Jump to content

Footwell Lights


fx_
 Share

Iluminarea spatiului de la picioarele pasagerilor  

328 voturi

  1. 1. Ce culoare preferati pentru iluminarea spatiului de la picioare?

    • Culoarea bordului
      105
    • Lumina alba
      188
    • O alta culoare, dupa gust
      35
  2. 2. In ce fel preferati sa se aprinda luminile respective?

    • Odata cu plafoniera
      185
    • Odata cu bordul, controlabile in intensitate cu dimmerul acestuia
      67
    • Continuu, cat timp masina este descuiata
      33
    • Controlabile de la un buton separat
      43


Postare recomandată

foarte tari ideile

asteptam niste poze

sau vre-un link pe youtube

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • fx_

    17

  • RDU

    7

  • bamse

    6

  • mario75

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca nu imi luam o mica teapa cu plafoniera azi aveam eu ce arata.

Pe scurt: la Octavia 2 plafoniera are un + permanent (cat timp masina e descuiata) si 2 minusuri prin care se inchide circuitul, fie din cauza unei usi deschise, fie din cauza unui buton de bec apasat.

Ce am facut eu? Am legat + de la plafoniera si - de la suruburi expuse din bord si am obtinut leduri aprinse non stop cat masina e descuiata, ceea ce nu imi doresc.

Daca nu se punea ploaia afara (respectiv lenea pe mine) poate refaceam cablajele, dar asa va trebui sa astepte pana cel mai probabil maine. Rezultatele intermediare intr-adevar merita efortul.

Will be back.

Modificat de fx_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut... vreau sa pun si eu footwell lights la masina din semnatura, chestia e ca nu stiu unde sa le conectez sa imi ramana aprinse cat sunt usile deschise... adica sa functioneze exact ca plafonierele. (asa ca va rog, daca aveti cumva imagini cu legaturile de la tabloul electric al masinii, sa le postati)

ma gandeam sa folosesc lampile (spate) din plafon pt spatiul sofer-pasager dreapta (sunt pe la dezmembrari) iar pentru pasagerii din spate lampile din plafon fata (cele de sub parasolare) legate la cele din fata, astfel incat sa le pot selecta sa ramana stinse, aprinse permanent sau doar atat cat sunt usile deschise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Done :beerchug:

Sunt 100% multumit de rezultat, modificarea nici nu se vede, daca nu cumva stai pe vine langa masina. Cu scaunul la maxim jos nu se vad ledurile, cu scaunul la maxim in spate iar nu se vad.

Lumineaza uniform tot spatiul de la picioare, exact ce imi doream.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-ne si noua niste poze sa vedem rodul muncii tale. Si eu as fi interesat. Poti sa ne spui un pret pentru toata "distractia"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar nu credeati ca va las asa?

Astea doua de mai jos sunt tot ce poate face telefonul meu in materie de poze la lumina slaba. Pana nu fac curatenie in interior nici nu indraznesc sa fac poze cu altceva ca mi-e rusine :lol:

post-9280-1200429403_thumb.jpgpost-9280-1200429433_thumb.jpg

Mai jos sunt cateva filmulete cu numitele in actiune, via iutub.

Maine pun si poze de la realizare. Sau poate mai incolo daca nu imi gasesc altceva de facut.

Distractia m-a costat... mult. Pentru ca a trebuit sa cumpar minim 10 bucati module LED de la Zexstar, si am folosit decat 2. Au fost cam 9 lei bucata. In afara de asta am mai folosit cablu bifilar intr-o singura camasa, banda dublu adeziva, varnis termocontracil, conectori de inadire, cordelute de cabluri,etc. Astea ultimele nu stiu cat au costat ca le am prin dulap de o vreme (deh, hobby).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si.. putin off-topic. Contra cost (evident), executi si montaje colegilor de forum? :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The making of

Se demonteaza plafoniera, se identifica traseul de + si - al becului care se vrea a fi dublat la picioare.

Va recomand sa luati si + si - de pe plafoniera, astfel evitati neplacerile datorate diferitelor moduri de comanda a luminilor temporizate (si obtineti lumini aprinse tot timpul cum am facut eu ieri).

