Jump to content

Dimensiune Maxima Jante Ibiza 2006


guvidu
 Share

Postare recomandată

5x100; ET 35 pana la 45

dimensiunijante.png

Modificat de SAMSON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    21

  • szintyjanos

    13

  • elle

    9

  • guvidu

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut

AM citit acest topic, dar as avea o nelamurire. Daca am achizitionat 4 anvelope 195/55/R15, care ar fi dimensiunea jentelor? Am gasit cate site-uri cu jante, si am nevoie de marimi/dimensiuni.

Ma poate ajuta cineva?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, dimensiunea jantelor e una singura: 15", n-ai cum sa pui anvelopele luate de tine pe jante de 14", 16-17".

de asemenea, pe Ibiza poti pune jante de 16" cu anvelope 205/45/16, sau jante de 17" cu anvelope 205/40/17.

Modificat de Cornel.B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, dimensiunea jantelor e una singura: 15", n-ai cum sa pui anvelopele luate de tine pe jante de 14", 16-17".

de asemenea, pe Ibiza poti pune jante de 16" cu anvelope 205/45/16, sau jante de 17" cu anvelope 205/40/17.

Ok, asta am inteles, dar am gasit un site unde pot sa comand jante, dar cand dau la search imi cere urmatoarele:

6/J14, sau 6.5/J15, etc

Ultima cifre insemnand dimensiunea in INCH, dar ce inseamna primele cifre?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6J , 6,5J - reprezinta latimea jantei.

R14, R15 - diametrul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6J , 6,5J - reprezinta latimea jantei.

R14, R15 - diametrul

Si deci sa inteleg ca pentru o anvelopa de 195/55/R15 e perfect o janta 6.5J/15?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect! :))

Ok, totul e clar acum.

Va multumesc pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 17" merg fara probleme 205/40/17, vb din proprie experienta. In talon sunt trecute doar pana la 16", dar in certificatul din germania am si marimea asta pe 17", puturosii de la RAR nu au trecut-o. Sper sa nu am probleme. Am sa umblu si cu o copie dupa certificatul nemtilor sa le dovedesc ca este omologata dimensiunea.

post-7745-1269634874_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare:

am gasit la un parc de dezmembrari 5 jante de aluminiu la un pret de 350EUR. Sunt in stare foarte buna.

As vrea sa stiu daca merita banii?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai zis nimic despre marca, model, marime. Daca nu sunt OEM de Seat Ibiza trebuie sa ai grija ca ET si J sa fie identice cu cele de la jantele OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai zis nimic despre marca, model, marime. Daca nu sunt OEM de Seat Ibiza trebuie sa ai grija ca ET si J sa fie identice cu cele de la jantele OEM.

Ok, nu prea am inteles ce imsemna OEM.

Marka nu stiu exact, nu mi l-am notat.

marimea e 195/50/r15, tipul de acolo spunea ca erau pe masina lui Seat Ibizza din 2005

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM inseamna echipare originala, adica jante originale de Ibiza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM inseamna echipare originala, adica jante originale de Ibiza.

Nu sunt OEM, iar dimensiunile sunt mai sus. Insa ce parere ai de pretul acestora? Sunt 5 bucati, cauciucul este Ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul e ok, daca jantele sunt de o firma ok, nu replici no-name care sunt foarte moi si se indoaie la prima groapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna

Am fost la RAR si urmatoarele 2 dimensiuni mi-au scris in talon:

205/45R16

165/70R14

Acum nu stiu ce sa fac. As fi vrut sa-mi iau 195/55/R15. Pot sa-mi faca ceva cei de la politiedaca ma opresc si am roti diferite fata de ceea ce scrie in CIV?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest moment, ce dimensiuni ai in talon trecute?

Masina, are in CIV 195/55/15 si in talon cele 2 dimensiuni puse de tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest moment, ce dimensiuni ai in talon trecute?

Masina, are in CIV 195/55/15 si in talon cele 2 dimensiuni puse de tine?

Scuze, greseala de ortografie

Nu am inca talon, deci in CIV scrie dimensiunile mai sus mentionate, iar eu as dori sa pun 195/55R15

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam aiurea... ti-au omis exact dimensiunea de cauciucuri cu care vine Ibiza din Fabrica. Mergi si vezi daca poti rezolva, nu mi se pare normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat in briefful german scrie doar o singura marime 165/70/R14

Crezi ca se mai poate face ceva, sa se treaca ulterior in CIV?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca se poate face. Dupa ce iti inmatriculezi masina, iti faci programare la RAR si contra 85 de lei, iti adauga in CIV (nu stiu daca si in talon) dimensiunea dorita de tine.

Cele 2 dimensiuni pe care zici tu ce le-au trecut in CIV la RAR, au fost trecute la rubrica cu datele despre masina? Daca da dimensiunea dorita de tine, se adauga la rubrica Observatii din CIV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna

Poate ca sunt off topic, dar am cautat si nu am gasit un topic de anunturi, unde as putea pune cateva intrebari. As dori sa achizitionez jante de aluminiu pe 15" sau 16", dar unde am itrebat nu m-au putut ajuta. M-ar interesa original Seat sau nu numai. Ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Buna

Poate ca sunt off topic, dar am cautat si nu am gasit un topic de anunturi, unde as putea pune cateva intrebari. As dori sa achizitionez jante de aluminiu pe 15" sau 16", dar unde am itrebat nu m-au putut ajuta. M-ar interesa original Seat sau nu numai. Ma poate ajuta cineva?

Salut,

Eu as vrea sa imi vand jantele mele pe 15 cu tot cu cauciucuri si sa imi iau pe 17''. Sunt originale Seat si au aproape 30.000 Km. Nu sunt zgariate sau lovite. Daca te intereseaza da-mi un semn si ne intalnim sa le vezi

(tel 0729 199 205).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu as vrea sa imi vand jantele mele pe 15 cu tot cu cauciucuri si sa imi iau pe 17''. Sunt originale Seat si au aproape 30.000 Km. Nu sunt zgariate sau lovite. Daca te intereseaza da-mi un semn si ne intalnim sa le vezi

(tel 0729 199 205).

Salut

Sunt din Timisoara, nu stiu daca pot sa ajung prin Bucuresti. Ai putea sa-mi faci o poza sa le vad? Transportul incerc sa-l rezolv cumva.

Salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!