Jump to content

Montare Comenzi Pe Volan Si Carkit Bluetooth


28victor
 Share

Postare recomandată

Buna,

As avea nevoie de 2 informatii pe care nu prea le gasesc. Cred ca motivul este ca sunt putine persoane care monteaza volan multifunctional cu 4 spite. :)

Passatul meu este 2006 (comfort line) cu volan in 4 spite fara comenzi, si modulul de control volan: 3C0 953 549 A.

Presupun din ce am citit pe aici ca airbagul este cu 2 ignitere,fiind volan cu 4 spite.

Asa ca m-am gandit la urmatoarele componente:

1. Volanul multifunctional (cel din poza)

2. Modul control volan: 3C0 953 549 E (varianta highline pt. passat)

3. Cablu airbag 1K0 971 584 (cel din poza)

Intrebari:

1. Cum conectez cablul de airbag la volan ?? Pentru volanul in 3 spite am vazut ca exista un slot special pentru cablul respectiv, dar aici comenzile sunt conectate intre ele printr-un cablu si atat! (cel putin din poza asa reiese) . Ma poate lumina cineva ? :))

2. Cablul pentru airbag din poza pare putin diferit de cel care l-am vazut ca fiind atasat la airbag. Cel original nu are capurile colorate verde si portocaliu ca in poza, ci sunt galbene. Este acelasi, doar culoarea difera??

As fi tare recunoscator daca cineva mi-a putea da o mana de ajutor in cazul meu.

post-6976-0-92772600-1345973719_thumb.jp

post-6976-0-46016200-1345973727_thumb.jp

post-6976-0-16627900-1345973747_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In unul din modulele cu butoane de pe volan o sa gaseti o mufa in care sa bagi mufa neagra de la cablul de airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Daca vrei sa cumperi volan de la carsdream ai grija ca polonezii imbraca volanul in piele si cer ca sa trimiti volanul tau la schimb. Am discutat cu ei si daca trimiti volan cu comenzi primesti volan cu comenzi. Trimiti fara comenzi, primesti fara comenzi. Poate reusesti insa sa faci un deal cu ei, dar trebuie discutat.

2. Calculatorul de coloana este OK mai trebuie pe urma codat, si poti vedea din posturile mele anterioare ca trebuie codat cu 0000111 folosind VCDS.

3. Codul cablului de airbag pe care l-ai mentionat tu este de Golf si este pt airbag cu un singur igniter (single stage) si fara comenzi. Am si eu unul acasa, asa ca stiu ce vorbesc. Tie iti trebuie codul 3C0 971 584 care este pentru airbag cu 2 ignitere, cu comenzi. Costa 160 lei la reprezentanta.

4. Si nu in ultimul rand, pentru a putea activa computerul de bord, ai nevoie de display MAXIDOT (displayul mare, de culoare rosie). Daca pana acum nu ai avut computer bord, instrument cluster-ul vechi nu va permite computerul de bord. Daca este instalata maneta stergator cu butoane BC trebuie schimbata cu una fara butoane BC pentru a nu genera conflicte.

5. la final mai trebuie facuta o setare in modulul de comfort, trebuie activata functia de comfort: Byte 06, bitul 0 trebuie sa fie setat in 0 logic.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello,

1. Informatia asta mi-a fost de maxim ajutor eram cat pe ce sa solicit volanul si sa ma astept la unul cu comenzi in schimbul volanului meu (fara comenzi). Acum am citit mai bine si intr-adevar ai dreptate, solicita ACELASI volan la schimb. Intreb acum sa vad daca merge deal-ul si sa le mai dau ceva in plus, daca nu .. va fi dificil ca astea cu 4 spite cu comenzi sunt o raritate :)

2. Calculatorul de coloana l-am comandat deja ieri, slava domnului ca este ok :)

3. Mai cautasem si eu intre timp si mi-am dat seama ca am nevoie de 3C0 971 584 si l-am comandat deja, oricum ma simt mai bine parca ca mi-ai confirmat ce descoperisem intre timp.

4. Am MAXIDOT, dar am si maneta de care ziceai :)) Ce fel de conflicte pot aparea ? Se poate schimba doar maneta ?

5. De setare ma ocup cu vcds

Multumesc frumos pentru raspunsuri, m-au ajutat si lamurit mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ma bucur ca informatia a ajuns la timp.

