Jump to content

Vreau Sa-mi Fac Casco La Generali


nick58
 Share

Postare recomandată

Te rog sa detaliezi mai mult acest aspect, nu de alta dar sunt multi oameni cu leasing la Porsche si e bine sa afle. Ar ajuta si o identificare a legii care a fost incalcata si eventual a vreunei clauze din contractul de asigurare. Cand faci leasing prin Porsche ti se inmaneaza cumva vreo hartie in care sa figureze conditiile contractului cu Generali? Ma refer la acele conditii care te vizeaza si te afecteaza direct.

Pur si simplu cand am luat masina mi s-a dat o polita valabila pe toata perioada leasingului cu o rata de Casco de 65 euro pe luna si fransiza zero pe cei 5 ani. Noi, utilizatorii suntem buni numai la plata, cand e vorba sa fim si noi intrebati de ceva suntem categorie NESEMNIFICATIVA. Ca atare la 2 ani de la incheierea politei mi-au trimis o nota informativa - deci pur si simplu ceva de genul "asta este si nu cerceta" - ca s-au modificat unele date din polita si anume ca am fransiza de 350 euro si CULMEA aceeasi rata CASCO. Am incercat sa fac ceva valuri, am obtinut doar o derogare in sensul ca accepta sa-mi schimb asiguratorul dar numai sa aleg din cei 5 agreati de ei. Ca atare am fost pe la toti si nu am obtinut de la niciunul o rata mai mica de 65 euro,deci stiau ei ce stiau. Am mai aflat ca foarte multi au patit acelasi lucru, iar cei cu contracte mai noi cu 1 an li s-au pus fransize de 150 euro.

Nu mi se pare legal acest lucru si o sa ma interesez si eu ce se poate face pt a cere despagubiri in legatura cu schimbarea unui contract -polita - cu clauze clar determinate. Exista posibilitatea ca Porsche sa fi obtinut o rata mai mica la fransiza de 350 euro, sa zicem 35 euro pe luna , iar diferenta de 30 euro sa o treaca in contul lor. Deci discutabil !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Burady

    5

  • D@ny

    5

  • Zer0

    5

  • TheBoogieMan

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Burady ai avut mai mult de 2 daune pe CASCO ?

Nu, fix 2 daune, insa nici una din accident, daune din parcare, gen zgarieturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca si un bun amic de-al meu a patit exact acelasi lucru , dupa exact 2 daune ( zgariat masina in parcare respectiv accident foarte usor ) si i sa spus ca asa este trecut in contract . Fiind masina in leasing nu a avut acces la contractul incheiat intre proprietar ( Porsche Leasing ) si asigurator ( Generali ) . Ar trebui sa iei legatura cu cei de la Porsche si sa le ceri informatii privitoare la contractul de asigurare CASCO . La fel ca si in cazul tau banuiesc , nici lui nu i s-a adus la cunostinta in momentul in care a semnat contractul de leasing de aceasta fransiza .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La firma unde lucrez si unde ma ocup de micul parc de masini detinut de firma aceasta am tot avut asigurarile la Omniasig , Astra ( o dacie ) si Generali. Omniasig-ul pare ok , chiar daca sunt cam scumpi sau daca nu CEI MAI SCUMPI de pe piata romaneasca , plus ca ori de cate ori ai o masina in service , fara acceptul lor de plata nu poti ridica masina sub nicio forma.

Generali si Alianz Tiriac sunt singurii care nu trebuie sc sa trimita acel accept de plata catre service , astfel ca DOAR ptr acest lucru am trecut la Generali in proportie de 75% dar si ptr ca sunt mai profesionisti , lucreaza repede si niciodata n-am avut dureri de cap.

Recomand Generali Asigurari ptr cei care detin masini pe firma si nu doresc timpi si nervi consumati aiurea prin sediile de asigurari ale unora care n-au nici o treaba cu profesionalismul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la capitolul asta nu ai nici o treaba. Bataie de cap zero.

E de pilda las masina in service, apoi ma suna si iau inapoi cu problema rezolvata.

Plata daunelor se rezolva automat intre service si asiguratorul Generali, mie personal nici macar suma facturii nu mi-o comunica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cred ca multe dintre parerile noastre legate de o societate sau alta rezulta mai degraba din interactiunea noastra cu agentul care face constatarea,poate acolo ar trbui unele societati sa mai "lucreze";de multe ori unii vor sa faca economie societatilor in speranta ca vor "da bine" in ochii sefului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nick .. vorbind in cunostinta de cauza iti pot spune ca Generali sunt foarte ok in legatura cu service-ul Avia.

Pe langa pretul destul de mic (la Casco, pt cand am facut eu la ei, aveau cel mai mic pret), se misca foarte repede, sunt oameni ce reactioneaza repede daca ai probleme, samd.

Am avut o problema in sensul ca un sofer atent si necunoscut mi'a cam sters bine de tot un bandou stanga si niste vopsea de la bara fatza stanga dar nu a fost simpatic sa-mi lase un numar de telefon, am fost sa faca constatarea dna Bica. (super angajat Avia!!), dupa care a deschis dosarul si cu adeverinta aia de la politie, copie dupa contractul meu de casco (parca), mi-a facut programarea destul de repede, a durat 2 zile toata povestea si din momentul cand masina era gata au mai durat cam 2 ore pana sa ma sune sa vin dupa ea.

Asadar, in legatura Service Avia - Generali, mergi cu incredere ! Daca vrei, chiar cunosc pe cineva la Generali agentia Unirii cu care poti vorbi mai multe.

D@ny are dreptate - jantele si cauciucurile implica o asigurare suplimentara, asa a fost la toti asiguratorii cu care am avut contract : BCR, Generali si Allianz.

