Jump to content

Despre bujii


MikeRG
 Share

Postare recomandată

obd = on board diagnosis ...

sunt si injectii "mecanice" care au obd, de exemplu KE-Motronic pus pe audi 80 intre 88-90 ... mecanica - adica injectorul este mecanic, de tip deschis, adica nu este comandat electric, unele modele au fost cu doua ECM-uri, unul pentru motor, la regulatorul de debit si altul pentru aprindere, in 90 cele doua calculatoare s-au contopit intr-unul singur

obd - obd2 sunt seturi de standarde iso - 9141 ,9141-2 etc ...de comunicatie intre ecu si pc ... pana s-a ajuns la can

la americani standardul este ALDL .... folosit si la opel

sorry - off topic

Modificat de bogdan_bus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bogdan_bus

    8

  • MikeRG

    7

  • jan

    7

  • sergiup

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Omu', ştiu prea bine ce e OBD, OBD2, injecţie complet mecanică, etc.

Postul se voia a fi un pamflet la adresa opto-electronicii-cu senzor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Honda CX500 Turbo avea injecţie electronică
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off-topic: in primul rand imi cer scuze pt exprimarea proasta (a se observa ora postarii, 22:45), in special de la dr. profesor inginer, cu titlu honoris cauza in domeniul auto, bogdanawo, caruia ii doresc sa aiba parte de raspunsuri "la misto" ca si al lui sau asemanatoare, din partea unui "destept" de fiecare data cand face o mica eroare indiferent de cauza, si intentie . :vaidecapulmeu:

Continuand, intrebarea cu nr de pini al modulului ramane valabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 (sapte)

daca imi trimiti un PM in ursul zilei de maine iti fac si o poza. de asemenea exista si un topic cu toate explicatiile legate de asta. acolo vei gasi de altfel si un pdf pe care eu tin minte ca l-am atasat in care exista si o schema si cu ce se leaga la fiecare pin.

LE. am gasit si documentul. il gasesti atasat.

Ignition_Hall_Bosch.pdf

Modificat de sergiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 adica +.- semnal la senzorul hall si 7 la modulul de aprindere ...si cele de VR tot 7 au dar nu se potrivesc la Hall deci grija la alegere ... TZ1, TZ2 si TZH sunt cele pentru Hall

Modificat de bogdan_bus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!