Jump to content

Schimb ulei & filtru


variant
 Share

Postare recomandată

Imi poate spune cineva cat ulei intra intr-un motor AKL? Si ce ulei e recomandat?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit tot topicul dar vad ca nu prea multi folosesc 10W40. eu am pus valvoline durablend 10w40 la recomandarea mecanicului(am 150k km). am gresit oare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai gresit, e un ulei OK pentru motorul tau. Respecta norma VW 505.00.

Dar sa speram ca nu vom avea o iarna grea, ca atunci vei simti un pic diferenta fata de un 5W40.

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, vreau sa schimb uleiul la bolid: 1.6 16V AZD. 120kkm Acum am Mobil 1 5w40 Synt S. Am primit o oferta de ulei IGOL CERAMIC 5W-40 la 100 RON 4L. Cica ar corespunde normei 502.00. A folosit cineva acest ulei? hyper la tine pe site nu am gasit aceasta marca. ai auzit de ea?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

E ceva firma franceza, nu am referinte despre Igol. Nici bune, nici rele.

Aici gasesti mai multe uleiuri 502.00 sub 100RON.

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Hyper am intrat pe decoderul din cite-ul tau si apoi la valvoline unde pt axr-ul meu la long life mi-a trecut un ulei care nu il ai SynPower XL-III 5W-30.

M-ar fi interesat.

Dar DuraBlend Diesel 5W-40 merge folosit in motor o perioada de circa 15 000 de kilometri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

m-ati omorat cu atatea norme pentru TDI va rog spuneti-mi si mie ce sa iau pentru un 1.9 TDI din 2003 ( cred ca e pompe duze) vreau sa iau ARAL 5W40 si ce norma sa fie? trebuie sa scrie pe bidon pentru pompe duze sau ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

norma pt P.D. este 5W40 505.01 .La Castrol stiu ca scrie pe bidon for PD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1)Ce parere aveti de filtrele UFI? eu i-am zis la mecanic ca vreau sa pun Mann dar el a zis ca sunt mai bune UFI, adevarul este ca au simbolurile de la VW si AUDI imprimat pe ele

2) La ARAL nu scrie for PD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

1. Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament ! Foloseste "add reply" sau "fast reply" .

2. "Bump"-urile sunt interzise pe ariile tehnice . Daca ai rabdare , vei primi raspuns la intrebarile tale .

Multumesc ! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca am postat unde trebuia dar am folosit search si nu am gasit alceva. Cand schimb uleiul la VW AJM cod motor trebuie sa umplu filtrul de ulei cu ulei? sau doar lasa uleiul sa se scurga din baie, scot filtru vechi si apoi incepe inlocuirea (filtru apoi ulei). AA binenteles dupa ce pun busonu de la baie la loc:D am patit-o la dacie:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrul de ulei e din carton la masina ta, nu ai cum sa torni ulei in el. Il pui pe cel nou, pui capacul la carcasa filtrului si apoi incepi sa bagi ulei. Dupa ce ai bagat 4 litri, verifici si daca a ajuns la joja, ii dai o cheie ca sa intre si in filtru, opresti si apoi completezi pana la nivel.

Vezi aici http://www.cincitdi.com/richc/oilextraction.html :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fac schimbul de ulei peste 1000km, si nu sint sigur daca e mai bine sa folosesc 10w40 sau 5w40? Motorul este ALH, 90cp, model 2000, km 184000. La 10000km, nu am completat decit 100-150gr ulei. Ma gindesc sa folosesc CASTROL, ca si pina acum.Astept de la voi motivati temeinice, pt a ma hotari la tipul de ulei ce o sa il folosesc in continuare. MULTUMESC

Am uitat sa spun, ca pina acum am utilizat, 5w40 magnatec CASTROL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un Golf 1.4 benzina e bun uleiul Castrol GTX Magnatec 10W40 cu norma VW 505 00 ?Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o mica problema. Am incercat sa schimb uleiul acasa, dar nu pot sa desfac filtrul de ulei. Cine imi poate da o idee? Am o cheie de filtru reglabila.

P.S Bine ca nu am dat drumu mai intai la ulei. Si a doua problema este ca nu stiu in ce parte se desface. Are o sageata pe el in sensul acelor de ceas. Please help

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pentru filtru exista o cheie speciala ( ceva gen cheia tubulara ) cu 11 sau 12 laturi parca ...

Mare grija cand il desfaci cu altceva decat acea cheie pentru el .

Capacul filtrului este de PLASTIC si daca il spargi se cheama ca iti trebuie alt filtru . :blink:

Filetul este unul normal dreapta ( sensul acelor de ceasornic => strange , invers => desface ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,

La Golful din semnatura, ce tip de ulei de motor trebuie sa folosesc?

Ce mi-ati recomanda?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand Castrol sau Mobil 1, 5W-40 cu norma 505.01 special pentru PD, sa nu pui 505.00 care e nonPD.

Eu folosesc Mobil 1 5W-40 505.01 Special V ... il schimb la 14-15.000 km, sunt multumit, completez 200 ml la un schimb, nu consuma mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok mersi, Nick.

Vad ca ai ATD, iar eu am AXR, e vreo problema daca folosesc tipul asta de ulei pe care mi l-ai recomandat chiar daca motoarele sunt de tipuri diferite?

Eu am 4 mii de km de cand am facut schimbul, iar baietii la care am fost miau scos uleiul prin absortie.

Si nu cred ca l-au scos pe tot.

M-am uitat la nivel si e cam mare. Am atasat o schita ca sa intelegi ce se intampla.

Multumesc

post-17261-1195201235_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre ATD si AXR nu sunt mari diferente, in principiu, motorul e acelasi, capacitate, cuplu, ambele PD...era un topic : versus ATD-AXR. Au bagat mai mult ulei decat trebuia, daca au trecut de indoitura de sus a jojei. Iti recomand ca la schimbarea uleiului sa ii dai drumul pe la busonul din baia de ulei, pentru ca toate depunerile, "mizeria", pilitura si alte se depun in baie. Prin extragere, mai greu se scot. Si inca ceva...daca sti ca intra 4,5 l in motor, bagi 4,3l, ii dai o cheie pentru 1 min, sa se traga uleiul si in filtru si mai bine completezi dupa ce lasi masina 10 min sa se traga tot uleiul in baie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!