Jump to content

Leon 2 Dotari Optionale


BC78ADI
 Share

Postare recomandată

Salutare,

In urma cu cateva luni cautam disperat pe net sau prin showroom-uri pe la dealeri, poze sau o masina echipata cu pachetul Sport Limited + Audio 1 (WS5), pentru a-mi face o idee si a lua o decizie intr-o oarecare cunostinta de cauza.

Din pacate detalii prea multe nu am aflat: n-a stiut nimeni sa imi spuna ce culoare are tapiteria "edite speciala", jantele Gaia le-am gasit intr-o poza, simple, fara cauciucuri pe ele, motiv pentru care habar nu aveam daca aratau sau nu bine pe masina etc.

Din fericire, am luat decizia de a cheltui 895 europe acest pachet, orbeste. Si nu imi pare rau!

Daca mai e cineva acum, in aceeasi situatie in care eram eu in urma cu cateva luni, sper ca pozele si descrierea de mai jos sa fie utile, in luarea unei decizii.

Pachetul contine:

- jante aliaj 6 1/2Jx16 "Gaia" cu suruburi antifurt

- manere portiere negre (care, parerea mea dau foarte bine pe culorile deschise)

post-17747-1196516107_thumb.jpgpost-17747-1196516120_thumb.jpg

- scaune sport fata (foarte comode si cu o excelenta sustinere laterala; in plus arata excelent)

- tapiterie editie speciala (gri cu negru)

post-17747-1196516322_thumb.jpgpost-17747-1196516328_thumb.jpg

- volan in piele

- comenzi radio si telefon pe volan

- sistem bluetooth (e un "must have", nu doar pentru facilitatile de telefon in sine, ci mai ales pentru ecranul mare, care permite accesarea a mult mai multe optiuni prin computerul de bord decat in cazul ecranului mic, care vine in standard atunci cand nu optezi pentru bluetooth)

- 8 difuzoare

post-17747-1196516718_thumb.jpgpost-17747-1196516723_thumb.jpg

post-17747-1196516728_thumb.jpgpost-17747-1196516731_thumb.jpg

Daca nu deranjez pe nimeni, o sa mai deschid zilele astea 2 topic-uri mai mici cu scurte descrieri si poze pentru trapa si senzorii de parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • BC78ADI

    21

  • starchaser

    15

  • Cristian

    14

  • Matrixu

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Este excelent acest pachet...acum parca as vrea si eu minere negre la masina mea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e cazul sa mai deschizi alte topic-uri, ti-am redenumit eu topicul, poti prezenta celelalte optionale in topicul acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Argh , mor de ciuda . Am comandat si eu acest pachet in situatia in care eu credeam ca tapiteria e CK (negru pe rosu) Dealer-ul imi confirmase ca asa e dar acum nu recunoaste :| nu stiu ce e de facut . Oricum , bine ai facut ca ai luat initiativa . Dar zi-mi de ce regreti ? totusi jantele alea din aliaj fac cam 300 de euro cumparate separat (din ce stiu eu) iar 450 de euro e Audio . Deci cum s-ar zice ca ai platit cam 100 de euro pentru scaune sport si tapiterie , care oricum e mai faina decat cea standard pe reference . Pararea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar zi-mi de ce regreti ? totusi jantele alea din aliaj fac cam 300 de euro cumparate separat (din ce stiu eu) iar 450 de euro e Audio . Deci cum s-ar zice ca ai platit cam 100 de euro pentru scaune sport si tapiterie , care oricum e mai faina decat cea standard pe reference . Pararea mea

NU am zis ca regret ceva, ba din contra chiar ma bucur ca am optat pentru pachetul acesta.

Referitor la tapiterie sa stii ca si eu am sperat pana in ultima clipa acelasi lucru, respectiv ca e CK (negru cu rosu), motiv pentru care atunci cand am fost sa iau masina de la Metrotehnica, am fost putin dezamagit. Insa mi-a trecut repede :offtopic: . Poate ca in poze nu prea iti dai seama, dar sa stii ca nu arata rau de loc combinatia asta de gri cu negru, acum chiar imi place.. sincer.

CK-ul, din cate stiu eu vine garantat in varaianta Sport sau Sport Up.

Modificat de BC78ADI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucurile sunt Bridgestone sau mi se pare mie? Asa ti-a fost livrata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Argh , mor de ciuda . Dealer-ul imi confirmase ca asa e dar acum nu recunoaste

E urata treaba cu optionalele.. Si eu m-am stresat mult pe treaba asta, insa dealerul de la care am luat masina cel putin a recunoscut ca nu stie, n-a vazut etc. Vroiam sa-mi comand alte jante, dar cand am vazut ca nu au nici o poza macar sa vad cum arata am renuntat.

Apropo de vazut, stie cineva cum arata dotarea Interior Light (PKC) disponibila de curand pe Altea? In mod evident sunt niste luminite (led-uri), dar stie cineva unde sunt plasate? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E urata treaba cu optionalele.. Si eu m-am stresat mult pe treaba asta, insa dealerul de la care am luat masina cel putin a recunoscut ca nu stie, n-a vazut etc. Vroiam sa-mi comand alte jante, dar cand am vazut ca nu au nici o poza macar sa vad cum arata am renuntat.

