Jump to content

Sunet Ciudat Cand Trec Peste Denivelari


garceaa
 Share

Postare recomandată

Am inceput sa aud un sunet ciudat cand trec peste anumite petice de asfalt de pe strada care sunt mai inaltate. Nu stiu de la ce poate fi. Are cineva idee.

E ca si cum ar freca ceva. De ex: cand dai cu maneca pe birou(e cam stupida comparatia, dar asta mi-a venit in gand)., numai ca e un sunet mult mai gros. E prezent numai la denivelari. E ca si cum ar fi ceva desprins si la denivelare ar freca pe ceva. Nu stiu de la ce ar putea fi, dar nu vreau sa am probleme. Ma poate ajuta cineva cu o idee??? Oricum maine am programare la service pt un control la cablaje si o sa le expun si lor problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • oldhit

    16

  • olteanu82

    10

  • garceaa

    9

  • Cily

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca e un sunet exact ca un ''frecat intre 2 bucati de cauciuc'' sunt bieletele antiruliu.La mine asa a inceput si s-a transformat in bataie.Eu am 90.000km....depinde acum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa ceva.

Poti sa-mi explici si mie "putin mai pe romaneste". Nu ma prea pricep la mecanica. O.T.: eu vand calculatoare. Nu prea stiu care e rolul bieletelor anti-ruliu

Mi le acopera garantia?

Mersi anticipat

P.S. poate pot sa te ajut si eu cu o problema IT&C

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sunt bieletele vestea proasta este ca nu ti le acopera garantia... cati km are masina? vin-o si tu duminica la intalnire si poate elucidam misterul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie mi se aude un cloncanit la gropi, cred ca-s bucsele, aflu maine cand duc masina la revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are 18 000Km. Sa vad ce-mi zic maine la Serpico. Imi pare rau dar nu am cum sa ajung duminica. Nu sunt in Craiova. Va tin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e de la bielete...ar fi mult prea repede.A mea are 90.000km si pana acum nu am avut probleme.Ciudat totusi ca multi s-au plans de acest lucru si multi dintre ei tot asa cu putini km :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi se intampla lucru asta cand pun jantele de tabla pe 15 cu cauciucuri de iarna...recent mi le-am pus palea de vara inapoi pe 17 si nu am nici o problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am schimbat jantele anul asta. Nu vreau sa vorbesc cu pacat, dar a inceput sa faca de cand masina a fost la ei si mi-au schimbat bara spate. Iar pe chestia cu garantia, daca sunt duse si nu le schimba, o sa fac mare tambalau, pt ca nu mi-am luat frate Dacie. Am 18 000 Km si nu e normal ce se intampla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zici ca a inceput zgomotul dupa ce ai luat masina de la ei? verifica aparatorile de noroi (carenajele) sa fie prinse bine (trage de ele un pic dupa ce speli masina). daca nu-s astea, mergi la ei si spune-le ca dupa ce ai luat masina de la ei ai inceput sa auzi zgomotul. a, si ce incident ai avut de ai schimbat bara (accident)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-a lovit unu cu un Fly Taxi in aeroport, dupa ce am iesit din giratoriul de la plecari. Masina mea nu avea mare lucru, dar a lui a fost praf. In fine.

Am fost azi la ei pt vestitul cablaj si mi-au spus ca e vorba de bucsele de la brate. Nu au avut timp astazi sa se uite la ele. Ma duc luni de dimineata sa mi le greseze. Am vorbit cu ei si o sa mi le faca pe garantie. Au fost ok baietii de acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai exact bucsele mici de la brate. Le-am inlocuit eu si s-a rezolvat. 100ron bucse+100ron manopera-serpico craiova

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati km ai tzacanel? Mi se pare totusi prematur sa le inlocuiesc la 18 000, totusi nu mi-am luat Dacie. Mie mi le-au gresat, dar nu a disparut zgomotul acela in totalitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva este sunetul de la amortizoare? La mine fasaie de cand am luat o. Se aude doar cu geamul deschis. Bine vinitiatorul a spus ca se aude ca un frecat, zgomotul meu fiind clar un fasait la toate rotile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e fasait. E clar un frecat. Il simt numai la denivelari destul de pronuntate acum dupa ce mi-au gresat bucsele, pana acum il simteam la orice mica denivelare. Sunt sigur ca un rol foarte important in problema asta il au si strazile de vis din Craiova, care arata mai rau decat dupa un bombardament, dar astea sunt drumurile si n-ai ce-i face. Si chiar si asa mi se pare prematur sa apara probleme la trenul de rulare asa de repede, mai ales ca nu sunt din campania militienilor de numarat gropi, le ocolesc pe cat se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lds : stai linistit, "fasaitul" la toate rotile la denivelari este de la amortizoare ( la multe masini se aud asa ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@garceaa de cateva zile aud si eu un zgomot pe fata care mai degraba este un scartait pe partea dreapta si se aude doar cand trec peste denivelarile pt limitarea vitezei...zgomotul este greu perceptibil, sesizabil doar cu audio pe mute.mentionez ca nu am nici 13.000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca s-ar putea sa fie vb de unul dintre scuturile de noroi, sau chiar scutul de jos, la mine aia se auzea.. now it's fixed :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am 49000 de mii dar am auzit situatii cand a aparut chiar de la un nr mic de km. Sunt convins ca sunt bucsele alea. Repet le-am inlocuit si nu mai e nici urma de zgomot. Eu le-am schimbat la simpla recomandare a unei persoane de la serpico fara nici o verificare. Deci deduc ca e o problema arhicunoscuta. Acum depinde de cat e de accentuat zgomotul ca sa le schimbe sau nu pe garantie. La mine ajunsese sa faca f rau. Atentie garantia pt suspensie este de doar 30.000 km un lucru bun de stiut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vazut nimic in certificat. Dar oricum sunt multe chichite in certificatele de garantie si sunt multe conditii ascunse de care nu stim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu am citit cu atentie certificatul, dar parca imi amintesc ceva de genu uzura amortizoarelor e considerata normala la 30.000km. Mie mi-au zis cei de la service treaba cu garantia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate tzacanel, aceeasi prob o am si eu, cand trec peste SpeedBump se aude zgomotul la amandoua rotile pe fata. Eu am 93.000 KM. O sa le schimb luni 25 feb si vin cu raspunsul daca se mai aude. Oricum cei de la service mi-au spus ca alea sunt prob.

Zgomotul acesta il am de anul trecut, dar nu se auzea tare ca acum. Se aude doar cand este frig afara si uscat. Daca se incalzeste sau este umed afara, nu se mai aude.

Modificat de psyk3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi bate ceva in spate si am 3000km si am suspensie de drumuri grele!!! Parca am ceva desprins in porbagaj!! E f ciudat! Se aude si la denivelari si la gropi (dar numai din cand in cand)

P.S. Cu toate ca am suspensie de drumuri grele nu ma duc tare pe drumuri proaste!! In general ocolesc gropile :icon_thumright:

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!