Jump to content

Sunet Ciudat Cand Trec Peste Denivelari


garceaa
 Share

Postare recomandată

Niste tampiti cu tiotii in tara asta!

Trebuie sa invatam sa ne diagnosticam si sa ne reparam singuri masinile, trebuie sa invatam toate chicitele di tot felul de legi ca sa ne aparam drepturile, trebuie sa fim cu ochii in ţ-şpe mii ca sa nu ne calce in picioare toti pungasii astia... Si zicea boul ala de Geoana ca da nu stiu cati euro la fiecare om care revine in Romania. Prost sa fii sa te intorci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • oldhit

    16

  • olteanu82

    10

  • garceaa

    9

  • davides

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bucuria nu a durat mult se apre ca acel zgomot a reaparut si de aceasta data nu mai este de vina izolatia iar zgomotul este tot in spate si nu pot sa imi dau seama daca vine din partea dreapta sau stanga dar devine din ce in ce mai enervant acest lucru si chiar nu mai vreau sa merg la reprezentanta si sa zica ca nu are nimic. A rezolvat cineva aceasta problema? Ma gandeam sa incerc varianta cu acel spray W40 la bucse spate dar nu cred ca am sa rezolv ceva. Aveti o parere de la ce poate fi de aceasta data acest zgomot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca vine din exterior? Nu stiu cat de aiurea ti se va parea asta, dar cand cautam informatii pentru cazul meu am citit pe forumul Octavia ca un zgomot asemanator cu al tau, de plastice la denivelari mici, s-a dovedit a fi de la prizele in care se prind centurile de siguranta pentru locurile din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zebeleizis o sa investighez ceea ce spui tu . Sunetul este ca si cum un plastic atinge un fier si asta numai la viteze mici sa spunem pana in max 15 km/h si la denivelari mai apare. Zona zgomotului este portbagaj/hayon.

Modificat de THC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, astazi am venit cu masina de la service, cost total 220 ron ce am schimbat: bieleta antiruliu, burduf planetara dreapta.Problema care am observat o si care m a determinat sa ma duc la service a fost faptul ca atunci cand treceam peste denivelari se auzea un zbanganit dar asta doar la viteza mica si cand masian se balansa stanga dreapta foarte mult, problema care a rezolvat o a fost inlocuirea bieletei 90 ron, am schimbat si burduful pentru ca era putin gaurit pierdea vaselina.

La verificare am gasit si bucsele bratelor fata cele mari crapate partial pe jumate, am decis sa nu le schimb pentru ca nu detin suma necesara am inteles ca ar costa destul de mult si am schimbat de o luna piese in jur de 20 de milioane la ea si de asemenea masina nu troncane absolut deloc acum merge brici.

Am facut si poze respectivelor bucse mecanicul a spus k trebuie schimbate cat mai repede dar se vedea dupa fata lui ca e cam japcar scuzati expresia.

Mai jos aveti pozele celor 2 bucse. Sunt deteriorate dar eu cred k mai tin 2-7k km in conditiile in care eu merg mai mult prin oras incerc sa evit gropile.

post-84165-0-73536800-1295883317_thumb.j

post-84165-0-80648600-1295883334_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pe telefon acum si nu vad detaliile tale, ce maina ai. Iti spun insa ca eu am cumparat de la Volksman pentru A3-ul meu si bucsele mari, care sunt in pozele tale si pe cele mici cu 50 ron bucata. Nu sunt, deci, foarte scumpe.

Probabil ca este scump montajul lor. Mi s-au cerut 200 ron pentru asta. Mai caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

madutzu22 bucsele alea alea tale sunt fleci ... tu nu vezi ca sunt rupte,fisurate ... nu astepta sa se auda tronsc si pong ... acum cum ai zis si tu, intervine problema banilor ! Cand ai buget alocat pt. asa ceva poti sa le schimbi, pt. ca trebuie schimbate.Dar sa nu te gnadesti ca e ok ca mergi cu ele asa ...

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce s-ar putea intampla daca nu le schimb prea curand?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai bucsele absorb socurile produse de la gropi,denivelari si alte cele. Daca bucsele nu sunt ok, cine va prelua aceste socuri ? puntea,semipuntea ... e logic ca alta componenta sa faca treaba ei dar nu o va face bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsele inca se mai tin nu sunt rupte de tot, deci momentan absorb in continuare socurile acum nu stiu cat or mai tine dar sper sa mai tina minim 500km.