Apropo de vazut, stie cineva cum arata dotarea Interior Light (PKC) disponibila de curand pe Altea? In mod evident sunt niste luminite (led-uri), dar stie cineva unde sunt plasate? Multumesc.

Am eu un fisier cu toate modelele de jante si capace pentru toate modelele Seat 2008. Numai ca fisierul are aproape 8MB si nu prea stiu cum sa-l postez. Daca este cineva interesat si stie cum se ataseaza o astfel de capacitate sa scrie!

Modificat de DanielK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de nici o luminita, ci de culorile plasticelor si tapiteriei din interiorul masinii.

Merci de informatie. Ce pacat..Credeam ca Interior Light se refera la un pachet de iluminat ambiental interior. Desi in opinia mea, pentru a nu se creea confuzii, ar fi trebuit denumit "Light Interior", ca sa stie "tot rumanu" nevorbitor de engleza ca se refera la un interior in culoare deschisa..

@DanielKTrimite-mi te rog si mie fisierul pe mail, daca ai timp..Adresa e digital_starchaser@yahoo.com. De mult caut imagini cu jantele originale Seat. Multumesc!

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un pret chiar bun pentru ce iti ofera pachetul. Numai un set de jante costa ceva bani frumosi, ca sa nu mai vorbim de restul. Ai fost inspirat sa faci alegerea "orbeasca" :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marea majoritate a acestora nu sunt disponibile la dealerii de la noi din tara.

@starchaser - ti-am trimis mail cu jantele disponibile in Romania. Ai si preturi la majoritatea accesoriilor + manopera, dar pentru Leon .

Daca mai vrea cineva sa tipe. Se pare ca nu pot posta o capacitate mai mare de 1.5MB, nici chiar si cu imageshack.com

Modificat de DanielK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine a spus ca nu sunt disponibile la noi in tara?Tot ce are un nr. de cod se poate si la noi comanda;ex. meu:kitul de bureti pt. oglinzile Altea/Toledo5P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In configuratorul de pe seat.ro vad ca a aparut o noua culoare la Leon, si anume Citrus Yellow. Numai ca la imaginea de preview nu apare nimic.

Are cineva o poza cu aceasta culoare pe Leon ... sau poate chiar o masina :icon_thumright: ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oau, cred ca e foarte tare aceasta culoare. Abia astept sa o vedem. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citrus Yellow e de fapt un verde crud (sau cel putin asa il vad eu). Oricum, e foarte frumoasa culoarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ha ... ar fi trebuit sa-i spuna Green Citrus :) Pentru ca Yellow creeaza confuzii. Bine cel putin ca ne-ai lamurit cum arata. Mersi.

Acum ramane de vazut cum da pe masina, motiv pentru care astept cu interes un Leon Green Citrus "live" pe strada sau macar o poza (mai ales ca pana acum, culorile "ciudate" gen galben, alb s-au dovedit foarte potrivite pentru Leon :) ).

Modificat de BC78ADI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu abia astept sa vad cum arata live. Desi cred ca va mai trece ceva timp pana sa vedem una (e o greva a transportatorilor din Germania si toate masinile din Spania vin pe vas pana in Cehia sau Croatia, din cate am inteles). E foarte frumoasa culoarea si cred ca ar da super bine pe Cupra, cu oglinzi si jante negre. :wub:

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva e culoarea cuprelor din WRC? Aia asemanatoare cu cea la care fac reclama astia la mazda 2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am nevoie de o lamurire.

Saptamana trecuta, atunci cand a nins puternic in Bucuresti, am constatat ca stergatoarele imping zapada de pe parbriz, la retur, in montant. Asta nu ar fi o problema atunci cand stergatoarele functioneaza, pentru ca oricum stau deplasate cativa centimetri fata de montant. Insa atunci cand le opresc, zapada acumulata intre montant si stergator impiedica revenirea normala a stergatorului in pozitia de repaos ceea ce mi se pare cam aiurea.

Din cate stiam eu, la optiunea de oglinzi incalzite electric, ar trebui sa existe si incalzire in montanti pentru zona de repaos a lamelor stergatoarelor. Insa, desi eu am oglinzi incalzite electric, se pare ca nu am si incalzire in montanti (sau nu functioneaza, sau nu are suficienta putere sa topeasca zapada).

Prin urmare, ma poate lamuri cineva daca intradevar incalzirea in montanti vine cu optiunea de oglinzi incalzite sau trebuia comandata separat ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista pe Leon optiunea de montanti incalziti, este disponibila doar pentru Altea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista optiunea de incalzire prin montanti...eu am asa ceva pe masina.

este optiune separata....nu vine impreuna cu oglinzile incalzite....cel putin asa era cand am comandat eu masina.

De functionat ..... functioneaza....insa nu excelent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu gasesc asa ceva in configurator si nu am vazut nici un leon, am vazut in schimb altea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!