Jump to content

Sunet Ciudat Cand Trec Peste Denivelari


garceaa
 Share

Postare recomandată

cateodata e bine sa te duci direct la service. in cazul meu bucsele sau ce s-au mai spus pe aici nu erau defecte. deci la service mi-am aflat 100% problema.

forumul e bun ca idee nu si ca solutie cateodata. fiecare isi prezinta problema/remedierea, dar daca nu te regasesti in nici un caz zis mai sus...sfatul este:

cand ai timp du-te in service pt ca aceste tipuri de defectiuni (zgomote ciudate) sunt mai greu de depistat decat o defectiune la motor (parerea mea de care oricum nimanui nu ii pasa :icon_thumright:

P.S spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • oldhit

    16

  • olteanu82

    10

  • garceaa

    9

  • THC

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

din cauza drumurilor din tara nostra bucsele nu prea rezista ,in special cele de la bratul fata spre spate(cele mari) si am cautat o varianta sa elimin acest zgomot provocat de bucsele uzate.Am gasit o varianta in a le inlocuii cu unele noi de origine,dar nu de la VW ci cu unele de la Seat Leon Cupra care sunt identice ca forma si dimensiuni dar sunt pline in comparatie cu cele de VW.Cred ca am rezolvat problema pt o perioada mai lunga de timp.Osa revin daca apar probleme

Ai putea sa postezi si codul acelor bucse de Cupra si eventual sa dai mai multe detalii despre ele, cat au costat, de cand le ai pe masina si cum suna acum la gropi, ca si montaj se potrivesc direct, fara vreo modificare ? Cati km ai cu ele.

Intreb nu ca as avea vreo problema pana acum cu masina si implicit cu bucse sau articulatii, cu toate ca am in jur de 20mii+km de Ro, iar masina are in jur de 140 mii si cu toate ca am trecut din primavara la jante pe 17, dar e bine de stiut dinainte ca in momentul reparatie sa fie luata in calcul si varianta asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cateodata e bine sa te duci direct la service. in cazul meu bucsele sau ce s-au mai spus pe aici nu erau defecte. deci la service mi-am aflat 100% problema.

forumul e bun ca idee nu si ca solutie cateodata. fiecare isi prezinta problema/remedierea, dar daca nu te regasesti in nici un caz zis mai sus...sfatul este:

cand ai timp du-te in service pt ca aceste tipuri de defectiuni (zgomote ciudate) sunt mai greu de depistat decat o defectiune la motor (parerea mea de care oricum nimanui nu ii pasa :icon_thumright:

P.S spor la treaba

clubbed, pana sa ma duc cu ea in service si sa pierd ore intregi ca in final sa primesc un raspuns standard gen "asa face toate", nemaivorbind de nervii pe care mi-i fac, mi se pare perfect normal sa pun intrebarea aici, unde am sanse sa gasesc pe cineva care poate are acelasi zgomot sau care poate stie de la ce provine, astfel posibil scutindu-ma de un drum la service degeaba. :Driver:

Modificat de MindBlank
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat pana la urma. Nu am testat sa ma asigur ca intr-adevar a disparut zanganitul, dar bazandu-ma pe explicatiile date de consilierul care mi-a predat masina (caruia nu i-am prezentat apriori opinia mea legata de sursa zgomotului), coroborate cu ceea ce banuiam si eu, ii cred ca au rezolvat-o.

Pe scurt, era vorba de talerul din spatele discului de frana care era prea aproape de disc si cand treceam peste piatra cubica atingea discul si vibra. De ce era apropiat de disc? Pai presupun ca (si) pentru ca m-am jucat cu el cand mi-am pus jantele, pentru ca se auzea un sunet de frecat (care am vazut ca il au toate Golf-urile V) cand treceam peste limitatoare. Si am observat eu ca miscand tabla asta se diminueaza sau chiar dispare harjaitul respectiv.

