Jump to content

Dotari & optionale (Tiguan 5N & 5N2)


Michael
 Share

Postare recomandată

2. pentru posesorii/ doritorii versiunii Track&Field: tot din cate am citit, peste scutul protector este o zona acoperita - teoretic- de un grilaj. In pozele oficiale, prezentari etc, grilajul este prezent, dar nemtilor le-a venit masina fara acest grilaj. Atasez poze cu si fara el. Am inteles ca se poate comanda ulterior, se instaleaza usor.

Aveti idee sau ma puteti ajuta cu o informatie: de unde pot sa fac ros de un cod pentru piesa respectiva (grilajul de deasupra scutului motor)? Am incercat sa cer o oferta de la magazinele care aduc piese de schimb VW, insa nici unul din cele 2 nu stiau despre ce este vorba si mi-au cerut codul de articol... Iar la PBN prin telefon nu am aflat nimic (nici macar numele celui cu care am discutat, si care a incercat sa ma asigure ca masina vine completa, fara piese lipsa :) ).

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Michael

    18

  • optzeci

    18

  • dexim

    18

  • Andy_B

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deocamdata ca accesoriu de origine nu exista, insa cei de la Delta 4x4 au facut niste mici imbunatatiri ale calitatilor off-road ale Tiguan-ului, insa fara sa-l doteze si cu bullbar :Driver:

http://www.worldcarfans.com/9080220.010/vo...an-by-delta-4x4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee sau ma puteti ajuta cu o informatie: de unde pot sa fac ros de un cod pentru piesa respectiva (grilajul de deasupra scutului motor)? Am incercat sa cer o oferta de la magazinele care aduc piese de schimb VW, insa nici unul din cele 2 nu stiau despre ce este vorba si mi-au cerut codul de articol... Iar la PBN prin telefon nu am aflat nimic (nici macar numele celui cu care am discutat, si care a incercat sa ma asigure ca masina vine completa, fara piese lipsa :( ).

Multumesc anticipat!

Salut, intr-adevar accesoriul nu stiu cum si de unde se poate procura.

Dar, de pe motor-talk. de, de unde am postat informatia, am tadus cu ajutorul babelfish, urmatoarele randuri referitoare la instalare si costul accesoriului:

1.Work time: 30 seconds, even for someone like me, who is equipped with two left hands, no problem of lattices set, three times click and already sit it....schrauben pivot take naturally a few seconds longer, but it holds also without screws this action I even to the assembly-line in WOB would have thought capable of, even if it hapert there with the processing now and then

2.lattices in-clicked and now wirds so slowly a car... oh uebrigens:auf the packing of my lattice (28,26EUR ) still the camp sticker was obviously not inclusive fairy tale expensive therefore gammelte the thing since that 26.10.07 in a Volkswagen dividing camp...

Gata, uite si numarul dorit: 5N0 853 677 B 9B9 Netto € 23,76EUR; vad ca unul a primit grilajul gratis de la dealer. Aceasta in Germania, nu cumva sa ne facem iluzii, tot acolo unde dealer-ii fac reduceri la Tiguan.

Sper ca ti-am fost de folos!

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile bi-xenon adaptive de pe tiguan lumineaza in curba in fuctie de pozitia volanului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mga: Farurile acelea care (printre altele) costa 1,200 EUR in plus, lumineaza si in curba in functie de cat de inclinat stanga-dreapta este volanul...

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pentru raspuns woundedknee....eu am dat comanda pt un tiguan,am ales si faruri bixenon dar nu eram sigur ca sunt din cele care lumineaza in curbe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crysty92crystyann

Sal....vreau sa stiu si eu daca esti vreo diferenta la caroserie si forma intre Tiguan Trend&Fun si Tiguan Sport&Style :Driver: mersi anticipat :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca forma eu nu am sesizat nicio diferenta. Difera insa la capitolul dotari exterioare: bare suport longitudinale cromate, geamuri laterale si luneta in tenta fumurie, grila radiator cromata, jante aliaj usor, ornamente cromate la geamurile laterale (dotari de serie la Sport&Style).

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cotiera centrala spate tapitata

EUR 27,-

Cotiera centrala spate tapitata

- inclusiv cutie multifunctionala

EUR 156,-

Imi puteti spune cum arata o cotiera netapitata? Si ce are cea functinala atat de special de costa 156 euro?

PS: deja imi dau dureri de cap optionalele astea.

