Jump to content

Buget revizie 15.000 Km


IGS
 Share

Postare recomandată

Sa presupun ca motorul tau e pe benzina? Pentru ca in planul de service scrie ca pentru motoare diesel trebuie ulei specificatia VW506.00/506.01. Dar tot in planul de service scrie ca pentru benzinare trebuie VW503.00.

Am intrebat la Brady daca pot veni cu uleiul meu si au zis ca se poate, neatragand pierderea garantiei.

Nu, este motor Diesel, sper ca nu au facut o astfel de greseala cei de la service. Poate au lasat in masina la mine bidonul de la shimb ulei la o masina cu benzina, desi nu cred. Pe site la Castrol http://www.castrol.com/castrol/productdeta...ntentId=7000272

Intrebare acum: Care este diferenta dintre un ulei pentru diesel si unul pentru benzina?

Modificat de bbv1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Mama Omide

    6

  • Mariuz__

    6

  • bbv1976

    6

  • Clodius

    6

Stai linistit ca e bun uleiul ala pentru motorul tau Diesel nonPD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am facut prima revizie la 11400km si 8 luni :D La Brady. Am stat langa masina si nu am nici cuvinte de lauda dar nici de critica. Nu sunt foarte incantat de servicii (ca sa ating si acest subiect) pentru ca mecanicul sau cel care mi-a pus alarma (la inceputuri, dar tot de-al lui Brady) cred ca mi-au rupt din loc in loc (in 3 locuri) chederul la plasticul ala de acopera filtrul de aer-polen :D Eu nu vedeam rupturile daca nu-mi zicea mecanicul. Am incercat sa-l obtin pe garantie tot la Brady... Balciuletz ca doar e vorba de bani ... A ramas sa se pronunte Porsche prinvind la poze, dar slabe sperante :( O sa zica ca mecanicii sau cine si-a mai bagat nasul pe acolo e bun de plata, sau cine mai stie ce alte motive.

Si ultima, mi-au pus pe factura si spray degresant la usi, dar numai pe factura :D M-am sesizat si le-am zis. Sunt sigur ca uitase mecanicul. Asa cum a uitat desi l-am rugat de 2 ori, sa-mi sufle praful de la geamuri. Una peste alta, traim inca in vechea si binecunoscuta Romanie.

Ulei am luat mai ieftin de la Volksparts, 38RON/l Castrol TXT Softec 5w40. Am renuntat la a mai baga longlife ca nu merita mai ales ca trebuie sa-l schimb peste 1 an, si merg 90% din timp numai in oras.

Era sa uit, am schimbat si filtru ulei, filtrul de aer si de polen si nu stiu ce rahat de garnitura dar cred ca e vrajeala nu am vazut pe nimeni cu alte materiale decat filtrele => 244RON + 190RON (uleiul meu)=434RON tot (si cu punga aia de pe scaun :D )

Insa trage mai bine masina :D

Asa ca desi nu e mare lucru aceasta revizie nu stati la tv-ul cu plasma din salonul de la etaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai acces la masina atat timp cat mecanicii o "servesc", cum puteti sti ce ulei vi s-a bagat in motor? Poate sa fie ce spun ei sau poate fi din ala de 3 lei/kilu' !!! Cred ca pt. a face un ciubuc romanii sunt in stare de orice. Au vandut ei pui cu gripa, stiind ca au gripa, apai 3 litri de ulei de motor. Doar merge 10000 si cu ulei de kk...

Eu ma apropii de 1 an-10000 km si mi-e cam teama...

Modificat de mariusc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Aveti idee care sunt operatiunile ce trebuie realizate la revizia de 15000 pt un Tour 1.9TDI ? Am intrebat service-urile din Bucuresti si am primit cotatii de la 4 milioane la 8.5 milioane. De unde trag concluzia ca unii fac ceva si altii nu. Se pare ca toti schimba uleiul si filtrul de ulei (si au comentat cand le-am spus ca sa vrea sa vin cu uleiul meu).

Numai bine,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Operatiunile obligatorii pe fiecare revizie se gasesc in service plan. Ma indoiesc ca preturile chiar variaza cat spui tu pentru exact aceleasi operatii/consumabile. Exemplu: poti schimba filtru de aer cu carbon sau fara, poti pune ulei shell sau mobil one.

Citeste te rog posturile anterioare, si vei gasi, chiar detaliat pe repere, preturile reviziei. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

variaza, bag mana in foc de PoRO si 8,5 mil :P :P :D . Toti iti fac acelasi lucru.