Aviz celor care se joaca cu talerul respectiv si apoi se sperie de zgomote noi aparute pe piatra cubica :lol: :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am fost de cateva ori la reprezentanta si nu si-au dat seama de problema cu zgomotul.

masina are 16500km si zgomotul e mai pronuntat in perioada asta rece.

mi-e "jena" sa ma mai duc la VW ca ma enervez din cauza "priceperii" lor. Au ridicat masina, s-au uitat, au tras si nimic....dar zgomotul persista..

Daca si-a rezolvat cineva problema la zgomotul asta ciudat (trecerea peste speedbumper) rog sa posteze.

Sunetul seamana ca un pocnet, desprindere la nivelul suspensiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te referi la plasticul care protejeaza telescopul? nu prea stiu ...

p.s mecanicii au tras de toate plasticele de sub masina, au dat jos scutul, au scos pietrele, au verificat flansele, le-au uns dar zgomotul tot exista.

sper sa gasesc o solutie :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aceeasi problema nerezolvata.

O sa incerc gresarea bucselor in prima faza.

Cert e ca zgomotul a aparut cand au scazut temperaturile sub 5 grade.

Zgomotul de frecare a cauciucului apare numai la denivelari peste nivelul carosabilului si nu la gropi, adica in momentul cand se comprima amortizarea.

Mentionez ca s-a verificat toata amortizarea fata in service si nu prezinta defecte.

Am vorbit cu fostul proprietar si mi-a zis ca inainte de perioada rece facea o revizie , iar cei de la service gresau tot pe sub masina.

Voi ce credeti?

Modificat de sebiag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact, seamana cu zgomotul de frecare cauciuc...de zici ca se desprinde ceva la amortizor

sebiag, daca rezolvi ceva nu ezita sa postezi :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aceeasi problema nerezolvata.

O sa incerc gresarea bucselor in prima faza.

Cert e ca zgomotul a aparut cand au scazut temperaturile sub 5 grade.

Zgomotul de frecare a cauciucului apare numai la denivelari peste nivelul carosabilului si nu la gropi, adica in momentul cand se comprima amortizarea.

Mentionez ca s-a verificat toata amortizarea fata in service si nu prezinta defecte.

Am vorbit cu fostul proprietar si mi-a zis ca inainte de perioada rece facea o revizie , iar cei de la service gresau tot pe sub masina.

Voi ce credeti?

aceeasi problema si eu...aparuta dupa ce a scazut temperatura...

dupa ce se incalzeste motorul nu se mai aude

acum o luna am schimbat capetele de bara,pivotii si flansele la amortizoare...deci exclus sa fie din vina lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti problema apare doar in sezonul rece si este de la bucsele mici de la bascula care au prins umezeala iar cand temperatura scade apare si zgomotul. Nu va stresati(am trecut si eu prin asta) bucsele nu au nimic doar trebuie gresate cu un spray vaselina foarte aderent(Wurth, etc). Am auzit multa lume vorbind de rau masini ca vw-audi-bmw , ca scartaie, ca se rup in doua, etc(de fapt asta e si senzatia) , dar masinile sunt beton! :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa speram ca este cum zice olteanu82 :hainoroc:

inca sper sa nu mai aud zgomotul. o sa iau un spray

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru se intampla si la mine si asta cam de cand am masina(adica de noua dar frigul a venit cand aveam in jur de 15 mii de km),dar numai in sezonul rece,de obicei cand trec peste denivelarile de la trecerile de pietoni.E vorba de un sunet gen scartait-frecat de plastic-cauciuc.O sa incerc si eu sa ung bucsele mici ca e stresant rau.WD 40 e bun?bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

va scartaie flansele ..sau bucsele mari de la bascula

si toate gumele de pe masina se ung doar cu vaselina siliconica - interzis altceva,deoarece ataca materialul din cauciuc/schimba proprietatile

si apoi vor scartaii in draci apoi devin casante si se sparg sau se maruntesc..se erodeaza

ungeti cu ulei siliconic pus intr-o seringa - se poate face si in parcare asta..daca nu si nu...atunci in service

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flansele le am verificat/uns/curatat. de ex: azi fiind 11-13 grade afara... zgomotul disparuse, dar cum scade sub 5grade temp incepe "simfonia"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesante simptome. Si eu am ceva asemanator care variaza in functie de temparatura. Acum cu frigul mai pocneste.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceleasi simptome si la mine de cca 1 an

