Jump to content

Probleme Geamuri Electrice


84.mky
 Share

Postare recomandată

Salut, iar probleme cu golful. Poate ma ajuta cineva...

Nu imi mai urca geamul de la sofer. Am desfacut motorasul, se invarte doar in sensul coborarii. Daca ii dau comanda de urcare se aude doar un tzac( de la un releu de pe placuta de comanda), dar nu se invarte in sens invers. A mai patit cineva?

M am gandit ca ar putea fi modulul de control de la motoras, dar toate celelalte geamuri merg Ok... si din cate imi dau seama toate sunt controlate prin modulul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    17

  • Al Bundy

    10

  • Ex member

    5

  • pop cristian

    4

Releele alea au rolul de a inversa + cu - la bornele motorasului,pentru a schimba sensul de rotatie al acestuia.Daca releul tacane se poate sa fie intrerupt ori traseul de plus ori cel de masa sau pastilele de pe unul din relee.Poti sa verifici cu motorasul decuplat si cu un bec auto conectat in locul lui facind comanda sus-jos si cu un aparat de masura vezi exact unde s-a intrerupt alimentarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal, mersi de raspuns. Am incercat cu motorasul deconectat si cu un bec legat la borne. Intradevar nu ii vine curent cand ii dau pe ridicare. Doar releul tzacane. Daca ar fi intrerupt plusul sau masa ... nu ar trebui sa nu mearga nici intr un sens? Sau te referi la intrerupere in releu? Nu prea stiu ce pot verifica acolo ca au toate o pasta protectoare pe ele.

revin cu o completare. Problema mi-a aparut acum cateva zile... nu se mai ridica geamul numai dupa multe insistente si dupa ce se incalzea afara. Ieri am desfacut sa vad ce e acolo... si acum nu mai vrea deloc. Daca incerc de multe ori tacane de fiecare data, dar dupa cateva inecrcari nu mai face nimic. trebuie sa astept un min.

Crezi ca as putea incerca in ultima instanta cu un motoras de pe un passat din 2000, avand in vedere ca al meu e golf 4 din 2000. Butoanele de comanda sunt la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pai tacanitul releului nu are treaba cu plusul care il comuta pe motoras.Sint 2 relee,cu cite 2 contacte care stau cuplate permanent la masa prin contactele din interiorul lor,deci ambele borne ale motorasului sint la masa.Atunci cind se da comanda de ridicare,unul din relee cupleaza un plus pe una din bornele motorasului,in timp ce celalalt releu ramine in repaus cu acel contact la masa.Cind se da comanda de coborire,functioneaza invers,adica cupleaza cel care era in repaus...Cred ca cel mai bine ar fi sa imi spui cite picioruse au releele,daca au 5 functioneaza cum am zis mai sus,daca nu fa o poza la modul sau ceva si iti spun exact ce si cum sa faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare colegi!

Am si eu o problema la golful meu mk3!

Geamul dreapta spate face cand am cumparat masina nu functiona deloc! Am depistat firul de masa rupt, dar cand l-am legat la loc functioneaza dar functioneaza haotic. Adica, daca ii dau comanda din buton sa coboare geamul urca si daca ii dau comanda de ridicare geamul coboara! la fel face si din butonul din bord si din cheie(daca tin rotita iala pe inchis toate geamurile se inchid doar cel din dreapta spate se deschide si invers, daca tin pe deschis toate se deschid numa ala se inchide! Va rog daca puteti datimi niste sfaturi cam care ar fi cauza!

va multumesc!

cu stima Mihai Inocentiu Arcan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inverseaza polaritatea la motoras, poate a fost pusa invers mufa de alimentare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mufa nu are cum sa fi fost invers,iar polaritatea este inversata prin simplul fapt ca cel care s-a chinuit sa repare modulul a facut o gafa la montaj si a inversat corpul motorasului la montarea acestuia astfel incit magnetii de pe stator sint invers,automat si polaritatea motorului este inversata.Remediul consta in desfacerea suruburilor corpului motorasului si rotirea statorului cu magneti la 180 de grade fata de pozitia actuala.Iar pentru colegii la care geamul ramine deasupra chederului cu citiva centimetri,cauza poate fi numarul infasurarilor cablului pe rola sistemului astfel incit la coborire aceasta ajunge la capatul infasurarii dar geamul nu este coborit de tot.Solutia ar fi demontarea macaralei,mai precis a motorasului de antrenare si fixarea clemelor de prindere a geamului in pozitia coborire completa,apoi infasurarea cablului pe rola de antrenare,astfel incit in pozitiile extreme ale macaralei sa ramina cablul infasurat pe rola doar o singura spira.Sper sa fie de folos.

Modificat de dan 48
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

la Golf 4 1.9 tdi 2001 am o problema cu geamurile... cand sunt coborate si dau sa le ridic se lasea jos pana intr-un anumit loc si de acolo nu mai raspun la comenzi... mai nou am auzit ca ar da o eroare in computer si sa scot borna + de la baterie... dupa ce scot borna de la baterie, doar coboara si urca pana in acea pozite care sa blocat. dar nu tot timpul se intampla asta

Ar fi de la modulul de confort. ca sa aduc gemul inapoi sus trebuie saa dau panoul jos sa scot motorasul sa ridic geamul cu mana pana pe inchis si apoi sa pun motorasul inapoi... stiti o alta varianta ? sau un modul de confot pt masina mea si la ce pret?

multumesc

Modificat de Florynake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

buna! am si eu problemă,

am un gof 3 şi geamul electric din partea drepta faţa coboară instantaneu dar nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Ciao .... a mai pus cineva problema asta la topicul ~12 , insa s-a primit un raspuns foarte sec: Du-te la service..garantie bla bla...

