Jump to content

Zgomote Suspecte Ibiza/Cordoba


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Din ce spui tu, pare a fi zgomot de tampon de cutie, care ar putea fi dus sau nestrans.

Bun, cum spuneam in postul din topicul "Cat ai platit in service pentru Seatul tau", azi am fost la Metrotehnica la verificarea articulatiilor.

Am profitat si de o oferta pe care o au la verificare de primavara, in care iti verifica masina in amanunt, insa verdictul lor este la fel (din pacate) cu cel de la PBV2: caseta de directie dusa.

Fiindca, am stat langa masina, am vazut cu ochii mei ce este sub ea. Caseta scursa de lichid, prin burduful stanga, bieletele de directie, capetele de bara terminate.

Lichidul de servo nu era scurs de tot, mi-au completat cu 200ml, insa nu au ce sa faca la cutie, se pare ca problema se datoreaza unei lovituri (pe care o stiu), de aici s-a deteriorat caseta si bine inteles zgomotele suspecte.

Ar mai fi de schimbat, flansele de amortizor, discurile de frana fata si placutele de frana fata.

Deviz total, cu tot cu reduceri la manopera si piese, 4.500 lei cu TVA. In acest moment, ma gandesc serios sa o vand, cu banii luati si cei pe care i-as baga in ea, dau avans si imi iau Exeo ST Style 2.0TDI 143 de cai, cu leasing pe 4 ani.

Insa, imi voi face calculele foarte strict sa vad unde ma pot arunca si ce pot face, fiindca nu prea o duc stralucit cu finantele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 460
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    60

  • X-Ecutor

    28

  • Cornel.B

    20

  • blacka

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cornel, as vrea sa ne intalnim sa aud si eu zgomotul pe care il face caseta de directie. Eu am schimbat rulmentul de la amortizor dreapta, insa n-am scapat de zgomot. O sa schimb si rulmentul amortizorului stanga, insa incep sa am dubii ca asta ar fi problema. Si mie mi s-a verificat totul pe sub masina, insa nu s-a gasit nimic suspect, in afara de o mica scurgere de vaselina din burduful planetarei dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, ne intalnim cand vrei tu, astazi dupa amiaza, maine, daca esti liber.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te sun mai tarziu, sunt chiar curios de zgomot, daca e acelasi ca la mine... nu o sa fie prea usor de acceptat, mai ales ca eu n-am lovit masina pe dedesubt niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, daca stai prin zona Berceni, Brancoveanu, te invit la un drive test prin IMGB si-o sa intelegi de ce am "omorat" caseta de directie ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in cazul asta nu te-ar durea sufletul sa omori masina noua in gropile astea? Sincer nu-mi plac deloc masinile mari dar la ce gropi avem nu as mai vrea sa conduc masina joasa. Acum cateva saptamani am intrat de pe varianta orasului (care e drum national cica) pe o straduta si la ultima asfaltare au inaltat atat de mult incat am lovit pe dedesupt la coborare. Mi-as cumpara ceva de teren, mult mai inalta.

Eu de cand mi-am pus bucse de bascula de Cupra, cu volanul virat mult (pe viraje stranse pe drumuri de munte), daca sunt mici denivelari aud in fata niste zgomote ca de rulment invartindu-se rapid in gol de cateva ori. Exact de cand le-am schimbat si au trecut 2 revizii de atunci. Ceilalti care le-ati schimbat nu ati sesizat nimic de genul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti dai seamaca daca imi iau masina noua, desi e putin probabil dupa toate calculele matematice :lol: , nu mai vede IMGB.

mai mult, daca repar Cordoba si firma nu imi deconteaza reparatia, le urez multa sanatate si ma duc cu metroul. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hristos a Inviat!

Mi-am facut eu toate calculele pentru Exeo, insa nu au iesit prea bine, cu toate ca puteam conta si pe ajutor de la parinti si socri (nu foarte mult), deci in cele din urma voi repara Cordobitza pentru a mai merge macar un an.

Sincer, mie imi este frica rau de leasing, mai ales in perioada asta foarte tulbure in care nu mai esti sigur de nimic.

Am cautat pe internet si am gasit o firma din Targoviste, care este si user pe vwforum.ro, care reconditioneaza/repara cu succes casete de directie.

Oricum, casetele de directie care se vand aftermarket, chiar si la service de marca, inclusiv TRW care echipeaza Seat-ul, sunt reconditionate.

Asa ca le voi da o sansa celor din Targoviste. Pretul e bun, fac treaba de calitate.

