Jump to content

Dimensiune Maxima Jante Ibiza 2006


guvidu
 Share

Postare recomandată

Presupun ca ai 288mm pe discurile din fata.

In talonul din Germania pentru masina mea sunt trecute 2 dimensiuni, pe 15" si 16", desi default a venit cu roti pe 16". Ibiza mea are 288mm la discurile din fata.

N-am gasit discutii exact pentru Ibiza, dar:

"15" wheels will easily fit over the stock 288mm front brakes.", de aici.

"288 will need a 15" wheel, 312 will need a 16" wheel.", de aici.

In concluzie eu cred ca merg fara problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    21

  • szintyjanos

    13

  • elle

    9

  • guvidu

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am si eu o mica nelamurire . In caz ca s-a mai discutat imi cer scuze.

La Seat-ul meu Cordoba din 2003 ( 6L) sunt trecute in talon ptr 14" si 15" dimensiunile 185 60 R14, 195 50 R15. Asa au venit din fabrica la inceput rotile pe Ibiza si Cordoba 6L si ulterior constructorul a schimbat cu 195 55 R15 dandu-si seama ca merge si o circumferinta a rotii putin mai mare si punand 195 55 R15 , sau care e ideea ? Pentru ca , in mod normal , dimensiunile rotilor trebuie sa oscileze cu + sau - 2,5 % fata de ceea ce este trecut in talon iar , in cazul meu de exp. 195 55 R15 este cu 3.4 % mai mult decat 195 50 R15 ( cat am eu in talon) sau cu 3.1% fata de 185 60 R14. Sau poate astea sunt dimensiunile standard ptr 1.4 TDI ? cam ciudat.

195 55 R15 este chiar o dimensiune usor mai mare ( + 0.8%) si decat 205 45 R16, cat am eu pe masina, dimensiune care insa e trecuta si in talon la mine dar si la cei cu 195 55 R15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Tot eu!

Dat fiind ca gasesc cam greu 205/50/16 cum caut :)) Vreau sa intreb daca a pus cineva pe ibiza 205/55/16? Intra ? Sau un link unde sa calculez inaltimea etc? Oricum maine ma duc la o vulcanizare sa vad cum arata roata...Daca aveti careva , puneti si o poza sa vad cum arata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca o sa-ti incapa, o sa-ti atinga cauciucul de aripa la viraj maxim. De ce nu iei 195/55/15 sau 185/60/15? Daca vrei neaparat 16, atunci ia 205/45/16, dimensiune standard pentru Ibiza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa raman pe dim standard...oricum la ce prost e asfaltul prin cluj...e durere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Cam aici am considerat ca se incadreaza intrebarea mea:

Am pe masina cauciucuri 195/55/R15 (asa a venit masina). Dupa cum stim, in talon e trecuta dimensiunea: 195/50/R15 (cunoscuta problema).

Diferentele de pret sunt destul de mari. Iau un exemplu la intamplare (am cautat un model sa fie pe ambele dimensiuni):

Goodyear Vector 4 Seasons 195/50 R15 = 342,30 RON

Goodyear Vector 4 Seasons 195/55 R15 = 477,10 RON

Acum intrebarea mea vine pentru voi care aveti tot 195/55/R15, ce ati cumparat? 195/55 sau ati trecut pe varianta din talon 195/50?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu si inca 3 posesori de Ibiza am cumparat impreuna Michelin Alpin 185/60/15. E putin mai ingust, dar am constatat ca nu mai exista abatere la kilometraj, iar stabilitatea nu a avut de suferit. In plus, am castigat putin si in inaltime, diferenta fiind de cativa mm.

Eu personal nu as lua 195/50/15, masina e mult mai joasa. Daca gasesti 195/55/15 la pret bun, mergi pe dimensiunea asta. Probabil ca ai putea pune si 195/60/15, nu cred ca ar fi probleme prea mari. Din cate stiu, abia la 195/65/15 sunt probleme, roata atinge contra-aripa la curbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai in talon 195/50/15 si a venit cu 195/55/15?

Ciudat, la mine e 195/55/15.

Acum, eu as merge tot pe 195/55/15 chiar daca sunt mai scumpe, sunt mai confortabile, atata tot.