Ia-ti piesele de la Volksman de pe forum si vorbeste cu Ardei_iute pentru o programare la Avia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am facut in iulie 2006 revizia de 15000km. (mai bine zis de 1 an ca eram pe la 13500...) Dupa ce m-am enervat pe preturile oferite de serviceurile din Bucuresti care variau de la 8.5 milioane la 4.5 milioane si fiecare spunea altceva la telefon si ma programau abia peste 2 saptamani, am sunat la un service autorizat din alt oras (Mobel). Mi-au explicat exact in ce consta service-ul si si-au cerut scuze ca nu ma pot primi a doua zi, dar m-au primit intr-o saptamana (cand aveam din nou drum prin orasul lor). Totalul a fost de 3.5 milioane si a constat in 4l ulei, 1l lichid parbriz, 1 filtru de polen + 2 ore de manopera. Am fost multumit de serviciul oferit, mai putin de faptul ca li se terminase uleiul Castrol si mi-au pus Valvoline si ca mi-au pierdut un capacel de la ventilul rotii. A trebui sa-l inlocuiesc cu cel de la roata de rezerva. Altfel am putut sta langa masina si am vazut ce au mesterit la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O revizie obisnuita costa 290RON +TVA la benzinara personala si ~ 1 milion in plus la diesel. Totul se invarte la +/- 100 euro, ceea ce nu e mult deloc (AVIA si BRADY, nu PoRo).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 2 august am facut revizia de UN AN, la 9050 km, Octavia Tour 1,6 MPI.

456 RON, ulei OMW!!! 5W40, dar pe el scrie made in Austria, are doar un abtibild in romana, deci e de la mama lui.

Intercar Sibiu, a durat 2 ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima revizie: 13800 km ca plecam in Italia si depaseam cei 15 mii pana la intoarcere - 5,3 milioane la Compexit Trading in Cluj: 5l ulei Aral, filtru de ulei, filtru de aer si polen - mi se pare cam mult, mai ales ca de cate ori i-am intrebat mi-au spus ca in jur de 4 mil, chiar si cand am lasat masina - tot 4 mil mi-au spus. Cand s-o ridic - 5,3 mil...Asta e, data viitoare iau consumabilele din alta parte ca preturile lor sunt mult prea mari si nejustificate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum nu te-ai invatat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost prima revizie si tot spunandu-mi ei ca e 4 mil am zis ca nu economisc nu stiu cat, dar la 5,3 e deja prea mare diferenta, mai ales ca sunt aceleasi piese, numai nesimtirea e alta...din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Prima revizie la 13800 km facuta la Avia Militari.

Am dat telefon miercuri pentru programare si vineri la ora 12 30 deja eram pe rampa.

S-a schimbat ulei motor, filtru polen, filtru aer, filtru ulei si un bec pe frana.

Reglat usi.

Verificat cu Vag Com si reglat inchidere usi la 15 km / ora.

Pret : 5.000.000 lei vechi.

Am avut discount 5% la piese si 10% la manopera cu acel card Avia.

Si bineinteles am stat langa masina si i-am pus mecanicului o mie de intrebari.

Si culmea, nu s-a suparat. Din contra a fost foarte amabil.

Pentru mine asta a contat cel mai mult.

Decat sa ma duc la un service care are termopane si aer conditionat, dar sa stau la o masuta si sa citesc o revista intrebindu-ma ce o face mecanicul la masina mea, am preferat sa merg in Militari.

Cam asta e.

Bafta tuturor si drum sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ieri, 09.01.2008 s-a intamplat minunea: prima mea revizie la 15000 Km efectuata la Avia Motors Pantelimon si ma gandeam sa va povestesc cate ceva poate este cineva interesat:

Dupa o programare efectuata personal in data de 27.12.2007 m-am prezentat ieri la ora 10.30 la revizie(dupa ce in prealabil am spalat masina ca nu se mai vedea culoarea). Am predat cheia si Service Plan la consilierul de service si mi-a spus sa revin pe la ora 14. Masina a intrat pe rampa la ora 11.30 si... noroc chior a intrat exact pe rampa din fata geamului ce da spre ateliere. A inceput mecanicul sa desfaca la ea de-ti era mila sa te uiti.

