Jump to content

Cum se crapa?


MishuL
 Share

Postare recomandată

broscar_valcean
in afara de surubul de la volant,piulite bloc si chiulase cu 3,5n :)

pt a avea o garantie a montajului orice piulita sau surub se stringe cu un cuplu recomandat de fabricant. :blah_:

:biggrin: asta intrebam!!! ca altfel... va arat eu cum se crapa cu adevarat!! :biggrin: deci 3,5 cam peste tot..... sarumana mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 217
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MishuL

    54

  • chirostar

    21

  • jan

    20

  • KRAKEN

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

io zic sa nu te mai prostesti ca aia micii :biggrin: (cu sarumana...)si sa zici repede :) cand/unde vii sa ne dai berea! :biggrin:

Modificat de LIVIU/RATB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

broscar_valcean
io zic sa nu te mai prostesti ca aia micii :biggrin: (cu sarumana...)si sa zici repede :) cand/unde vii sa ne dai berea! :blah_:

imi crapi tu motorul??? :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. :biggrin: io sunt ala cu galagia, :blah_: Dara cu info-ul... :biggrin: Da'...intreaba-l pe el, zic io, ca poate... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

broscar_valcean

sincer as incerca sa il mesteresc singur din pura pasiune si curiozitate!! e adevarat ca nu se compara cu orice alt motor pe care l-am desfacut dar cu multa atentie.... zic eu ca il rezolv. ai apoi taman pt a ma murdari pe maini miam luat brotac.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

ieri am vazut la Cardinal -Ploiesti o broasca in reparatie !!?? s-au specializat si pe old-timer ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

stie cineva unde as putea reconditiona doua carburatoare de vw typ 3?

Modificat de ursuletu69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca erai din Bucuresti era mai simplu :Driver: . Vorbeste cu trilaru ( lexxus ) ca el sigur cunoaste pe cineva prin zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu
ieri am vazut la Cardinal -Ploiesti o broasca in reparatie !!?? s-au specializat si pe old-timer ?

ce ai vazut tu este brotacul lui dexter, lucreaza la cardinal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare baieti. am si eu nevoie de 2 helicoizi de M12, pentru binecunoscuta problema "smulgerea fletului din bloc". multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare baieti. am si eu nevoie de 2 helicoizi de M12, pentru binecunoscuta problema "smulgerea fletului din bloc". multumesc.

baga direct bucse de otel pt ca este ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa pui o poza cu bucsele de otel , ptr ca ma pasioneaza :beerchug:

sau d eunde se pot procura si un pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca uni au deja motoare tuningite de 500 cai pe bruaste iar alti inca se scobesc in nas :icon_cheesygrin: Asa ca ma risc sa intreb si eu cum drac se poate extrage bucsa aia de bronz din cutia de viteze in care se sprijina electromotoru'.Nu am studiat deloc problema,poate ca iese usor dar in nici un caz nu as vrea sa dau motorul si cutia jos.

Un sfat,ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dai jos electromotorul, infiletezi oarece in bucsa si o extragi inspre fata masinii. cel putin teoretic trebuie sa iasa. altii (nu eu) au reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dai demaroru jos, si cu un surub, care sa fie la diametru, incerci sa il infiletezi in bucsa

sau dai si un filet in bucsa inainte sa bagi surubu

dupa ce s-a infiletat, dai in continuare pana ajunge surubu in motor si impinge bucsa afara

daca nu pur si simplu o faci sa iasa cu un surub, si o spargi bucatele sau vezi tu, asta normal in cazul in care o schimbi cu una noua sau daca nu ai nevoie de cote sa faci alta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum spuneam.

in plus ce conteaza daca o sparge? oricum nu are nevoie de ea. daca e varza in cutie oricum mai bine masoara direct acolo si stie ce are de facut. cat despre diametrul intrerioral bucsei (oricum probabil ca acolo e dusa bucsa) electromotorul e jos si deci simplu de masurat. asa si hotaraste daca comanda sau produce noua bucsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Are cineva idee unde as putea aleza un bloc?Indicat ar fi cineva prin TM care a mai facut asemena prelucrari si care poate sa mi-l si masoare.Motorul e deja desfacut si neavand cu ce sa-l masor,nu imi dau seama daca trebuie prelucrat blocul sau nu.Nici informatii despre cotele exterioare ale cuzinetilor standard nu gasesc.Jocul axial pe care il avea motorul nu cred ca este relevant pentru ca pe nici unul din cele 2 motoare pe care le am nu era montat volantul(imi lipseste cu desavarsire).E obligatorie aceasta alezare chiar daca motorul nu a avut jocuri majore?Asa la ochi,un bloc mi se pare ok,comparativ cu celalalt care avea niste semilune in bloc sub cuzinetii de la palier...bine,clar ar trebui masurat,dar cine imi face operatia?Arborele e la R2 si cred ca mai duce o reparatie...celalt arbore avea cuzineti URB,de camion probabil si pare mult sub cotat,deci iese din discutie.Mno,sfaturi,ceva?

Vreun magazin sau dealer de cuzineti KS stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!