Jump to content

Montare Comenzi Pe Volan Si Carkit Bluetooth


28victor
 Share

Postare recomandată

On 5/8/2016 at 8:20 PM, Al Bundy said:

3C0-953-549-AH

3C0-953-549-AJ  astea iti trebuie.

astea sunt coduri pentru  modul asa-i? deci 3C0-953-549-AJ trebuie sa caut?si cablaj airbag pt comenzi volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
12 hours ago, mariusutu said:

astea sunt coduri pentru  modul asa-i? deci 3C0-953-549-AJ trebuie sa caut?si cablaj airbag pt comenzi volan?

pentru calculator coloana... da. Daca masina este manuala, xxx xxx xxx AJ, AH, AK - acesta nu merge la cele care au cutie DSG

da, alt cablaj - pentru volan multifunctional - in functie de model volan, ai mai multe tipuri de cablaje - acum, tu ai modelul de B6 facelift ?... cel ce Passat CC, sau modelul vechi, de B6 pana in 2009 inclusiv (pana in luna 06 parca...09...)

cel de B6 facelift - este 3c8 971 584F , cel de model mai vechi - merge 1k0 971 584 c sau 5K0 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am modelul din 2009 da la inceput,e cel cu ceasuri albe,cutie dsg!daca iau  volan as lua unul si cu padele daca tot il schimb,pot pune si pe asta al meu comenzi ca in locul lor am plastice care se dau jos dar nu gasesc numai butoane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

cumpara volanul cu padele si comenzi - mai trebuie calculatorul de coloana si cablajul din volan, pentru volan multifunctional.

codurile le-am postat mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Am achizitionat un volan de b7 si impreuna cu el am cumparat si calculatorul de coloana(3c0 953 549 AK) si spirala noua(3c0 959 653 B). Problema mea este ca butoanele de pe volanul nou nu se aprind si nu sunt functionale. Mentionez ca actual am un volan cu 4 spite fara comenzi pe el. Atasez mai jos poze cu piesele.

Optimized-IMG_0813.JPG

Optimized-IMG_0953.JPG

Optimized-IMG_0827.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablajul dintre spira si volan/comenzi, l-ai schimbat ? Trebuia si asta. Daca l-ai schimbat/montat, atunci trebuie sa codezi si calculatorul de coloana, daca nu este codat cu volan multifunctional.

Spira nu trebuia sa o schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin,

Pai volanul nu vine cu cablajul lui? Trebuie inca ceva? Imi poti da un cod pentru cablajul asta?

Spira din cate am inteles trebuie schimbata cu Type 2 eu avand Type 1, dar asta nu conteaza deja am cumparat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuia schimbata....

cablajul dintre airbag si spira - comenzi - fa-mi o poza sa vad ce ai.

daca ai ce trebuie, atunci problema este de codare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul asta(cel din poza) a venit odata cu airbagul si volanul.

Optimized-IMG_1936[1].JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Cablajul e ok. Codarea cum spune Florin, sau poate calc de coloana defect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce codari ar trebui sa fac ca sa anulez functia manetei de stergator?

15 minutes ago, Mihai.Nechifor said:

Cablajul e ok. Codarea cum spune Florin, sau poate calc de coloana defect

Cum pot sa imi dau seama daca calculatorul de coloana e defect, fara sa fac o proba cu altul?

 

Modificat de devck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai balon de help la coding - trebuie doar sa urmaresti ce scrie acolo.... si l-ai codat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am acest model de volan. Pot pune volan de golf 7 si sa pastrez aceelasi airbag? Ma interesează padelele

Screenshot_2016-04-29-22-07-17.thumb.png.b21d20313c8c200496833e9aab712632.png

Screenshot_2016-06-14-21-55-32.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu poti pune. Trebuie volan complet, airbag, cablaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n daca montez volanul cu comenzi si am si maneta daca inainte tinea locul comenzilor de pe volan, se bat cap in cap? Se poate folosi maneta veche(cea de la stergator) impreuna cu un volan cu comenzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Da merge, asa am folosit si eu o vreme, totul tine de codari

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ce codari cum anulezi maneta aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Se codeaza calc de coloana cu volan cu comenzi si maneta fara butoane. Vei avea eroare de Codare gresita ptr ca el vede butoanele dar vor functiona comenzile ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de fapt, se codeaza cu volan multifunctional, tempomat si fara BC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 18.06.2016 at 6:17 PM, devck said:

Salut, ce codari cum anulezi maneta aia?

Asa cum ți-a zis colegul Mihai.Nechifor codezi cu volan multifuncțional și mergi cu acea eroare de codare greșita (pentru ca calculatorul de coloana vede ca ai butoane și pe maneta) .

Sau dacă te pricepi puțin la electrica auto și deții ceva scule vezi ce pini sunt cei ce vin de la butoanele de la maneta și scoți fizic pinii din mufa ai izolezi cu tub termocontractabil și ai lași în aer pentru ca butoanele de BC de pe maneta ca sa nu mai comunice cu calculatorul de coloana ori schimbi ansamblul de manete .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no, Adi - vad ca pe colegul nostru il interesa cum sa codeze sa nu lucreze maneta - deci, codeaza  fara BC

 

ce codari cum anulezi maneta aia?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu F l o r i n ,

BC-ul va primi comenzi de la ambele componete MANETA sau VOLAN indiferent dacă codarea (cel puțin asa a fost la mine - pana am schimbat ansamblul de manete) este doar cu volan multifuncțional (CHIAR DACĂ VA AVEA ACEA EROARE DE CODARE INCORECTA) .

Dacă codează calculatorul de coloana doar cu VOLAN MULTIFUNCȚIONAL dar fără maneta conflict intre cele doua componente tot va exista, pentru ca calculatorul de coloana va vedea ca pe maneta exista butoane pentru BC .

Eu pana nu am schimbat ansamblul de manete nu am scapăt de eroarea cu CODARE INCORECTĂ indiferent cum codam .

Crede-ma ca asa a fost la mine și fără schimbul ansamblului de maneta sau ce i-am zis eu cu scoaterea pinilor ce vin de la butoanele de BC din maneta în mufa ce intra în calculatorul de coloana nu scapă de eroare de codare incorecta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no, cateodata ma mir cum vorbim aceeasi limba, dar nu ne intelegem...:biggrin:

crede-ma, am montat f.multe, deci cam stiu cum se rezolva/prezinta.

Nu am zis ca o sa scape de codare incorecta - acest lucru nu influenteaza cu nimic, functionalitatea - se poate rezolva, daca eroarea (care apare doar la scanare) - ci ca se poate dezactiva maneta din codare.

Altfel, daca cineva vrea sa faca transformarea ca la carte (ca de fabrica), atunci schimba si maneta.... altfel, poate deconecta partea cu butoane de BC... dar e o ...... - ai butoanele, nu functioneaza, nu eroare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Corect cum spune Florin, arata urat cu butoanele alea acolo. Eu am cumparat un bloc de manete fara butoane ca sa fie OEM :D

Si daca se codeaza si cu volan multifunctional si cu maneta cu butoane nu merg toata comenzile pe volan, cel putin asa era la mine

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!