S-au schimbat:

1. Filtru aer - la cerere ca l-am vazut plin de praf si doar vroiau sa-l sufle

2. Filtru polen(filtru de aer fresh cum se mai numeste) tot la cerere ca altfel aceeasi treaba cu suflatul

3. Ulei - Castrol TXT - restul de la 5l in portbagaj

4. Filtru ulei

5. Un filtru care se monteaza pe busonul de umplere cu ulei(habar nu am cum se cheama)

6. S-au montat aparatori noroi fata(mat si manopera 170 RON :scratch: doar la astea) - astea le-am vrut eu

S-au completat:

1. Antigel

2. Lichid spalat parbriz

S-au verificat:

1. Roti(joc)

2. Test ECU(coduri de eroare)

Mentionez ca toate aceste inlocuiri , verificari si completari chiar s-au facut ca am stat numai langa mecanic(dupa indelungi certuri cu personalul de acolo)

Total pe factura: 898 RON

Ridicat masina din service la ora 14.45

Pareri? E bine sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 bulioane la revizia de 15000? ejti neeeebun? :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cred ca era suficient topicul buget revizie 15k km.

Acolo trebuia postat. O sa rog un moderator sa lipeasca si postul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@O1 Sport: Nu este nevoie sa deschizi topic nou cand ai ceva de scris pe forum. Uita-te prin aria de interes ca poate acel subiect s-a deschis mai demult ! :icon_thumright:

@Razvan: S-a mutat totul intrun singur topic !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@O1 Sport: Nu este nevoie sa deschizi topic nou cand ai ceva de scris pe forum. Uita-te prin aria de interes ca poate acel subiect s-a deschis mai demult ! :huh:

@Razvan: S-a mutat totul intrun singur topic !

Sorry, am inteles !

Hai sa va mai spun ceva: din intamplare am vazut bonul pe care mecanicul a scos materialele din magazie si....

Ulei: 18 Ron pe bon 50 ron pe factura mea

Filtru aer: 22 ron pe bon, 50 pe factura

Filtru polen: 27 pe bon, 57 pe factura

Cred ca astea nu sunt cu manopera ca manopera este stok: pe factura "Revizie 15000 Km - 190 Ron + TVA

Ori m-am inselat eu ori sigur data viitoare cel putin uleiul il cumpar eu :icon_thumright:

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Toate reviziile le-am efectuat la ECO Car din Miercurea-Ciuc.

In ultimul an au cam dublat preturile. Nu stiu cat este ora de manopera declarata, cat deconteaza pe operatii in parte, cu cat s-au scumpit piesele si uleiul, dar suma totala este dubla fata de acu' un an.

La ultima revizie, la 195K kilometrii, am trimis un amic cu masina si l-am rugat sa- spune sa se uite bine la masina.

Au inlocuite filtrele si uleiul Aral 5W40, placutele de frana, au testat pe banc suspensia, franele, directia si motorul. Am avut o problema absolut evidenta la turbina, de care nu s-au atins.

Operatia a durat aproximativ 5 ore s-a platit 1.350 RON+TVA.

Cred ca ma molipsesc de ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Si pana la urma la cat sa ma astept ca sa ma coste o revizie de 90.000 km pt Octavia mea?

A iesit din garantie si ma intreb daca mai are vre-un rost sa merg la reprezentanta/dealer autorizat VAG. Cu Ibiza am avut de-a face cu Metrotehnica (never again) si cu Alto Syncro (foarte multumit). Servicurile la care as merge sunt Alto Syncro, Avia si Brady. Recomandati altele? Preturi?

Merci

PS: Am darul "reinvierii" topicurilor vechi :)

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand sa mergi si in alte service-uri, particulare si vei iesi mult mai ieftin. Service-urile cu ,,nume'' au preturi incredibile la manopera. Spre exemplu pe mine m-a costat manopera la revizia de 30.000 km, fix 0 (zero) lei. Service mult prea serios si de incredere. Cand spun service-uri particulare, nu ma refer la cele de colt de strada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu te sfii sa ne spui si noua unde, ce operatii ti-au efectuat, ce piese ti-au schimbat si cat te-a costat :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La revizia de 30.000 am schimbat; ulei, filtrul ulei, filtrul de aer, filtrul de motorina, filtru de polen, verificare frane, diagnoza. Pret 4.700.000 lei. In pret au intrat si materialele si manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Azi, colegul meu a fost la revizie de 45000 km, are o octavia tour , a schimbat; ulei, filtrul ulei, filtrul de aer, filtrul de motorina, filtru de polen, verificare frane, verificat placute frana(au spus ca sunt bune si mai merg),diagnoza.

La pretul de 5oo ron dar pe factura scrie revizie tip 15000km .

La acelasi service eu la 15000 am dat 630 ron la masina din semnatura, fara filtru motorina si fara dat roti jos.

Scuze.La Brady Militari. ;)

Modificat de NICU CIOROABA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!