Consumul adaugat e neglijabil, in cazul meu 3 x 0.020A x 12V = 0.72W per side, adaugati in paralel pe plafoniera fata care are 3 becuri ce totalizeaza 20W.

Fiindca ledurile sunt diode si nu becuri puteti sa nu puneti siguranta in serie cu circuitul nou adaugat (nu ca ati gasi sigurante de 80 mA in Ro), circuitul va fi protejat de siguranta luminilor de interior.

Revenim, se lipeste pe traseele identificate un cablu scurt, de care se vor lega firele care duc la picioare. In poza se vede cum firul lipit l-am protejat cu varnis in zona unde e prins cu cordeluta de corpul plafonierei, si inca o bucata care va tine cele 2 fire apropiate dupa ce va fi montata in masina.

Cele 2 pastai rosii sunt conectori de inadire, se sertizeaza la ambele capete.

post-9280-1200435194_thumb.jpg

Eu am folosit leduri albe de la Zexstar, cele nr 2 de aici.

Astea vin in ghirlande de 10 bucati cu conectori mama la un capat si tata la un capat.

Cum am pregatit ledurile.

Am luat dintr-o serie un singur modul, cu firele taiate unde ies din corpul baghetei la un capat si spoite cu oja pentru a fi izolate, si la celalalt am lasat capete scurte de fir. Le-am dezizolat, si lipit in capatul cablului pe care l-am folosit.

Pentru izolare am folosit varnis din nou, cate o bucata pe fiecare fir, apoi inca o bucata care tine ambele fire impreuna, apoi inca o bucata care vine peste toate astea si trece si peste camasa cablului pentru rezistenta mecanica. Astea trei au diametre progresiv crescatoare.

Pe spatele modulului am pus banda dublu adeziva Bison Auto tape, aceeasi cu care am lipit si in geam suportul detectorului de radar. Sta linistita acolo si la -20 si ceva de grade, desi a fost supusa la ceva zgaltaieli, deci nu sunt probleme.

La celalalt capat al firului am dezizolat conductorii, prins amandoi intr-un singur varnis, cu ceva capete lasate libere pentru inadire, apoi din nou prinsa camasa si ce am descris anterior intr-un varnis mai mare pentru rezistenta mecanica.

Rezultatul arata ca mai jos.

post-9280-1200435749_thumb.jpg

O sa mai adaug un post pentru ca nu mai am spatiu de atasamente aici.

======(aici a facut auto-merge)======

The making of (continued)

Inca o poza cu ledurile pentru o parte pregatite pentru montaj. Se repeta ultima parte din postul de mai sus pentru a obtine oricate bucati e nevoie.

post-9280-1200435865_thumb.jpg

Avand pregatite plafoniera modificata, ledurile cu firele lipite, banda izoliera, foarfeca, si talent se merge la masina.

Se conecteaza plafoniera la mufa ei si se testeaza ledurile.

Firele eu le-am tras prin partea de sus a capitonajului plafonului, pe langa rama parbrizului, apoi pe la stalpii fata, tot pe partea dinspre parbriz.

Pentru fixare se bobineaza pe fir din loc in loc banda izoliera cu partea lipicioasa in sus si apoi se impinge firul in locul final cu ce aveti la indemana dintre un card, o rigla veche indoita la bricheta, un carton mai gros, etc.

!ATENTIE! la stalpii fata sa nu alegeti alta ruta daca aveti airbaguri cortina (e si cazul meu). Cortinele ies din stalpii fata prin partea dinspre chederele usilor!

De la baza parbrizului firul se trece printre bord si stalp, apoi cu capacul de la laterala bordului (unde se gaseste cutia de sigurante) scos, se baga acolo ledul si firul si se scoate sub volan, unde se lipeste in pozitia finala cu banda dublu adeziva.

Cu un pic de atentie firul poate fi mascat in intregime intre plasticele care se suprapun acolo pentru imbinare.Eu tot pe aici am tras si firul care merge la detector, legat in cutia de sigurante pe una din pozitiile controlate de contact.