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi motorizari de 200 cp la tsi.

Mai multe amanunte pe site-urile dealerilor... era prea mare fisierul... :)

post-1183-1204955779_thumb.jpg

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti spune cum arata o cotiera netapitata? Si ce are cea functinala atat de special de costa 156 euro?
Cotiera standard

post-1183-1204917966_thumb.jpg

Cotiera tapitata...

post-1183-1204917961_thumb.jpg

... inclusiv cutie multifunctionala

post-1183-1204917972_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din fotografii,trapa panoramica pe Tiguan arata bestial!Ma intreb totusi,in conditiile in care in Romania te poti pomeni oricind cu un copac putrezit in brate,cita protectie iti ofera sticla(laminata?)deasupra capului?Nu sint adeptul "drobului de sare",dar daca a avut cineva vreo experienta legata de soliditatea trapei de sticla si poate povesti....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Green parerea mea ca daca cade un copac putrezit si trapa crapa da si daca ii fara trapa iti zic eu ca tot pachet se face..Eu zic ca nu e cazul sa cautam sau sa ne gandim la astfel de ipostaze..pt ca mi se pare ca trebuie sa ai mult ghinion ca sa iti cada copacu pe masina.Salut.Numai bine! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@woundedknee: salutare,ai gasit pana la urma grilajul acela despre care s-a mai discutat,care vine in partea de jos a spoilerului fata la track& filed?

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex, am incercat sa comand 2 grilaje din acelea, insa nu au gasit codul de produs in Germania. Am o cunostinta acolo, si i-am scris despre articol. Dupa cum ne-a spus aalex2006 aici, pretul ar fi pana in 30 EUR, asa ca i-am scris ca daca gaseste, sa comande 2 bucati. Astept vesti, si daca sunt bune, iti dau PM sa-mi spui daca il vrei.

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru raspuns.Saptamana trecuta am fost pana la Frankfurt dar am uitat complet de grilajul ala.E posibil sa ajung si la Stuttgart saptamanile astea,daca nu gaseste cunostinta ta o sa te anunt eu cand sunt la locul faptei in cazul in care vrei.

Salutare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_tox: Man, nu mai este nevoie sa ma mai anunti - daca il gasesti, ia-mi si mie unul, si ne intalnim noi cumva sa il preiau. Daca vrei sa iti dau banii inainte, nici o problema. Iti dau detalii acum pe PM. Multam, si numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intrebare: sistemul de parcare in lateral e disponibil doar cu cutie automata? Cam asta intelesesem eu.

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, este disponibil si cu transmisie manuala. Scrie si in catalogul Tiguan de la PBN cum se foloseste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei n-aveau nici liste cu preturile dar catalog.

Manual in format .pdf are cineva?

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat azi un ParkAssist. Se descurca admirabil! Initial cand am citit ca ii trebuie un spatiu cu 1,4m mai mare decat masina mi s-a parut f mult. In realitate, am vazut un loc liber, in care nu eram convins ca incap(dupa aprecierea mea), am activat sistemul, a scanat, mi-a spus sa bag in R si gata. restul a facut singur in timp ce eu conversam cu prietenul meu! Merita toti banii!

@dadu Cutie manuala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ieri am comandat si eu grilajul acela pentru Track & Field - la PBN, a costat 111 RON. Am catalogul de accesorii Volkswagen primavara-vara 2008, si m-am uitat putin peste el - mi se pare cam subtire avand in vedere cate articole se gasesc pe internet. M-am interesat de senzorii de parcare spate (am inteles de pe forum ca daca se monteaza AM se poate pierde garantia la instalatia electrica datorita interventiei "neautorizate"...). Domnul consilier tehnic a fost foarte amabil, si mi-a oferit un sistem "original" VW, la "numai" 1,260 RON sau ceva de ganul acesta. La intrebarea mea daca pretul include si manopera, raspunsul a fost ca nu - manopera este separat, si o estimare ar fi undeva intre 600 si 700 RON. Deci in total aproximativ 2,000 RON ( ;)) pentru senzori de parcare spate achizitionat si montat la PBN, in conditiile in care din catalogul pentru Tiguan, tot sistemul "Park assist", cu senzori parcare fata-spate, costa 484 EUR cu TVA inclus. Scump, dom'ne, scump...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

In configuratorul VW, la dotarile optionale a aparut o noua... "dotare", intitulata "reducere de pret", care "costa" 175 euro fara TVA (cu minus) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!