Jump to content

Creioane corectoare si spray-uri cu vopsea


mmneg
 Share

Postare recomandată

pai tot cam la fel am si eu undeva pe aripa spate...Merci oricum pentru informatii.

Dar cam scump creionul...un sonax e undeva la 16Ron. Ala ce marca era? mai stii? se poate ca acel creion sa fie elemtul cheie pentru treinicia reparatiei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aditu, avantajul creionului din Vitan este ca ti-l face exact pt nuanta masinii, este personalizat :). Nu are vreo marca, pur si simplu e un tip acolo care combina vopselurile. Daca insa esti norocos si gasesti de la Sonax nuanta masini tale, nu cred sa fie diferenta in privinta efectului. Cei care au folosit Sonax sa ma contrazica.

PS O sa-i fac si o poza ca sa vezi la ce ma refer.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Creionul din Vitan este facut pe loc dupa codul culorii masinii, deci nu se poate spune ca este o firma anume. Pe un cantar legat la un calculator, toarna in corpul creionului din vreo 6 recipienti, baga 2 bile de metal si gata.

P.S. Eu am fost mai norocos decat Clodius in sensul ca mie mi-a fost facut de o tanti draguta :Driver: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver: eu nu sunt din bucuresti, si cand am drum nu cred ca reusesc sa trec prin vitan

o sa incerc cu sonax...masina e alb candy, serie-standard...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut

stie cineva unde gasesc in cluj vopsea LA7W la spray pentru mici retusuri

in hipermarketuri nu sunt de nici o treaba creioanele acelea corectoare

o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate sfatui cineva care e cea mai buna solutie in a imi repara "home made" o zgarietura de cheie sau ce o fi fost? Se intinde de pe usa spate stanga pana pe aripa spate. S-a luat lacul si vopseaua, iar la imbinarea dintre usa si aripa se vede si un punct de tabla :P

Am incercat creion corector Sonax - nu se prinde orice ai face (cald, curatat zona), Sinto nu e la culoare...desi e alb. Masina mea e alba :)

Am auzit pe cineva ca a rezolvat cu grund inainte si apoi creion corector facut in Vitan.

Acum, intrebarea este, pot sa dau grund pe punctul unde se vede tabla, dar pe restul zgarieturii care nu e pana la tabla dar e destul de adanca merge sa dau cu grnd ca sa aduc la nivel?

Cum sa fac? Dupa ce dau cu grnund o sa incerc o vopsea care sa se potriveasca culorii masinii. Daca dau cu grund...pot sa il las o vreme asa fara sa dau cu vopsea peste el? 1luna sa zicem?pana gasesc vopseaua?

Grundul ce culoare e de obocicei? Ar fi mai simplu daca as gasi alb.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ar fi indicat sa dai cu frund pentru a umple putin gzarietura si apoi sa aplici vopseaua , oricum acolo unde se vede tabla o sa sara repede vopseaua daca nu dai cu grund inainte .

culoarea grundului poate fi usor roscat sau alb-crem .

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink: merci ... am gasit undeva grund dar o cutie mare si era rosu. Alb-crem ar fi super. S-o fi gasind si la cutii mai mci? Pe unde sa caut grund ca nu prea gasesc pela magzinele astea de piese care oricum aduc numai prostii. Conteaza producatorul?

Si peste el merge aplicata direct corectia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru o zgarietura nu te agita prea mult cu grundul , ia orice si aplica vopseaua corectoare direct peste el dupa ce se usuca in prealabil .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare : Credeti ca voi gasi , sau a vazut cineva dintre cei care merg in Carrefour creioane de culoarea alb . Imi trebuie pentru masina din semnatura ( VW de culoare Candy White) ! Stie cineva care este codul culorii mele ?

