Jump to content

Zgomote Suspecte Ibiza/Cordoba


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Multumesc Aditu, am inteles, cred ca o sa fac si eu operatia de curatare, asa cum ai recomandat tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 460
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    60

  • X-Ecutor

    28

  • Cornel.B

    20

  • blacka

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

multumesc si eu de raspunsuri , am sa incerc acum o curatare , probabil ca o sa ajung la service la o constatare , eu ma speriasem sa nu fie ceva mai grav sa ma trezesc fara vreo roata in o curba sau groapa:))

Modificat de blacka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu va recomand sa le schimbati, daca tot mergeti in service, sunt destul de ieftine flansele, cam 100 RON 2 bucati, oricum vi se dau jos amortizoarele pentru curatarea flanselor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cauza flanselor daca doar caraie la virare nu prea sunt riscuri mari de asumat cum ar fi sa sara roata...

Curatarea de care zic eu e mai mult o ungere. Eu am sugerat asta pentru a evita demontarea amortizoarelor care e destul de costisitoare... E ceva munca, plus ca dua montaj e foaete posibil sa mai trebuiasca fac un unghi, o directie.... In ultima faza e inevitabil, dar...merita incercat.

Numai sa nu vina de la servodirectie, din caseta suntele voastre...

LE: eu am umbla la flanse de vreo 3 ori. Prima data am schimbat amortizoarele si am verificat flansele, care desi erau vechi de 150.000 km se prezentau ok si ele si rulmentii. A doua oara am schimbat flansele orginale ale masinii pt ca le suspectam si eu de niste pocaneli pe denivelari. Nu a fost vina lor. A 3-a oara a fost recent, nov-2009, cand am avut din nou ocazia sa verific si flansele si rulmentii. Era ok, desi asta vara se auzea un scratait clar de acolo. Dar de fiecare data au fost date jos amortizoarele, lucru destul de anevoios si costisitor.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost ieri la un service pentru diagnosticarea altei probleme (de fapt o piatra intrata la tamponul de jos al motorului), prilej cu care mecanicul a incercat sa identifice si sursa zgomotului reclamat si de Cornel. Cauza, cel putin la mine, e intr-adevar flansa din capatul amortizorului de pe partea dreapta fata, mi s-a recomandat sa schimb si rulmentul in momentul in care schimb flansa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi zgomot il am si eu pe partea dreapta. Am fost la Alto si mi-au spus ca este flansa, dar mi-au recomandat sa schimb si rulmentul. Pe original ambele piese costa in jur de 140 lei, iar manopera 150 lei. Puteti lua after market si iesiti pana in 100 lei si manopera 60 lei. Ca sa scapti de zgomot mai puteti incerca sa bagati un jet puternic de apa, de preferat la o spalatotie ca poate a intrat nisip la flansa. Puteti merge mult timp cu aceasta problema. Nu o sa sara roata sau sa se intample alceva, numai sa puteti suporta zgomotul :icon_thumright: Muzica un pic mai tare.:icon_thumright: :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea scoate niste zgomote, ca mie frica sa ma duc la service :(

Sigur sunt flanse, bucse, rulmenti, amortizoare, si multe altele, oricum in fiecare zi suporta cu stoicism drumul catre birou (vreo 3-4km), nu cel prin oras care e ok, ci cel prin IMGB, unde lucrez si unde e ca dupa un cataclism nuclear :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns si eu la mecanic pentru constatare, tot flansele mi-a zis ca sunt cu probleme , in special cea pe partea dreapta si aveam si surubul din capul amortiorului putin slabit.A dat cu putin sprei pe acolo si zgomotul s-a diminuat , oricum mi-a recomandat sa stau asa , eventual o schimb odata cu amortizoarele mai incolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi observai ca se aude un zgomot, o bataie ritmica in timp ce pun frana, si parca pe partea dreapta. ce poate sa fie, placute, discuri sau altceva?nu am schimbat nimic pana acum la frane, si are 33k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista posibiliatatea sa fie pivotul sau rulmentul de roata. Amandoua sunt scumpe :) Mie mi-au picat amandoua. Cand este este pivotul cazut, ai si o bataie in volan cand pui frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o problemuta legata tot de directie si sper ca postez bine. Detin o Ibiza 2001 6k 1,4 16v la care am schimbat lichidul servo pentru ca mergea destul de greu volanul. Lichidul pus este produs de FEBI si are o tena verzuie (alt fel de lichid nu am gasit, mai era rosu dar de ala am inteles cu nu se pune). Volanul acum se invarte simtitor mai usor numai ca atunci cand ajunge in capat bazaie (lucru pe care nu-l facea cu vechiul lichid) si se aude o caraiala care vine din zona amortizoarelor. Imi puteti spune exact ce fel de lichid sa-i pun......as vrea sa-l schimb iar, dar sa fie unul care sa nu-mi faca probleme. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caraiala aia nu e semn bun... Nu se aude la amortizoare, ci de la pompa de servo. Daca lichidul care l-ai pus tu e conform normei trecuta in cartea de service a masinii si are nivel corespunzator, atunci problema e de la pompa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu inca o problemuta.....la miscari scurte pe loc , dreapta stanga, ale volanului se aude un clonacnit in volan. Tot un fel de cloncanit se aude si la trecerea peste liniile de tramvai sau merrs pe piatra cubica. Zgomotul la trecerea peste linii de tramvai vine cumva din partea dreapta si se propaga in volan. Am citit un topic asemanator la sectiunea passat, dar directia celor doua masini difera. Daca mai are cineva astfel de probleme rog sa posteze aici poate rezolv si eu problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cloncanitul care se aude cand misti de volan scurt stanga dreapta e normal, in sensul ca asa fac toate, inclusiv Passat-ul B6, despre care cred ca ai citit.

