Jump to content

Jurnal DSG6


Loth
 Share

Postare recomandată

imi cer scuze pt caps, m ati inteles gresti, sunt foarte calm..vreau doar sa i ajut si pe altii

@FanDinamo pai..da..evident ca e si o smucitura dar extrem de fina, e si normal sa fie asa ca doar se loveste ceva acolo..se simte mai mult in pedale, nu cred ca se misca masina


caps ul ..l am pus pt ca asa ca mine poate sunt si altii care au probleme (probabil mai mari) si citesc toate paginile, lucru destul de obositor de altfel. Mie unul mi ar fi placut sa vad niste capsuri cand era ceva important, iar o economie de aprox 800 ron la o revizie..mi se pare importanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabi_tro, este foarte bine ca ai citit topicul.

Din cum pui problema eu cred ca tu nu vrei sa accepti ca este o problema la cutia ta, deosebirea este ca acum o faci in cunostinta de cauza.

Mai exista topic-uri cu si despre DSG si reparatii.

 

Daca vrei sa beneficiezi de vreo kulanta la cutie, desi nu-mi amintesc acum sa fie la DSG6, trebuie facute reviziile doar la dealer, in schimb poti sa-ti aduci uleiul OE cumparat de tine din alta parte.

 

Am vazut cutie DSG6 la care se auzeau clanc-uri foarte usoare la viteza mica, inca de la 3.000Km, si PBN i-a schimbat mecatronicul.

 

Daca ai iesit din garantie si suporti toate costurile solutia convenabila este cea prezentata de Florin.

 

 

OT, erau topic-uri despre casete de directie cu foarte multa informatie aici pe forum, daca le citeai nu aveai experienta neplacuta descrisa de tine si stearsa pentru ca era off topic ca si fraza aceasta.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se aude clanku de noua de la 5000 de km de cand am luato am fost si afara la reprezentanta si au zis ca este normal.....acuma am 50000...si la fel face urmeaza sa schimb uleiul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fie ceva constructiv in toata teoria asta al clank-ului sau a altor zgomote, ar fi mai bine sa stabilim daca este o problema atat de grava incat ar trebui intervenit intr-un fel sau altul si care ar fi cea mai ieftina solutie pentru a scapa de diversele zgomote ale cutiei, bineinteles fara inlocuirea mechatronicului. Daca tot se vorbeste de posibilitatea repararii blocului de valve, care ar fi costurile si daca exista service-uri si in afara Bucurestiului care se ocupa de asa ceva. Eu zic ca degeaba stabilim daca unele zgomote sunt normale sau disfunctionalitati daca nu gasim si solutii de eliminare  a acestora, ma refer la alte solutii in afara de inlocuirea mechatronicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand o sa am drum la bucuresti...o sa ma duc pbn si o sa vad ce zic si ei....

Credema ca am fost la multe service de pe afara si toti au zis e ceva cormal ca cutia dsg sa se auda zgomote iar aceste zgomote nu afecteaza durata de viata a pieselor...am vazut pana si raspunsul trimis de la Vag celor de la service....din acel moment m am oprit in a mai cauta motive....

Modificat de Badx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca sunt normale nu trebuie gasita nicio solutie :)

Ce spunea Badx cred ca e cel mai relevant. Sigur ca nu sunt normale..dar se pare ca poti merge asa fara sa se intample nimic, cel putin 1-3 ani (din "statistici") eu merg asa de 1 an de ex

@Badx ..aia poa sa zica ca tre schimbat mechatronicul. La fel cum multe service uri ar zice. Cand ajung la birou o sa ti arat un post mai vechi al unui coleg de aici..sa vezi cum sta treaba cu pbn sau alti din astia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma duc la un service din galati.ivals galati..care mi se par in regula....cand am cumparat masina am fost la ada vw audi...si mi au zis ca e normal zgomotu...ca si pe un passsat al uni client face la fel si cand am cert sa vad cum face imi arata un passat din 2006 care avea 250 k km si pocnea din toate inchieturile......amea avea doar 7500 km....din momentul ala miam bagat tot in ei...

Daca as schimba mecatronicu...si nu s ar mai auzi ar fi bine...deocamdata nu ma dernajeaza asa tare zgomotu...m am obisnuit...dar daca se agraveaza o sa schimb daca e nevoie...

Modificat de Badx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza si nr. de intrari in service cu problema respectiva, intrari consemnate in fisa de intrare (in aplicatia lor de service si cu protocol VAG efectuat) si cu rezolutie la iesire.

Midocar a consemnat de fiecare data ca este normal tehnologic, iar cand a ajuns la PBN exista un istoric de "aburire", cumva nici nu au avut alternativa.

 

Masina de care vorbesc este 2012.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fix asta am zis si eu. Si din ce am citit aici si am vb cu altii cu dsg..sansele sa se agraveze sunt extrem de mici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut cutie DSG6 la care se auzeau clanc-uri foarte usoare la viteza mica, inca de la 3.000Km, si PBN i-a schimbat mecatronicul.

