite particularitati.

047, 0CS, 03Z, 03R.. vezi care din astea este..

cele cu mentiunea RHD sunt pentru masinile cu volan pe dreapta.

tmp.pdf

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa fie al masinii... am gasit si eu pe o O1 asa.... ideea e ca cel cu A - 3 mufe, se pune la masinile cu geamuri manuale pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca si pe vechea mea masina era la fel, cu o mufa goala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici sunt toate inscrisurile de pe modul si DA masina are geamuri manuale pe spate.

1C0 959 799 A

ZM midimax 5DK 008 213-00

III 33904 :H01/S0004

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok....se intalneste asa la Octavia 1. A trei-a mufa, comanda inchiderea usilor spate - la O1 au rezolvat-o fara ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok atunci. Multumesc pentru ca m-ati scos din ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

La o skoda octavia 1 ,1.9 alh din 2007 dintr-o data nu mai merge nici un geam electric(de pe nici o usa) ,nici oglinzile electrice,nu am nici o eroare pe centrala electrica nici pe instrumente iar pe cen-con nu imi da voia!

sa verificat firele din manson usa sofer,curent ajunge la modulul de pe usa sofer si siguranta de pe panoul de relee.

nu merge absolut nici o comanda de pe usa soferului nici inchiderea centralizata  din buton din interior in schimb merge din butucul usi perfect.Ce as putea sa mai verific ca totul este mort am schimbat si blocul de butoane de la sofer si nu schiteaza absolut nimic nu se aude nici un releu cupland !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu nu ai centrala electrica. Trage de firele de la modulul din usa si vezi daca nu ramai cu unukl rosu/galben in mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa verific continuitatea firului ,presupun ca ajunge pana la modulul confort...si da eroarea pe care am avuto era pe 35:Centra. Locks 1Fault Found 01044-Control Module Incorrectly Coded dar am verificat si este codarea buna respectiv 00019

Modificat de bigstar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
oliviubendea

Aceeasi problema o am si eu. Nu mai merge nimic din usa stanga fata. Un electrician imi zice ca e modulul confort de vina. Reprezentanta imi zice ca e modulul de inchidere din usa de vina. Ambele costa 1300 lei / buc cel putin. Am incercat sa schimb modulul de confort cu unul second, dar ori nu era ala de vina ori era stricat. Intr-o zi cand a fost foarte cald am incercat inchiderea centralizata din usa si a mers, dar apoi nu am mai putut sa o deschid si a trebuit sa ies pe celalalta usa  :tuktuk: . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, cauta un calculator de usa SH.... este in jurul la 200 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica intai firele din mufa calc de usa, mai ales un fir rosu/galben. trage de el sa vezi daca nu iese din mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ovidiu treci pe la mine intr-o zi si poate te pot ajuta , ai nr tel in profil

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Unde este localizat modulul de confort la Skoda Ocavia 1?Nu se mai inchid usile din telecomanda si un mecanic a spus ca ar fi modulul confort de vina.Am inteles ca este undeva in partea stinga linga volan cred.Este masina unui prieten.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo este. Verifica sugurantele intai 6 si 14.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!