Jump to content

Creioane corectoare si spray-uri cu vopsea


mmneg
 Share

Postare recomandată

Am fost cu masina la spalatorie, iar cand am ajuns acasa am avut o surpriza neplacuta, :)) in multe locuri mi-au lasat zgarieturi. La achizitionarea masinii am primit si un creion corector. Intrebarea mea este in ce conditii pot folosi acel creion? PS: Indicatiile de pe el sunt in germana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

mi am luat niste pleoape si vreau sa le vopsesc in Indigo Blue-LB5N . Aveti idee cine se ocupa cu asa ceva, sa prelucreze vopseaua si cam cat m ar costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti incerca in Vitan. e in jur de 30 Ron si iti alegi in ce sa iti puna: spray sau o "conserva". ;) dureaza si putin.

Modificat de Andrey_sxg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi Andrey sxq, o sa incerc sa vad ce iese

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema si sper sa ma poata ajuta careva... Mi-a lovit un tampit masina si m-am dus la Bosh Service Aurora (GALATI) unde am auzit ca se lucreaza bine, o informatie pe care am primit-o total eronat... Culoarea masinii este Black Magic Pearl (LC9Z). Ei spun ca au vopsit-o dupa codul din portbagaj dar portiunea vopsita are culoarea cu totul alta decat restul masinii :icon_cool: . In portiunea vopsita de ei bate spre albastru, mai ales la lumina... ei mi-au spus ca e posibil sa nu mai fie vopseaua originala pe ea si sa difere, yo m-am mai uitata in stanga si in dreapta, prieteni ce au acelasi cod la vopsea si nu bate spre albastru neam... m-am dus la service mi-am descarcat oleak nervii pe ei, i-am luat oleak la smotocit si le-am spus ca nu ma intereseaza sa vada cum fac sa repare greseala.... sunt programat sa ma duk la ei pe 31 ian....

Ajutati-ma si pe mine cu sfaturi, daca ati avut probleme similare la culoarea asta, sau daca stiti un laborator de vopsele serios in GALATI... Mi-au spus ca in cazul in care gasesc yo vopsea mai buna in alta parte, ei mi-o platesc...

...:::Thank's:::...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei au vopsit-o dupa un ECHIVALENT ochioscopic al restului vopselei si nu cu vopsea standard>originalul de vopsea nu prea il obtii decit de la reprezentanta dar costa usturator (vreo 40- 50RON/10ml).

Modificat de Reed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei au spus ca au facut vopseaua dupa codul "LC9Z", pe calculator....

O sa ma duk la reprezentantza sa imi fak aia o mostra, sa le-o dau lu astia de cap.... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimati Colegi,

are cineva creion corector/retus pentru culoarea Black Magic Pearl Effect, cod LC9Z?

As fi recunoascator pentru ajutor. De asemenea si masinutza, un GOLF IV din 2003 s-ar simti mai bine :Driver:

Drive Safe :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

GOLF_GOLF

Nu e nevoie sa postezi problema pe TOATE topicurile care-ti ies in cale . :Driver:

Dupa cum se vede acest topic a ajuns varza si are peste jumatate din posturi fata nicio legatura cu titlul topicului .

Topicul va fi inchis pana reusesc sa fac curatenie in el .

Pentru cei care cauta creioane corectoare , le aduc aminte ca exista acest topic care trateaza problema .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca se gaseste cineva, dar tu de unde esti si cum poti fi contactat? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze,

sunt din Brasov, nr de telefon al meu este scris in profil.

scuze daca am fost OFF Topic.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu "prieteni" care mi-au zgariat megane-ul si am tot cautat un marker de culoare asemanatoare (gri cameleon) in hipermarket, dar nu am gasit decat nuante destul de diferite- am luat un marker, dar e destul de mare diferenta . Azi am fost in Autovit si din intamplare am intrat intr-un laborator de preparat vopsea, unde mi-a preparat vopseaua in cateva minute in functie de codul de pe masina. M-a costat 16 Ron 50 g vopsea si un marker retus. Abia astept sa vad cum iese. Am sa retusez , o las carteva ore la soare, apoi o dau cu polish pe baza de silicon. Se poate pune si in spray cam la acelasi pret. Vopseaua nu e de Policolor si o prepara pe loc din mai multe nuante. Magazinul (laboratorul)este in spatele primului rand de tarabe din spre chei in cladirea de beton spre targul auto acoperit.

Am si cartea de vizita, unde scrie ca au laboratoare pe Viilor, Calea Vacaresti si Splaiul Unirii. Sper ca va fi de folos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ziceti-mi si mie, va rog, unde gasesc in Bucuresti magazine Policolor sau altceva, care prepara vopsea dupa cod.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In targ la Vitan, cum intri penultimul rand, a doua ghereta, ti-l face pe loc.

Asta este valabil daca vrei creion, daca vrei cantitate mai mare de vopsea, nu stiu si nici nu ai postat unde trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Creion este ceea ce caut. Incerc sa acopar niste zgarieturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si fost intre timp si am luat.

