Jump to content

Despre bujii


MikeRG
 Share

Postare recomandată

poi poza de am pus-o eu zice ca merge si asa si asa

problema la 19 mm este ca dupa strangere, ramane filet in camera de ardere si se incarca virgula cu calamina si cand o scoti afara cam razuie filetul chiulasei

pistonul nu ajunge la ea

ideal ar fi ca la astea de 19mm sa iei la strung din filet pana la 12,7mm ca asa bujia e mai in "miezul" problemei

eu am avut pe motor si bujii cu filet lung fara probleme (mai putin ca atunci cand le scoteam sau le bagam la loc ma apuca somnu de cat infiletam / desfiletam)

LE : cel putin asa zic gurile rele :)

Modificat de UVeul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bogdan_bus

    8

  • MikeRG

    7

  • jan

    7

  • sergiup

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

ideal ar fi ca la astea de 19mm sa iei la strung din filet pana la 12,7mm ca asa bujia e mai in "miezul" problemei

UV om rau :)... ideal ar fi sa isi cumpere ce bujii trebuie.

PS: doar asa ca idee: o sa ii ceara mai mult strungarul pe manopera decat cat ar plati pe 4 bujii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bre.... io am zis nu am dat cu paru' ...

omu face ce vrea . is banii lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nush cum se face... :P pusai ce scrie la carte si nu merge bine. :angry: Deci, experientza vietzii: :D incerc sa pun ce merge, nu ce scrie acolo... :D daca merge, merge. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am schimbat bujiile la bruasca de 1200. Avea NGK B5HS. Le-am schimbat pentru ca, cred ca au deja multi KM. Le-am comparat cu poze de la sfarsit de la manual si arata inca bine asa ca o sa le tin rezerva. Am pus tot NGK B5HS. 12lei/buc. Reglate cu lera la 0.65. Tre sa fie bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat bujiile la bruasca de 1200. Avea NGK B5HS. Le-am schimbat pentru ca, cred ca au deja multi KM. Le-am comparat cu poze de la sfarsit de la manual si arata inca bine asa ca o sa le tin rezerva. Am pus tot NGK B5HS. 12lei/buc. Reglate cu lera la 0.65. Tre sa fie bine.

cum adica reglate ? de ce ? ele nu sunt reglate? si eu tot de astea am pus, dar nu le-am reglat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu bujia daca ai cumparat ce recomanda fabricantul este gata reglata din fabrica si doar :icon_thumright: se verifica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ... se verifica... si se rectifica....

din cate bujii am cumparat eu pana acum, NGK sau nu, NICIODATA nu au fost toate la fel (mai cade cate o cutie pe jos , mai un picior la bax si tot asa)

oricum ele vin undeva pe la 0,7 ceea ce e cam mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

greierasul_singuratic

domnilor!

am si eu o intrebare , va rog..

in cazul in care am montata o aprindere electronica pe 1600 tip ad , pe brotac , distanta la el bujiei trebuie marita la 1 mm?

PS . Am bujii Brisk reci.

Modificat de greierasul_singuratic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca aprinderea electronica e cutiuta rosie poti lasa bujiile la 0,7 sau sa le faci 0,8-0,85

oricum ele vin undeva pe la 0,7 ceea ce e cam mult.

de ce e mult 0,7 ? asta e recomandat cam peste tot la noi

eu am cumparat bujii bosch w8ac-made in brasil care au venit la 0,5 si pe cutie scrie distanta 0,5 si eu le-am facut la 0,8 daca am facut bine sau rau nu stiu... am si eu aprinderea electronica cutiuta rosie si senzor

Modificat de prepeleac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

greierasul_singuratic
daca aprinderea electronica e cutiuta rosie poti lasa bujiile la 0,7 sau sa le faci 0,8-0,85

de ce e mult 0,7 ? asta e recomandat cam peste tot la noi

eu am cumparat bujii bosch w8ac-made in brasil care au venit la 0,5 si pe cutie scrie distanta 0,5 si eu le-am facut la 0,8 daca am facut bine sau rau nu stiu... am si eu aprinderea electronica cutiuta rosie si senzor

nu e aia de tg. mures , de fapt aia protejeaza numai platina! Eu am cu senzor Hall si modul tranzistorizat de pe vw mai vechi ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In haynes pt 1200 fara aprindere electronica scrie foarte clar ca distanta corecta intre tija si electrod este 0.6-0.7mm.

La bujiile NGK noi distanta era 0.85.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In haynes pt 1200 fara aprindere electronica scrie foarte clar ca distanta corecta intre tija si electrod este 0.6-0.7mm.

La bujiile NGK noi distanta era 0.85.

este corect ca la o aprindere electronica distanta sa fie mai mare decit la aprinderea originala :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur, nu.

Am incercat si asa si asa, clar cu distanta 1,00 mergea motorul mai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
elkan peter emil

NGK original versus fake

articolul este scris de un preten din ungaria. compara cum se vede si in poze bujia originala care e in prima poza deasupra cu cea contrafacuta care e dedesubt.

puteti deci sa va dati seama care sunt diferentele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

acum 2 saptamani am cumparat un generator Honda nou , motor de 6,5 cai model GX200. Bujia originala (NGK) ma lasat balta dupa cateva ore de functionare. Am montat una veche (sinterom) de la typ3 . Merge perfect acum. Totul se pirateaza in prezent. Pe generator scrie "made in Japan"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

nimic nu mai e ce-a fost.

chinezii astia pirateaza tot.

miine poimiine ne trezim ca apar piese de broasca si din china

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haha ce spui tu acolo.... esti in urma! Multe piese de broasca sunt deja facute in china! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ups.......,astia chiar o sa faca si broaste chinezesti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ups.......,astia chiar o sa faca si broaste chinezesti :P

Şi ce-are? Vor fi la fel, doar că vor avea farurile alungite pe orizontală.. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HA HA ... daca nu stiati exista si bujii Sinterom facute de China. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HA HA ... daca nu stiati exista si bujii Sinterom facute de China. :lol:

Du-te, măăăăăă!

Cum să fie bujii Sinterom de Cluj made in China?!? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

intrebare generala :D Stie cineva cate picioruse au avut modulele de aprindere folosite la sistemele de aprindere opto-electronica cu senzor tip "Hall" ? :( imi caut o bobina si un modul, si as vrea sa stiu daca are 7 conectori modulul :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!