Jump to content

Creioane corectoare si spray-uri cu vopsea


mmneg
 Share

Postare recomandată

Weekendul viitor ajung si eu la mall in Cluj si numai bine ca vad ca au si Auchan si o sa incerc si eu un creion. Vopseaua are cod sau doar cu numele? Negru cum imi trebuie mie. Cat a costat?

Cu 7 lei mi-am luat de la raionul de auto de la Auchan.

Are ceva cod da nu e prea relevant,mai bine te uiti dupa culoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu nevoie de un creion corector pe rosu. Stau in Constanta la facultate si de origine din Focsani.Cine ma poate ajuta si pe mine ?! :mad:

Astept un PM dela voi :P

Va multumesc !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@psebi: O sa incerc sambata sa ii repar cumnatului meu ceva asemanator, pe una din usi. O sa acopar in jurul zonei afectate, dupa care voi curata locul cu niste smilgher foarte fin, si apoi voi aplica vopsea cu un spray, probabil in 3 straturi.

Scuze pentru raspunsul intarziat. Dupa cum poate ti-ai dat seama, sambata nu am mai facut nimic, pentru ca a fost foarte urata vremea. Sper ca in week-end-ul asta sa pot face ceva. Nu uit sa postez aici rezultatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i nimic, astept :icon_thumright:. Eu am cautat in oras la mine si nu am gasit decat de o singura firma (am uitat cum se cheama), costa 7 lei (parca e cam ieftin totusi) si nu am gasit nici culoarea mea. Mai caut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am folosit si eu creion corector dar nu sunt multumit de rezultate , cel mai bn te duci la un vopsitor si el o face cum trebuie , stie cum sa o acopere , daac zgariietura nu este foarte adnca ii da cu 2000 si apoi polis profesinal si iesi de zici ca este noua ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

gHapciu, nu ai mai scris cum a iesit rezultatul.

adi, mie vrea sa imi vopseasca toata portiera, asa ca...mai bine nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se poate folosi un creion mai mult timp???Adica vreau sa zic, nu se usuca vopseaua in el dupa ce il folosesti prima data???

Modificat de sochaux_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gHapciu, nu ai mai scris cum a iesit rezultatul.

adi, mie vrea sa imi vopseasca toata portiera, asa ca...mai bine nu.

Inca nu am apucat sa o facem (am avut niste week-end-uri foarte aglomerate, si mereu s-a ivit altceva). Ma tot eschivez de cumnat, dar pana la urma o facem. Sigur nu uit sa postez aici.

Drumuri bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Apropo de folosirea corectorului de la Auchan: cum se impaca el cu vopseaua asta pe baza de apa?Ca m-ar tenta sa il folosesc si eu pe o ciupitura produsa de o piatra in stalpul de la parbriz. Ciupitura e destul de adanca, totusi ma gandeam la corector ca la o solutie temporara, dar care sa reziste la spalat, ploaie etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum pot afla codul vopselei mele :lol:( ...pls help me :mellow:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai sticker la busonul de la rezervor, sau la roata de rezerva in portbagaj. Si mai ai trecut parca si in manualul de utilizare, pe la inceput.

@obsess3d, se impaca bine bine. Eu am de jumatate de an pe capota cateva puncte acoperite, au iesit incredibil de bine. Mai am unul, tot pe capota, in stanga semnului. Era cam cat unghia de la degetul mic, sarita atat vopseaua cat si fillerul... :|

Se vedea oribil, chiar incepuse se infloreasca un pic rugina :) Luat smilgher f fin, curatat bine zona, si aplicat direct cu creionul. Zici ca e de acolo. "Duma" e sa o faci bine din prima, pentru ca daca se usuca, si vrei sa mai dai peste, stratul nou de vopsea, il dilueaza pe cel vechi (dat cu cateva minute in urma), si mai rau faci.

Per total eu le dau nota 8.5 din 10. Unde 10 e pentru perfectiune :mellow:

@psebi, am vopsit Bemveu ;) A iesit super ok... Totusi e avantajoasa culoarea (negru) dimensiunea zonei de retusat (3x3 cm) si localizarea (usa soferului, jos, in dreapta). Se vede diferenta de nivel intre cele doua zone, pentru ca nu ne-am mai complicat cu chit, dar insesizabil. Trebuie sa te apleci ca sa o vezi :lol: Am facut si poza, da nu stiu pe unde am salvat-o. O caut, si o pun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul am luat de la reprezentanta pachetul de 2 tuburi care contin vopsea si lac la pretul de 48 RON.

Am incercat cu pucte mici si e OK. Problema se pune pentru zgarieturi mai consistente si care nu se pot acoperi corespunzator. Aspectul final e de parca ai dat efectiv cu pensula, iar vopseaua are valuri si dungi. Concluzia mea personala e ca pentru zgarieturile mai consistente trebuie sprei sau revopsire, alfel se vede aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as avea un punct mic pe bara de spate. Intrebare : daca dau cu un astfel de creion pot sa fac un polish pe acea zona ca se uniformizeze ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am cumparat o grila noua din plastic si as vrea sa o vopsesc in culoarea masinii - cum ar fi mai bine cu spray sau sa merg la un service sa o vopsesc normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Nu s-a mai discutat de mult pe aici...nu mai sunt pietre pe soselele patriei? :rolleyes: sau s-a renuntat la retusuri...