!ATENTIE! nu lipiti ledul pe nici o piesa in miscare, evitand de departe zona pedalelor si a coloanei volanului. Sunt avertismente de bun simt dar e bine sa existe!

Se procedeaza la fel si in dreapta trecand firul in interiorul bordului in spatele torpedoului si scotandu-l pe sub, undeva la mijloc. Se mascheaza la fel firul. Atentie sa nu obturati gaurile care sufla aer la picioare, nu ca s-ar intampla ceva deosebit, dar nu e estetic.

Revenind la plafoniera care inca ar trebui sa atarne, se prind ambele cabluri unul langa celalalt cu o cordeluta de cablu, dupa ce in prealabil se fixeaza cat de cat firele impreuna cu varnis.

Se rasucesc impreuna firele ce duc la ledurile stanga si dreapta, polii asemanatori (plusurile un manunchi, minusurile un manunchi) si se mai trage un rand de varnis peste partea izolata comuna.

Se introduc si se sertizeaza in conectorii din poza de mai sus, fiecare manunchi la semnul corespunzator, si se testeaza daca sunt prinsi bine.

Se mai trage preventiv un rand de banda izoliera pe fiecare conector in parte, apoi inca o data pe amandoi impreuna, se piteste in plafon, se pune plafoniera la loc.

Job done.

Scuzati calitatea pozelor, sunt facute cu telefonul, ca e tot timpul la indemana.

Nu am poze de la montaj pentru ca m-am grabit sa nu prind intunericul, dar e destul de amanuntit explicat mai sus.

ps: Sunt in plin proces de editare, forumul a tampit total formatarea postului (aliniate, spatii, etc) I'm done.

Si.. putin off-topic. Contra cost (evident), executi si montaje colegilor de forum? :D ;)

E o singura problema, eu sunt la 220km vest de tine. In plus, nu am umblat niciodata in Golf4 si ar fi un pic de munca de bajbaiala.

Cu un pic de talent se poate urma tutorialul de mai sus, adaptand in functie de masina pe care se pun (eu am Octavia 2).

Pentru cine nu e destul de indemanatic cu ciocanul de lipit ma gandesc sa mai fac eu cateva seturi din bucatile ramase. Problema e ca productia consuma destul timp si eu tocmai din asta nu prea am.

OH MY GOD. Automerge strica toata formatarea. Here I go again. (draci, etc). I'm done (again). ;)

Modificat de fx_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte fain. am

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-as pune, dar ca sa fie OEM-like ar trebui legate la plafoniera in fata. Problema e ca nu stiu in cazul asta pe unde sa mai trag firele, din cauza ca am airbaguri cortina, care complica situatia.

As putea sa duc prin portiunea mai lasata dintre plafoniere firul si sa vin cu el tot de prin fata, dar e mai mult deranj decat merita, momentan.

Alte poze:

post-9280-1200804962_thumb.jpg

post-9280-1200804988_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte misto ... bravo! Merita facut sticky, parerea mea. Ai muncit mult, insa mie rezultatul mi se pare mai mult decat ok. Cred ca o sa ma apuc si eu de asa ceva.

P.S. Am votat si eu sa fie albe si odata cu plafoniera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e simplu decat la Audi ca-i partial precablat si firul e in zona. La mine trebuie legate direct paralel pe plafoniere, si firul vine tocmai de acolo.Nu e irealizabil (vorbeam cu cativa din vw-istii din Craiova azi dimineata fix asta), se poate trage prin praguri, pe unde vin alte fire de fabrica, dar momentan e mai mult deranj vs beneficii. La mine urmatoarea adaugare o sa fie la portbagaj, acolo chiar e utila o lumina venind de deasupra, nu din lateral ca alea de fabrica.

