Jump to content

Probleme Geamuri Electrice


84.mky
 Share

Postare recomandată

Multumesc pentru sfat , n am avut timp să deconectez usile dupa cum mi ai zis , am scos in schimb siguranta 38 de la inchiderea centralizata si asa am ramas cu deschidere individuala a usilor dar macar nu mi mai arde siguranta 14 si pot manevra geamurile electrice pana am timp sa merg la electrician , am observat la haion dupa ce am scos burduful prin care trec fire in partea dreapta ca imi erau sectionate toate si ma gandesc ca poate de acolo sa fi fost si sa faca scurt inchiderea .. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    17

  • Al Bundy

    10

  • Ex member

    5

  • ady2006

    4

F l o r i n

trebuie refacut cablajul acolo, dupa care faci iar masuratori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare, la un Golf 4 din 2001, nu mai functioneaza deloc comenzile pentru geamurile electrice, si nu vede nici VAG-ul modulul de centralizata.

Am schimbat modulul de confort exact identic ca si coduri, dar degeaba tot la fel.

Ce saracie poate sa aiba? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În mufa modulului, verifica dacă ai toate alimentarile.... Plusurile, borna 15, borna 30 și masa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am revenit cu problema de mai sus cu modulul de confort. Am verificat tensiunile, am toate, inclusiv si masa.

Am incercat cu al modul exact aceasi model, tot nu functioneaza si nu il pot accesa cu VAG-Comul.

Intre timp am aflat de la proprietarul masinii, ca a fost schimbat contactul si ceasurile de bord, si deatunci nu ii mai functioneaza geamurile.

Ceva idei de rezolvarea problemei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod are modulul confort, ce cod au ceasurile? Dacă mașina este după 2002 și ceasurile sunt cu cifra 5 la sfârșit, necesita înlocuirea acestora, cu unele cu 6 la sfârșit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am și eu un Volkswagen golf 4 1.4 16 valve și am aceeași problema geamurile de pe fața urca greu iar uneori urca doar până la jumătate iar apoi coboara automat. Care ar putea fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Costin1002 variante sunt: 

- sticla este asezata stramb pe cadrul de culisare sau chederele din interiorul usii pe care culiseaza sticla sunt rasucite si prost asezate

- masina are folie solara de proasta calitate pe geamurile din fata sau a avut a fost data jos si a ramas lipiciul pe marginea sticlei de sa coclit pe sinele de culisare 

 

in ambele variante trebuie sa desfaci coperta de usa si sa scoti sticla afara petru curatare/ajustare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
Sebi.Bogdan

Salutare, am si eu o problema la al meu Golf 4, geamurile electrice functioneaza doar fiecare in parte, adica...de la sofer, nu functioneaza nimic, nu functioneaza nici oglinzile electrice, nici geamurile, nici inchiderea centralizata cum trebuie(usa soferului se deschide din telecomanda iar pentru restul, trebuie sa deschid manual de la pasager)...geamurile sunt functionale, la sofer am observat ceva ciudat, daca scot mufa din modulul acela din usa si o bag inapoie, merge geamul de la sofer...dar pentru o scurta perioada, cand scot mufa si o bag inapoie, merge doar geamul de la sofer, nu si celelalte...celelalte merg doar din cheie sau fiecare separat, de la butoanele de pe usi...stie cineva de la ce ar putea sa fie? Deja caut de ceva timp dar fara raspuns...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!