Jump to content

Log-uri - Interpretarea lor: probleme turbina, debitmetru, EGR?


alinica2001
 Share

Go to solution Solved by lupo_bv,

Postare recomandată

O restrictionare a admisiei, filtru murdar, chiar si galerie de admisie prea imbacsita, pot duce la valori afisate de debitmetru mici.Sau sa iti traga aer "fals" dupa debitmetru. Nu este deloc de neglijat nici varianta ca atat poate el. Nu ar fi prima piesa noua ce nu functioneaza chiar cum ar trebui.

Modificat de tzacanel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 minute în urmă, tzacanel a scris:

O restrictionare a admisiei, filtru murdar, chiar si galerie de admisie prea imbacsita, pot duce la valori afisate de debitmetru mici.Sau sa iti traga aer "fals" dupa debitmetru. Nu este deloc de neglijat nici varianta ca atat poate el. Nu ar fi prima piesa noua ce nu functioneaza chiar cum ar trebui.

Nu stiu daca este relevant dar, cu cel vechi aveam valori , in log, de ~1250 pana la 3500rpm dupa care pica la ~550 si dadea eroare pe vcds.Daca nu depasam 3500rpm puteam sa merg oricat si nu aveam eroare.Acum,daca asi fi avut probleme pe admisie mai aparea valoarea de 1250?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, laurentiu_moraru said:

Salut

Masina este G4 an 2000 motor AJM.

Dupa reconditionarea turbinei si schimbarea actuatorului am ajuns la un consum maricel aprox 10% urban Galati si un mers anormal al masinii fata de cum stiam.

La schimbarea actuatorului nu au fost facute reglaje, teste etc.

Am facut cateva log-uri din care observ o presiune prea mare in turbina si care ar putea influenta consumul.

Va rog sa va faceti timp si pentru log-urile mele si orice sfat este bine venit.

Multumesc.

LOG-01-003-010-011.xls

LOG-01-003-xxx-xxx.xls

LOG-01-011-xxx-xxx.xls

Chiar este f mare presiunea furnizata. Cel mai bine este sa te duci inapoi la maestrii in reconditionat sa le dai cu lucrarea in cap. Tendinta mea este sa spun ca reglajele sunt varza dar la ce mari maestrii ai descoperit nu pot sa bag mana in foc ca geometria este ok.Daca vrei sa iei problema in propriile maini  incearca s lungesti tija cu 1-2 ture sa vezi cat se schimba situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Explicati-mi și mie la care șurub trebuie umblat pentru a scurtă tija actuatorului din poza atașată?Acolo sunt două piulițe,una normală și una mai specială.De la piuliță normală ce se reglează? Dar de la cealaltă mai specială?

actuator-turbina-capsula-vacuum-supapa-vacuumatica-audi-skoda-vw-iveco-seat-322-1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai piulita cromata iti deblocheaza piulita de reglaj (neagra) si apoi reglajul il faci din piulita neagra de pe bratul actuatorului

@tzacanel: De ce sa lungeasca tija? Ca Turbo OFF=Presiunea Atmosferica. Daca lungeste tija, scade Turbo OFF-ul sub Presiunea ATM. Mai degraba are nevoie sa curete bine geometria si sa-si verifice vacuumul. Astea nu par ok. Si iarasi surubul de stop nu pare ok. Diferenta dintre OFF si ON este de doar 132 mbar. Ar fi trebuit sa aiba 180 la cald. 

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ca să scurtez tija, ar trebui să deblochez piulița cromata și de la cea neagra să fac reglajul.Ca să scurtez tija trebuie să infiletez,(adica sa o strang cum ar veni), piulița espectiva adică este filet normal ca la orice surb,sau este filet invers?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 minute în urmă, gabi_74 a scris:

Deci ca să scurtez tija, ar trebui să deblochez piulița cromata și de la cea neagra să fac reglajul.Ca să scurtez tija trebuie să infiletez,(adica sa o strang cum ar veni), piulița espectiva adică este filet normal ca la orice surb,sau este filet invers?

Se desfileteaza pt scurtarea tijei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ,este filet invers? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa desfiletezi? Este filet normal. Se vede si in poza. Practic, ai infileta piulita. Reglajele se fac prin incrementari de cate 1 tura, apoi verificare pe VCDS. Cand esti aproape de setarile corecte, o lasi asa si mergi cu masina 1-2 zile. Apoi daca e nevoie mai corectezi putin cu incrementari de cate o jumatate de tura. Sau chiar un sfert de tura.

Piulita de blocaj (cea cromata) o infiletezi pt a debloca reglajul. Piulita neagra o desfiletezi pentru a lungi tija si o infiletezi pentru a scurta tija. Apoi, dupa ce totul e gata, piulita cromata o desfiletezi pana blocheaza reglajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am schimbat debimetru de aer si am facut un log încă nu am umblat la tija actuatorului.ce spuneți de acest log?

