Jump to content

Dimensiune Maxima Jante Ibiza 2006


guvidu
 Share

Postare recomandată

Vorbiti si voi pe PM ca sa nu umplem aici topicul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    21

  • szintyjanos

    13

  • elle

    9

  • guvidu

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 years later...

Vad ca nu s-a mai discutat de mult pe topicul asta, asa ca o sa-l reactualizez cu cateva intrebari. Mi-am reinoit cauciucurile de iarna cu Continental 185/60/14, cele vechi erau de 165/70/14 parca. Acuma vine o mica nelamurire a mea : jantele sunt 5j Et 35. Din cate am vazut si intr-un tabel mai sus pentru 185/60/14 latimea jantei ar trebui sa fie 6j. Credeti ca as putea avea probleme ? Schimbul s-a efectuat la reprezentanta Seat. Sincer habar nu aveam de treburile cu dimensiunile jante/anvelope. Mi-am dat seama ca ceva nu pare ok , in momentul in care am vrut sa-mi cumpar o roata de rezerva pe 14 cu un cauciuc de iarna, la mana a doua. Am gasit anvelopa de 185/60/14 pe janta 6j ET 43 parca. A doua intrebare este daca, in caz de pana pot schimba, , una din jante cu cea pe 6j, fara sa am probleme care sa afecteze masina ? Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

am si eu un seat Ibiza din 2003 si vreau sa imi pun jante pe 17 cu anvelope 215/45,are ceva ??in plus am si suspensii sport reglabile ,extrem de rigide , ma intereseaza mai mult daca asta mi ar creea probleme la viraje????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Sunt mult prea mari anvelopele. Dimensiunea recomandata este 205 40 17 ; am avut si eu..o sa ti se ia repede de ele la cat sunt de rigide

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare baieti.

 

Incet incet se apropie sezonul cauciucurilor de vara. :D

 

Am o intrebare.. As vrea sa imi cumpar niste jante pe 16''. Ce trebuie sa iau in considerare si ce ar merge fara probleme pe masina mea ? ( Seat Ibiza 6l 2003 1.4 16V). Ma intereseaza Et-ul si J-ul ideal si marimea cauciucurilor. Ma puteti ajuta careva?

 

Multumesc anticipat.

Modificat de zsolty92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia montreal 2 de 16 inch,et 42 si 7J(de exemplu).Cauciucuri 205/45 R16.Cam asa:

post-50318-0-02938500-1425744342_thumb.j

post-50318-0-02938500-1425744342_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunile jantelor originale sunt 6,5J x 16H2 ET43 5/100.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult baieti pentru raspunsul prompt. Ideea ii ca as vrea ceva jante aftermarket. E o problema daca J-ul e 7 si ET 35 sau 38 ?

Am atasat o poza exemplificativa. Multumesc.

post-134931-0-19762600-1425761304_thumb.

Modificat de zsolty92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 35 ai o diferenta de 8 mm fata de janta OEM, adica roata va sta mai in interior cu 8 mm, e posibil sa-ti atinga in contraaripa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va sta mai in exterior cu un ET mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, nu stiu la ce ma gandeam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci un ET de 38 ar fi in regula ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 mm e o diferenta mica, nu va fi nici un fel de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult baieti. Urmeaza sa modific CIV-ul ca din cate am vazut la achizitionarea masinii nu au trecut numa marimile cu jante de 14 si 15. Sper sa nu fie problematica aceasta procedura. Voi reveni cu un feedback + poze dupa ce is sus jantele. Numai bine :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!