Jump to content

Coduri Si Preturi Piese Seat , Audi , Skoda , Vw


Elanul
 Share

Postare recomandată

Multumesc, dar acela este codul pentru hayon.

Pe mine ma intereseaza pentru reperul 27 din poza ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 4,9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GABIVVX

    1104

  • Kostas

    155

  • Dolfin

    126

  • iuliu1984

    89

Top Posters In This Topic

Posted Images

image.png.204aa4c834b116f56d6973cedb82a013.png

Scuze, am citit pe "diagonala" si doar Hayon mi-a ramas in minte :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.Cine ma poate ajuta pentru seria asta de sasiu wvwzzz1kz8m195710  cu patru coduri de amortizoare Koni fata spate dar nu sport.Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau măcar bilstein b4 ca pe codul de origine și pe sasiu vin 7 coduri și koni și bilstein b4 cu gamba de 55mm nici magazinele nu știu ce sa îmi aducă nici eu nu stiu ce sa aleg și nu vad diferența între ele decât de cod și de preț 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ordinea fireasca este sa-ti identifice cineva amortizoarele cu codul original pe baza de VIN, apoi tu poti cauta piese AM pe catalogul producatorilor respectivi, strict dupa codul de OE.

 

Sau daca ai o decodare de VIN scrie aici PR-urile pentru suspensie, model masina, data productie, motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 tdi BMN 170 cp jetta 2008

Am și codurile originale  ale amortizoarelor date de etka pe seria de sasiu .....dar totuși pe codurile de original al amortizoarelor vin mai multe echipări pe aftermarket

1T0 413 031 GJ - amortizor oe fata

1K0 513 029 HK - amortizor oe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa speram ca identificarea in ETKA a fost corecta dupa serie, insa un cod este schimbat de 8 ani:

- 1T0413031GJ - amortizor gaz sub presiune, piesa eliminata in 01.03.2013 si inlocuita cu

- 5C0413031BD - amortizor gaz sub presiune

 

- 1K0513029HK - amortizor gaz sub presiune

 

Nu sunt familiarizat cu cataloagele Koni sau Bilstein, tin minte ca nu sunt foarte exacte, adica deloc.

 

La Sachs functioneaza foarte bine, iar echivalenta este:

- Sachs 312 615 - fata

- Sachs 312 617 - spate

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut codurile date de tine sachs și sunt foarte moi ...chiar leam dat jos după 1000 km....trecusem pe kyb sr din păcate bune 1 an jumate dar din cauza drumurilor se duc foarte repede în special pe fata troncane tija în ele...

De aceea vroiam sa încerc și altceva koni sau bilstein ...pe koni nu găsesc nimic ...am găsit ceva pe bilstein

Oricum multumesc

Bilstein fata 22-139191

Bilstein spate 19-127439

Acum nu știu dacă ar fi mai bune sau mai proaste ca sachs dar kyb nu mai vreau sigur

Modificat de iahimmihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a trece pe alta marca asigura-te ca cele vechi Sachs erau exact cele corespunzatoare codului tau OE.

Multe magazine au software general (multi marca) in care fac ele o echivalenta fara legatura cu catalogul original al producatorului.

 

Solutia civilizata ar fi niste amortizoare noi OE, sau daca vrei ceva de calitate, sub OE, dar mai bune ca Sachs, Koni, Kyb, etc, alege produsul Economic:

- JZW413031A - amortizor gaz sub presiune, fata, "ECO"- Economy

- JZW513025AB - amortizor gaz sub presiune, spate, "ECO" - Economy

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Produsul economic nu știu dacă înseamnă mai bun ...e mai prost

Cele vechi erau pt masina sunt exact codurile care le-ai dat și tu 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer la codurile de sachs aftermarket 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Produsul economic inseamna mai prost ca OE, dar in general peste AM sau cel putin un AM de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am încercat sa sun la bilstein sibiu intrun final am vb cu cineva de acolo dar nu ma pot ajuta vroiam coduri precise ale amortizoarelor..au recomandat sa le scriu direct celor de la bilstein Germania 

Acum...am întrat pe site-ul celor din Germania și am găsit pe modelul meu de masina după cod motor an etc doua modele de amortizoare pe fata pentru suspensie normala și suspensie sport ...acum întrebarea este ce amortizoare sa iau ținând cont ca am arcuri eibach pro kit ...sport sau normale ?

Dolfin ajută-mă???

Screenshot_20210317-111039_Chrome.jpg

Numai cele cu diametru 55

Jonglez între cele doua sport sau standard...vad ca pe spate e unul singur merg și și 

Cred ca și de aici e confuzia ca nu găsesc pt troaca asta amortizoarele corecte ...e model sport specificat pe toate etichetele mașinii cât și pe certificat 

Dar acum ce pun pe eibach prokit sport sau standard???

Modificat de iahimmihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O decodare de VIN ti-ar putea indica ce PR coduri ai.

