Jump to content

Zgomote Suspecte Ibiza/Cordoba


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Salut,

De vreo saptamana am sesizat un zgomot ciudat si in acelasi timp enervant.

Treaba se intampla cam asa:

- la viteze de peste 40 km/h, daca accelerez masina si imediat iau piciorul brusc de pe acceleratie (fara frana, fara ambreiaj) se aude un zgomot ciudat metalic, ca si cum se taseaza ceva

- la maevrele de parcare parca se aude acealasi zgomot

Va mai spun ca stiu si de problemele ce sunt la Ibiza, acele zgomote care apar in momentul in care virezi maxim stanga/dreapta si cobori de pe o bordura.

Sincer sa fiu zgomotul este oarecum asemanator ... este oare posibil ca problema pe care Ibizele o au din fabrica, cu acest zgomot, sa se fi agravat?

Multumesc anticipat,

-D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 460
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    60

  • X-Ecutor

    28

  • Cornel.B

    20

  • blacka

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poate fi un tampon de la motor, ar trebui sa mergi la un service sa verifici ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri dimineata a ajuns si la urechile mele un sunet venit dinspre motorul meu, repede ma dau jos din masina, deschid capota si imi dau seama ca vine de undeva dinspre curea un sunet nu tare si sustinut, dar constant ca si un fluierat, hm? La 28.400 km ce sa fie? Am dat o fuga la cei de la reprezentanta, imediat au bagat masina in service, peste 5 min mi-au zis ca masina nu are nimic, doar ca era mizerie pe acolo, au suflat cu aer, au curatat cu spray si au intins cureau. Costul? 39 ron. Sunetul a disparul :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut!

dupa ce am citit constiincios toate paginile threadului zic si eu de a mea ibiza 1.2 17000km ca cele mai enervante principale zgomote sunt de la ventilator!

1. zgomot cred ca de la rotorul ventilatorului "ca de oala" pe drumuri mai proaste. troncane parca ai bate toba sub parbriz acolo... cam centru- dreapta. o sa ridic problema la revizia a doua.

2. vibratie la ventilator (am clima) de la tr.4 in sus. la maxim e mai bine. zgomotul de aer e asa de mare ca nu se mai aude nimic. dar imi vibreaza in pedala, volan... e nasol. ma gandesc sa ma duc la service. numai ca mi-e ca ma pun la plata si imi tb banii de concediu. am sunat la service si au zis: filtrul de aer l-ati schimbat? eu nu, ei: 1,3 mil. asa ca l-am schimbat singur ca adevaru e ca ala era negru! am dat 50 de lei si l-am schimbat f. usor. DEGEABA. tot vibreaza. mai incet dar... tot se simte in volan. am inteles ca ar fi depuneri de praf.

3. mai troncanea torpedoul, am bagat niste servetele (ca aia aveam atunci in masina) in gaurile in care intra incuietorile si s-a rezolvat.

p.s. Ma innebunesc de-a binelea denivelarile de asfalt (am aliaj, 195/55). zic ca rup masina daca le iau mai tare de 50.

As aprecia un sfat legat de zgomotele de sus. a rezolvat cineva ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tre sa te obisnuiesti cu zgomotele.

si la mine zici ca e concertul de craciun cand merg cu ea.

zdrangane plasticul de sub volan(dupa ce au umblat la senzoru airbag), bancheta spate si ambele usi spate(dupa ce am montat la rep. boxe spate).

daca vrei sa nu mai simti asa gropile incearca sa dezumfli putin anvelopele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@velles2003

Nu dezumfla anvelopele pentru ca se se vor uza pe exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10-15% n-are nimic!

am zis putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@velles2003 la ventilator am experimentat si eu zgomote, dar au trecut de la sine, de anvelope nu e bine sa mergi mai desumflate cu ele, prea unumflate se uzeaza pe mijloc, prea umflate se uzeaza pe exterior, eu zic sa mergi cu ea la reprezentanyta si sa stai pe capul lor pana iti rezolva zgomotele, e in garantie si sunt obligati sa faca treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna... si la mine se aude acelasi zdranganit la gemulet (si in stanga si in dreapta) ..sa fie de la "flansa amortizor"????

cine a avut de-a face cu asa ceva sa-mi spuna si mie cum sa procedez...

masina nu mai e in garantie.. cat ar trebui sa platesc pe flansele astea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cateva zile am observat ca macaraua geamului de la sofer face niste zgomote ciudate cand geamul este aproape deschis la maxim . ar trebui sa ma astept sa se rupa cablul sau ceva de genu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fel de zgomote? Posibil sa fie de la mizeria care a intrat pe acolo, si sincer nu prea iti recomand sa desfaci panoul de aluminiu sa vezi ce e, posibil sa ramai cu geamul in mana, apeleaza la un om care a mai facut asta de mai multe ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

