Jump to content

Leon 2 Dotari Optionale


BC78ADI
 Share

Postare recomandată

eu am comandat masina in septembrie 2005 si exista asa ceva in configurator....nu am acum codul .... dar cand ajung acasa ma uit pe comanda si iti spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • BC78ADI

    21

  • starchaser

    15

  • Cristian

    14

  • Matrixu

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am verificat peste tot, nu gasesc optiunea asta, ca as vrea-o si eu pe Leon. Au scos-o din oferta dupa ce ai luat tu masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu exact cand au scos optiunea asta.... s-a intamplat in momentul in care si celalte optiuni au fost cumva modificate/cuplate.

Pot vedea undeva in masina codurile optinuilor cu care a venit masina.....era ceva parca in portbagaj (un sticker)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este in portbagaj langa roata de rezerva sau pe prima pagina din cartea de utilizare a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Incalzire prin montantii A" exista in mod sigur ca optiune de sine statatoare acum mai bine de un an pe Leon. Stiu sigur pentru ca initial masinutza trebuia sa mi-o iau anul trecut (2006). Din motive obiective, fericitul eveniment a avut loc abia in toamna asta.

In vara, cand umblam iar prin showroom-uri Seat, o fatuca de la Porsche mi-a bagat in cap ideea ca acum, in noua configuratie, incalzirea prin montanti vine "by default" cu oglinzile incalzite electric ... si eu am luat informatia de buna fara sa o mai reverific :) . Acum se pare ca lucrurile nu prea stau asa, pentru ca eu unul nu prea vad nici un efect in zona stergatoarelor. Sau poate ca nu face fata la zapada si ajuta doar in cazul in care dimineata stergatoarele sunt lipite de parbriz ? O sa verific si varianta asta cu prima ocazie.

In orice caz, daca intradevar am incalzire prin montanti, dar nu face fata la zapada acumulata in zona cu pricina, optiunea asta mi se pare total inutila. Iar cel putin in cazul ninsorilor abundente, sistemul adoptat de Seat cu stergatorele pe verticala sufera din acest punct de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar optiunea nu prea e buna cand ninge abundent.

ea ar fi facuta pentru a incalzi stergatoarele cand sunt inghetate pe parbriz.

Oricum nu as mai alege-o inca o data. Mai bine dai bani pe altceva. Acelasi lucru este valabil si pt duze incalzite.

Am gasit in portbagaj sticker-ul dar pozele facute cu telefonul nu ies bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate imi aduc eu aminte, aceasta optiune vine impreuna cu pachetul de iarna, care include pe langa scaunele incalzite, duzele de la stropitori incalzite si cred ca inca ceva. sigur era disponibil pe Leon in vara acestui an, cand am luat eu masina. oglinzile incalzite fac parte dintr-un alt pachet.

Modificat de DanielK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Leon sunt standard oglinzile electrice si incalzite (pe reference nu sunt pliabile electric, doar pe versiunea stylance). Pachetul Iarna (PW5) include doar sistemul de spalare faruri, duze spalare parbriz incalzite si scaune fata incalzite cu control separat (scaunele fata incalzite nu sunt disponibile pentru versiunea Cupra). Deci fara incalzire in montanti.

Incalzirea in montantii "A" e disponibila numai pe Altea in pachetul Iarna cu acelasi cod PW5 si din cate stiu nu cred sa fi fost vreodata disponibila pe Leon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta am zis si eu, ca pe Leon nu apare nicaieri ca optiune incalzirea in montanti, si oricum la Altea aceasta optiune e vizibila, pentru ca vine deasupra stergatoarelor, deci in pozitia normala stergatoarele sunt acoperite de sistemul de incalzire in montanti. A pus cineva mai demult o poza cu incalzirea in montanti de la Altea, dar n-o mai gasesc acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca si eu m-am izbit de problema asta.

Daca nu se gaseswte o poza incerc sa fac o poza unei Altea din parcare la servici cu acest sistem de incalzire montanti A.

Intr-adevar, sistemul de incalzire la Altea acopera stergatoarele deci putin probabil sa se adune zapada acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia-ti si cotiera de pe consola centrala Arata super si este foarte comoda.Se monteaza peste gaurile pentru pahare .O sa iti trimit o poza cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o nelamurire....merita sa iti iei ca optional ecranul color cu silcktaouch(daca asa se scrie).....mi frica sa nu se "strice" repede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi cumva la navigatia cu touch screen RNS 510, aceasta are mai multe functii decat touch-screen, are hard disk incorporat, cititor de carduri, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ha ... ar fi trebuit sa-i spuna Green Citrus :( Pentru ca Yellow creeaza confuzii. Bine cel putin ca ne-ai lamurit cum arata. Mersi.

Acum ramane de vazut cum da pe masina, motiv pentru care astept cu interes un Leon Green Citrus "live" pe strada sau macar o poza (mai ales ca pana acum, culorile "ciudate" gen galben, alb s-au dovedit foarte potrivite pentru Leon :( ).