Foarte misto ... bravo! Merita facut sticky, parerea mea. Ai muncit mult, insa mie rezultatul mi se pare mai mult decat ok. Cred ca o sa ma apuc si eu de asa ceva.P.S. Am votat si eu sa fie albe si odata cu plafoniera
Nah, sunt doar multe vorbe. Cel mai mult am muncit sa scriu tutorialul. N-am mentionat azi la BM (sunt prietenul lui Bogz, in caz ca te intrebai) ca eram cam praf, dar mai am 4 leduri pe care trebuie sa le marit (sau 3 daca ma apuc sa-mi pun unul si in portbagaj), 9 lei bucata. Pentru voi vi le prepar eu cu fire si ce mai trebuie, gata de montaj.Cheers
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fx... eu cred ca ar arata si mai bine, daca acum ti-ai pune si in plafoniere aceleasi module cu led, ca sa ai aceeasi lumina alba in toata masina. nu cred ca ar implica foarte multa munca.... eu asa vreau sa-mi fac si sper ca pe sambata sa-mi fie gata.

PS: cate module ai pus sub bord?... cate unu pe o parte sau doua?

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am urmat exact instructiunile de pe http://forums.fourtitude.com/zeropost?cmd=...&id=2536694, inclusiv activarea cu vag-com, si merg exact cum trebuie. Se aprind la deschiderea usilor sau la scoaterea cheii din contact. Nu se aprind odata cu plafoniera si nici nu mi se pare necesar. Ce m-ar interesa ar fi ca si aprinderea sa fie temporizata nu numai stingerea.

Ziceai mai sus ceva de un Lexus IS. Mda... Are leduri si la numar si la luminile de citit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fx... eu cred ca ar arata si mai bine, daca acum ti-ai pune si in plafoniere aceleasi module cu led, ca sa ai aceeasi lumina alba in toata masina. nu cred ca ar implica foarte multa munca.... eu asa vreau sa-mi fac si sper ca pe sambata sa-mi fie gata.

PS: cate module ai pus sub bord?... cate unu pe o parte sau doua?

In plafoniere am sa pun cat de curand tot becuri (impropriu zis) cu led. Chestiile alea cu soclu de bec si leduri pe corp, in locul filamentului normal. Stiu ca lumina plafonierei acum pare foarte galbena. Asta e, momentan.

Leduri am pus unul pe fiecare parte. Sunt destul de puternice pentru scopul propus, si bamse se mira aseara cata lumina pot scoate jucariile alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pot spune ca am vazut "pe viu" acele lumini si am ramas surprins. Nota 10 pentru colegul fx_. A iesit o traeaba super curata. Eu sunt urmatorul ;) footwell lights + W8 innerlight :P

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haha, daca nu ti-o iau eu inainte :D. vreau sa fac sambata modificarea asta (sper sa si termin), dar eu mai pun si leduri albastre care o sa se aprinda cu pozitia si o sa fie reglabila intensitatea odata cu bordul. in prima faza am tras firele de la baterie direct si am pus ledurile provizoriu sub bord sa vad cum arata... si mi-a placut.

PS: mai am o intrebare... a masurat cineva exect ce tensiune vine pe firele alea, ca nu cred ca e exact 12v, poate e vreo 14v.

si alimentarea pentru modulele alea e la 12v... au ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva pe unde ajung firele din plafoniera fata in bord??? ma intereseaza traseul (stalp stanga/dreapta fata sau mijloc?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care fire? alea de alimentare a plafonierei sau alea care se trag pentru modificarea asta descrisa in topic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS: mai am o intrebare... a masurat cineva exect ce tensiune vine pe firele alea, ca nu cred ca e exact 12v, poate e vreo 14v.

si alimentarea pentru modulele alea e la 12v... au ceva

Modificat de fx_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata... am facut-o si pe asta... :rolleyes:... mi-am pus footwell lights... exact cum mi-am propus, cu lampi de parasolare. Maine poate reusesc sa pun si niste fotografii ca in seara asta :lol:... tre' sa o fac cum era... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu le-am montat pe cele de la fx_ joi dimineata, foarte multumit de rezultat, tin sa-i multumesc si de data asta.

fx_ apropo, am comanda de 2 seturi... ce zici ai timp sa o onorezi?

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca esti multumit. Am sa le fac si pe celelalte, dar cel mai probabil ma apuc luni, ca nu mai am cablu destul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!