Jump to content

Vreau Sa-mi Fac Casco La Generali


nick58
 Share

Postare recomandată

Acum am casco la Asirom :( :) :) Am avut un mic incident cu o tipa care mi-a intrat in bara din spate si mi-am facut reparatia pe asigurarea mea. Masina a fost gata la Avia in doua zile iar cei de la Asirom m-au plimbat pt. accept 2 saptamani. Cei de la Avia mi-au spus ca daca aveam casco la Generali mi-ar fi dat masina imediat. Astept niste sfaturi de la cei care au si au avut casco la Generali vis-a-vis de modul cum fac decontarile si daca sunt carcotasi la intocmirea dosarelor. Multumesc anticipat pt. orice raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Burady

    5

  • D@ny

    5

  • Zer0

    5

  • TheBoogieMan

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din ce stiu la generali nu despagubesc o anvelopa si janta decat daca este afectat un element de caroserie. Ceea ce nu mi se pare corect. Sunt singurii care au aceasta prevedere expresa. De asemenea stiu ca au fransiza obligatorie, gasesti mai multe detalii in acest topic si iti poti face o parere despre modul in care trateaza clientii.

Eu cel putin nu am o barere prea buna despre ei

Numai bine.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e la Asirom. Dureaza mult decontarea daca nu ai... "relatii" cu agentul. Eu am avut doua cazuti in care am folosit CASCO-ul reparand masina la Porsche. In ambele cazuri am achitat eu si decontat banii dupa 1 luna. Asta e situatia. A III-a oara am fost intr-un service agreat de ei si in aceeasi zi in care masina s-a terminat am luat-o acasa. Dar nu recomand sa te duci la service-urile recomandate de agenti pentru ca sunt varza.

Cat despre Generalli. La octy am la Generalli. 1 singura data am reparat ceva si anume o oglinda rupta/sparta. M-am programat la Porsche si in ziua aia am plecat cu ea acasa reparata. Nu stiu cum e la o dauna semnificativa.

Asta e cam singurul avantaj cu Generalli si anume ca lucreaza cu Porsche Romania/Avia. Fiecare service are politica lui.

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e o chestie generala ca Generali deconteaza mai usor decat Asirom sau invers. Depinde de service-ul in care iti faci masina. Un anumit service poate lucra mai usor la decontari cu o anumita firma de asigurari. Deci varianta cea mai indicata ar fi ca sa intrebi la service-ul unde doresti tu sa iti repari masina ori de cate ori ai nevoie, sa vezi cu ce firma colaboreaza cel mai usor. Si asta ar fi un indiciu in alegerea firmei de casco.

Eu am un amic care are 3 masini cu casco la Generali si cand s-a dus cu bara de pe spate i-au zis ca a facut el o inscenare .si tot felul de motive. Oricum am mai auzit si aici pe forum cateva lucruri nasoale legate de Genarali , dar nu ff grave, ca dealfel cum are fiecare companie de asigurari !

Bafta la alegre !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am la Generali. Am avut o singura dauna, am reparat masina la Metrotehnica, n-a fost foarte mare (2000 ron), dar n-am avut nicio problema la ei adica sa amane plata samd.

Contractul de casco la mine expira in iunie, nu am inca fransiza, dar daca imi introduc asa ceva ii schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu oricine i-ai schimba ..toti vor avea fransiza ! S-a introdus obligatorie la toti asiguratorii. Eu am avut casco 2 ani la ASIROM si masina mi-am reparat-o la reprezentata regionala de fiecrare data si nu au fost probleme cu decontul. Deci totul e relativ. In alt oras e posibil sa fie probleme cu ASIROMUL. Depinde de colectiv :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la Avia mi-au spus ca daca aveam casco la Generali mi-ar fi dat masina imediat.

Motivul acestei afirmatii era faptul ca Avia are contract de decontare cu Generali. Astfel ca nu mai trebuia sa astepti accept de plata, sa mai plimbi hartii samd.

La fel se intampla si daca BCR asig aveau decontare directa cu Avia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cum o sa fac pe viitor : imi voi alege societatea de CASCO in functie de service-ul la care vreau sa ma duc. Adica daca vreau sa-mi repar in general masina la PBN atunci fac la alliantz/generalli caci au decontare directa. Daca vreau la Radacini (un exemplu) imi voi face la BCR Asig si asa mai departe. Conteaza f. mult relatia service-asiguratorul pentru o operativitate crescuta nu neaparat in decontare cat si in procesul de constatare-reconstatare, devize etc.

Bineinteles in aceasta ecuatie variabile vor fi : costul, franciza etc.

Dar cum acum e obligatoriu fraciza, costurile sunt similare cred ca e foarte important sa alegi un asiguratorul care are decontare cu service-ul tau preferat.

