Jump to content

Montare leduri in deschiderea interioara a portierei


Spawn b93rlf
 Share

Postare recomandată

Cea mai buna solutie pana acum mi se pare cea cu ledurile dreptunghiulare de aici. Lumina nu este punctiforma si lumineaza tot "compartimentul" respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cine ma poate ajuta cu o informatie ? am incercat sa pun leduri, am cumparat leduri de 5mm , am facut legatura la mufa de la geam, am pus ledul fara rezistenta deoarece nu lumineaza prea tare iar cu rezistenta abia se aprinde dar cand bag si mufa in butonul de la geam ambele becuri se aprind la jumate din intensitate.Unde am gresit consuma ledul prea mult curent ? si ia si din intensitatea celui de la buton?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai luat leduri de 12 V sau obisnuite? Rezistenta de cat ai pus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a pus si nu e bine. Cred ca in loc sa lege paralel, a legat serie... Oricum ceva nu a facut cum trebuie. Asteptam detalii, poze, etc sa vedem ce e acolo.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma bate gandul sa pun din astea sau astea

ai avut ocazia sa te interesezi de preturi? stiu ca am verificat mai demult ceva de genul si erau f scumpe pt a merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am interesat de preturi, dar nu cred sa fie prea scumpe, undeva la cativa euro buc. Oricum, decat led-uri simple, mai bine fara.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca gasesti cu cativa euro bucata, te rog lasa si aici link.

Si eu sunt interesat de acele plastice dar daca le iau dupa cod, de la reprezentanta, ma costa zeci de euro :(

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate pretul de zeci de euro e pentru tot... Intr-un documentatie DIY scrie asa:

 

"Those are the parts you need:

2x 7L6919063

7L6819773

7L6819774

2x 4B0971832

2x 000979009

 

(costs about 20 euros right now at a german dealer)

"

 

Atasez documentul

treglighthandle.pdf

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hei, revin si eu cu niste poze abia acum (ca ieri mi au reparat aparatul de foto).

@Robotelu mi-a ajutat postul tau.

@Florin lumina ledurilor este albastra  sper ca nu o sa fiu oprit din cauza asta.. nu sunt sigur.. :(.

ca este "legal= nu e nici o modificare adusa instalatiei de iluminare omologata.

 

 

post-62048-0-48144000-1361452597_thumb.j

post-62048-0-69219800-1361452604_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia postat aici .

Politia are toate motivele sa te opreasca.

 

hremus, stiu ca aveam codurile de la acele plastice (audi sau skoda) si am cerut lui GABIVVX preturi...cu siguranta nu era 80 lei tot pachetul *(4 plastice + cablurile aferente).

dar cum functia de cautare pe forumul asta este la pamant, mi-e greu sa gasesc postul  l-am gasit

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7L6919063 lei 22 bucata

7L6819773 lei 20 bucata

7L6819774 lei 20 bucata

4B0971832 lei 16 bucata

000979009 lei 13 bucata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea stiu codurile care cum sunt,le verific atunci cand ajung la pc.

Plasticul transparent e important...firele merg facute acasa.

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiindca vad ca va chinuiti cu tot felul de solutii, vin sa va dau un sfat. 

Luminile se realizeaza din fabrica cu ghiduri de lumina 

 


25jbeyh.jpg

 

10n5lsi.jpg

 

Din rigla de plastic puteti face si voi ghiduri de lumina 

 

 


2i8fbd2.jpg

 


2mcvpxc.jpg

 

care vor lumina asa ( am schimbat culoarea ledului ca sa puteti compara )

 

 


wjt8q8.jpg

 


6f9k41.jpg

 

 


24656rt.jpg

 

Dupa cum se vede lumina este uniforma, ghidul il puneti sa lumineze printr-o fanta fara sa-l scoateti la vedere, deci veti inlatura toate neajunsurile . Daca il legati prin intermediul unei mufe ati facut treaba ,,profi"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plastic conducator de lumina se gaseste la toate grosimile.Problema e ca se vinde la mp. Oricum, prefer sa dau 80 lei. Fara mufa nu poti sa legi si sa mai poti da fata de usa jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept feedbackul 100% va rog ca leduri albastre sunt ilegale ..cineva de la RAR pe aici?

Mi-a costat 2 ore sa le montez + 9 lei cheltuieli.  De ce?  Pentru ca ma plictiseste "the look of a golf IV"  si am vrut ceva neobisnuit.

Nu-i problema daca trebuie sa le desfac  satisfactia este ca am invatat cum se leaga leduri si rezistenta intre ele.

Seara faina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De mufe,poti pune alte mufe daca cele originale costa prea mult.

Se poate folosi rigla,carcasa de cd...sunt variante.

Cele originale sunt ok ca "sunt de acolo".

Daca nu sunt scumpe,nu merita sa facem improvizatii.

Lucian, multumim de ideea cu rigla. Aveam in cap doar plexiglas sau carcasa de cd- avantaj ca e si striata si disipa mai ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca sunt de acolo si gaura facuta de tine in plastic e stramba si se vede ca naiba cand te uiti in gaura manerului de jos in sus cu ce te ajuta ca plasticele transparente "sunt de acolo" ?

Cum dai gaura in usa frumos, vand in vedere ca vorbim de un dreptunghi foarte ingust ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu dremel. Si putina atentie.

Sau cutter,pila si rabdare.

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In document zice asa :"

- try to clip

- use the cutter

- try to clip

- use the cutter

- try to clip

-user the cutter

- have some drink

- try to clip

....."

Daca ai baut prea multa cafea si-ti tremura mana, apeleaza la un dintzar (dentist) sa-i umpli frezele de plastic.... :evil:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai ok se taie cu asta, are discuri f subtiri si iese ok fanta. la final in capete se finiseaza cu o mica freza (arata ca un burghiu de dinti).

 

una peste alta...am discutat si am explicat! cine se avanta primul sa cumpere un set de plastice? :P

post-66542-0-92426700-1361523804_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi nu merge facuta doar o gaura atat cat ledul sa imprastie lumina?La Bmw asa am vazut..exact sistemul care este la plafoniera W8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da dar lumina nu se va imprastia asa uniform.

sunt care au facut o gaura de 3 sau 5 mm si au pus un singur led (cred ca sunt poze puse) in partea de jos,inspre balamaua manerului.

la cele din fata este riscul ca lumina sa "scape" si se vede pe stalp/parbriz si in scoica nu este lumina uniforma.



7L6919063 lei 22 bucata

7L6819773 lei 20 bucata

7L6819774 lei 20 bucata

4B0971832 lei 16 bucata

000979009 lei 13 bucata

care cod ce reprezinta? pe google imi arata rezultate ciudate, cel putin primele 3 coduri arata plasticul...sunt plastice diferite stanga-dreapta ?

 

in mod normal trebuie/maner : plastic, led si mufa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale: Colegul rudolf.s a facut, asta de mai demult.  http://vwforum.ro/topic/11450-bora-variant-tdi-automatic-rave-green/?p=1821148

Sunt diferite stanga(7L6819773) de dreapta(....774), iar ledul este 7L6919063 si iti trebuie 2 buc. Cel cu 4b0..... este carcasa mufei si iti trebuie 2 buc, iar 000979009 sunt pinii , tot 2 buc

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

el a folosit plastic bricolat din cate retin. nu a pus cele originale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!