Ideea e ca ma intereseaza de unde as putea face rost de putina vopsea LA7W pentru mici retusuri. Poate un schimb cu cineva...:wub: - mi-au ramas cam vreo 200 de ml de vopsea LA5G (Perlblau) de la fostul golf. Daca e cineva interesat - PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul am luat de la reprezentanta pachetul de 2 tuburi care contin vopsea si lac la pretul de 48 RON.

Am incercat cu pucte mici si e OK. Problema se pune pentru zgarieturi mai consistente si care nu se pot acoperi corespunzator. Aspectul final e de parca ai dat efectiv cu pensula, iar vopseaua are valuri si dungi. Concluzia mea personala e ca pentru zgarieturile mai consistente trebuie sprei sau revopsire, alfel se vede aiurea.

La ce reprezentanta ai gasit acel kit ca eu am intrebat la un dealer Audi si au spus ca nu au avut. Ai dat codul de culoare? Cum ai procedat? Vreau sa folosesc in cateva locuri unde e vopseaua sarita de la pietre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza acel set oferit de Audi, vopsitor care sa-mi dea cativa ml de vopsea cunosc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal eu am gasit o firma din cluj care comercializeaza vopsele auto interchim (str mioritei nr 1) ...39 ron spray 400 ml + 16-20 ron lac...o sa merg azi sa vad ce au pe acolo ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la interchim da m-am enervat mai mult...erau 4 femei vanzatoare pe care se pare ca le-a deranjat prezenta mea fiindca tocmai serveau masa(gratarul) ...numa ca vad ca altii nu prea mai sunt in cluj ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am dat bani aiurea pe creioane care nu s-au potrivit deloc cu vopseaua mea, mi-a deschis cineva ochii si mi-a spus sa ma duc la o reprezentanta si sa cer kit de reparatie pentru codul meu de culoare. Duceti-va la reprentanta vw/audi si luati-va de acolo, culoarea o sa potriveasca 100%. Eu am dat 51 de lei pe kit, un flacon de 9 mm vopsea si unul de 9 mm de lac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare baieti ! cu ce scot si eu o zgaraietura medie , nu f adanca ! cu o un creion de lac sau pasta de reparare zgaraieturi ? ce-mi recomandati ? sau sa fac un polish profesional ! multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cat m-ar costa vopsirea acestor elemente? se poate face doar cu spray sau trebuie facuta in service?

post-67184-1275854182_thumb.jpg

post-67184-1275854186_thumb.jpg

post-67184-1275854195_thumb.jpg

post-67184-1275854199_thumb.jpg

post-67184-1275854205_thumb.jpg

post-67184-1275854209_thumb.jpg

post-67184-1275854212_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa iasa o treaba de calitate eu iti recomand sa le faci la o vopsitorie auto profesionala,in niciun caz cu vopsea la spray.Din ce vad in poze,ar trebui vopsita bara fata,capota portbagajului,capacele oglinzilor si manerele interioare ale usilor fata.Depinde foarte mult si de ce firma vei alege si de preturile practicate.Eu cred ca un pret corect se invarte undeva la 400-500 lei de element,ma refer la primele 2...oglinzile si manerele n-ar trebui sa fie mai mult de 150-200 ron.Deci un total de 1000-1200 lei...poti gasi la fel de bine si cu 6-7 sute,dar fii foarte atent la calitate!

Modificat de cata5maj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina nu am cumparat-o inca, pozele mi le-a trimis vanzatorul

banuiesc ca si bara spate ar trebui vopsita, spoilerul este si ala desprins dar cred ca merge prins la loc si nu trebuie inlocuit. cam cat m-ar costa sa rezolv toate aceste probleme?

pun si poza cu spoilerul

post-67184-1275857220_thumb.jpg

Modificat de _zenith_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zenith, daca imi perimiti un sfat: nu te obosi cu vopsitul juliturilor. Mai ales in cazul tau nu e prea mare nevoie pentru ca sunt destul de mici. Eu la Beetle am o julitura serioasa pe spoiler, in partea dreapta (m-a "frecat" unu' in parcare :) ) si deja m-am resemnat cu "semnele" astea. Sincer nu prea ma lasa mana sa dau vreo 5-600 pe o julitura de 3 degete. Mai bine mai sta asa o perioada, ca daca vopsesc spoilerul, macar sa-l vopsesc cu mai multe semne, ca dupa ce-l vopsesc si vad cum apar juliturile in fiecare zi, ma enervez la culme. Deci eu cred ca (cel putin momentan) masina ta nu are neaparat nevoie de vopsit. :zzzzz:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!