Am un coleg cu un Punto cu 195/50/15 si ii clantane dintii in gura, mi se par prea joase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Cornel, si eu am aceeasi problema, in talon am trecuta dimensiunea 195/50/15, iar masina a venit cu 195/55/15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu cele spuse de Cristi, dimensiunea 185/60R15 pe anvelope de iarna e mai mult decat suficient, cele de vara e bine sa fie 195/55R15, 195/50 si mie mi se par cam prea joase.

:flower: nu cumpara anvelope all season, nu sunt deloc rentabile, daca bugetul iti permite mergi cu anvelope de sezon si te vor tine considerabil mai mult decat cele all season

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pe iarna 185/65 R14. La primavara va trebui sa imi iau cauciucuri ,desi masina mea a venit cu jante de 14 din fabrica , in talon la optionale am 195/50 R15.Cred ca o sa optez tot pentru 195/55 R15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe bune nu inteleg, in talon nu sunt trecute anvelopele cu care vine masina si care sunt omologate?

Ori aia de la Politie, au alte date cand emit certificatul de inmatriculare?

Eu am in talon 2 tipuri de anvelope trecute: 195/55/15 si care sunt pe masina, si 185/60/14.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cornel, o sa-ti scanez certificatul de inmatriculare, sa vezi ca asa e. Eu in plus fata de dimensiunile pe care le ai tu am si 205/45/16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, te cred insa sincer nu inteleg, importatorul nu are niste anvelope omologate, astia de la Politie nu emit certificatul in baza cartii de identitate a masinii?

Daca te opreste un politist si se uita in talon si pe anvelope, nu te urecheaza ca nu corespunde ce e pe masina, cu ce e in talon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte probabil sa fiu amendat pentru ca nu corespund anvelopele de pe masina cu cele din certificatul de inmatriculare. Faptul ca nu sunt singurul care are aceasta problema ma face sa cred ca undeva s-a gresit la importator si din pacate nu s-a deranjat nimeni sa repare greseala. Oricum, cu 195/50/15 masina e mult prea joasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La mine masina a venit tot cu 195/55/R15... dimensiune care era trecuta si in talon. Masina era tot model 2006, dar cu motorul de 1.4 - 85 CP.

Se pare ca intre Cristi si mine s-au sesizat in vreun fel si au corectat greseala :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare,in attach gasiti un certificat de conformitate emis de seat pentru dimensiunea anvelopelor, in afara de modelul FR.Cine vrea sa omologheze dimensiunile din certificat trebuie sa se prezinte cu el la rar. eu l-am primit de la porsche romania.

AR_M350_20090408_175013_1_.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta e hartia de care avem nevoie. Totusi cea de aici pare pentru modelele mai vechi. De exemplu eu nu gasesc codul meu de motor: BKY

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati linistiti ca nu va intreaba nimeni de detaliile astea, in taloanele noi nici nu mai sunt trecute dimensiuni de anvelope.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu mai scrie nimic in noile taloane, acum daca ai talon vechi si te opreste careva, e cam tot una daca ai talon nou si te opreste politia cu echipaj de la R.A.R., ei au in baza de date anvelopele "agreate".

Din cate vad eu in attach-ul pus de raveman2007 dimensiune anvelopelor de iarna, pe care o avem multi de pe forum-ul asta, adica 185/60R15, nu prea o gasesc nicaieri, inschimb vad ca 185/55R15 exista in lista respectiva. Intrebarea mea: oare avem motive sa ne facem griji?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine cei din service m-au incaltat cu, cauciucuri de iarna Semperit de 165/70 R14, dimensiune care nu apare in talon, dar ei asta mi-au recomandat.Daca ma amendeaza cineva ma duc la ei sa-mi plateasca amenda :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

stiu ca nu postez bine...dar in aria de vanzari n-am gasit nimic, si traiesc cu speranta ca mai e cineva pe-aici care are niste jante de tabla de vanzare pentru ibiza...pe 14".am cauciucurile 185x65xr14, dar nu stiu cum am prezoanele - 5x100 sau 5x112? ca am gasit doua tipuri, si nu stiu ce are ibiza pe-acolo...multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!