Jump to content

Schimb ulei & filtru


variant
 Share

Postare recomandată

Am aratat fosta mea curea mai multor "mecanici" si-am intrebat: Ce credeti, mai tinea ? Raspunsul a fost mai tinea pana se rupea. Concluziile le trageti si singuri. Nu cred ca poate citi nimeni nici in cauciuc ridat (a se citi imbatranit) nici in kevlar.

@Alextz, chiar si-acum dupa ceva timp de cand ai postat, gluma ta cu "cititor in kevlar" imi provoaca rasul. Felicitari ! :D

No offense intended Reed :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ne-ai dat nr. de km dar in principiu ar trebui sa pui 10W-40 si peste 100-120000km 15w-40

maine dimineata merg la service pt schimbul de ulei

care este mai indicat pentru masina din semnatura: CASTROL TECTION 15W-40 sau CASTROL GTX HM 15W-40 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit de fiecare data Castrol Softech 5W-40 pentru acelasi motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine dimineata merg la service pt schimbul de ulei

care este mai indicat pentru masina din semnatura: CASTROL TECTION 15W-40 sau CASTROL GTX HM 15W-40 ?

.... 10W-40 :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... 10W-40 :icon_thumright:

chiar dc are 103.000 km rulati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa mine si 10w40 e prea vascos. un 5w40 ar merge mai bine. Acum depinde si ce ulei recomanda vw in cazul tau in cartea de intretinere. Sa ma corecteze cineva daca gresesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa mine si 10w40 e prea vascos. un 5w40 ar merge mai bine. Acum depinde si ce ulei recomanda vw in cazul tau in cartea de intretinere. Sa ma corecteze cineva daca gresesc :soothe[1]:

... stii, in Autodata se precizeaza ca pt tipul ala de motor, corelat cu climatul tarii noastre, producatorul recomanda 10W-40 sau la caldura mai mare (asa cum a DEVENIT climatul tarii noastre 15W-40)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc atunci ca m-ai corectat si-mi cer scuze pentru dezinformare. 15w-40 sa fie :soothe[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ce parere aveti despre mobil 1 5W-40 special V (pt motoare PD) ? si filtru de motorina/ulei bosch?

post-10002-1184430277_thumb.png

post-10002-1184430565_thumb.jpg

post-10002-1184430574_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc Mobil 1 5W-40 Special V. Sunt multumit de ulei...in 15000 km am completat 300 ml, masina are 138.000 km.

Despre filtrele Bosch nu stiu ce sa zic... folosesc Mann (se zice ca sunt cele mai bune). La masina din semnartura, aer+polen(carbon activ)+motorina+ulei = 174 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intra pe www.mann-hummel.com, intra pe Mann online catalog, Alege Catalog Europe, alege-ti masina, cauta-ti filtrele scoate codurile si du-te la un magazin de piese auto. Cumpara-ti filtrele (MANN, BOSCH, Knecht, Purolator, sau alte firme de renume). Nu lua alde Delphi, etc.

Am o mare rugaminte la tine. Am intrat unde ai spus tu www.mann-hummel.com, toti pasii - modelul masinii: VW Golf IV, 1,9 TDi, tip motor ATD,AXR(eu am ATD). Primul simbol ce filtru reprezinta? Al doilea este filtru ulei, al 3-lea filtru combustibil si al 4-lea ce reprezinta si care dintre ele mi-ar trebui mie, pentru ca am cutie automata(automatik gearbox). Deci la al 4-lea sa inteleg ca: primul "CUK 2862" filtru ?cabin? (polen?) si al 2-lea "H 2019 KIT" filtru cutie automata?(?hydr. transmission?). TE rog mult de TOT da-mi si mie un raspuns.Mersi!!! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am ATD, codurile filtrelor Mann sunt :

HU726/2X - ulei motor

WK853/3X - motorina

C37153 - aer

CUK2862 - polen, carbon activ

Pentru cutie automata nu stiu ce filtru trebuie, dar daca intrebi la magazinul de unde cumperi, sigur iti gasesc ei in catalog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Vreau sa fac revizia. Ce trebuie sa schimb in afara de filtru de aer, filtru de ulei, ulei, placute de frana?

Pt. AZD ce tip de ulei trebuie sa cumpar?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie filtru de aer, filtru de polen, filtru de ulei (la 15.000 km in Romania), filtru de benzina (se schimba la 30.000 dar benzina e cum e). Ulei ai putea sa incerci Mobil 1 Synt S 5w-40 cu norma 505.00 sau ceva echivalent de la Castrol. Poti merge 14-15.000 km cu uleiul, 4 l ~=120-140 ron.

Placutele de frana se schimba mai rar, dar le poti verifica, se vede grosimea daca dai roata jos. Lichidul de frana trebuie schimbat la 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Vreau sa fac revizia.

Cati Km?

Pt ulei (si nu numai) vezi aici

Modificat de Obsy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aproape 78.000 de km. Ca sa completez in cartea de service trebuie sa merg neaparat la o reprezentanta VW?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... nu dar daca vrei o stampila tre sa mergi la un atelier cu asa ceva si in plus sa ceri factura (stampilele pot fi contrafacute asa ca nu le mai crede nimeni).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam la completarea in cartea service doar pt revanzarea masinii. sa fie completa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... pai la asta ma refeream.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru un golf 4 1,9 sdi motor AQM cred nu sunt chiar sigur ce ulei recomandati? am hotarat sa pun mobil super s 10 w 40 e ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina are peste 100.000 e ok!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru un golf 4 1,9 sdi motor AQM cred nu sunt chiar sigur ce ulei recomandati? am hotarat sa pun mobil super s 10 w 40 e ok?

In general la SDI se recomanda 5W-40 dar merge si uleiul specificat de tine pentru ca e conform normei VW 505.00.

Daca te intereseaza mai multe detalii (ex. specificatii tehnice) despre MOBIL SUPER S 10W-40, click aici.

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are in jur de 130.000 km. Am folosit 5 w 40 si la cam mancat adica cam 1 l la 10.000 condus sportiv, adica schimb cam la 3000-3200 rpm, de aceea m-am gandit ca poate 10w 40 nu o sa il mai manance ca pe 5 :huh: insa poate gresesc. De asemenea am fost la un prieten care are un mag de piese si sa uitat intr-un program si mia zis ca pot folosi si 15w pentru clima din tara noastra ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare tuturor!

sunt nou aici, imi cer scuze daca redeschid acest topic dar oarecum este urgent :lol:

Maine trebuie sa schimb uleiul!

de 2 saptmani am cumparat un golf IV 1.9 tdi 90cp din 2000 cu 190 000 km reali

vreau sa`i schimb uleiul si filtru de motorina

ce imi recomandati

va multmesc anticipat!

Modificat de gin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ca si marca de ulei eu iti recomand Castrol. La filtre, Mann. Asta daca doresti calitate.

Daca vrei ceva mai ieftin si totusi decent, incearca uleiuri Mobil sau Valvoline si filtre Uniflux.

Pentru motorul tau trebuie ulei cu viscozitate 5W40 sau 10W40, norma VW 505.00.

O lista cu uleiurile ce respecta norma VW 505.00, in ordinea crescatoare a preturilor gasesti aici.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!