Atasez o poza cu noua culoare Citrus, am luat-o de pe seat.es.

citrusleonvw4.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt aceasta culoare nu e noua, e vechiul galben de la Seat, care a disparut in aprilie 2006. X-ecutor are ibiza exact culoarea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu mi-as dori sa fie culoarea asta, dar ma cam indoiesc. Am sa ma interesez de culoare la reprezentanta, le fac o vizita :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi cumva la navigatia cu touch screen RNS 510, aceasta are mai multe functii decat touch-screen, are hard disk incorporat, cititor de carduri, etc.

...aha....daca mai stii despre ea poti sa imi zici si mie ce mai stie "sa faca"

!

Modificat de gg_e
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma intereseaza si pe mine ce stie sa faca navigatia cu touch screen RNS 510

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar optiunea nu prea e buna cand ninge abundent.

ea ar fi facuta pentru a incalzi stergatoarele cand sunt inghetate pe parbriz.

Oricum nu as mai alege-o inca o data. Mai bine dai bani pe altceva. Acelasi lucru este valabil si pt duze incalzite.

Am gasit in portbagaj sticker-ul dar pozele facute cu telefonul nu ies bine.

Hai sa incercam sa lamurim definitv aceasta dilema.

Sistemul de incalzire stergatoare prin montanti de la Altea, il stiu: locul de repaos este acoperit de o protectie din plastic, motiv pentru care orb sa fii si tot iti dai seama daca ai sau nu aceasta optiune.

La Leon insa, din cate am inteles eu (dar aici poate ca ma insel amarnic), "sistemul de incalzirea prin montanti" sunt de fapt niste lamele metalice aflate sub parbriz in dreptul montatilor, care ar trebui sa incalzeasca acea zona.

Prin urmare, Cristi_fx, poti sa faci o poza la unul din montanti si sa o postezi ? Sau macar sa imi spui daca si tu ai acceasi protectie de plastic pentru stergatoare ca la Altea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta am zis si eu, ca pe Leon nu apare nicaieri ca optiune incalzirea in montanti, si oricum la Altea aceasta optiune e vizibila, pentru ca vine deasupra stergatoarelor, deci in pozitia normala stergatoarele sunt acoperite de sistemul de incalzire in montanti. A pus cineva mai demult o poza cu incalzirea in montanti de la Altea, dar n-o mai gasesc acum.

Exista si pe Leon...am aceasta optiune...si chiar se vad pe parbriz in dreptul stergatoarelor firele subtiri de rezistenta. O sa va spun si codul, m-am uitat in contract dar am uitat...

Optiunea a fost scoasa la un moment dat din configurator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat prin mailurile din 2006 si am gasit in sfarsit oferta pdf de la Metrotehnica NOUL_LEON.pdf. Codul era PW3. Deci aspectul acesta l-am lamurit, optiunea a existat in configurator.

Acum ramane de lamurit daca incepand cu 2007, optiunea vine automat cu oglinzile incalzite electric, asa cum mi-a spus domnisoara de la Porsche.

Deci Cristi tu spui ca daca am optiunea asta ar trebui sa vad rezistentele prin parbriz ? O sa ma uit mai atent si sper sa ma lamuresc (maine, ca acum masina mea e undeva sub zapada in parcare si nu am nici un chef sa o caut :P )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sistemul de incalzire stergatoare prin montanti de la Altea, il stiu: locul de repaos este acoperit de o protectie din plastic, motiv pentru care orb sa fii si tot iti dai seama daca ai sau nu aceasta optiune.

Protectia de plastic exista la toate modelele Altea, indiferent daca au sau nu optiunea de incazire prin montanti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci Cristi tu spui ca daca am optiunea asta ar trebui sa vad rezistentele prin parbriz ? O sa ma uit mai atent si sper sa ma lamuresc (maine, ca acum masina mea e undeva sub zapada in parcare si nu am nici un chef sa o caut :) )

o poza...cu telefonul

post-3209-1199438882_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o intrebare pe care am mai postat-o si nu am primit raspuns:

Am vazut o poza pe internet cum in josul afisajului computerului de bord(simplu,fara bluetooth), in mijloc apare temperatura exterioara.Stie cineva cum se poate seta computerul astfel incat temperatura exterioara sa fie afisata mereu si sa nu mai fie nevoie sa se umble la maneta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Cristi,

Am verificat, nu se vad nici un fel de rezistente in parbriz, si in plus chiar nu simt sa se incalzeasca zona respectiva. Masina e noua, motiv pentru care mi-e greu sa cred ca sistemul ar fi defect.

Deci pot concluziona, cu un gust amar, ca incalzirea prin montanti nu vine "by default" cu oglinzile incalzite electric, si ca aceasta optiune ("Incalzire prin montantii A", cod PW3) nu mai este disponibila pentru Leon incepand cu 2007.

Sper ca domnisoara blonda de la Porsche (daca mai lucreaza acolo) sa citeasca acest topic si pe viitor sa nu mai inventeze optiuni inexistente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!