Jump to content

Log-uri - Interpretarea lor: probleme turbina, debitmetru, EGR?


alinica2001
 Share

Go to solution Solved by lupo_bv,

Postare recomandată

Postez si eu un loog de la un golf 4 1,9 tdi ATD

f259r259titluzn0.th.gif

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Debitmetrul cred ca e bun, e normala o valoare de 1250 la MAF corespunzatoare unei presiuni de 2500 la MAP, EGR nu lucreaza in frana de motor dar in rest pare ok. Insa nu inteleg de ce MAF scade dupa 3500-4000 ture, cu toate ca presiunea ramane mare pe admisie si motorul ar trebui sa inghita o masa imensa de aer la acea turatie, sa fie umplerea cilindrilor mai deficitara din cauza turatiei, sau incepe sa scape gaze pe la supapa egr din cauza presiunii mari pe evacuare??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am curatat turbina iar dupa curatare, masina nu mai trage decat dupa 2500 rpm. In viteza 1-a si a 2-a abia pleaca. Am verificat furtunele, dar totul pare OK. Se aude un suierat la accelerare si creste destul de greu in ture pana la 2500rpm.

Turbina e in stare destul de buna, pot spune ca nu are joc deloc...insesizabil, am refacut geometria, am slefuit putin si vanele, vanele se miscau foarte usor dupa ce am asamblat turbina. Ieri aveam negative deviation, am sters eroarea si nu a mai aparut. Actuatorul se misca la accelerare si revine cand opresc motorul.

Am facut si un log in mers, poate ma puteti ajuta cu ceva pareri... ce mai poate fi? Sa fie defecta vreo valva de vacuum?

LOG_01_003_010_011.CSV.txt

Modificat de Nick.sb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut domnilor.

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o interpretare a unui log in mers? Am avut si eu un limp-mode, a aparut dupa aceea eroarea "positive deviation" si apoi am facut 2 scanari in mers. Eroarea a disparut si acum masina merge la fel de bine ca inainte.

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Log_Alin23_VW_2.xls

Log_Alin23_VW_1.xls

Modificat de Alin23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

In primul rand nu cred ca ai facut bine log-ul

De obicei se face in grupurile 003, 010, 011 in treapta a IIIa, pe o plaja de turatii intre 1700-3800 rpm si full throttle ...nu am vazut in log-urile tale acceleratia "la blana"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt Nick

Turbina nu baga suficienta presiune la turatii mici, cred ca vanele nu se deschid la maxim atunci cand e nevoie , adica la turatii mici. Pe masura ce motorul se mai tureaza creste si presiunea gazelor de evacuare asupra paletilor turbinei si incepe sa bage presiunea necesara chiar si cu vanele partial inchise, deaceea peste 2500 ture turbina lucreaza in parametrii. Verifica N75, furtunele de vacuum care o alimenteaza, sau poate ai umblat la lungimea tijei de la turbina si ai dereglat-o, sau sa nu fie mambrana sparta. Si MAF mi se pare cam obosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica furtunu de vacum de la turbo.... de obicei se freaca de clemele de pe tubulatura si se strapunge.... intai incearca cu gura sa faci vacum

debitmetru pare obosit pt ca nu merge bine turbina.... trebuie sa ai presiune actuala = specificata ca sa poti sa verifici debitmetru

Modificat de Swat Cat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc mult pentru sfaturi... Am fost azi la un service si mi-a confirmat ce ati scris si voi... A verificat valva N75 si face vacuum, furtunul de vacuum e nou, mai ramane actuatorul.

Posibil sa fie membrana sparta la actuator si sa piarda presiunea. La lungimea tijei nu am umblat, dar m-am uitat la alta masina si la accelerare, actuatorul se retrage si revine la decelerare. La mine misca, dar foarte putin, nu face cursa normala, desi cu mana se misca foarte usor, nu agata vanele.

