Jump to content

Antena Dvd +tv Tuner


drag_osh
 Share

Postare recomandată

Tocmai mi-am(electricianul auto) montat un dvd auto cu tv tuner incorporat.

Totul a fost ok, doar ca imi trebuia o antena auto pntru receptionarea posturilor tv, separat de cea pentru radio( sincer nu stiam).

Va rog , pentru cei care si-au mai pus tv pe masina , spuneti-mi ce antena ar trebui si de unde sa-mi comand, pentru o receptie buna( de interior sau exterior, omnidirectionala sau altfel. In caz ca e de interior unde ar fi ndicat sa o montez( pe luneta , pe lateral spate sau pe parbriz in lateral?

Va multumesc.

post-5461-1197274599_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • VVV

    15

  • doctorul

    9

  • wertali

    7

  • maxu

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tocmai mi-am(electricianul auto) montat un dvd auto cu tv tuner incorporat.

Totul a fost ok, doar ca imi trebuia o antena auto pntru receptionarea posturilor tv, separat de cea pentru radio( sincer nu stiam).

Va rog , pentru cei care si-au mai pus tv pe masina , spuneti-mi ce antena ar trebui si de unde sa-mi comand, pentru o receptie buna( de interior sau exterior, omnidirectionala sau altfel. In caz ca e de interior unde ar fi ndicat sa o montez( pe luneta , pe lateral spate sau pe parbriz in lateral?

Va multumesc.

Antena pe care o am eu, se monteaza pe luneta cu urmatoarele specificatii:

Reception Channels: FM(60mhz-100mhz)

VHF(1CH-12CH), UHF(13CH-62CH)

Supply voltage: DC12V

Power supply fuse(1.5A)

With booster

VHF Band: 5-9db , UHF Band: 4-8 db

Connection outlet, aerial plug: diameter 3.5mm

Output resistance:75 ohm

Main antenna length: 40cm

Length of the cord: approximately 5m

Am cumparat-o de pe ebay.

post-16384-1198082702_thumb.jpgpost-16384-1198082717_thumb.jpgpost-16384-1198082721_thumb.jpgpost-16384-1198082726_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cat de bine receptioneaza in mers? Sunt pierderi frecvente ale semnalului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, intrebarea care se pune este: Ce fel de tuner TV incorporat are aparatul? Digital sau analogic? Antenele difera din ce stiu pentru cele doua tipuri. Eu banuiesc ca este vorba de unul analogic deoarece majoritatea aparatelor ce au TV incorporat (de obicei cele chinezesti ce ofera multe functionalitati intr-un singur aparat) au un astfel de model. Evident, pot fi si exceptii dar eu nu am vazut. De obicei, tunerele digitale sunt separate nu integrate. Montajul cel mai potrivit in interior ar fi la luneta sau parbriz in partea de sus, aproape de plafonul masinii. Ai putea insa cere si sfatul electricianului care l-a montat. Ar trebui sa stie daca se ocupa de asa ceva

Later Edit: Acum am vazut ca initiatorul topicului a postat acum aproape o luna. Probabil a fost deja rezolvata problema dar ar fi fost frumos sa se posteze si rezultatul. Poate mai sunt si alti interesati de finalizarea problemei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe mine ma roade curiozitatea, chiar nimeni.... ?

mihai_2k2 - poti sa ne spui cum stai cu receptia cu acea antena ? mi se pare ca am vazut-o si pe la noi, dar fara un feedback bun nu as lua-o asa aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut si va multumesc pentru informatii! Si imi cer scuze ca nu am mai urmarit topicul(sarbatorile...).

Am rezolvat, am gasit antena pe autogadget.ro, desi era si Okazii, am instalat-o (electricianul auto) in partea dreapta sus a parbrizului.

Datele antenei sunt:

Tensiune de lucru: DC 10.5V-16.5V

Curent: 60-100MA

Frecvente: 48-860MHZ FM/TV

Castig: 15±3dB

≤7dB

Rezistenta iesire: 75Ω≤3

Temperatura de lucru: -20C - +70C

Temperatura de pastrare: -40C - +90C

Electricianul a mascat bine cablul si a fixat foarte bine antena ,de zici ca asa a fost din "fabrica".

In legatura cu dvd-ul, are tuner analogic incorporat, iar in timpul mersului receptia e slaba-puricit( de altfel e mai bine asa, pentru siguranta mea si a celorlalti participanti...)

In stationare reuseste sa prinda 4 posturi, de calitate relativ buna: tvr1 si 2, ant 1 si prima.

