Jump to content

Probleme Geamuri Electrice


84.mky
 Share

Postare recomandată

Multumesc pentru raspuns. Credeam ca este vreun algoritm de invatare pentru ca si celelalte geamuri sa functioneze automat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    17

  • Al Bundy

    10

  • Ex member

    5

  • pop cristian

    4

Am un Golf IV Variant si aseara am observat ca nu imi mai coboara/urca geamul din dreapta fata, folosind comenzile de pe usa soferului. De la butonul de pe usa merge fara nici o problema. Se intampla de multe ori ca inchid masina inainte sa se inchida usa dreapta. Poate fi aceasta o cauza, sau doar trebuie desfacut si curatat panoul de comanda de pe usa soferului si gata?

Inca un lucru( probabil fara nici o legatura cu asta ), geamul urca si coboara mai incet decat restul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin probabil sa fie comutatorul din usa soferului (desi nu imposibil). Mai probabil una din liniile CAN care merg la modulul din usa pasagerului este intrerupta.

Asta se poate verifica cu vag-com-ul foarte usor. In lipsa de vag-com, poti testa cu functia de autorolling a geamurilor cu cheia in butucul usii soferului. Daca geamul stanga se ridica si cel dreapta nu, sigur nu este comutatorul de pe usa soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat asta aseara. Toate geamurile se coborau cand le deschideam din butuc. Astazi surpriza: iar merge butonul( pe ambele trepte )... desi se vede ca geamul urca si coboara si mai greu. As zice ca din cauza frigului. O sa desfac si o sa curat panoul de comanda de pe usa soferului.

Este greu de desfacut panoul de pe usa dreapta fata? L-as desface si ala si sa ung un pic cu vaselina pe la elementele macaralei sau pe unde ar trebui, pentru ca ma indoiesc ca tocmai motorasul la geamul ala sa cedeze primul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Este greu de desfacut panoul de pe usa dreapta fata?

Uite AICI un topic referitor la oglinda, dar presupune si demontarea panoului. Poate iti este de vreun ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de ajutor. Cred ca la fel ar trebui sa fie pe dreapta fata( mai putin panoul de comanda ). O sa ma apuc cand se mai incalzeste un pic vremea( sa nu inghet cu surubelnita in mana ). Daca apuc fac si niste poze sa fie de ajutor si la altii pe viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu imi merge un geam din spate stanga. se aude doar un ticait, ca si cum ar cupla un releu. am incercat si din butonul de la sofer cat si din butonul de la usa din spate. Vreo idee de la ce ar fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat macaraua stanga fata la masina din semnatura deoarece a cedat. Cea noua s-a montat foarte usor si repede, doar ca acum, geamul fixat in cleme intampina o oarecare rezistenta la urcare, de la jumate in sus urca mai greu, si motorasul se aude ca merge un pic fortat. Am incercat sa reglez geamul in cleme astfel incat sa se ridice in mod egal din ambele parti(aveam impresia ca ridica mai mult dintr-o parte) si cu multe incercari am reusit sa-l fac sa mearga, dar nu la fel de usor ca celelalte. Care sa fie problema?

Macaraua fara geam montat urca si coboara foarte bine. La fel geamul calca prin canelurile lui foarte bine cand nu este montat pe macara. Problema apare cand montez geamul pe macara si ridic.

Are rost sa demontez sa curat contactele la butoane? Influenteaza cu ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut panoul de comanda de pe usa soferului, urmarind pasii din linkul postat de Ady2006. Se pare ca era adunata mizerie( praf fin de romania ) si nu mai urca ca lumea un arculet.

Ca si o completare la pasii din link, la suportul pe care vin prinse butoanele pentru comanda geamurilor pe usile fata este o piesa mica chiar pe mijloc care este impinsa in sus de un arculet. Atentie cand scoateti butonul sa nu ramaneti fara aceste piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Am un golf IV din 2003 cu toate geamurile electrice.Problema e ca atunci cand incui masina si geamul este lasat,acesta nu se mai ridica(inainte se ridica).Stie cineva care ar fi problema??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ridicarea automata a geamurilor la inchiderea masinii este o functie a unor alarme after market. Poti face si o diagnoza, dar verifica alarma ce o ai pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Salut!Am un golf IV din 2003 cu toate geamurile electrice.Problema e ca atunci cand incui masina si geamul este lasat,acesta nu se mai ridica(inainte se ridica).Stie cineva care ar fi problema??

Cred ca ai o problema la modulul confort. Studiaza si aici : http://vwforum.ro/index.php?showtopic=22321

Nu este obligatoriu sa ai alarma, ca sa ai activata aceasta functie.

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Didi Bla bla bla
Mie nu imi merge un geam din spate stanga. se aude doar un ticait, ca si cum ar cupla un releu. am incercat si din butonul de la sofer cat si din butonul de la usa din spate. Vreo idee de la ce ar fi?

La mine am aceeasi problema cu geamul din dreapta (am noroc de faptul ca la Lupo sunt doar 2 geamuri mobile .. mai putine probleme ;). In momentul in care incerc sa actionez butonul de pe usa din dreapta sau usa din stanga sau direct de pe cheie ... se aude un tacanit ca si cum ar cupla motorasul dar nu se da geamul in jos. Oare o scanare cu VAG COM ul ar putea descoperi care e bubutza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Buna, am un VW Bora si am o problema cu geamul din usa dreapta fata. In componenta mecanismului de ridicare a geamului sunt doua piese din masa plastica (simetrice) care culiseaza pe sinele de ghidaj si pe care se aseaza geamul. Problema nu ar fi asta. Problema este ca aceste piese de masa plastica s-au rupt. Poate sa-mi spuna cineva de unde pot sa fac rost de aceste piese, fara sa fiu nevoit sa cumpar tot mecanismul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Topicul asta te va ajuta. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pt. topic.