Schimbat in service flanse, vorbit cu mecanic care a schimbat la alti cu acelesi simptome bucse/bare stbilizatoare etc

Tot face la rece.....

inclin sa cred partea cu umezeala si faptul ca trebuie unse..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati linistiti, confirm si eu cele spuse de colegul OLTEANU82, asa se intampla in sezonul rece sau cand este foarte cald si uscat vara, la service am discutat cu un maistru de atelier care isi cumparase Passat cam de cum au adus pe la noi,,,,,,pe la 8 K omu un pic iritat de "scartz" a schimbat bucsele cu pricina, spre mirarea lui cele vechi erau perfecte iar cele noi au facut la fel......din cate am inteles ( nu am vazut cu ochii mei ) respectivele bucse in stratul de cauciuc au niste caneluri menite sa sa absoarba mai usor socurile ferind cauciucul sa nu se desfaca de cilindrii de metal si pentru a fi mai "silentioase", cam asta ar fi explicatia. Eu personal nu ma mai stresez la acel scart care a aparut negresit zilele trecute cu ocazia celor -1, 0 grade. O sa obs. ca dupa ce megeti un pic mai mult acel scart va disparea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca am rezolvat-o. Cel putin la mine cred ca erau amortizoarele (schimbat acum 1 an jumate - Sachs). In functie de temperatura erau mai zgomotoase, si cand era mai racoare bateau pe drepta. Acum am revenit la cele vechi si e liniste. L asta am maia daugat niste bucse de bascula mai tari. In sfarsit e liniste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina scartie cand este frig afara si nu mai scartie dupa ce o speli sunt 100% bucsele inferioare (cele mici) care sunt mai ieftine ca manopera (60lei/buc), la service o sa v-a puna sa le schimbati pe cele superioare (mari) de 240lei/buc. Va recomand sa le puneti originale pentru ca sunt durabile. Cat despre bucsele de la bara stabilizatoare nu mai sunt probleme la GOLF 5 si passat b6 pentru ca acum sunt turnate pe bara, inante la golf4, skoda octavia 1 cand iti scartia masina primul lucru bucsele de la bara stabilizatoare se schimbau.

Simptome: scartie f rau mai ales dimineata cand temperatura este sub 10 grade (zici ca ti se rupe masina) si se aude aproape la orice mica denivelare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-e greu sa cred ca masina fiind noua .... e necesara schimbare de bucse...

la +12grade nu se aude nimic...sub5 grade scartaie...teoretic e de vina "materialul" utilizat pt bucse, tind sa cred ca asta e explicatia.

oricum nu le ung inca, sa nu fac mai rau.

asteptam rezolvari 100% :)

Avertisment

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel zgomot ciudat la trecerea peste denivelari il am si eu, dar se aude doar dimineata

cand este rece, dupa ce trec peste 2-3 denivelari dispare.

La mine face destul de silentios daca pot spune asa in schimb am un prieten la care se aude foarte urat,

de parca se rupea masina, prima data am avut impresia ca are amortizoarele desfacute, ceva neprins

( cu vreo 2-3 saptamani inainte sa se auda, el si-a schimbat amortizorele si aveam impresia ca cei

de la service nu i-au facut treaba buna ).

A rezolvat aceasta problema cu o constatarte la service unde baietii i-au dat cu spray pe

acele bucse si totul este ok acum.

Nustiu cat va tine dar merita incercata si aceasta varianta inaintea celei de a le schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare! am si eu aceeasi problema...la temperaturi mici se aude un scartait la partea fata cand trec peste denivelari...acest scartait se aude doar acum in sezonul rece...care sa fie problema,ce-as putea face in privinta asta?....va rog mult!

Multumesc! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt problema asta mi-am batut capu mult si bine..rezolvarea e simpla...asteptam caldura :vaidecapulmeu:

sa nu mai zic de drumuri la reprezentanta 3-4 ori

Modificat de clubbed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!