Jump to content

Dimensiune Maxima Jante Ibiza 2006


guvidu
 Share

Postare recomandată

Despre cea pe 17 nu stiu exact, de aceea am si presupus, dar ce stiu e ca am in talon 205/45 R16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    21

  • szintyjanos

    13

  • elle

    9

  • guvidu

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa ce m-am uitat pe siteul www.seat.ro, trebuie sa corectez ce am scris mai sus. La varianta Ibiza Cupra e trecuta ca dimensiune 205/40/R17, ceea ce e cu totul altceva decat am spus eu. Diferenta de inaltime a cauciucului e semnificativa, 205x0.40=80 mm, fata de 107.25 mm, cat e in cazul dimensiunii 195/55/R15, dotarea standard a Ibizei.

Pentru detalii:

http://presa.porscheromania.ro/data/docsmo...64,0&extra=

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

...vis-a-vis de dimensiuni, avand in vedere ca este o masina relativ rigida (suspensii), sfatul meu este sa faci in asa fel incat sa poti sa pui un talon la cauciucuri de cel putin 45....eu am 45 de cand am luat masina si ma gandesc serios sa trec pe 55....eu am 205/45/16....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare, sunt proaspatul posesor al unui Seat Cordoba din 2002 cu motor de 1.4 si am o mica problema cu dimensiunile cauciucurilor. La mine in talon sunt trecute urmatoarele dimensini: 185/60R14 sau 175/70R13. Masina are cauciucuri 190/...R15. Din aceasta cauza am avut probleme la RAR. As vrea sa stiu daca cumva au gresit cei de la RAR la prima inmatriculare trecand in loc de 15, 13. Daca nu e greseala as vrea sa stiu daca se poate face sa se treaca in talon si cauciucurile de 15, ca sa fiu in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!

Am citit si linkul spre celalat topic cu jante...Am si eu o intrebare: Aveam pe Ibiza mea anvelope 205/45/16 , dar fiind foarte uzate, am decis sa le schimb cat mai urgent si am avut ocazia de nsite anvelope de pe seria 1 f putin uzate , dar care erau 195/55/16 si runflat. Credeti ca afecteaza semnificativ performantele motorului? Este putin mai inalta ca si inainte, dar nu mai inalta ca o ibiza "normala". Mie mi se pare ca are un demaraj mai greoi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de diametru e destul de mare, adica 15 mm. Esti sigura ca nu iti atinge cauciucul de aripa sau de contraaripa? Se intampla asta mai ales la curbe sau cand urci o bordura.

Eu cred ca era mai bine sa ramai la marimea standard, mai ales ca dimensiunea de acum nu o ai trecuta in talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am citit si linkul spre celalat topic cu jante...Am si eu o intrebare: Aveam pe Ibiza mea anvelope 205/45/16 , dar fiind foarte uzate, am decis sa le schimb cat mai urgent si am avut ocazia de nsite anvelope de pe seria 1 f putin uzate , dar care erau 195/55/16 si runflat. Credeti ca afecteaza semnificativ performantele motorului? Este putin mai inalta ca si inainte, dar nu mai inalta ca o ibiza "normala". Mie mi se pare ca are un demaraj mai greoi...

Nu erau cumva uzate mai mult spre interior pe spate? Daca da, si mai ai si simptomele descrise de CristiN, atunci mai mult ca sigur ca sunt prea mari si ar fi bine sa le schimbi cu unele mai normale pt ea :)), nu cred sa ai nevoie de latimea in plus care o ofera dimensiunile alea.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca pneurile de 195 le-ai cumparat mai ieftin(sau primite gratis) si deaceea ai facut acest compromis.

Personal nu cred ca vor freca caroseria din cauza celor 10mm in inaltime pt. ca desi sunt mai inalte sunt si mai inguste insa asa cum spunea si Cristi trebuie probat (cu masina plina) eventual peste vreo bordura,un hop ceva cu volanul la max. stanga-dreapta...in plus nu sunt nici in talon trecute(presupun).Daca afecteaza puterea motorului?Oarecum insa nu foarte semnificativ dar ce vor afecta cu siguranta va fi tinuta de drum,mai ales in curbe.Despre demaraj...este posibil fiind un pic mai inguste si inalte implicit mai moi si sa ai senzatia asta.