Ar fi fost de mare ajutor daca citeam inainte sa ma apuc de treaba.

Sincer m-am chinuit putin pana am reusit sa desfac usa dar pana la urma am reusit.

Dupa ce am desfacut usa, am observat ca sunt rupte cele doua piese de plastic care sustin geamul.

Am invatat din topic, dar problema a ramas.

Va rog sa-mi dati idei, de unde pot sa fac rost de acele piese de masa plastica fara sa fiu nevoit sa cumpar macaraua si toate celelalte componente din usa.

Panou interior echipat cu macara (fara motor) am gasit cu 265 de lei. Dar pentru doua piese de plastic nu cred ca merita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista kit de reparatie pt macara, sufa si sistem de sustinere geam,care sunt din antimoniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe scurt:

- Mi s-a rupt cablul de la macara, partea dreapta-fata, la masina din semnatura.

- Am cumparat macara noua (aftermarket), am montat-o pe masina, lucru destul de simplu as zice. (recomand "4 maini" pt. acest lucru)

- Acum totul functioneaza impecabil, cu o singura exceptie, geamul nu coboara in totalitate, ramane cam 2-3 cm peste chederul de jos al geamului.

- Mentionez ca am verificat daca geamul a intrat pana la capat in clemele macaralei. de asemenea, in partea de sus acesta se inchide perfect.

Are cineva vreo explicatie la acesta problema?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut, sunt nou in bransa, am un gollf4 de 3 luni, adus din germania, cu geamul soferului care nu se misca. motorasul se aude, si ceva zgomote pe acolo. oare care sa fie cauza si daca s/ar puta repara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a intamplat si mie acu 2 saptamani sa se rupa clemele de sustinere a geamului de la sofer, dar nu acazut in usa si nu s-a spart. Am efectuat lucrarea intr-un service autorizat din Cluj unde m-a costat 380 RON, piese + manopera, totul durand aproximativ 1-1.5 ore. Acum am aceeasi problema de care se vorbeste, adica ramane geamul 2cm peste cheder, cand este coborat la maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

M-am tot uitat si nu gasesc nicaieri un manual pentru un passat B6. De fapt am nevoie sa stiu cum desfac fata de usa de pe spate. Poate sa ma ajute cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am tot uitat si nu gasesc nicaieri un manual pentru un passat B6. De fapt am nevoie sa stiu cum desfac fata de usa de pe spate. Poate sa ma ajute cineva?

F simplu. Desfaci ornamentul de la manerul usii cu o surubelnita plata(ai grija sa nu il spargi) , apoi cu o surubelnita stea desfiletezi cele 2 suruburi din maner , pe langa becul care ilumineaza la usa ar trebui sa fie un surubel torx de 25 (il desfiletezi), apoi lasi cuiul de la incuietoare in jos(apesi pe capul cuiului) , apoi tragi efectiv de fata de usa ajutat de o surubelnita plata (tragi din partea de jos a usii , pt ca mai este prinsa de chederul superior din partea de sus a fetei de usa - manevra o faci tragand de fata usii in sus ca sa iasa din cheder. Ai grija la clanta , ea iese singurica din lacas dar este cablil clantei care trebuie scos din clema de ghidare a cablului. Mai sunt firele electrice(difuzor,lumina,geam etc.....) care se desfac din mufe .

Ideea este ca trebuie intai de toate sa lasi geamul jos cam 6-7 (max 10 cm) ca sa poti ajunge la surubul de prindere pe sina sa sa poti da panoul de aluminiu jos ;geamul dupa ce il desprinzi de pe suportul lui il suspenzi de rama usii cu scotch ca sa nu cada . Panoul, care este prins in mai multe suruburi cu cheie de 10 si este oarecul "lipit" de usa il desparti usor folosind o surubelnita plata. Gata si panoul (in cazul in care ai inteles ce am scris io aici ) , iar dupa ce ai dat panoul jos care e putin dificil pana prinzi pozitia corecta sa il scoti din usa...te poti apuca de treaba. Totul este logic si daca stai sa gandesti inainte sa dezmembrezi e f. usor sa pui la loc . Daca ai dificultati anunta-ma pe PM.

spor la mesterit .

Modificat de Revenger GTI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geamul dreapta spate este foarte haotic: are momente cand la actionarea butonului pentru inchidere o ia in jos. trebuie sa-l inchid/deschid un pic pentru a-si reveni. si atunci cand isi revine nu mai functioneaza comanda de inchidere scurta ci trebuie sa tin de buton pana se inchide de tot. chestia asta se intampla si de la butonul soferului si de la cel de pe spate. stie cineva care ar putea fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reparatia este foarte usoara...dupa ce o faci prima data :(. Eu am cumparat macara cu totul de la un magazin de piese auto cu 190 ron si am pus-o si singur...nu e greu deloc. Doar la broasca e mai greu un pic de dat jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salve !

Am un VW passat b6 si am probleme cu un geam electric cand il las un pic jos si dau sa il ridic se lasa in jos pana la 1/2 si ramane acolo. Ca sa-l ridic trebuie sa mai apas o data butonul . Este destul de naspa faza ca mergeam cu 170 km/h si am lasat giamul si am ingetat instantaneu. :( Daca apas scurt se lasa din impuls tot la fel pana la jumate sa-l las de tot trebuie sa mai apas o data .nu inteleg ce are de ce face asa ???????

Stie cineva ce sa ii fac sau ce setari trebuie facute in vag-com 704? Merci mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!