Modelul e MAGMA si e super ok, sunt foarte multumit de el atat de aspect cat si de calitatea sunetului(mult peste ce oferea rc beta).Urmeaza sa mai montez o camera video in bara de spate si cam atat.

Pentru alte informatii va stau la dispozitie-PM

Daca nu mai sunt adaugiri, rog un modrator sa inchida topicul.

Multumesc si La multi ani!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mersi de info; o rugaminte, poti sa pui o poza cu antena instalata, sa-mi fac o idee ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Maine seara(27.01), am sa postez noi poze.

Va salut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Iata cateva imagini cu pozitionarea antenei.

Sper sa va fie de folos.

Scuze pentru caliatatea pozelor(sunt facute cu telefonul)

Numai bine.

post-5461-1201527524_thumb.jpg

post-5461-1201527554_thumb.jpg

post-5461-1201527693_thumb.jpg

Modificat de drag_osh
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de ajutor, intre timp am comandat-o si instalat-o si eu; din ce probe am facut eu inainte de instalare, pozitia in care ar trebui montata ar fi cea din postul 2, poza a 3-a (de la stanga la dreapta), asa a fost la mine, dar pe la mine e zona de deal, munte, releul e departe, etc; daca la tine merge, e ok.

Eu am montat-o pe luneta spate, iar cablurile mi-au ajuns cam pana la 30 de cm de dvd, asa ca ieri am mai cumparat niste prelungitoare pt jack-uri, si astazi sper sa le montez; si la mine era inspre 4 posturi - din care 2 locale, dar o sa vad mai bine dupa ce o conectez, si ma mai plimb prin oras; o sa pun si eu o poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

1.maxu,ai luat antena tot de pe autogadget.ro?

2.jucarelele cu tv tuner analogic ar receptiona majoritatea posturilor de la noi?

3.daca o jucarica are tv tuner analogic poti instala langa ea si un tuner tv digital?

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, tot de acolo; in principiu, prinde tot ce e transmis, si daca sunt "scapari" la cablu, mai prinzi si filme straine :lol:; eu stiu ca da, depinde de conectica; dar poti instala tuner digital extern - doar in bucuresti si in sibiu functioneaza la noi, asa ca vezi daca iti merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si dezavantajul major al tunerului analogic ar fi ca pierde semnalul imediat dupa punerea in miscare, nu?ar mai fi si altul?

tunerul digital evident ca ar fi extern...da nu se incomodeaza reciproc cu ala analogic?

p.s. raspunde si tu pe puncte :D :D

multumesc pt sfaturile de mai sus...si pt cele de mai jos! :icon_cheesygrin: :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 - numeroteaza si tu punctele :vaidecapulmeu:

4 - oricand

1 - da, in principiu merge cam cum mergea Tv-u pe vremea raposatului, stii tu reclama cu ala de misca antena, si ala de pe balcon striga feed-back-u;

2 - din cate stiu eu nu, dar verifica sa ai conectare pt tuner digital la unitate;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata, a sosit jucarica!

alte puncte:

1.nu are fata detasabila!ce fac?o pun pe sanie?

2.pare a avea tuner analogic incorporat.asta merge cu antena de radio a masinii?ca mufa pe aparat e comuna!

3.pe schema exista intrare pt tuner digital....merita?adica macar in bucuresti se va vedea cum trebuie?si asta si antena va trebui sa le iau separat1

4.are rost sa caut pt partea de sunet amplificator, ceva?

5.are si camera video, si intrare pt ea...e complicat rau de montat?pe schema exista un fir alb, pe care scrie "astem tail light"....s-ar lega la becul de marsarier?trebuie trase fire prin toata masina, nu?asadar...

6.UNDE FAC MONTAJUL?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 - lasi cainele in masina, sau faci casco

2 - nu merge cu antena radio

3 - in bucuresti da - se prind parca 6 posturi - google it - prostv, realitatea, etc, am inteles ca nu se pierde imaginea in mers, si e claraaaa

4 - nu ai zis ce putere are, banuiesc ca are afisat un 4 x 45 minim, pune pe masina, asculta, si apoi o sa vezi daca iti trebuie amplificare; multi ar zice ca nu

5 - da, la aparat si la bulb, se va activa cand bagi in marsarier, fire + loc de montat camera, eventual gaurit bara; vezi sa-ti iasa finut

6 - colegii din bucuresti te pot ajuta cu asta

da un link cu aparatul, sa vedem si noi pret, detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.hai ma, caine nu am, iar pe casco nu ma bazez la modul asta.cred ca o sa recurg la sanie.mai astept pareri legat de asta.

