Jump to content

Dimensiune Maxima Jante Ibiza 2006


guvidu
 Share

Postare recomandată

Vreau sa stiu care e dimensiunea maxima la roti care intra pe Ibiza 2006, ma refer atat la latimea cauciucului, cat si la diametru.Am gasit ceva jante 225/45/17 dar nu stiu daca imi intra.A mai incercat cineva?

P.S. Am incercat ci "search" dar se pare ca motorul de cautare nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    21

  • szintyjanos

    13

  • elle

    9

  • guvidu

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

cele mai mari jantele omologate sunt de 205/40 R17 pt Ibiza FR si 205/45 R16 pt restul.

Deci se pare ca latimea maxima admisa este de 205, daca pui ceva mai mare de atat risti sa atingi cu cauciucul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele mai mari jantele omologate sunt de 205/40 R17 pt Ibiza FR si 205/45 R16 pt restul.

Deci se pare ca latimea maxima admisa este de 205, daca pui ceva mai mare de atat risti sa atingi cu cauciucul.

Nu ma intereseaza ca dimensiunea sa fie omologata si trecuta in talon. Si la golf III cea mai mare dimensiune trecuta in carte este 195/50/15 si am pus 195/45/16 fara sa atinga.

Nu a pus nimeni 215/45/17?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca pe ibiza se pun si jante de 18"(215-35), dar nu stiu daca ating. Cu siguranta are si distantiere.

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=4

WOW ...arata bine rau, dar talon de 35 la anvelope nu prea merge.Si asa e ea destul de rigida, cu anvelope din astea iti sar toate pietrele de la rinichi :icon_cool: . deci e clar ca incap si mai late de 205.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am in talon doar 205 40 R17, dar obisnuit de la Audi am pus 215 45 R16 si nu am avut probleme de nici un fel... Totusi recomand jante usoare, din doua motive:

1. Motorul trage mai cu spor

2. E mai usor sa le schimbi iarna-vara si vara-iarna cu cele de tabla :8:

Am niste momo wrs pentru vara si nu sunt asa de multumit. Inainte aveam OZ SUperLeggera si eram ... incantat. Din pacate nu prea tineau la gropi. Momo tin bine (chiar foarte bine) la gropi. Iarna folosesc cele de tabla, ca sa nu port grija lor prea mult si am cauciucuri de 175 55 R15.

A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WOW ...arata bine rau, dar talon de 35 la anvelope nu prea merge.Si asa e ea destul de rigida, cu anvelope din astea iti sar toate pietrele de la rinichi :censur: . deci e clar ca incap si mai late de 205.

Arata chiar ff bine cu talon de 35 dar pt gropile din romania nu are rost ca schimbi telescoapele la 3 luni ....... Valoarea maxim fara distantiere la ibiza ii 215/35/18 ..... dar daca vrei jante pe 17 si eu vreau sa-mi pun TSW Splitz cu dimensiune de 215/40/17 ....... acuma tu stii cum ai vrea sa fie masina si cat de stabila in curbe ..... oricum si ce vreau eu ii prea mult pt talonu ii fff mic dar o sa incerc sa strnag bani si pt niste suspensi sport

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca ceva, cei de la seat pe modelul Vaillante au pus jante 235/35/19

Deci se poate :icon_redface:

Mai sus nu cred ca a incercat cineva sa puna, sau daca are cineva dimensiuni mai mari cu siguranta sunt pentru prezentari

post-7745-1201686511_thumb.jpg

post-7745-1201686569_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca ceva, cei de la seat pe modelul Vaillante au pus jante 235/35/19

Deci se poate :lol:

Mai sus nu cred ca a incercat cineva sa puna, sau daca are cineva dimensiuni mai mari cu siguranta sunt pentru prezentari

Clar ca se poate dar cum ai zis tu , doar pt modele de prezentare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am pus 215/45/17 (8J latime janta)

Ating putin pe fatza, in interior, unde se imbina bara cu aripa. Trebuie anvelope cu talon de 40 ca sa nu mai atinga.

post-6312-1202935512_thumb.jpg

post-6312-1202935518_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine m-ar interesa care este et-ul standard al jantelor pe 15x6 si cam ce et ar tr daca s-ar trece la 15x6.5 sau 15x7. din cate am cautat eu am observat ca standard (cele de tabla) este de 38 (dar nu bag manan fosc). cam cat ar tr sa fie la 6.5, 7 sa fie iesite putin mai in exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine m-ar interesa care este et-ul standard al jantelor pe 15x6 si cam ce et ar tr daca s-ar trece la 15x6.5 sau 15x7. din cate am cautat eu am observat ca standard (cele de tabla) este de 38 (dar nu bag manan fosc). cam cat ar tr sa fie la 6.5, 7 sa fie iesite putin mai in exterior.

