Jump to content

Probleme Geamuri Electrice


84.mky
 Share

Postare recomandată

am un Golf IV 1.6 16v si am probleme cu geamurile electrice pe fata,mai ales cu cel din dreapta:de coborat coboara cum coboara , dar de urcat....mai greu . Oare care sa fie problema? Eu ma gandesc ca s-ar putea sa fie de la motorase...Oare nu se potrivesc motorashele de pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    17

  • Al Bundy

    10

  • Ex member

    5

  • pop cristian

    4

interesant e faptul ca am auzit cica daca mergi cu muzica foarte tare e posibil sa se strice macaraua sau sitemul de ridicare a geamului!!daca este cineva care se ocupa cu asta sa ne spuna si noua daca asta e cauza

si cum o rezolvam

pt ca am si eu aceeasi problema

Modificat de R_a_z_v_a_n
NU mai da quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ori e ff murdare sina...ori e rupt o lita din cablu si freaca in camasa.....ar trebuii sa vezi ce e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ori e ff murdare sina...ori e rupt o lita din cablu si freaca in camasa.....ar trebuii sa vezi ce e

OK....merci de sfat...o sa le desfac dupa sarbatori impreuna cu un amic care se shtie si o sa vad...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul in care nu sinteti meseriasi evitati sa desfaceti capacul motorasului pentru ca acolo e un "melc" de plastic in jurul caruia se infasoara cablurile ,care odata scapate de la locul lor o sa va dea ceva bataie de cap pina sa le puneti la loc. Mare atentie sa tineti minte pozitia fiecarui element .

Eu am desfacut bucati mecanismul de la usa din spate (vw Touran) si m-am chinuit apoi vreo doua zile pina am inteles cum functioneaza dar am stricat cablurile si "melcul "din cauza ca le-am montat invers. Acum sint nevoit sa cumpar tot mecanismul pentru ca nu se vind separat.

Multa grija si ...SUCCES !

Modificat de mariusm.GR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha...ok...tks. O sa avem mare grija. Dar sper sa nu ajung la desfacerea motorasului...sper sa fie alta cauza :(. Merci mult oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am avut si eu problema cu geamul soferului la masina din semnatura.

initial geamul scapase din clemele care tineau geamul si macaraua cobora si urca fara geam. acum am rezolvat problema, dar geamul urca destul de greu.

despre ce sina este vorba? cum verific daca este murdara:). cablul macaralei e ok. am crezut ca e macaraua rupta, am fost la mecanic si am descoperit ca era ok, era cea cu cleme metalice(kitul de reparatie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut, am si eu o problema, geamurile de pe spate nu le pot deschide, decat de la portiera soferului, butoanele de apasare care imi permite deschiderea nu mai functioneaza.stie careva care este problema.am un golf IV fsi, 2002.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai un buton care le-a blocat! se afla langa cele 4 de pe usa ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit ca daca ai boxe in portiere pot bloca sistemu de inchidere si deschidere a geamului.Am niste boxe f puternice ground zero, in spate, dar cobor si verific chestia cu butonul.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, am rezolvat problema, era actionat butonul pt siguranta copiilor,"butonul de langa cele 4".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am o problema ciudata cu geamul din dreapta. Cand il cobor nu este nici o problema, desi se aude un scartait ca si cum l-ai zgaria cu o pietricica. La ridicare insa, urca pana la jumatate, dupa care coboara la loc. Dupa 2-3 incercari de a-l inchide, operatiunea reuseste. S-a mai confruntat cineva cu o problema similara?

PS Locuiesc vis-a-vis de un santier si este mult praf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca exista o foarte mare posibilitate sa se duca macaraua.... nu il mai deschide , lasa-l inchis pana mergi la service!

Daca nu mai ai garantie, costa in jur de 500 lei reparatia :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,

am si eu o problema cu geamul electric dreapta spate....am un Golf VR6 din `93....gemul pur si simplu nu se mai deschide...nici de la butonul usii nici din bord...ceva solutii...sau un service specializat... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut aceeasi problema, la acelasi geam ca si tine, am verificat in burduf si am gasit un fir rupt chiar in mufa. Noroc ca mai aveam o instalatie, am inlocuit-o, aceeasi problema. Am desfacut plasticele de pe stalp si am impins de mufa care intra in soclul de pe stalp. Am verificat si totul e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu prea obisnuiesc sa ~mesteresc~ mai ales la fineturi ce implica partea electrica....cred ca o sa ajung prin service dar nu stiu unde....daca ai idee...

merci,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stateam in Bucuresti te ajutam cu placere. Mergi la intalnirea colegilor nostri maine si vezi ca sunt baieti priceputi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu butoanele de comanda nu ati avut probleme?

Eu am cu butonul de la geamul stanga fata. Nu functioneaza la treapta intai decat cand vrea el. Am desfacut blocul de comanda dar intrerupatoarele sunt capsulate si nu se pot separa (asa ca l-am pus inapoi sa nu-l stric mai tare). Se poate face ceva, s-au trebuie inlocuit tot blocul de comanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blocul butoanelor de comanda nu este deloc capsulat si se desface/monteaza relativ usor.

La o problema similara, la o octavia 1, dupa curatarea pcb-ului si a pastilelor de la butoane (ca la telecomenzile tv) a functionat impecabil.Daca tot desfaci, verifica si daca nu sunt lipituri reci la conector.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salve!

Cred ca e o problema generala cu butonul pt geamul stanga fata. Si la mine face figuri la coborare, treapta 1. Multumesc lui Ady2006, sper sa nu fie capsulat. L-am demontat cand am pusfolie dar nu m-am uitat la butoane. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca mi-ai dat curaj sa-l mai desfac odata si sa insist la demontare. Foarte utila explicatia ta.

Am vazut ca de boala asta sufera mai multi. Multumim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am urmat pasii din poza lui <ady2006> si am rezolvat problema.

Nu stiu cat o sa tina pt ca nu am avut un alcool de calitate. Am folosit alcool sanitar si deocamdata e OK.

Inca o data multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna, pentru golf IV exista o procedura de activare a inchiderii geamurilor daca se ia borna minus de la baterie pentru un timp? Spun asta deoarece numai de la butoanele din stinga merge deschiderea/inchiderea geamurilor din fata automat. Cele din spate se deschid sau inchid atit cit tin apasat butonul.Pentru restul butoanelor fata/spate functionarea este la fel: se deschid sau inchid cit se tine apast butonul.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai aia este functionarea normala. Doar comutatorul din usa soferului poate comanda functionarea automata a geamurilor din fata. Daca acel comutator se modifica hard si se fac modificari in CCM se poate obtine functionarea automata si a geamurilor spate. Repet, standard sau modificat, doar comutatorul din usa soferului poate ridica/cobora automat geamurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!