Anul trecut cand am intrat eu in discutii cu polonezii, mi-au spus intr-un final ca ar putea sa imi trimita un volan cu comenzi in 4 spite contra volanului meu fara comenzi, tot in 4 spite, doar ca trebuia sa mai platesc vreo 30-40 euro in plus pentru comenzi, inca vreo 50 euro pentru volan care sa suporte comenzi (sa aiba decupajele pentru comenzi) plus suma pentru imbracat in piele. Plus transportul, ajunge la o suma apreciabila.

In Arad este cineva care imbraca volane in piele cu pana in 200 lei. Cu cca 200 euro gasesti airbag in 3 spite de golf 5 care merge pe volanul in 3 spite de passat. Colegul @darkmaster vinde volan in 3 spite cu comenzi + calculatorul de coloana care suporta comenzi la 500 lei, vezi si tu cat cere doar pe volan. Un pret OK (la cat am cumparat eu volanul) este 150 lei.

Poti vedea daca cei care vand airbag-uri nu accepta sa dai la schimb airbag-ul tau + volan 4 spite + cablu airbag (eu am dat si calculatorul de coloana vechi cu sufix A) contra un airbag de golf 5 (eventual o mica diferenta din partea ta ca sa ii atragi in deal) si atunci iesi mai ieftin.

Conflictele la care ma refer sunt legate de functionalitatea comenzilor. Se poate schimba maneta cu butoane de BC cu una fara butoane BC. Sunt sigur ca o sa gasesti amatori pe forum care vor sa isi activeze calculatorul de bord si au nevoie de maneta cu butoane BC !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volan in piele cu trei spite - 350lei de la colegul @darkmaster. Calculatorul de coloana s-a dat.

Modificat de STOE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si eu cu niste precizari.

Codarea la mine este 0000113 si totul merge perfect, fara erori. Maneta de la stergator nu am schimbat-o, a ramas aceeasi, cea cu butoane pentru maxi dot, dar nu o mai folosesc deloc. Ea nu mai functioneaza ca inainte, tot controlul se face de pe volan.

Calculatorul de coloana care il am eu e 3C0 953 549 AC (a trebuit sa il schimb pe cel cu M in coada fiindca masina mea e gerenatie mai noua).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut ! care e diferenta de unitati bluetooth 5K0035730 intre variantele b, d ,e ,f ,j ,k ...???? eu am jetta 2011 si as vrea sa-mi cumpar un bluetooth care sa contina si comenzi vocale .. multumesc anticipat stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pai merg toate, acum pot intra si in meniul cu setari pentru computerul de bord ceea ce cu maneta cu butoane BC nu puteam, indiferent de calculatorul de coloana.

Dar in urma schimbarii am ramas cu erori la Cruise Control care il fac sa nu functioneze

Ramane sa mai desfac odata volanul si manetele desi mi-e groaza sa dau jos surubul central pe care l-am strans foarte tare si are si substanta de blocare pe el, si sa le verific.

Astazi am demontat volanul si am gasit cauza pentru care nu imi mergea tempomatul: conectorul E45 nu era impins pana la capat in mufa din calculatorul de coloana. Asa ca @AL Bundy a intuit bine solutia. Problem solved.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna,

Tocmai mi-am montat si eu noul volan. Am inlocuit volanul simplu in 4 spite cu un volan multifunctional in 3 spite.

Am inlocuit si modulul steering wheel, si slip ring-ul , si airbag-ul cu noile cabluri ca sa se potriveasca.

Se pare ca treaba nu a iesit tocmai perfect .. si de aceea as dori daca are cineva bunavointa sa arunce o privire si sa ma indrume cu cateva idei.

Sa va spun ce imi merge:

- Imi merg comenzile de pe volan (se aprind ledurile si pot sa navighez cu toate butoanele .. si imi da impresia ca aproape mi-a reusit operatiunea)

Ce nu imi merge:

- S-a aprins martorul de AIRBAG din bord si nu mai dispare! Mentionez ca eu am schimbat un airbag cu 2 ignitere de la volanul cu 4 spite (model vechi) cu unul cu 1 igniter de la noul volan (de aceea am schimbat si slipringul). Am citit pe forum ca trebuie sa pun o rezistenta de aprox. 3ohmi pe firele din mufa galbena de la airbag, sau pe placa modulului (sunt 2 poze care ilustreaza cum), deoarece acum am doar un igniter . Poate sa imi confirme cineva ca asa trebuie sa fac?