Miercuri duc din nou masina la service pentru schimbat actuator, reglat tija si verificat furtunele de la turbina. Sper sa nu mai fie alte probleme... E posibil ca acel suierat la accelerare sa provina din actuator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mii de scuze:offtopic: am montat un manometru la intrarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e setarea care trebuie facuta? Am incercat sa modific extensia in .xls... fara efect.

Eu am si la birou si acasa Office xp romanian pack, instalat de pe acelasi kit in ambele locuri. Acasa imi aranjeaza datele bine, pe coloane, iar la servici... dupa cum se vede:

44255552bi4.th.gif

Pur si simplu nu gasesc explicatia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate problemele incep de la windows.... la control panel la setari regionale..... cred ca aveti setat pe romana

trebuie engleza[ usa]

post-4720-1233053927_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e si la mine. In toate tab-urile e pe engleza. O fi in alta parte buba....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca vrei sa selectezi prima coloana sa te duci in meniul Data -> Text to columns -> Delimited (bifat) -> Next -> Comma (bifat) -> next........

Ce scrie aici andREI folosesc demult.

Merge la sigur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e word pt romana pune windows-ul pe romana atunci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am facut un log unui VW Bora 1.9 TDI 85KW AJM. Masina a inceput sa fie un pic cam lenesa. Imi puteti spune ce este in neregula va rog? Banuiesc ca e debitmetrul...dar nu ma prea pricep la interpretarea datelor.

Mult noroc!

log_bora2.xls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai banuit bine.... :D debitmetru e de vina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum m-am uitat si in setarile de-acasa. Sant identice cu cele de la birou. Si nici acolo nu am limba romana. Doar pe Office.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La birou, aceeasi chestie: Pe cele 2 calculatoare, windows-ul l-am instalat din acelasi kit, office-ul la fel. Si totusi am aceleasi diferente.

Setarile sant pe ambele asa cum le-ati descris voi. Daca bine am inteles, aici trebuia sa ma uit, nu?

49542912xy4.th.gif 82882752wb8.th.gif 76238872ag0.th.gif

Si totusi logurile arata in felul urmator:

logaranjatqj6.th.gif lognearanjatol7.th.gif

Rezolutia e diferita momentan, dar a fost si aceeasi si nici o schimbare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce selectezi prima coloana bifeaza "virgula" in loc de "TAB" .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar se schimba ceva. Doar ca-mi inlocuieste coloana de timp cu date calendaristice. :coffee_lol:

Dar asta probabil o fi alta setare...

Ciudat ca setarile astea se fac in fisier. Nu in calculator. Deci diferentele astea apar intre modurile de interpretarea fisierelor, nu intre fisiere.

43730182np5.th.gif

Mersi baieti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Swat Cat: Multumesc! :icon_thumright: Sa inteleg ca valorile de la "actual" trebuie sa le urmareasca pe cele de la "specified"... e si logic :lol:

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Swat cat are perfecta dreptate debitmetrul tau este cam obosit, doua masuratori se apropie de adevar, cea cu nr.26 si 27 restul sint foarte mici,daca schimbi debitmetru sa nu uiti sa schimbi filtru de aer este obligatoriu,poate si acuma are un pic de vina :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Selecteaza toata foaia, click dreapta si la tip camp alegi number.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@c o s m i n

Aceeasi problema am avut-o si eu...Nu cred ca de la office. Cred ca atunci cand ai instalat windowsXP, la un moment dat ai setat Romania in loc de English (default).De asta in loc de anumite valori iti arata data (LL/AA).Eu pe 2 PC-uri aveam acelasi XP, acelasi Office 2003-Ro, dar cu cele 2 setari diferite.

PS: am gasit un printscreen...cred ca e vorba de butonul "Customize"

post-12725-1233136017_thumb.png

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cuiuda, cred ca ai dreptate...

Deci tre lasat pe english (default) acolo...

E bine de stiut pe viitor.

LE: am descoperit. Intr-adevar era ceea ce spunea si cuiuda. Sa fie selectate caracteristicile urmatoare:

15844046bs8.th.gif

La mine era in romana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian featured this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!