face un zgomot ca si cum ar freca in ceva , caraie putin , pare ca se chinuie sa il ridice.dupa ce a trecut de jumatate nu mai sunt probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu, a aparut cam la un an dupa ce am luat masina. Din cate am inteles, problema e din cauza prafului care se depune pe chedere si care in timp se pietrifica. Trebuie date jos toate chederele, geamul si curatate bine. In plus, trebuie gresata macaraua. Dupa aceste operatiuni vei scapa de zgomot, pentru un timp cel putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de sfaturi , dar oare merita sa fac toate astea daca problema va aparea din nou?se poate ajunge la ruperea cablului sau ceva de genu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nici o legatura cu cablul, eu am rezolvat problema in service acum 2 ani, bineinteles ca problema a revenit. De atunci n-am avut nici o problema cu macaraua, insa scartaitul mai dispera uneori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Este vorbe de o cordoba din 2006, 1,4 75 CP, 30.000 km (unic proprietar), cam de-un an de zile a inceput sa scoata un fel de suierat, fluierat, uruit nu stiu cum sa-i zic, cert este ca zgomotul se auzea undeva pe la 60-70km/h.

A mers proprietarul (un prieten foarte bun) la reprezentanta (Constanta), verificari si rasverificari, ba ca rulmentii sunt ok, ba ca ar fi de la un cauciuc (dreapta fata), a schimbat omu cauciucul cu cel de pe rezerva si nimic, verificat ungiuri, directie pe calculator, echilibrat roti, a mers si la alti mecanici, a schimbat rotile intre ele nici-un rezultat.

Acum doua saptamani s-a hotart sa investesca in patru cauciucuri noi (good year), cu toate ca cele de pe masina (originale cu care a venit masina) sunt inca bune, dar omu ajunsese la disperare si toti meseriasii lu' peste pe unde a umblat au zis ca ar fi zgomot de cauciucuri si ce credeti, "minune", urla (uruie) in orice viteza ai merge si mai tare ca prima data de zici ca-i vre-un avion cu reactie.

Daca aveti vreo idee sau ati patit-o, rog postati

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua.

Daca ma poate ajuta cineva cu o idee....

Am un sunet ciudat,metalic in teava de esapament, undeva intre catalizatoare atunci cand accelerez si las brusc acceleratia sau la frana de motor. Motorul este 1,4 16 valve benzina Seat Cordoba 2006.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te-ai uitat p sub ea bine?

poate s-a desprins vreun suport pe traseu.

sau poate s-a dus vreo sita de catalizator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai multe posibilitati: s-ar putea ca racordul flexibil sa se fi rupt, vreun suport de la evacuare sa se fi rupt, cum a zis si msn2. Mergi la un atelier care se ocupa cu evacuari sa vezi despre ce e vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.Am un sunet suspect atunci cand accelerez cu motorul subturat(1500-2000 rpm),ca si cum ar fi ceva metal pe uscat...ca un scartait in partea dreapata la motor....Acelas sunet se aude si cand plec de pe loc...Aveti idee ce ar putea fi?

Unii mi-au spus ca ar putea fi avansu....altii ca ar fi pe la alternator....voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avansul nu e... motoarele din ziua de azi au montate senzor de detonatii, nu mai e ca la daciile pe carburator sau oltcit, cand daca se deregla avansul aparea acel zgomot specific de tabla.

Zgomote am si eu o gramada...incepand de la motor si pana la bancheta din spate...

La motor am si eu o bataie la mers incet in gol, se din partea stanga a motorului cum stai in fata masinii, iar in rest parca am crescatorie de greieri. AA m-ai am una pe franare mai tare cand se lasa masina pe burta se aude un carait ceva, dar cred ca acolo sunt flansele de la amortizoare.

Abia astept sa fac revizia poate mai scap si eu de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa fie rola intinzatoare de la cureaua de accesorii sau fulia de la alternator. Insa daca ar fi unul din cele doua, nu are legatura cu miscarea masinii, ci cu viteza cu care se invarte cureaua, deci cand accelerezi, pe loc sau un mers. Incearca sa pui pe cineva sa accelereze si tu sa asculti sa vezi de la ce vine zgomotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am si eu o problema, mai exact un "conclanit" ce pare sa vina din bord sau din partea din fata a masinii (bord sau de sub capota), ca si cum ceva ar fi desprins si se loveste atunci cand dau de o groapa mai mare sau de exemplu cand ma deplasez pe un drum din beton, la imbinarile blocurilor de beton. E destul de enervant. Sunetul il am de cand am masina (de aprox 2 ani, adusa de afara, 25k).

Ce pareri aveti? Ati mai intalnit careva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita-te la bieletele de la bara stabilizatoare sau la bucsele mici de la bara. Nu cumva ai joc in capetele planetarelor sau in cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jamal inteleg ce zici, nu m-am uitat dar cunosc sunetul si nu e acela. Daca ar fi de la bielete ar trebui sa se auda mai la toate gropile sau denivelarile din asfalt. La mine se intalneste doar la ceva mai mare si doar cand trec cu ambele roti de pe punte fata/spate peste groapa/crapatura respectiva. Cel mai evident este dupa cum am spus la drumurile din placi de beton. Am fost candva vreo 15kn pe un stfel de drum, se auzea la fiecare imbinare, si cum era una la fiecare 10-15 m iti dai seama ce placut era.

Ms oricum, voi verifica si ce ai spus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!