Merg ca cu oul cu ea:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@THC-cred ca am gasit raspunsul la problema ta...eu azi am strans corespunzator amortizorul hayon dreapta sus,era desfiletat bine de tot si oarecum juca...l-am strans,e ok acum,nici un zgomotel.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI la mine surubul de la amortizor haion era desfacut destul de mult.

La mine portbagajul trebuie trantit foarte tare ca sa se inchida, daca il trantesc normal se inchide superficial(daca impingi in el se misca si se vede o distanta intre usa portbagajului si stopurile) si stergatoru luneta nu functioneza.Mentionez ca apas destul de tare pe zona de sub clapa de deschidere (semnu w) atunci cand usa se apropie de inchizatoare altfel trebuie sa dau cu el de ai impresia ca se darama masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ vali_devill Merci pt pont, o sa ma uit sa vad care e starea amortizoarelor de la hayon. Ce am observat este faptul ca acum pe zapezile astea si temperaturile joase nu sa mai auzit acel zgomot decat foarte rar ceea ce ma face sa fiu intr-o ceata totala. Am fost la un service si mi-au schimbat bucsele de bara stabilizatoare ca erau praf dar zgomotul tot sa auzit iar baietii de acolo mi-au demontat toate plasticile de pe hayon si portbagaj ca sa depisteze zgomotul si tot nu au rezolvat nimic. Cand au ridicat masina pe elevator nu au depistat nimic in neregula la busile de pe spate...amortizor...nici ei nu inteleg de unde vine zgomotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

OK, e aproape oficial si la mine: ieri dimineata aveam frecatul acela la suspensia dreapta fata, azi e un scartait ca de cauciucuri. Am 56 mii km. Slabe sanse sa fie de la pietrisul de pe marginea drumului, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Buna,

Stie cineva daca bucsele de bara stabilizatoare punte fata , piese oem , se pot achizitiona separat? adica doar bucsele ? am un golf 5 1.9 tdi. Daca da imi puteti recomanda un magazin ?

Multumesc,

Modificat de Virinel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Bucse mari si mici schimbate nu mai am zgomot deloc la servis mi -a zis ca este bara de torsiune

Modificat de rasvanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare ,

 

Am si eu un scartait care apare doar cand e frig afara <10 grade . Am reprodus acel zgomot cu o roata pe bordura , apasand pe aripa fata :

 

https://youtu.be/7JDjDzWsFUM

 

Zgomotul pare sa vina de la arcuri , sau partea de sus. Aveti vreo idee? Am fost la service si din pacate, acolo nu am reusit sa le reproduc zgomotul...

Modificat de carcotashu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
On 11/18/2015 at 9:02 PM, carcotashu said:

Salutare ,

 

Am si eu un scartait care apare doar cand e frig afara <10 grade . Am reprodus acel zgomot cu o roata pe bordura , apasand pe aripa fata :

 

https://youtu.be/7JDjDzWsFUM

 

Zgomotul pare sa vina de la arcuri , sau partea de sus. Aveti vreo idee? Am fost la service si din pacate, acolo nu am reusit sa le reproduc zgomotul...

@  carcotashu

chiar daca a trecut ceva de la postul tau , ai descoperit care era problema? am si eu un sunet similar la masina mea

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. Cand trec peste denivelari pentru reducerea vitezei in momentul in care masina face balans se aude un zgomot ca si cum ar freca ceva fier pe fier.. aveti idee ce poate fi ? Sa frece scutul termic de evacuare oare ? Ori vreun carenaj ?

Am incercat 2 persoane sa ne lasam pe masina ca sa reproducem situatia dar nu s a auzit nimic..

Ati întâmpinat problemea asta ? 

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De obicei se aude mai tare. In filmare am trecut peste 4 denivelari.

La service au ridicat din umeri, dar nu era chiar reprezentanta.. :)

Orice parere e buna venita.

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat prin inlocuirea celor 4 bucse de la bratele de pe fata. E diferenta mare in comportamentul masinii pe orice fel de denivelari.

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
costin_lori

Salut,

Mai nou am un zgomot la trecerea peste denivelari care se aude de la broasca masinii pe partea soferului.

Cred ca e vorba de incuietoare - cred ca veriga de blocare a încuietorii loveşte percutorul acesteia.

Ceva solutii stie cineva? Orice sfat e de ajutor.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana nu desfaci sa vezi concret.. greu de spus. Oricum tot acolo ajungi.

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!