Numai bine,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu lua din alea ca nu sunt de culoare...Am luat si eu alb si e mai mult cacaniu. Am inteles ca in vitan se fac unele super ok dupa cod. Incearca acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu faceti prostia sa cumparati asa zisele creioane corectoare cu vopsea din hipermarketuri, eu am facut-o ;) si am luat din Carrefour si dupa doua spalari s-a luat vopseaua aia si acum au ramas niste urme si arata aiurea o sa le sterg cu benzina :Driver:

Modificat de Kicker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu lua din alea ca nu sunt de culoare...Am luat si eu alb si e mai mult cacaniu. Am inteles ca in vitan se fac unele super ok dupa cod. Incearca acolo!

Unde mai exact in Vitan ?

Ai cumva un numar de telefon sau mai multe detalii de contact ?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact! Poate stie vreun coleg de pe forum. Daca citesti cateva posturi mai inainte e cineva care vorbea tot despre vitan si dadea si preturi. Incearca la el cu un PM sa iti dea detaliile exacte!

Eu nu am ajuns inca sa trec pe acolo :) ca am incercat alte prostii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ puff

Vezi topicul unde am dat mai multe detalii si chiar mi-a reusit bine.

Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am cautat si eu de am tampit la noi in tara, spray cu vopsea sa faci comanda de pe net sau de la reprezentanta si numai in UK am reusit sa gasesc exact culoarea, dar azi am gasit o firma din Iasi care face mixtura de culoare pe care o ai pe masina si o pune in spray sau ceva de genu si il trimite prin posta rapida , pentru cine e interesat uite aici adresa :

http://www.informatiiauto.ro/lydia-company-fid248.html

Eu astept maine ,poimaine coletul cu grund,spray vopsea, lac pentru LB5N de la ei, va anunt cum arata :vaidecapulmeu: totul pentru 90 RON fara taxe curier

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu o intrebare.unde casesc codurile de la vopsele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te referi la codul de culoare al vopselei masinii? desi cred ca eu am inteles gresit, scuze de offtopic

Modificat de h3llboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hook

ne arati si noua cum arata ceea ce ti-au trimis cei din iasi?

eu sunt foarte interesat sa achizitionez un spray cu vopsea dupa cod de culoare si lacul care se aplica peste

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa Joky ca o sa primesti acusi spray-ul cu vopsea facuta pe calculator pe baza de apa care contine si lac si intaritor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma poate ajuta si pe mine cu un astfel de creion prin curier ? Codul vopselei este LA7W. N-a fost chip sa gasesc in Targoviste si chiar n-am timp sa vin in Bucuresti, mai ales ca nu cunosc orasul foarte bine. Dau o bere prin curier :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu am gasit la selgros spray la 10 ron,insa nu am gasit codul de culoare nicaieri trecut...

Eu caut pentru culoarea LA5G(pearl blue) ...am gasit un flacon pe care scria blue marin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A vopsit cineva cu spray pana acum? element intreg cum ar fi bara de exemplu? Cum a iesit si care ar fi operatiunile. Parerea unui expert ar conta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb si eu, poate offtopic (totusi nu am gasit alt loc mai potrivit), unde pot face si eu in Suceava (sau Iasi) vopsea dupa textura de pe masina ? Adica sa ia o mostra de pe masina, nu dupa cod, ca sigur nu iese la nuanta. Culoarea e LA7W/8E - Reflex Silver Metallic . Am cateva ciobituri de la pietricele pe capota si as vrea sa le rezolv, dar cat mai profesionist cu putinta si cu rezultate f bune.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut.

am citit tot threadul si acum intreb:

am pe capota cam 5-6 szarieturi asemanatoare unei frecarii cu un material abraziv,ca un smirghel dar foarte fin.nu se simt la atingere dar s-a dus luciul si zonele respective sunt decolorate.am masina neagra LC9Z.vreo sansa sa se rezolve cu polish sau Lackstift Set-ul de care mentionau unii?

presupund ca ajung sa o vopsesc,nemafiind in garantie masina,unde ar fi recomandabil sa o duc pentru o capota ca noua?

multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!