 

Pentru codurile de amortizor original pe care spui ca le ai sunt urmatoarele PR-uri asociate:

Fata

PRCode: 2UA = Standard design
PRCode: 2UC = Sports version
PRCode: G46 = Front shock absorption
PRCode: G57 = Front shock absorption

 

Spate

PRCode: 1JC = Rear shock absorption for sports design
PRCode: 1JK = Rear shock absorption sports design
PRCode: 5C0 = Without special body measures
PRCode: 5C1 = Body measures for increased safety requirements

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci as putea sa pun orice din imaginea aia 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe spate ai Sport Design, logic ar fi si pe fata sa fie la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da dar pe spate de ce nu găsesc sport separat....la amortizor pe spate scrie pentru suspensie sport/standard

Si eu ma refer strict la imaginea care am pus-o de pe situl bilstein germania

Cel mai mult ma interesează astea doua 

22-131614 pentru versiune standard 

22-139191 pentru versiune sport 

Ca pe spate vad ca merge pe ambele versiuni.

Si eu am arcurile schimbate cu eibach pro kit ....ținând cont ca ca nu mai am arcurile originale nu știu pentru ce tip de amortizor sa optez pentru standard sau sport 

Deci pe spate este un singur tip de amortizor un singur cod care este pe amândouă versiuni standard sport iar pe fata sunt doua coduri unul sport și unul standard și când spun ce sa aleg nu știu dacă merg pe arcuri ca ma gândesc numai la tija sa nu fie mai scurta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramane sa iei tu o decizie pentru tine, eventual intoarce-te la OE, n-ai ce sa gresesti acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta o știu .Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, iahimmihai said:

Pai da dar pe spate de ce nu găsesc sport separat....la amortizor pe spate scrie pentru suspensie sport/standard

Si eu ma refer strict la imaginea care am pus-o de pe situl bilstein germania

Cel mai mult ma interesează astea doua 

22-131614 pentru versiune standard 

22-139191 pentru versiune sport 

Ca pe spate vad ca merge pe ambele versiuni.

Si eu am arcurile schimbate cu eibach pro kit ....ținând cont ca ca nu mai am arcurile originale nu știu pentru ce tip de amortizor sa optez pentru standard sau sport 

Deci pe spate este un singur tip de amortizor un singur cod care este pe amândouă versiuni standard sport iar pe fata sunt doua coduri unul sport și unul standard și când spun ce sa aleg nu știu dacă merg pe arcuri ca ma gândesc numai la tija sa nu fie mai scurta 

22-139191 este standart
35-108177 sunt B6 varianta sport galbene

19-127439 pt spate

Tine cont de ce culoare au arcurile EIBACH.
Rosu iti coboara garda cu 45-50 fata si 30-35 spate
Negru ....30 fata si 30 spate


Daca ai avut probleme cu Kayaba si Sachs,ori faci enduro cu masina ori ai alta problema.
Koni nu fac amortizoare echipare de standart ci numai amortizoare destinate pe suspensii sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu fac nici enduro nici alte chestii ....dar kyb ultra sr made în spain sunt bune cât sunt noi după 1 an jumate sunt praf și nu în genul ala ca lansează masina ....troncane amortizorul ....iar eibach sunt negre sunt eibach pro kit ....nu eibach sportline care ar fi roșii.....iar bilstein sunt împărțite în categorii b4 pt suspensie standard și b4 pt suspensii sport (tot b4) de culoare negre  iar de bilstein b6 și b8 nu vorbim care sunt galbene

22-139191 este standard dar pentru suspensie sport ....nu faceți confuzia între amortizor pentru suspensie standard cu amortizor spentru suspensie sport....poți sa vezi foto ce lam pus eu 

Iar eibach știu cum coboară....pe mine ma interesa strict b4 care au doua coduri  unul pentru suspensie standard și unul pentru suspensie sport

Modificat de iahimmihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si iti explic sachs sunt praf mai ales aftermarket coduri luate după vin-ul mașinii....sunt foarte moi și la o lăsatura mai adâncă în asfalt luata în viteza simțeam cum dădeam cu burta de asfalt după care ma arunca în sus care cu kyb ultra sr  nici nu mișca pe lăsatura aia ....dar din păcate kyb sunt bune chiar foarte bune  cât sunt noi 1 an după care troncane pur și simplu amortizorul......începe cu un scartait după care cu troncanit și crede-mă sunt la al 4 set  și deja le cunosc...

 

Modificat de iahimmihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai ai amortizoarele originale poti sa le reconditionezi, este o persoana renumita prin Comuna Rosu, langa Bucuresti, am inteles de la altii ca le reconditioneaza (schimba gaz, ulei, simering-uri) si le face exact cum vrei (de tari, curba de amortizare), are clienti din zona motorsport.

 

M-am referit la cele originale pentru ca am retinut ca cele AM din cauza calitatii pieselor (cilindrii, material), nu merita bataia de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am înțeles ideea

O sa merg momentan pe bilstein b4 le-am comandat deja

Nu zic ca kyb nu sunt bune ....sunt...tren pe sine ....dar pentru puțin timp din cauza bănuiesc a drumurilor rele și se duc foarte repede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!