ET-ul standard la cele originale de ailaj pe 15" este 42. Daca vrei sa fie mai scoase in afara, si vrei sa pui tot pe 15, poti sa pui la 7J un ET35-ET20.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca zici ca e de 42 standard la cele de tabla inseamna ca ce am gasit eu 6.5jx15 et40 sunt numai bune exact ce vroiam eu pt ca nu vreu sa fie foarte iesite inafara doar imi era frica sa nu atinga pt ca de la 6 se trece la 6.5 inseamna 1.3 cm mai in interior din care se scad 2 si da ca este cu 1.1 in interior deci zic eu ca nu are cum sa dauneze ba chiar din contra. daca era un et de 38 :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca zici ca e de 42 standard la cele de tabla inseamna ca ce am gasit eu 6.5jx15 et40 sunt numai bune exact ce vroiam eu pt ca nu vreu sa fie foarte iesite inafara doar imi era frica sa nu atinga pt ca de la 6 se trece la 6.5 inseamna 1.3 cm mai in interior din care se scad 2 si da ca este cu 1.1 in interior deci zic eu ca nu are cum sa dauneze ba chiar din contra. daca era un et de 38 :icon_thumright:

Am spus ca jantele DE ALIAJ (originale pe 16) au ET 42, nu cele de tabla. Dacafaci trecerea la 6,5J cu ET40 nu o sa fie sesizabila diferenta.Mai bine alegi un ET mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare problema,masina achizitionata,Ibiza1.4(2005), nu are cheita antifurtului de la roata.Cine ma poate ajuta cu un sfat sau chiar cu o cheie?

Multumsc.

post-12197-1203175568_thumb.jpg

Modificat de wsc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai scrie la profil din ce oras esti, poate s-ar incumeta cineva sa te ajute.

Daca totusi esti din Bucuresti, incearca in Targul Vitan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti

Multumesc.

Tu de care ai?Crezi ca gasesc model asa in targ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact, am sa ma uit, dar ma indoiesc pt ca prezonul arata, din cate-mi aduc aminte altfel (daca vrei, vezi http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=635425 unde am pus poze cu roata, se vede si prezonul in partea de sus a rotii).

Oricum, maine dimineata poti sa tragi o fuga pana la Vitan si arunci o privire pe acolo. Cel mult poti gasi un nou prezon cu antifurt. Daca nu reusesti asa, incearca la volksparts, aici pe forum http://vwforum.ro/index.php?showto...l=antifurt+roti

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum mai vorbim si de sitemul de perindere al rotilor.

scuze daca ti-am stricat topic-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Am pus 215/45/17 (8J latime janta)

Ating putin pe fatza, in interior, unde se imbina bara cu aripa. Trebuie anvelope cu talon de 40 ca sa nu mai atinga.

Am pus si eu... dar regret..am stricat bunatate de jante cu drumurile noastre..atingeau poutin e adevarat..dar uite ce a insemnat la mie lacomia ..in loc sa-mi iau pe 16..sunt nevoit sa merg cu astea de 195/55/15 pe care am avut inspiratia sa nu le vand.

Nu recomand nimanui jante de 17...mergeti pe 16. e cea mai buna alegere..pe 15 e super ok daca e iarna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut corect Und3rtak3r!!

Am jante de 17 cu 205/45 si am cumparat din targ jante pe 15". De ce? Cele pe 17" ma scutura si imi tremura masina de parca ar fi pe roti de car. Arata excelent dar confortul sufera crunt.

post-12764-1205947070_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum ai jante pe 17 205/45 cand asta este dimensiunea recomandata din talon (sau mai bine zis legala)? Nu ating de masina?

Am vazut si eu o ibiza cupra (asa scria pe anuntul de vanzare de pe ea) cu jante de 17, dar parca nu aveau talonul asa mic (fac un efort de memorie si as zice ca avea 225/50 R17). Pot sa zic ca arata super, dar nu stiu cum statea cu directia

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, Clodius, nu e 225/50/R17, e 225/45/R17. 50 e la 205/50/R16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!