 

"

Vin cu vesti noi . Totul s-a rezolvat . Mufa care vine in partea de sus a cutiei, la mechatronic, avea un contact imperfect. Cred ca a fost o mana criminala pt ca mufa respectiva era trasa in asa fel incat sa nu faca contact cum trebuie. Pe mufa resectiva, fiind murdara de parf, se puteau observa urme proaspete de degete. Sunt fericit .Probabil ca sunt un exemplu si pt altii, in sensul ca insitenta de a nu crede in ceea ce spun cei de la Rep, de a urma o anumita logica fireasca m-au scutit de la o invstitie de aprox. 9000Ron. Ceea ce nu au putut descoperi mecanici cu state vechi si ingineri de diagnoza auto, am facut eu in garaj, de unul singur. Mi-a atras atentia acea mufa pt ca in anumite locuri era sters praful, se vedea ca s-a mai umblat acolo...atunci cand am schimbat discurile de frana si rulmentul pe spate . Am impins acea mufa dupa care am sters erorile cu vag-comul. Erorile nu au mai aparut, iar mersul masinii este normal. Multumesc @istef, ai avut dreptate despre cei de la Reprezentanta, sunt superficiali si singurul mod de a repara ceva consta in a schimba acea piesa fara a cerceta in amanunt. Raman dator ! O seara placuta tuturor !"

..un coleg forumist..cu ceva timp in urma! asa ca drum bun spre serviceuri :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu aceeasi problema de care ma lovesc zi de zi, si anume ca mie imi smuceste doar la plecarea de pe loc, destul de violent totusi. Deoarece nu sunt convins ca e mechatronicul, intreb iarasi daca mai e cineva aici care are aceleasi simptome, si daca da, cum le-a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu problema asta, cam la o treime din plecarile de pe loc. Cel mai nasol se simte cand incerc sa urc o bordura - smuceste tare si continuu timp de 2-3 secunde pana urc bordura.

Mai nou a inceput sa smuceasca si cand bag din P in R, cam tot una din trei.

Nu am rezolvat deocamdata fiindca am deja 180k km si trebuie sa schimb uleiul, poate dispar simptomele dupa schimbul de ulei si dupa ce fac un Basic Settings pe cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Smuceste doar cand se incalzeste motorul, mai nou.

Dupa schimbarea uleiului si ce mai trebuie pe acolo nu am constatat nici o schimbare, nici in bine nici in rau. 

De Basic Settings nu am auzit, cei de la Ivas Galati nu mi-au zis nimic de asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stammi

Smuceste indiferent cat de usor ai apasa pe acceleratie? La mine se simte un soc doar daca apas brusc si tare acceleratia, de exemplu vreau sa plec foarte repede de pe loc, daca  pleaca singura fara sa tin piciorul pe acceleratie sau accelerez normal, moderat, nu se simte nimic.

 

@tlc

Cat de tare smuceste cand o bagi din P in R? Se misca toata masina sau simti mai mult in podea ca un soc?

 

La masinuta mea apare alta problema, combinatia DSG cu 2.0 TDI PD 140 hp duce la un tremurat la viteze mici in sarcina din cauza subturarii, destul de deranjant, se simte in toata caroseria, parca mi-e si mila sa o calc prea tare pana nu ajunge pe la 1.800 rpm.

Modificat de FanDinamo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@FanDinamo

Da, smuceste la plecarea normala sau daca nu ating deloc pedala, dar daca nu-mi tremura piciorul si o calc f. f. f. usor atunci, cateodata, nu smuceste...  :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, foarte aiurea ca iti smuceste cand pleaca ea singura fara sa accelerezi, nu ar trebui sa simti nimic sau cel putin sa fie ceva foarte subtil. Daca nu ai vreun service ok la Galati iti recomand eu la Constanta, sunt profesionisti si se ocupa si de DSG, au preturi simtitor mai mici ca la reprezentanta. Parca ar fi ceva din ambreiaje la tine, poate chiar volant dar la mine desi era defect nu se manifesta asa.

Modificat de FanDinamo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la Ivas care e cat de cat OK mi-au zis ca e normal sa smuceasca, cica dupa cum o nimeresti, iar mai intreband pe aici mi s-a zis ca ar fi mecathronicul, nu volantul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu zic ca este volantul dar ar putea fi o cauza, nu este normal deloc sa smuceasca ca doar nu esti incepator pe o masina cu cutie manula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

@tlc

Cat de tare smuceste cand o bagi din P in R? Se misca toata masina sau simti mai mult in podea ca un soc?

 

Se simte mai mult in podea, insa se misca si masina un pic. Cred ca ii fac o vizita lui Florin@Caractere dupa schimbul de ulei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se simte ca se cupleaza ceva prin cutie cand schimb din P sau N in D sau R dar este mai mult un zgomot si un soc mic in podea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine la fel, si nu mereu. De ex cand e rece nu se aude niciodata absolut nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are rost sa mergi la service dupa schimbul de ulei, pierzi banii pe respectiva umplere, cutia tot este de reparat.

 

La ulei ma duc oricum fiindca am implinit 180k km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!