2.inteleg ca de o antena am nevoi oricum.cand pui tuner digital, aparatul va alege dintre ele, sau cum?o sa pun un can dupa schema cu conexiuni.

3.vasca ar cam merita un tuner...

4.scrie pe el 60wX4 lines.

5 am o nelamurire cu camera, are , afara de cablul cu mufa specifica pt semnal, 2 fire...unul cu dunga alba, si unul fara, ambele negre...alea sunt pt alimentare si unul este plusul?o sa pun poza si cu astea!

link nu am, va arat in poza si dau detalii;mi-a fost adusa din afara tarii!

woops.am pus poza cu mufele vechiului aparat de pe masina.ma invata cineva care sunt ce fire din vechile mufe?sa stiu pt conectare??

pun si o poza cu camera, si cu firele ei...

post-5363-1212185527_thumb.jpg

post-5363-1212185716_thumb.jpg

post-5363-1212186016_thumb.jpg

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

help.

pana acum la 2 centre de montaj mi-au recomandat sa nu pun sanie!ca nu se pune dvd pe sanie.sfaturi?cum fac sa fie transportabila chestiunea?

si inca ceva:antena pt tunerul analogic al dvd ului este diferita de cea de care are nevoie un tuner digital, daca as lua unul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit o mufa din asta din poza.

are ceva daca pun o din asta pe fiecare jucarie?(cass original una/dvd una) si le pot folosi alternativ?

multumesc!

p.s. ziceti, sa stiu daca iau maine sanii au ba:P!

post-5363-1212275313_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nimic o mufa in plus. Elementele sensibile la paraziti sant in aparat, nu afara.

Referitor la antena, eu stiu ca antena e totuna. Procesarea semnalului in aparat difera (analog sau digital).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da?

pai aia de la "be loud" mi-au zis ca ard finalul daca pun mufa din aia!! :D :( :lol:

si ca antena e diferita la pt tunerul analogic fata de cel digital, ca asa imi luam si eu o antena, sa vad ce si cum, ca tuner analogic am, e incorporat....si dupa aia daca voiam si digital luam fara sa runc antena!!

hai ca ma duc in targ dupa inca o sanie, si astept sa vad ce ziceti de riscu cu ars ceva!

ma intereseaza mai ales pt casetofonu original, dvd ul nu cred ca se arde!!

p.s. se aude muuuult mai bine , cu aceleasi boxe.zici ca e 5.1

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maxu, antena ta tv, ce fel de mufa are la capat?din aia normala, ca de fm?

(incep sa ma conving ca antenele difera intre tunerul analogic si cel digital:( ), si as vrea sa ma asigur ca daca iau o anteba pt cel analogic, am unde sa o ...bag!

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai aia de la "be loud" mi-au zis ca ard finalul daca pun mufa din aia!! :) :lol: :lol:

Hai ca asta-i tare :D :lol: :lol:

Nu i-ai intrebat pe aia din ce motiv s-ar arde finalul cu o antena dinasta? Se strang mai multi extraterestri pe langa ea? Sau atrage fulgerele mai tare ?:lol:

Nu mai crede ce spun toti "meseriasii".

O antena este doar o antena. Ca are amplificare sau nu, si aparatul tau ar avea nevoie de un semnal mai puternic, e altceva. Dar are o impedanta destul destul de mare, deci nu ai cum sa arzi stiu eu ce final prin aparat. Deci pericol NU EXISTA. Eventual nu ai imaginea destul de buna. Dar asta o sa ne spui tu.

Apropo, i-ai intrebat ce scoala au terminat? Croitorie cumva? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mufa cosmine, mufa nu antena.

in postul acela ma refeream la mufa aia de sanie, care cica nu ar avea contactele destul de bune, si ca pe cladura mare de afara n-ar mai face conexiunea cum trebuie.

legat de antene la mine pe schema aparatului apare, la mufa de antena o antena normala pe care scrie radio/tv, si pe partea cu conectica video, dincolo de tv tuner ul digital, o alta antena, pe care scrie tot tv.

abia acum am studiat in detaliu schema, poate am timp sa pun un scan.

inteleg ca antena analogica ar veni direct in aparat, iar cea digitala in tuner,,,,,,ceea ce e destul de logic:P!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aveti idee de ce mai nou se prind doar 2 posturi fata de 6 cit se prindeau inainte?

Merg decit TVR1 si TVR2.Si nu numai la mine, am mai auzit problema asta si la altii.

In viitorul apropiat or sa apara si alte posturi decit cele 6 care se prindeau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!