Mi-am mai comandat capete de bara, bielete de directie, discuri de frana fata si placute Ferodo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut la toti...revin si eu cu o problemuta destul de enervanta. Detin o ibiza in 2001 1,4 16v AUA si scoate anumite zgomote, mai exact se aude o bubuitura, cand virez aproape de maxim dreapta (parca se detensioneaza ceva); bubuitura se simte in coloana de directie si vine de undeva din partea dreapta, daca mai are cineva aceasta problema sau a avut rog sa posteze aici. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florinagache

salutare problema ta am intalnit-o la un golf 3 si era de la rulmentul de sus de la amortizor.

poti verifica f simplu daca cu adevarat de acolo e problema.scoti capacul de plasic de sus si rogi pe cineva sa iti vireze de volan, axul din mijloc trebuie sa se miste lin fara sa tensioneze bucsa de cauciuc

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rulmentul din capul amortizorului pe dreapta a fost schimbat.....imi caraia....acum inca mai caraie si mai si bubuie sau trosneste....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai aceeasi problema ca si mine. Nu vreau sa te sperii... insa e posibil sa fie caseta de directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm... si la mine mai trosnea cateodata la capatul cursei volanului. Exact cum a descris colegul. S-a rezolvat prin inlocuirea bucselor cu cele de Cupra. Totusi la mine trosnea si cand coboram o bordura cu rotile bracate, nu stiu daca e cazul la voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caseta de directie banuiesc si eu ca ar fi......curios ca nu curge si tocmai a fost schimbat lichidul....am sa merg si eu asa pana crapa :) si ms pentru raspunsuri

Modificat de slasher
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In stadiul asta, e usor sa-ti dai seama care e buba. Cu masina pe elevator si rotile fata demontate, se misca de discuri stanga dreapta si daca jocul e in caseta, o sa se vada/ simta imediat. Am asistat azi la asa ceva, la un Golf IV. Este un surub de reglare foarte fina, in lateralul casetei de directie, de unde se pot scoate aceste jocuri, daca uzurile combinate ale cremalierei si melcului (sau cum i-o zice) nu sunt prea mari. Toata chestia e sa se faca cu pasi mici, fin, e foarte usor, cica, sa blochezi caseta. Sunt niste topic-uri pe la Skoda si la Passat pe tema asta.

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=35829

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...t&p=1032955

Am si eu o leaca de joc acolo, da' foarte mic, iar zgomotele le-am "scos" momentan prin schimbarea bucselor de la bara stabilizatoare, care erau varza bine. Oricum, ma mai documentez si cre' ca saptamana viitoare o sa bag o cheie pe acolo, pentru impresie artistica.

Modificat de uglyjamal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit si eu pe la skoda, ideea e ca n-am avut timp sa incerc sa vad de unde vine problema exact. Am un burduf de la caseta, cel din dreapta fisurat si pe acolo curge vaselina, ma gandesc sa inlocuiesc burduful si sa vad daca se rezolva problema, Cornel B a facut operatiunea asta si a scapat de zgomot. Daca nu, o sa ma apuc sa schimb capete de bara, bielete de directie si ce se mai poate schimba, refuz sa cred ca e caseta dusa, atata timp cat nu a luat lovituri, daca era vorba de lovituri as fi lovit in primul rand puntea si baia de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

M-am hotarat sa schimb si eu flansele ca s-a accentuat zgomotul la virarea pe loc.Intrebarea mea este , trebuie schimbata flansa+rulment?.multumesc

Modificat de blacka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prieteni, cum naiba se desface busonul ala de la bidonasul cu lichid de servo?

se pare ca am gasit solutia la problema cu caseta de directie. cautand pe forumul Seat-istilor din Germania, am descoperit un produs, mai bine zis un lichid fabricat in Germania care se pune in lichidul de servo si etanseaza simeringurile si scurgerile din caseta.

am primit o mostra de la produccator, si am sa fac testul pe masina mea, daca functioneaza ma apuc sa import oficial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi aduc aminte pur si simplu invarti de el ca un capac cu filet normal accesul eu un pic mai dificil pentru cei cu maini mai grosolane :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa se desface, se desurubeaza prin rotirea in sensul invers acelor de ceasornic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfuu, pai inseamna ca baietii de la Metrotehnica lau strans cu toata forta, fiindca m-am chinuit sa il desurubez si nici nu se clinteste :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu o cheie franceza, dar pune o carpa pe capac sa nu se zgarie sau crape.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e neaparat vina celor de la Metrotehnica, din cauza pozitiei nu il poti cuprinde bine in mana, la mine si cand a fost masina noua abia l-am desfacut! Incearca cu o carpa ceva daca iti aluneca mana! Nu e loc de cheie franceza.

Modificat de SORAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma lamureste si pe mine cineva cu flansele?le iau cu tot cu rulmenti?ca vreau sa le iau azi.multumesc

Modificat de blacka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e neaparata nevoie, de obicei nu flansele sunt cele care cedeaza, ci rulmentii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!