Jump to content

Schimb ulei & filtru


variant
 Share

Postare recomandată

Dar firma care e ...??? am vb cu cineva si mi-a recomandat 15W40 :lol: mi se pare km prea mult vascos :lol:...nu am idee ce sa bag :lol:( astept niste pareri ...inafara de castrol

pai... un 0W30 sau un 5W30 - ALH-ul poate functiona in regim LL; iar daca nu vrei castrol... atunci aral

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domne si eu am avut mari dubii la schimbarea uleiului. Multa lume mi-a zis ca ARAL e namol curat, nu mai e ce era acum 7 ani..De Castrol, cica se face / imbuteliaza pe la noi sau prin Rusia, (si ARAL cica la noi se toarna...) . De pe forumuri vortex sau tdiclub am inteles ca uleiul nu prea conteaza ce marca e si doar daca respecta proprietatile cerute de VW , in cazul nostru, adica 505.01 sau 506.01.

Aia au zis ca intre 505.01 si 506.01 e diferenta de 10 ani in tehnologie. E mult superior, si ei il recomandau pt oricine si PD si non PD.

Eu am vazut DIVINOL la parametrii astia si era super ok ca pret. Full Sintetic 506.01 si mai ales e direct din germanica. Am fost la dealer si am citit pe net de DIVINOL....

Iarasi am inteles ca e foarte ok Liqui Molly 505.01. ASta e partial sintetic si stiu om care are si e ok nu papa gram dupa mii de km.

Mobil iar am inteles ca e super ok cica la reprezentanta baga Mobil....

Asa ca intre a baga Castrol Made in EU, ARAL care cica e varza (ARAL e firma de benzinarii in D si e ca Agip sau OMV) si astea aduse din germanica for sure, eu cred ca mai bine bagi ceva ce e in parametrii vine sigur din D si e si mai bun la pret.

Personal cred ca la Castrol platesti mai mult pentru nume si nu pentru altceva..

Rog sa ma contrazica cineva , ca sa ma lamuresc si eu cum e cu marcile astea de ulei...

Multam si bafta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DragonBallz

PP ca e mult mai simplu sa bagi aceeasi marca de ulei in motor de cand cumperi maisna ..daca o ai de 9 e simplu daca e second..te interesezi ce ulei a folosit inainte si bagi tot dintrala..si ai scapat de orice dubiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru Golf IV 1,6, 16V Benzina, cod motor AUS, ce ulei imi recomandati, ce producator? Suporata normele 500.00/501.01/502.00. Masina are 76.000 km. Nu vreau long life, prefer sa il schimb la 15.000 km. Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol recomanda pentru motorul respectiv Castrol Edge 5W-30.

Desigur acesta este un ulei de top, are specificatie 504.00 (contine 502.00)

VW 500.00 |

VW 501.00 |

VW 502.00 | <=> VW 504.00

VW 503.00 |

VW 503.01 |

Daca vrei sa mergi pe un ulei mai obisnuit:

Castrol SLX Professional 5W-40 cu specificatia 502.00

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat diverse uleiuri (am motor AUS) si pot spune ca cele de tip xx-30 sunt prea "subtiri" la regimul de lucru (fac referiri DOAR pentru acest tip de motor). De aceea recomand ceva de gen (0-10)W-40. Pt. motorul in cauza si tipul NOSTRU de climat se recomanda (Autodata 2007) 10W-40. Eu personal folosesc in prezent Mobil 1 0W-40 de care sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot la Castrol sau Mobil 1 5W-40 ma gandeam si eu pt benzinar. La TDI-ul din semnatura folosesc Mobil 1 5W-40 Special V si sunt multumit. Cred ca o sa comand de la OilShop.ro pentru ambele masini Mobil 1, cu norma aferenta. Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Cum se seteaza o masina long life ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am bagat recent pentru masina din semnatura CASTROL EDGE 5W-40 (505.01) pentru PD ! O sa va tin la curent cu consumul de ulei! Inainte foloseam Castrol GTX parca tot 5W-40 (505.01) si am pierdut in 13000 Km aproximativ 1 L. Mentionez ca masina are 181000 km si nu am bagat nici un fel de aditivi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am bagat la masina din semnatura Mobil 1 5W-40 505.01 special V si la 13000 km mi-a dat mesaj in bord - "verifica nivel ulei". La 11000 am curatat turbina si e posibil sa se fi pierdut si atunci ceva ulei. Masina are 136.000 km si urmeaza sa schimb uleiul. Sunt multumit de Mobil 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se seteaza o masina long life ? :D

In primul rand masina trebuie sa fie prevazuta cu bord corpespunzator, senzori de nivel si temperatura ulei. Codificat cu QG1/QG2 in codurile PR

Pe urma cu vag-com, la controlerul penru bord 17 (Instrument Cluster) trebuie codat controlerul si setate valorile penru distanta si perioada de timp maxima. precum si calitatea uleiului.