LE : Nu stiu daca voi sunteti constienti de faptul asta dar Romania este una dintre putinele tari in care asigurarile generale auto (RCA si CASCO) nu genereaza profit !!! Asadar, doar ganditi-va putin la fiecare dintre voi (inclusiv eu la mine) de cate ori am apelat la Casco pentru o zgarietura, iar se stie foarte bine cum fac service-urile devizele cand e vorba de CASCO!!

Categoric zgarieturile sau micile ciupituri de vopsea majoritatea celor din Vest le lasa asa, pana chiar e urgenta o reparatie, pentru ca le creste destul de mult cota de risc, implicit pretul asigurarii.

Nu ca tin cu Generali sau nu stiu mai cine, dar puneti-va putin in locul unei societati de asigurare la care fiecare client vine cu x EUR dar cheltuie X*3 suma intr-un an. Pe langa asta, in mod evident atat timp cat la politie nu ti-au trecut in adeverinta aia tot ce ai la masina (eventual ca nu se vede) asiguratorul nu poate merge neaparat pe incredere, ptr ca e Romania si tu ii dai aluia din service "o atentie" sa-ti treaca ca e rupta masina in doua.

Putina intelegere a sistemului inainte de a-l critica, nu strica :).

PS - La BCR mi-au iesit ochii din cap asteptand pe la toate birourile lor de 2 lei sa-mi faca agentul constatarea, luat liber de la serv. samd, doar Allianz si Generali au fost foarte ok, in cazul meu.

PS Ca info, eu am CASCO de la serviciu pentru masina, insa fransiza e de 500 EUR ...

Modificat de R4z
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de mersul la Casco la fiecare zgarietura, asta e si motivul pentru care unii asiguratori au introdus fransiza, pentru a elimina costurile pe care le implica aceste dosare de dauna "mici" si dese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

generali ca si orice firma de asigurare are contracte cu service-uri printre care si cu care asirom-ul... eu tot la generali am avut si iti spun tine de reparatie service-uri etc in legatura cu timpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Are cineva un model de contract Generali?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a facut cineva la generali ECO casco?

multumesc!

Modificat de puricele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu Casco Eco la Generali. Ce anume te intereseaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am inteles, nu poti repara masina la reprezentanta, dar daca vreau sa o repar la alta reprezentanta? am golf si vreau sa o repar la dealer skoda. se poate?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu am reparat masina la reprezentanta VW Craiova fiind asigurat CASCO la Generali Asig.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti repara masina la reprezentanta pentru ca valoarea despagubirii este limitata la 65%-75% (depinde de polita) din costul reparatiei la reprezentanta.

Chiar daca mergi la un dealer Skoda care aste certificat sa repare si VW nu stiu daca acest dealer practica un pret suficient de mic astfel incat sa acopere diferenta de 25%-35%.

Later Add:

Razvan ai Casco ECO la Generali?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu, nu am ECO. CASCO Full sau ceva de genul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Casco Eco se face pentru orice masina care are intre 4 si 10 ani.

Casco Complet se face pentru masini care au 0-6 ani.

Modificat de TheBoogieMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

in primul rand pentru postul meu din 2008 - mi-a fost schimbata si pompa de servo directie - cu mari scandaluri.

Acum am din nou probleme cu generali sau PBN ? cine mai stie.... A durat 2 saptamani pana cand cei de la generalii au primit constatarea de la PBN, constatare facuta in aceeasi zi in care am predat la masina. A fost un fel de ping pong PBN "am trimis de 2 ori raportul" - generali - "nu am primit raportul" care din ei a avut dreptate ... nu stiu. Acum presimt ca si pentru devizul estimativ e acelasi lucru PBN - "am trimis si generali nu a raspuns" generali - cred ca trebuie sa ii sun din nou. Nu inteleg de ce trebuie sa fiu intermediar doar pt ca vreau sa mi se repare masina pe casco full facut la generali? hm, mi-am sunat agentul de la generali, doamna mi-a raspuns ca "da sigur va ajut vorbim luni ca acum e vineri si e cam tarziu" (spre ora 13), o sun luni imi zice ca e intr-o sedinta ma suna ea mai tarziu (ora 11) o sun din nou pe la ora 16 imi inchide si nu ma mai suna ever.

Inca o chestie am reinnoit polita casco acum o luna, valoarea asigurata a scazut intr-un an cu aproximativ 30%!!!

Modificat de Eugen I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

^

aici poate e si vina PBN.

am avut un incident cu masina si am fost cu ea la constatare, mentionez ca am Full CASCO, initial au facut poze si vizual era bara-spoiler fata, aripa dreapta, usa dreapta, capota lovite, far dreapta spart.

au scris in dosarul de dauna ca se mai poate face si o alta expertiza, cand se dau piesele jos la service-ul agreeat si daca se mai gaseste ceva sa trimita poza si mail.

masina am facut-o la reprezentata Mitshubishi :), pt ca stau in Berceni e aproape de mine si se gasea in lista de service-uri agreate.

cand au dat jos aripa ce era trecuta in dosar ca reparatie si-au dat seama ca nu se poate repara si au descoperit si tragerul rupt au trimis mail inapoi la Generali ca trebuie cumparat trager si aripa inlocuita si in aceeasi zi au primit acceptul ca se pot schimba.

operatiunea a durat 4 zile, de cand le-am dat masina si pana a fost reparata.

bafta si fara incidente.

post-23152-0-89014300-1289477866_thumb.j

Modificat de gtigabi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu informatii. Dupa o luna si jumatate s-a finalizat toata tarasenia - dauna totala. o sa pastrez masina si o sa o repar pentru ca nu e lovita grav si raman cu banii de despagubire. A durat cam mult ... .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!