Dew4-2.CSV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 minutes ago, deutu said:

Salutare. Am schimbat debimetru de aer si am facut un log încă nu am umblat la tija actuatorului.ce spuneți de acest log?

Dew4-2.CSV

Salut, 

Ataseaza te rog un BS003 si un BS011 cu turbina bine incinsa, si sa aiba macar 1 minut logul. 

Logul in mers arata suprapresiune si LIMP ul aproape..

 

 

Capture.PNG

Modificat de ClaudiuM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

27 minute în urmă, Emy D a scris:

Cum sa desfiletezi? Este filet normal. Se vede si in poza. Practic, ai infileta piulita. Reglajele se fac prin incrementari de cate 1 tura, apoi verificare pe VCDS. Cand esti aproape de setarile corecte, o lasi asa si mergi cu masina 1-2 zile. Apoi daca e nevoie mai corectezi putin cu incrementari de cate o jumatate de tura. Sau chiar un sfert de tura.

Piulita de blocaj (cea cromata) o infiletezi pt a debloca reglajul. Piulita neagra o desfiletezi pentru a lungi tija si o infiletezi pentru a scurta tija. Apoi, dupa ce totul e gata, piulita cromata o desfiletezi pana blocheaza reglajul.

Si la mine, unde capsula actuatorului este in sus, nu trebuie desfiletata piulita pt a slabi/debloca tija si apoi tot prin desfiletare si piulita de pe tija pt scurtarea acesteia? Vorbesc de a face aceasta lucrare cu actuatorul pe turbina, nu cu el dat jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este aceeasi chestie. Ca sta cu capsula sus, sau cu ea jos, ca e pus pe turbina sau ca e dat jos, filetul ramane la fel. Infiletezi piulita pentru deblocare, desfiletezi pentru deblocare. Infiletezi piulita de reglaj- scurtezi tija, o desfiletezi - lungesti tija. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

55 minutes ago, evolkswagen said:
1 hour ago, Emy D said:

Cum sa desfiletezi? Este filet normal. Se vede si in poza. Practic, ai infileta piulita. Reglajele se fac prin incrementari de cate 1 tura, apoi verificare pe VCDS. Cand esti aproape de setarile corecte, o lasi asa si mergi cu masina 1-2 zile. Apoi daca e nevoie mai corectezi putin cu incrementari de cate o jumatate de tura. Sau chiar un sfert de tura.

Piulita de blocaj (cea cromata) o infiletezi pt a debloca reglajul. Piulita neagra o desfiletezi pentru a lungi tija si o infiletezi pentru a scurta tija. Apoi, dupa ce totul e gata, piulita cromata o desfiletezi pana blocheaza reglajul.

Așa știam și eu,prin infiltrare se scurtează tija,deoarece piulița de reglaj urca mai sus de aici și tija mai scurta.Prin desfiletare piulița  de reglaj coboară mai jos de unde rezultă o tijă mai lunga.Dacă greșesc să mă corecteze cineva.Pe piuliță de reglaj,pentru a avea un reper la ceea ca inseamna o tură,se poate face un semn ceva,pentru ca în momentul când o infiletez o tură să știi de unde ai plecat exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, Emy D a scris:

Emy D /Eu voiam sa stiu la masina mea , capsula actuatorului inspre capota, pt deblocare piulita, sa invart spre dreapta sau spre stanga cum privesti dinspre capsula catre varful tijei inspre turbina?

Modificat de evolkswagen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Emy D

Pentru mine ce sugestii ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, ClaudiuM a scris:

Salut, 

Ataseaza te rog un BS003 si un BS011 cu turbina bine incinsa, si sa aiba macar 1 minut logul. 

Logul in mers arata suprapresiune si LIMP ul aproape..

Claudiu cum fac eu logul BS003 şi BS011? E aceeasi procedura ca la un log în mers? Tre s-o țin în 3500-4000 rpm timp de 1 minut?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 minutes ago, deutu said:
2 hours ago, ClaudiuM said:

Claudiu cum fac eu logul BS003 şi BS011? E aceeasi procedura ca la un log în mers? Tre s-o țin în 3500-4000 rpm timp de 1 minut?