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa schimb si eu uleiul in curand. masina este un TDI PD. si am 160k km. pana sa o iau din germania folosea ulei aral.si am auzit la un service k aralu e sab de tot in romania. am folosit ulei 0W-40 . ce marca de ulei si de care ( ?W-?).si ce marci de filtre. am vazut k foarte multa lume foloseste MAN. si filtrul de motorina tot MAN? mersi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 . Are norma 505.01 pentru motoarele TDI PD. De asemenea viscozitatea este potrivita pentru Romania.

Aralul e ok, in Romania nu se vinde asa bine din cauza pretului. Daca vrei totusi sa ramii pe Aral: Aral Tronic 431 5W-40 (are VW 505.01 pt. TDI PD).

Filtrele Mann sunt o alegere buna din punct de vedere al calitatii.

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de sfaturi. dc aralul este asa scump in romania. ofera calitate mai buna decat castrol? pt o masina cu ceva kilometrii cum e a mea e mai bine sa pun 5W-40 decat 0W-40?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu stiu de ce ti-au pus acel 0W-40... toti producatorii de ulei recomanda 5W-40 pentru motorul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA GOLFUL DIN SEMNATURA MEA ce ulei sa bag????lam luat de curand si nu stiu care e filtru de polen sau daca are???cum arata si unde il gasesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA GOLFUL DIN SEMNATURA MEA ce ulei sa bag????lam luat de curand si nu stiu care e filtru de polen sau daca are???cum arata si unde il gasesc?

In partea stanga cum te uiti la masina sub plasticul in care e fixat stergatorul de pe partea respectiva. Desfaci parca 4 suruburi si acolo il gasesti. In caz ca vrei sa il schimbi atentie cand il introduci sa fie neaparat cu sageata in jos. Daca dai un search pe forum o sa gasesti si un DYI cum sa schimbi filtrul de polen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca ai filtru de polen. Daca vrei sa-l schimbi iti recomand filtrul de polen cu carbon activ de la Mann. O sa respiri un aer mai curat.

Pentru masina ta, trebuie filtrul MANN CUK2862. Instructiuni de montaj gasesti aici

Uleiul pentru motorul tau trebuie sa aiba specificatia VW 505.01 pentru motoarele TDI PD, intra cam 4 litri jumate maxim.

Eu iti recomand Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 (click pe link pentru specificatii)

Bafta!

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care zicea ca se schimba cureaua la 90.000?! bai: doar cureaua originala de vw!!!

restu curelelor se schimba la 60.000..

recomandarea mea e distributie la 90.000 si ulei long life.

asta folosesc eu pe ALH..

bafta

am vb si cu mecanicu si mi-a zis k e bine asa..

daca stii ca faci km cu masina ii bagi long life. daca faci km putin bagi ulei de 10-15.000 km

la ulei bun si motor curat e ok long life-u

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu ce a spus @Mihaitza83. Oricum desi eu am cumparat curea originala VW din Germania si cei de acolo mi-au zis sa o schimb la 90000, service-ul la care am montat-o nu se risca si nu mi-au dat garantie mai mult de 60000 km! Oricum tot la 90000 o sa o schimb !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

pt masina din semnatura ce ulei ar trebui, dc se poate sa mi recomandati si un service...

norok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ne-ai dat nr. de km dar in principiu ar trebui sa pui 10W-40 si peste 100-120000km 15w-40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ne-ai dat nr. de km dar in principiu ar trebui sa pui 10W-40 si peste 100-120000km 15w-40

are 103 mii km parcursi, si motorul este de tip BCA (am inteles ca si asta conteaza)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noile curele de distributie pentru ALH se schimba la 150.000km sau 100.000 mile. Asa scrie in cartea service si asa au si service-urile directiva.

Daca voi vreti sa o schimbati la 90.000 f bine, eu va propun sa o schimbati la 30.000km sa fiti siguri.

Mecanicul tau cum isi da seama de curea? E citititor in kevlar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... din pacate din kevlar e doar ranforsajul, restul e tot cauciuc pe care se pot "citi" ridurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!