Ca un fapt divers,eu de cand am trecut de la 205/55/R16 la 225/40/R18 (pneuri de vara) lucrul cel mai semnificativ a fost ca volanul se misca putin mai greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, vorbim de o Ibiza FR, nu cred ca ti-ai luat masina asta ca sa urci borduri cu ea toata ziua sau sa mergi prin gropi. Ar fi pacat de masina... eu o vad cu jante pe 17, suspensie sport... si mai ales niste cauciucuri de calitate. Eu zic sa revii la dimensiunea standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma tot macina gandurile :Driver: ce sa fac cu rotile! Nu freaca deloc rotile, arata tot bine, adica ordinary...chiar si cu rotile astea pe 16 si talon de 55 nu e mai inalta decat o ibiza cu roti R15 :D) daaar suspensia ei e foarte tare si prin oras nu se mai simte asa orice denivelare...parca demarajul e un pik mai greoi, dar am senzatia de siguranta in plus daca dau in craterele astea...205 is standard pe ibiza din cate am vazut...si pe 17 merge, am vazut Fr cu 17 si arata beton! Iar anvelopele alea au fost o afacere :D, dat fiind ca m-a uscat schimbatul de distributie and all :D

E mai inalta, si nu stiu daca arata la fel de bine...in topicul asta pot pun poze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, de ce sa nu pui poze. Oricum, masina ta nu e o ibiza normala. Are suspensie sport, ar trebui sa fie mai joasa cu 2-3 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit si eu sa descarc pozele de pe telefon, sorry de calitate!

Asa arata inainte :post-29718-1219856123_thumb.jpg

Asa arata acum:post-29718-1219856191_thumb.jpg

Arata mai sportiv inainte? Vi se pare prea butucanoasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cauza unghiului diferit din care au fost facute pozele e putin dificil de vazut o diferenta evidenta. Masina arata bine si asa... nu pot spune neaparat ca arata mai putin sportiv :) Important este cum te simti la volan cu noile jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are taloane mari pentru o masina ca asta. Eu as scoate rotile mai inafara, as pune cauciucuri de performanta cu talon mai mic sau chiar alte jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca ar fi ceva complicatie sa pun distantiere..poate ma insel! Insa nu ma simt bine cu talonul asta, o sa incerc sa le schimb , mi se pare prea inalta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@elle

Daca imi dai voie sa-mi spun si eu parerea:pneurile aste fac sa arate jantele putin mai mici,e doar parerea mea...dar sunt sigur ca, cu aceste pneuri masina "inoata" mai bine peste denivelari. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata ca un SUV micut :icon_thumright: insa e foarte confortabila la mers prin clujul gropilor si al bordurilor inalte :icon_geek: Ai dreptate cu jantele, arata mai mici, dar macar nu le frec de borduri :lol:

Modificat de elle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare sunt nou pe forumul asta. De curand am achizitionat o ibiza Rock'n roll si as vrea sa pun roti de 16" dar imi este frica sa nu arate ca o caruta...si-a mai pus careva? poate sa posteze niste poze sa imi dau si io seama cum va arata?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita-te la pozele de mai sus! jantele sunt pe 16"....dar pune talon mic, 45 preferabil!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Vreau sa`mi cumpar si eu jante de aliaj, de 15", si nu stiu ce latime imi trebuie..

Nu vreau sa`mi iau alte anvelope, astea`s aproape noi (parca 195/55, R15 sigur)

Am gasit tabelul asta http://customwheelsmarket.com/rimwheelwidth1.html , dar nu prea inteleg... Pot lua orice intre 5.5-7.0??? Ce inseamna de fapt acel 5.5J ?

Merci anticipat si scuze pt offtopicul relativ:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele originale cu care vine Ibiza au 6.5J. In functie de acest coeficient, cauciucul e mai mai mult sau mai putin intins pe janta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"originale" a.k.a. cele de otel?

Deci daca`mi cumpar fix de 6.5J n`ar trebui sa am probleme, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Revin cu o dilema! Vreau sa pun jante si cauciucuri de iarna si ma intrebam daca merg R15, dat fiind ca si discurile de frana is mai mari ...

Stie cineva exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!