Celalalt zgomot, cel de la liniile de tramvai, poate fi din cauza bieletelor antiruliu sau a celor de directie. Ar mai putea fi un tampon de la motor sau o flansa de amortizor, trebuie verificata sursa zgomotului.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu aveam un cloncanit la trecerea prin gropi , erau bucsele de bascula inferioara,le-am schimbat si zgomotul a disparut ,cel putin in mers,.Acum am in schimb zgomot la miscarea pe loc a volanului , care este dat de rulmentii flanselor de amortizor.deci cauze pot fi multe , pana nu o duci la o rampa sa o verifici nu poti sa stii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat problema ......mecanicul a strans, a slabit ceva pe la crucea cardanica (la axul volanului in podul pedalier) si s-a rezolvat problema....a mai ramas cea cu caraitul la viraje in loc......dar cica este de la flanse, mai exact rulmetii din capul amortizorului. Va multumesc pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ziceai ca zgomotul se aude cand misti de volan pe loc iti puteam spune ca e din cauza rulmentului din capatul amortizorului, acelasi zgomot il am si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar vad ca toti avem zgomotul ala de la flanse:))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am fost la mecanic si cica este de la rulmentii flansei care se pot schimba separat......numai ca rulmetul in cazul meu costa 64 lei.

Modificat de slasher
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cam asta e pretul unui rulment. Mi se pare rezonabil ca pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

In zilele trecute am observat un tacanit sau zgomot, cum vreti, cand schimb viteza. Apas ambreiajul, schimb viteza si cand ii dau drumu la pedala se aude un zgomot ciudat. Parca vine de la discul de ambreiaj, ar bate pe volant sau asa ceva.

A mai intalnit cineva aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca zgomotele ciudate, pe care le-am descris mai sus ar veni de la caseta de directie :) .

Ieri am fost pana la PBV2 sa schimb amortizaorele de la capacul portbagajului, si am cerut un test de articulatii.

Concluzia lor: caseta de directie e dusa. Zic ei, ca s-ar fi scurs inclusiv lichidul servo din caseta, lucru ce mi se pare putin probabil sau ma rog exagerat, tinand cont ca directia merge impecabil, volanul se invarte usor, iar martorul de servo din bord nu s-a aprins niciodata.

Oricum eu nu ii cred, si am sa mai merg si la alt service, sa mai fac o verificare.

Alaturi de caseta, ar mai fi de schimbat discurile de frana fata impreuna cu placutele, bieletele de directie, capetele de bara, totul numai 4.300 de lei, fara manopera. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cornel, fa o vizita la Alto, au si ceva oferte speciale in perioada asta. Daca ai nevoie de o recomandare a unui mecanic, da-mi un PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am facut programare pentru vineri dimineata la Metrotehnica.

Daca si confirma ce mi-au zis cei de la PBV2, am o mare problema, insa o sa stau langa masina sa vad cu ochii mei, ce probleme sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

In zilele trecute am observat un tacanit sau zgomot, cum vreti, cand schimb viteza. Apas ambreiajul, schimb viteza si cand ii dau drumu la pedala se aude un zgomot ciudat. Parca vine de la discul de ambreiaj, ar bate pe volant sau asa ceva.

A mai intalnit cineva aceasta problema?

Nimeni nu a intalnit asa ceva? Am observat ca zgomotul se aude mai ales cand schimb in viteza a V-a.

Macar linistiti-ma putin, ca nu e nimic grav. La Audi am inteles ca e "normal" asa ceva, dar acolo se aude la toate vitezele dupa ce iau piciorul de pe ambreiaj si incep sa accelerez.

Salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!