Inainte de a pune astfel de intrebari, am fi recunoscatori daca ati rasfoi putin topicul. Procedura a fost descrisa de o gramada de ori. :tomato:

In blocul ENGINE ai in dreapata jos BASIC SETTINGS - 04. Intrii acolo si selectezi pe rand grupurile 003 , apoi 011 si dai GO. Apoi apesi butonul LOG si il lasi cam 1 minut, dupa care salvezi si asta a fost. Nu uita inainte de BS011 incinge putin turbina(conduci putin schimband treptele aproape de 4000, cu pedala la podea - pana unde se poate, binenteles :));) )

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, Emy D said:

Pai piulita cromata iti deblocheaza piulita de reglaj (neagra) si apoi reglajul il faci din piulita neagra de pe bratul actuatorului

@tzacanel: De ce sa lungeasca tija? Ca Turbo OFF=Presiunea Atmosferica. Daca lungeste tija, scade Turbo OFF-ul sub Presiunea ATM. Mai degraba are nevoie sa curete bine geometria si sa-si verifice vacuumul. Astea nu par ok. Si iarasi surubul de stop nu pare ok. Diferenta dintre OFF si ON este de doar 132 mbar. Ar fi trebuit sa aiba 180 la cald. 

Am zis sa incerce sa o lungeasca in cazul in care vrea sa incerce sa faca el ceva cu mana lui, sa vada daca se schimba cu ceva. Asa cum observi si eu am presupus ca nu este nimic in regula. la o turbina reglata bine te asigur ca la turbo off scade presiunea sub atmosferic cu 10-20 mbari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa curat / reglez turbina cu tzacanel in urmatoarele zile (am ceva probleme acum). Sper sa nu fie nevoie sa inlocuiesc vreo piesa din ea ci doar de curatare si reglare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

53 minute în urmă, evolkswagen a scris:

 

@evolkswagen: invarti spre stanga. 

@alynxs:

Bs011 - Reglajele nu sunt unele bune. Surubul de stop este mult prea desfiletat si ai o diferente dintre ON si OFF de 220 mbar. Chiar si lungimea tijei nu e perfecta- ar mai putea fi putin scurtata., in plus se pare ce geometria iti agata sau actuatorul e ruginit, are arcul tasat, etc.

Log in mers. - Corectia turbinei e pe aratura (cand ai overboost, cand ai underboost) - Asta cel mai probabil din cauza geometriei care agata sau actuator imbatranit/arc tasat, ruginit, etc....

Momentan sunt la birou si nu pot aranja logurile cum trebuie(din cauza versiunii de office) sa pot face graficele pe ele. Ce ti-am zis, e doar din citirea valorilor pe coloane. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 minute în urmă, Emy D a scris:

@evolkswagen: invarti spre stanga. 

@alynxs:

Bs011 - Reglajele nu sunt unele bune. Surubul de stop este mult prea desfiletat si ai o diferente dintre ON si OFF de 220 mbar. Chiar si lungimea tijei nu e perfecta- ar mai putea fi putin scurtata., in plus se pare ce geometria iti agata sau actuatorul e ruginit, are arcul tasat, etc.

Log in mers. - Corectia turbinei e pe aratura (cand ai overboost, cand ai underboost) - Asta cel mai probabil din cauza geometriei care agata sau actuator imbatranit/arc tasat, ruginit, etc....

Momentan sunt la birou si nu pot aranja logurile cum trebuie(din cauza versiunii de office) sa pot face graficele pe ele. Ce ti-am zis, e doar din citirea valorilor pe coloane. 

 

Ei, asta vream sa inteleaga gabi_74.Nu stiu cum este pozitia actuatorului la masina lui dar, cum priveste dinspre capsula actuator spre varful tijei, pentru scurtarea ei trebuie sa roteasca spre stanga.Asa este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta asa este, dar daca nu stii cum e pozitionat actuatorul, mai bine dai informatia strict cu privire la actuator si cum a fost proiectat. Ca filetul ala nu-si schimba directia indiferent de pozitia actuatorului. Restul, ramane la imaginatia tehnica a operatorului. Nu putem gandi si in locul altora pentru ca sunt sigur ca fiecare se descurca. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minute în urmă, Emy D a scris:

Asta asa este, dar daca nu stii cum e pozitionat actuatorul, mai bine dai informatia strict cu privire la actuator si cum a fost proiectat. Ca filetul ala nu-si schimba directia indiferent de pozitia actuatorului. Restul, ramane la imaginatia tehnica a operatorului. Nu putem gandi si in locul altora pentru ca sunt sigur ca fiecare se descurca. 

Recunosc faptul ca nu m-am exprimat cum trebuie.Cand i-am zis sa desfileteze,aveam imaginea de la actuatorul de pe masina mea unde pentru scurtarea tijei trebuia rotita piulita spre stanga.Scuze daca am creat confuzie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pe mașină asta este poziția actuatorului,ca,cea din poză.Eu ca să scurtez tija,infiletez piulița de reglaj,adică sprea dreapta corect?

actuator-turbina-capsula-vacuum-supapa-vacuumatica-audi-skoda-vw-iveco-seat-322-1.jpg

Modificat de gabi_74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian featured this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!