Jump to content

Footwell Lights


fx_
 Share

Iluminarea spatiului de la picioarele pasagerilor  

328 voturi

  1. 1. Ce culoare preferati pentru iluminarea spatiului de la picioare?

    • Culoarea bordului
      105
    • Lumina alba
      188
    • O alta culoare, dupa gust
      35
  2. 2. In ce fel preferati sa se aprinda luminile respective?

    • Odata cu plafoniera
      185
    • Odata cu bordul, controlabile in intensitate cu dimmerul acestuia
      67
    • Continuu, cat timp masina este descuiata
      33
    • Controlabile de la un buton separat
      43


Postare recomandată

inca o imagine... mai reusita se pare (exceptand mizeria din masina :P )

la fel ca la fx comanda luminilor se face din plafoniera (dar eu am pus un releu legat la plafoniera iar tensiunea de alimentare pt lampi am luat-o de pe bricheta)

am vrut neaparat lampi pentru ca oricand pot inlocui becurile sufit cu becuri cu led (colorate sau albe) :D

salut, RDU

1. poti posta o schema de legare a releului?

2. ai folosit un releu cu 4 contacte de ala cum era la dacie pe lumina sau claxon?

3. se aprind luminile de la picioare si la apasarea butoanelor plafonierei sau numai la deschiderea usilor?

4. trebuie neaparat sa trag firul pana sus la plafoniera sau este o mufa undeva mai jos care comunica cu plafoniera?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • fx_

    17

  • RDU

    7

  • bamse

    6

  • mario75

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am montat si eu lumini la picioare, si am votat in poll, asa cum am ales sa mi le si montez: culoare alba (ca plafoniera), pentru ca se aprind odata cu plafoniera, si nu cu luminile din bord (deci nu au nici o legatura culorile intre ele - bordul cu footwell), si montate astfel incat sa se aprinda atunci cand s-ar aprinde plafoniera cand butonul acesteia este pe pozitia "aprins cu usa deschisa". Legatura am facut-o in calculatorul de confort in pinul B7, a. i. am acum posibilitatea reglarii intensitatii acestora din maxidot.

Multumiri lui Sp!der pentru indrumari si model, si sebulbus, pentru topicul lui foarte documentat de pe un alt forum

post-13335-1274298893_thumb.jpg post-13335-1274298905_thumb.jpg post-13335-1274298909_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Unde anume este calculatorul de confort? Poti pune o poza edificatoare? Mai trebuie ceva activat din Vag-com sau doar legate si gata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am bagat leduri albastre in jumatatea de jos a bordului si rosii in cea de sus (inclusiv plafoniera W8) si arata fain, dupa parerea mea:

p5180102x.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde, in partea de sus a bordului ai pus led-uri rosii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna! Si eu dupa ce am montat mai demult doua mini neoane albastre la picioare, care sunt legate pe pozitie si se pot regla in intensitate de la dimmer, de vreo doua zile i-am montat masinii la sofer si la pasager footwel lights, cu socluri de parasolar si cu becri sofit pe led albe si am inlocuit toate becurile din plafoniere cu acelasi tip de becuri. Diferenta e super si se sting si se aprind deodata cu plafoniera. Operatiunea e super simpla, firele le-am tras din plafoniera (atentie la plastice ca sunt foarte casante), prin stalpul din stanga si pe sub bord. Am sa revin cu poze si poate cu un filmulet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Salut! As vrea sa pun si eu lumini la picioare in fata la un golf7. E neaparat sa duc firul din plafoniera,sau gasesc un din mai aproape pe undeva? As vrea sa functioneze ca si plafonierele,doar cand deschid usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la tine se leaga undeva sub volan si se aprind odata cu plafonierele dar si separat din meniul din bord.

vezi sub bord, ar trebui sa ai si locul lampilor trasat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat sub volan si nu am vazut nimic si nici in meniu nu gasesc.adica am ceva setari ptr plafoniere,dar in rest nimic..desfac masca de sub volan? Aveti idee ce culoare are firul de la plafoniera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau neaparat la plafoniera,sa nu fie aprinse cand conduc!

Modificat de lupo_bv
quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luminile de la picioare se leaga in BCM... si se aprind odata cu plafoniera ! Asa cum spune si Al Bundy NU se leaga la plafoniera....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le legi cum am zis noi si le poti dezactiva in timpul mersului.

se vor aprinde doar cand deschizi/descui masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bcm? Un pic mai detaliat va rog. Si as mai vrea sa pun fir neon in fetele de la usi,as putea sa le leg oare la beculetul de la butonul de la geam?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lampile se alimebteaza dintr-o mufa de sub bord/volan.

daca vrei sa faci singur operatiunea, cauta pe google detalii  , cumpara piesele (lampi, cabluri) si la final activeaza functia cu vag com.

daca nu faci singur asta, apeleaza la cineva care stie despre ce e vorba si nu mai trebuie sa stii  ce e ala BCM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat sub bord si am gasit locurile ptr lumini,adica ceva dreptunghiuri goale,dar nu vad mufe.am un prieten care are vag com,dar trebuie sa leg luminile eu,cred ca e imposibil sa reusesc. Mai caut tutoriale pe net.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai mufe. cumperi lampa, mufa,cablu, pini. pinii ii bagi in alta mufa mare de sub volan (trebuie demontat panoul ala in care vezi dreptunghiul decupat)

cand vezi tutorialul vei intelege.

ca sa iti faci o idee, uite aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutare,

 

Dețin în Passat B6, 2009 E5.

Am footwells lights, se aprind când deschid ușile, dar mi ar placea să rămână ușor aprinse, pe timp de noapte, atunci când sunt cu ușile închise.

 

Se poate face ceva ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

După aproape 13 ani nu mi se mai aprind footwell lights.

Am verificat lămpile led și rezistorul (chiar l-am înlocuit, și pe cel nou l-am măsurat) și funcționează.

Setarea există în continuare în maxidot.

Erori pe VCDS nu sunt 

Dacă dau output test pe footwell lights arată că trebuie să le aprindă, doar că nu se aprind. 

Byte 0 bit 2 (Footwell lights installed) e in continuare bifat in 09 cent. El.

Ce aș mai putea verifica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune lampa cu bec si vezi daca funcționeaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am încercat deja cu o lampă de control și nu iese nimic din pinul B7.

O fi vreun releu de pe panoul frontal al centralei responsabil?

Mulțumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțam!

Înseamnă că aia e!

Și-au făcut datoria cât au trăit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!