Jump to content

Montare Comenzi Pe Volan Si Carkit Bluetooth


28victor
 Share

Postare recomandată

salut,

 

m-ar interesa daca pot sa pun comenzi pe un volan ce a venit din fabrica fara ele,  sa nu mai schimb volanut cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, stie cineva cum se demonteaza un volan in trei spite si daca il scot pt al imbraca in piele la montare apar erori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la tot ce este electric deconectat de la centrala apare ca eroare. Le poti sterge cu vagcomu !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, stie cineva cum se demonteaza un volan in trei spite si daca il scot pt al imbraca in piele la montare apar erori?

 

Doar daca pui contactul, cu airbag-ul scos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, dar la scanare nu apare ca a fost deconectat si montat la loc ? Aaa scuze baiatul a zis de eroare . astea apar cand ceva nu este in regula . Dar la scanare in raport , conectarile deconectarile care l inregistreaza cum se numesc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu apare nimic daca nu ai pus contactul - vb strict de volan in acest moment - respectiv airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult . poate ma ajuta cineva cu un filmulet sau imagine cum sa scot volanul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de airbag, cand il schimbam, e musai sa deconectam bateria sau e de ajuns sa nu punem contactul? 

Modificat de Tibo78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pun contactul ca de baterie am inteles ca se  aprinde in bord ca pomul de iarna 



nu stiu sa scot volanul , am tras de capac si nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_confused:  Nu poti sa tragi pur si simplu de capacul airbag-ului ... Mai intai pui contactul, se deblocheaza volanul, il rasucesti la 90 grade spre stanga fata de pozitia normala.  Il deblochezi din parghia de blocare si tragi  de volan cat mai spre tine si in jos.

Il blochezi din nou ca sa ramana in pozitia aceasta.

 

Apoi cu o surubelnita dreapta o introduci in spatele volanului (dinspre parbriz) si eventual ghidat cu o oglinda mica, tragi de siguranta airbag-ului. Daca nu stii cum, o sa fie cam aiurea fiindca e greu de explicat cum tragi de ele.

 

Dupa ce siguranta acea metalica se deblocheaza, o sa vezi capacul airbag-ului ca sare putin spre tine si e liber pe partea aceasta.

Pui din nou contactul, volanul se deblocheaza, il rasucesti in pozitia normala. Din pozitia normala, rasucesti de volan 90 grade, spre dreapta de data aceasta. Repeti operatiunea.

 

Odata deblocate ambele sigurante, cu cheia scoasa din contact astepti putin sa intre masina in stand-by si cu grija tragi de capacul airbag-ului spre tine. Spun cu grija deoarece cablul airbagului este scurt. Se decupleaza mufa airbag si papucii de la claxon. Se trage airbag-ul cu tot cu capac afara.

 

Volanul este prins cu un surub M de 10 sau 12 numai stiu exact acum, de coloana de directie. Dupa desurubarea lui, eventual marchezi cu un marker negru pozitia volanului (pe volan si pe coloana de directie) si tragi de volan afara. Se recomanda si marcarea surubului cu o linie deoarece se pare ca este recomandata desfacerea lui de maxim 5 ori si este bine sa tii cont pentru ca o sa uiti.

 

La remontare se refac pasii invers, doar ca sigurantele airbag-ului se cupleaza prin impingere, automat.

 

Pe mine m-a costat in jur de 300 de lei imbracarea volanului in piele perforata si tipul  mi-a dat si un ornament cromat pentru volan.

Succes.

 

LE: recomandare: cauta pe cineva care a mai facut operatiunea sau a vazut cum se face. Altfel risti sa ramai cu masina imobilizata si tot vei chema pe cineva care sa te ajute dar in plus te mai si enervezi. Nu e usor cu sigurantele alea nenorocite de la airbag.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai ai vreo poza cu volanul imbracat cumva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa caut, numai stiu daca am poze facute si cum masina mea s-a dus ... nu mai am cum sa fac altele. Dar dpdv al meu, arata foarte bine. Meseriasul a lucrat cu atentie, mi-a facut cusatura cu ata gri exact in culoarea tapiteriei si arata intr-un mare fel. Are atelierul undeva aproape de intersectia 1 dec 1918 cu Liviu Rebreanu. Se ocupa si cu imbracarea scaunelor in piele doar ca la acel moment mi s-a parut ca depasesc bugetul.

 

LE: este pe Str. Tehnicii in zona indicata, m-am uitat acum pe google maps. Mi s-a parut cam tiganie la inceput si mi-a cam fost un pic aiurea sa imi las volanul acolo dar tipul s-a dovedit de treaba, am stat la discutii despre masini, e pasionat de masini vechi. Atentie ca nu lucreaza de sarbatori daca cumva ajungeti la el.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate gasesti te rog ! eu as avea nevoie sa imbrac o bucatica din scaun ca mi s-a agatzat cusatura undeva ! dar masina ta in ce sens "s-a dus" ?