Aceiasi problema o am si io: cand deschid geamul din dreapta se activeaza direct functia "aia" de coborare maxima( adik nu pot io sa-l cobor doar pana la jumatate de ex. ) ! La inchidere el se ridica pana la jumatate, dupa care coboara din nou ....si tot asa...singura solutie sa-l ridic de tot este sa-l "ajut" !

Exista vreo solutie de reparare mai ieftina( agata pe undeva :exclaim: ) sau trebuie schimbat tot ansamblul respectiv ?

Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm... trebuie sa dai jos fata de usa de metal, sa verifici macaraua - eventual sa incerci sa cureti sufa, eventual gresezi ghidurile si rolele.

Legat de coborare - e posibil sa ai butonul cu probleme si din aceasta cauza sa faca asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oki ... am inteles .....voi da jos fata sa vad ce pot rezolva....vroiam sa stiu daca merita sa ma bag sau nu .....sper sa fie doar ceva de revizuit ....mersi mult :salut: !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o problema cu geamul de la sofer facea si inainte dar isi revenea...apas butonul geamul nu coboara decit un cm dar numai martea dinspre minerul usii partea din fata dinspre parbriz ramine blocata si se simte ca si cum ar fi ceva care blocheaza in acea zona coborirea geamului...ma gindesc sal desfac dar poate gasesc o solutie mai simpla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O solutie mai simpla decat desfacutul nu gasesti. Cea mai ieftina problema ar fi sa gasesti o rola blocata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat am demontat azi fata de usa si macaraua dupa ce imi cazuse geamul am constat ca iesise din cleme....am curatat bine clemele am uns cu vaselina cablu si rolele am strins din nou suruburile de la cleme si merge ok.Dar oare cum o fi sarit din cleme ca nu erau asa slabite ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Buna

Am si eu o problema si nu stiu unde sa caut si anume, de la usa soferului geamul atat cel de pe stanga cat si cel de pe dreapta nu mai coboara la a doua apasare singure, de urcat urca cum trebuie, dc trant usa merge, de la denivelari iarasi trebuie sa tin pe buton sa coboare, am observat ca dc lovesc usa in partea de jos isi da drumul si iarasi merge, are vreun rol calculatorul ala de pe usa, sa comande el si sa fie ceva oxidat pe acolo sa nu faca cum trebuie contact?

Blocul de comanda l-am desfacut curatat si e ok , cablajul si mufa le-am dat cu spray de contacte si nu se vede nimic suspect

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am aceeasi problema ca tine pop cristian, doar ca la mine coboara, dar nu urca la a doua apasare, asta doar de azi am observat, saptamana trecuta a mers fara probleme.

Oare sa fie de la faptul ca a dat jos bornele, ceva legat de curent/putere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rezolvat problema, am desfacut fata de usa si am gasit din nou in mufa de la calculatorul de usa oxid, am curatat frumos cu spray de contacte si merge foarte bine de atunci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am rezolvat azi o problema care o aveam cu butonul usii din dreapta.

La urcare nu avea probleme, insa daca apsam sa deschid geamul, acesta nu facea nimic.

Am desfacut butonul si am gasit placa oxidata. Am curatat cu alcool izopropilic si l-am remontat.

Problema nu disparuse.

Am desfacut iar butonul si am masurat cu aparatul de masura pinii. La urcare aveam "activitate" insa la coborare nimic.

Am scos placajul si am inceput sa masor traseele. Am descoperit ca la o trecere de pe o parte pe alta, cablajul nu mai comunica.

Am largit gaura pana la 1mm, si am umplut-o cu cositor. Am verificat la rece cu aparatul de masura pentru a verifica continuitatea si l-am montat la loc in usa.

Acum imi merge si la coborare si la urcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Hai sa va plictisesc cu o problema zic eu.

Sper sa raspunda cineva.

 

Functioneaza perfect geamurile atat stanga cat si dreapta fata , dar in anumite momente , mai exact : cand vreau sa inchid geamul si apas pe treapta a doua sa il inchida automat se ridica foarte putin si apoi coboara pana la 15 % fara sa mai pot sa ii fac nimic , iar ca sa il ridic din acea pozitie pe treapta a doua automat nu mai functioneaza , trebuie sa il ridic manual (sa tin mana pe buton) si isi revine.

 

Ce poate insemna asta ? 

Multumesc.

Modificat de dr_junior1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu cu geamul din dreapta.

Cred ca "asa face toate"...

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu cu geamul din dreapta.

Cred ca "asa face toate"...

:)

Florin mi-a scris intr-un PM ca ar fi motorasul sau macaraua , dar am venit cu intrebarea , sa fiu eu ghinionist sa patesc asa la ambele geamuri ( stanga -dreapta)?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce este posibil. Acele motorase, lucreaza in  paralel cu niste senzori, cei pentru capetele de cursa. Probabil sa fie problema la acei senzori.

Ma gandesc la faptul ca acestia nu mai citesc cum trebuie pozitia geamurilor si intra in "avarie", astfel ele functionand doar pentru re-pozitionare.

Ar trebui vazut daca exista ceva senzori si daca sunt curati.

Probabil a intrat apa la senzori si or fi oxidat contactele.

PS: Va rog sa ma corectati daca nu exista senzori pentru capat de cursa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista senzor pentru capat de cursa, doar calculatorul citeste curentul (mai mare) absorbit de motor cand geamul ajunge la capat de cursa sau intalneste un obstacol

 

deci ... curatate sinele geamului da rezultate in majoritatea cazurilor (chiar gresate cu grafit)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim pentru lamurire.

Acel grafit unde se poate gasi, si sub ce forma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!