My 2 cents. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut mereu la Generali si am avut 2 mici incidente in decursul timpului, sunt super ok , acum mergi la ei imediat dupa poti sa mergi la service si in 3-4 ore ai si confirmarea de plata de la ei... iar dupa pana iti vine piesa si ti o face serviceul....se misca foarte repede Generali iar cu fransiza asa este dar depinde si de valoarea masii daca este mica nu platesti .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la Ardaf parca nu au franciza la casco. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu, unul sunt multumit de ei. n-am avut nici o problema cu ei. am avut 5 daune cu autor necunoscut (noroc de asta nu doresc la nimeni) si nu s-a pus problema de despagubire. o dauna din alea 5 a fost cu vandalism. nici o problema. totul s-a rezolvat rapid. ca idee, ei am vazut ca lucreaza de obicei numai cu reprezentante si nu se complica cu service-ul lu' nea cutare, indiferent de costuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt foarte multumit de Generali. Am avut un mic incident in vara, si nici nu au cracnit. Acte rezolvate rapid si fara stres. In curand imi expira casco dar tot la ei raman :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In curand imi expira casco dar tot la ei raman :P

Sa ne spui cu cat iti vor mari pretul politei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot la Generali sunt si din noiembrie am primit instiintare ca modifica unilateral polita de asigurare incheiata pana in 2011 si adauga o fransiza de 350 euro. Daca sun la ei ridica din umeri, cica sa-i conving pe cei de la Porsche Broker sa denunte contractul cu ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Asa cum scriam mai sus, am casco la Generali. Ma gandesc foarte serios sa merg inainte de expirarea contractului cu ei sa-mi fac un dosar de dauna pt tote micile imperfectiuni care au aparut in timp (zgarieturi pe capota, pe usa (o mica infundatura) si pe spoiler-ul spate).

1. O sa-mi creasca prima de asigurare pt o singura dauna?

2. Mai exista contracte reinnoite la ei care nu au fransiza? Daca-mi baga fransiza eu plec de la ei, desi cand am avut o problema cu masina am rezolvat foarte repede si fara dureri de cap, si atunci nu-mi mai fac probleme in legatura cu intrebarea nr. 1

3. Cum se procedeaza pt dosarul de dauna in acest caz (zgarieturi in locurile anterior mentionate)? Trebuie sa merg mai intai la politie pt constatare?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa-ti raspund la intrebarea nr. 2, din cate stiu eu singurii care nu au fransiza sunt EuroAsig.

Din cate am inteles, au decontare directa cu (destul de) multe service-uri.

Daca doresti, discutam pe PM si te pot pune in legatura cu un agent pentru a primi consultanta in aceasta problema.

Salutare.

Modificat de anorganix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la un broker si aflat ca nu mai exista la Generali acea prevedere cu o singura dauna si ca nu poate sa-mi spuna cu cat s-ar mari polita, dar se pare ca nu depinde de valoarea daunei.

Am mai aflat ca la 3 evenimente pe an nu se mai poate reinnoi polita la ei.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am Casco la ING (care subcontracteaza Generalli), ce mi se pare super ok la ei e faptul ca au contract cu Europe Assistance si daca ai probleme iti raspunde oricand cineva la telefon si iti trimite platforma daca e cazul. Totusi au si ei probleme, eu ma lupt cu un domn inspector de daune de la ei pentru ca nu isi da acceptul de plata pentru pompa de servo directie care a fost distrusa in urma unui accident. Motivul lovitura pompei nu are legatura cu dinamica accidentului desi se afla in aceeasi parte dreapta inferioara afectata. Inca astept rezultatul reconstatarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok generali dar fii atent ca jantele si anvelopele nu sunt prinse in asigurare daca nu ai avariate si alte elem de caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

partea cu jantele si cauciucurile este valabila pentru 80% dintre asiguratori : nu se despagubeste daca nu este afectat si un alt element al caroseriei .

Se pot asigura expres insa asta este alta poveste si implica costuri suplimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cand cu franciza asta, casco nu mai e ce era inainte, pot spune ca am muscat-o original

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vedeti ca din cand in cand sunt promotii la casco: fara fransiza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica includ acea fransiza in prima masinii..deci tot acolo esti !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Nu recomand Generalli

Motiv: Un coleg a intrat cu un Hunday Accent intr-o groapa la viteza mare [ drumurile din Romania}, i s-a decapsulat amortizorul si janta praf.

A mers omul la politie dovada ok, constatare la asig si "Problema", janta de inlocuit dar la amortizor au spus ca tb schimbat la garantie.....cei de la garantie nu domne e din accident, asa ca a trebuit omu sa-si cumpere amortizor....dar binenteles ca s-a incheiat contactul cu marea firma Generalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut casco la Generalli si au fost peste asteptarile mele. Mai concret: am fost la ei pentru ca mi se sparsese parbrizul, si l-am intrebat pe inspectorul de daune daca poate trece si un polish, pentru cateva zgarieturi nu foarte adanci; el mi-a trecut vopsit pentru toate elementele cu probleme. Repet, mici zgarieturi, care puteau iesi la polish.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!