Modificat de bosseby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adresa este in Bucuresti.

Masina am gasit-o la inceputul lui decembrie in parcare, dauna totala. Am scris despre asta in topicul "Achizitionare Passat B6" pentru ca procesul de vanzare a epavei a fost destul de interesant surprinzator.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha. M.am uitat si m.am amuzat intristat de cele vazute. Poate gasesti o poza totusi cu volanul :d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am gasit nici pe hard disk-ul extern. Daca mai vorbesc cu baiatul caruia i-am vandut masina o sa il rog sa faca o poza si o postez desi suntem cam la limita on-topic-ului. Dar cum e vorba totusi de un volan cu comenzi pe el ...  :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos, cu stima Nelu



EU STIU PE CINEVA CARE IMBRACA VOLANUL CU 200 RON SI IN CIRCA 7-8 ORE ESTE GATA 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic: clar, sunt mai multi in Bucuresti care imbraca volane in piele. Eu i-am sunat (trimis email) pe toti care i-am gasit pe internet si din discutii am aflat ca intra-devar se poate imbraca in piele si mai ieftin dar ... Eu vroiam piele perforata pe laterale in zona in care se prinde volanul, cam ca la volanul de Golf 5 GTI. Am intrebat daca ei fac si modelare cu spuma ca sa iasa in genul volanului de Golf 5 GTI, unii faceau asta doar ca erau prea mari costurile si ajungeam la pretul unui volan de Golf GTI. Am lasat-o balta cu modelarea dar daca am ales sa imi imbrac volanul in piele am vrut si calitate si sa arate bine si in nuanta mata (nu imi place luciul ala de pantofi :lol: ). Nu stiu daca tipul la care am lucrat este cel mai ieftin si mai rapid dar este cert ca mi-a lucrat volanul exact cum am mi-am dorit (desi nu stiam sa ma exprim foarte clar cu privire la ce vreau nefiind foarte informat in domeniu).

 

On topic: relativ la indicatiile date mai inainte, cand se scoate airbag-ul de pe volan trebuie demontata si mufa de la comenzile pe volan, daca sunt prezente. 

Numai am poze cu volan in 3 spite, atasez o poza la volan in 4 spite din plastic si neimbracat in piele pentru a vedea cum arata surubul central de prindere a volanului. Acesta are o substanta albastra (thread locker) pe filet care are rolul de a impiedica desfacerea cu usurinta a surubului dupa strangere. Substanta asta se uzeaza dupa mai multe desurubari/insurubari.

 

In partea dreapta se poate vedea una din sigurantele care sunt greu de desfacut. Din cate imi aduc aminte la volanul in 3 spite sigurantele arata altfel, piedica este decupata in materialul volanului iar siguranta se afla pe airbag.

 

post-94450-0-99025800-1362727546_thumb.j

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Am un passat variant model B6 2009, cu volan in 4 spite fara piele si comenzi si as dori sa-l inlocuiesc cu unul care are si comenzile pe el...

Am urmarit discutiile anterioare si inteleg ca-mi sunt necesare urmatoarele:

- volan cu comenzi(fara airbag, deoarece se potriveste cel existent)

- set cabluri management comenzi, airbag+claxon

- modul coloana de directie care suporta comenzi pe volan

Volanul fara airbag l-am gasit sh la 350 ron iar referitor la setul de cabluri si modul as dori sa intreb daca stiti cam care sunt preturile si de unde as putea sa le procur.

O alta intrebare este daca modulul existent ar putea sa se potriveasca avand in vedere ca masina are cruise control si rns 510...?

Am fost la un electrician care mi-a spus ca vom vedea ce mai este necesar dupa ce dam jos volanul insa vroiam totusi sa stiu de la bun inceput la ce buget trebuie sa ma pregatesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Pai hai ca cu cablu te ajut eu ca am eu unu de pe volanul de Golf 5 GTI pe care l-am avut .

Daca il vrei discutam pe privat despre pret .

El are codul 1K0971584C .

Iar legat de calculatorul de coloana trebuie sa cauti unul pe ebay ca daca iei nou e cel putin 700 ron .

Pe ebay sa zicem ca scapi cu 100 Euroi dar nu sunt sigur, ca trebuie sa vezi ce cod de calculator ai tu nevoie .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare. Daca masina (golf 6) nu are bluetooth integrat, sunt curios ce solutii sunt pt:

-sincronizarea prin bluetooth a BC-ului / maxi dot cu contactele din smartphone astfel incat sa folosesti comenzile de pe volan pt a apela din agenda.

Doar cu un parrot nu pot sa fac asta, nu ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu cele parrot nu se integreaza cu bordul masinii, ci au ele ecran separat unde poti sa vezi agenda samd.

cel mult poti sa-ti pui un modul la parrot ca sa-ti recunoasca comenzile de pe volan.

 

deci singura varianta este OEM, pentru integrare cu BC-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut ! care este intrebarea sau cu ce te putem ajuta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!