Era un tip care a pus creionul pe un cantar electronic, a cautat codul vopselei in calculator si a inceput sa combine culori. Sa vedem ce-o iesi.

Multumesc

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt foarte curios de rezultat, am si eu cateva puncte unde a sarit vopseaua, din cauza loviturilor primite de la pietre. Nu as vrea sa vopsesc capota pentru asta, asa ca poate un creion cu vopsea ar fi o solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat eu Cristi...de fapt cred ca stii cum arata capota la Golful meu...eu am vazut-o pe a ta la Olanesti.Din pacate cu creion luat de la dealer nu a tinut.De observat nu prea se observa insa la 2-3 spalari sare.Nu cred ca are rost.Eu am renuntat la idee si am vopsit capota in urma cu ceva timp.Sunt foarte multumit ca a iesit ca noua...nu se vede nici o diferenta.O sa incerc de acum sa am grija si sa evit tirurile.......parodon pietrele :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm faptul ca retusul la creion sare dupa citeva spalari mai ales daca s-a flosit produse de dat luciu inainte de vopsire.

Ar trebui curatat bine locul aplicarii cu un smirghel si apoi degresat dar daca e sub forma unui punct mic nu ai posibilitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care au rezolvat cum au rezolvat in final? Excluzand varianta revopsirii :icon_thumright:

Am si eu zgarietura de cheie si un punct ciobit pana se vede zincul . Nu sunt foarte mari.

Ce e mai bun? creion (Sonax), kitt de reparatie de la dealer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O metoda mai simpla e sa cumparati 50 grame de vopsea la care mai aveti nevoie de o carioca consumata cu , care imbibati varful ei in vopsea si gata aveti creion corector :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care este castigul? Creionul de vopsea este de fapt o astfel de carioca. 100 g vopsea costa 30 ron, iar creionul 35.

Eu unul n-am pretentii extraordinare de la acest crion, dar cel putin acopera gaurile facute de pietricele si oricum rezista indeajuns de mult cat sa nu ma deranjeze ca o data la 2-3 luni sa-i mai fac un retus, asta pana ma hotarasc sa vopsesc toate elementele afectate.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat masina acum cca 9 luni cu cateva puncte pe capota de la pietricele, dar punctele erau pana la tabla.

Am luat smirghel de apa pe care l-am impaturit in 4 si cu coltul format am curatat prin invartire chiar pe gaura, asta ca sa nu matuiesc vopseaua din jurul punctului. Am aplicat cu o scobitoare un strop de grund, dar aveti grija sa nu luati pe scobitoare mai mult decat sa umple gaurica pentru ca daca incercati sa luati din ce ati pus o sa ramana urme in grund si se va vedea urat (mie mi s-a intamplat la una), iar a doua zi am aplicat cu creionul vopseaua.

Operatia pot spune ca a fost una de succes pt ca din punct de vedere estetic a iesit super bine, capota este protejata impotriva ruginii, din punct de vedere financiar nu se putea mai ieftin, iar ca timp a durat maxim 1h toate operatiile la un loc pt 4 puncte si bine-nteles nu am fost privat de masina deloc, nu mi-am facut probleme ca nu iese la nuanta etc.

Dupa cca 8 luni + o iarna + multe spalari la spalatorii si in fata blocului cu peria sau buretele, NU A SARIT NIMIC.

Probabil celor care le-a sarit nu au pregatit locul inainte, in sensul ca nu au degresat sau nu au dat cu smirghel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grundul asta e tot una cu chitul? sau care e diferenta intre ele? :)

vreau sa urmez si eu metoda asta a Vizitattoru-lui...chiar ma gandisem dar eu cautam chit...

ce creion ai folosit? ce marca? Eu ma gandeam la Sonax...si am mai auzit ca se da dupa toata operatia un polish la culoare...Merge si un polish normal? Ce sfat imi dai? sau poate ar fi mai bun un lac...?

Ce sa folosesc mai bine? Help? Vreau sa imi fac timp incet incet sa o rezolv... "zgarietura cu cheia -undeva se vede tabla zincata f putin, si colturile usilor zgariate ushor pana la tabla f putin"

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grundul este un fel de vopsea care se aplica pe metale pt protejarea impotriva ruginii si are culoarea maro (nu am vazut altfel). Eu l-am folosit si pt umplerea golului, dar sa tinem cont ca acel gol era foarte mic. Acesta se gaseste in orice magazin de vopseluri sau auto, la cutie de 1 kg si daca nu ma insel, costa sub 10 RON.

Kitul, din cate stiu, este o pasta pt acoperirea denivelarilor, dar nu cred ca are proprietatea de a proteja tabla. Nu cunosc detalii.

Creionul l-am luat din targ din Vitan (Bucuresti), locatia exacta am scris-o mai sus, iar pretul a fost de 35 RON + smirghel de 5 RON.

Nu am facut niciun polish sau alt tratament, dar sa tinem cont ca eu aveam niste puncte cu un diametru de 1-2mm, pt o zgarietura facuta cu cheia nu stiu ce sfaturi sa-ti dau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!