- Si distractia nu se opreste aici .. apar continuu ledurile portocalii de la: Steering wheel si ESP (mentionez ca nu imi apareau inainte de operatiune)

Am incercat cu vcds-ul operatiunile de calibrare de pe ross-tech pentru steering wheel, si am mers cu masina suficient de mult astfel ca ledul de la ESP sa se stinga ... dar nu s-a stins. (inca o mentiune: am testat doar pe zapada pentru ca nu am unde altundeva deocamdata .. )

O sa postez mai jos doar erorile din vcds:

-------------------------------------------------------------------------------

Address 03: ABS Brakes Labels: 3C0-614-095-C2.clb

Part No SW: 3C0 614 095 P HW: 3C0 614 095 P

Component: ESP 440 C2 H015 0003

Revision: H015 Serial number: 0658183718

Coding: 0013569

Shop #: WSC 05311 000 00000

VCID: 2F671C17BE20866088F

1 Fault Found:

00778 - Steering Angle Sensor (G85)

005 - No or Incorrect Basic Setting / Adaptation

-------------------------------------------------------------------------------

1 Fault Found:

00778 - Steering Angle Sensor (G85)

005 - No or Incorrect Basic Setting / Adaptation

Address 15: Airbags Labels: 3C0-909-605.lbl

Part No SW: 3C0 909 605 F HW: 3C0 909 605 F

Component: 01 AIRBAG VW8 029 2421

Revision: 08029000 Serial number: 0039USJWERRH

Coding: 0012337

Shop #: WSC 05311 000 00000

VCID: 2953F20F80C4E85056B

1 Fault Found:

01587 - Igniter 2 for Airbag; Drivers Side (N250)

001 - Upper Limit Exceeded - MIL ON

-------------------------------------------------------------------------------

Address 16: Steering wheel Labels: 3C0-953-549-SW20.lbl

Part No SW: 3C0 953 549 E HW: 3C0 953 549 E

Component: J0527 0015

Revision: 00007000 Serial number: 3C9953507P

Coding: 0000112

Shop #: WSC 05311 000 00000

VCID: 2E590113B92A8F68839

Part No: XXXXXXXXXXX

Component: E0221 002 0010

1 Fault Found:

01044 - Control Module Incorrectly Coded

000 - -

-------------------------------------------------------------------------------

Address 44: Steering Assist Labels: 1Kx-909-14x-44.clb

Part No: 1K1 909 144 J

Component: EPS_ZFLS Kl.5 D04 1606

Shop #: WSC 00000 000 00000

VCID: 32611563AD12AB88E71

2 Faults Found:

02546 - Steering Limit Stop

005 - No or Incorrect Basic Setting / Adaptation

Freeze Frame:

Mileage: 5200 km

Temperature: 6.0°C

Voltage: 14.30 V

Voltage: 14.10 V

00778 - Steering Angle Sensor (G85)

000 - -

Freeze Frame:

---------------------------------

Eroarea de ABS presupun ca ii strict legata de reglarea volanului si intra in functiune atunci cand franez fara probleme.

Un alt lucru ciudat in opinia mea ii ca daca merg cu vcds la [44 - Steering Assist] -> [Measuring Blocks - 08] -> Group 007 -> [Go!] .. valoarea mea este 0.0 .. si chiar daca misc din volan ea ramane 0.0 .. doar angular acceleration mi se schimba.

Cam atat am avut de detaliat .. sper sa nu fie prea lunga detalierea :)

Va multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Pentru airbag nu pot sa te ajut, nu stiu.

Dar pentru calibrare G85 si limit stop ai mai jos procedurile care la mine au mers.

Sensor for Steering Angle (G85)

Important Note: This applies only for Models with Conti/Teves MK70 ABS/ASR. For Conti/Teves MK60 ABS/ASR/ESP look at Vehicle specific specific Procedures in ABS System documentation.

Prerequisites:

Start the vehicle.

Turn the steering wheel one turn to the right and one turn to the left.

Drive in a short distance straight line on a level surface at a speed not higher than 20 km/h.

If the steering wheel is straight during the test drive then stop the vehicle with the wheels pointed straight.

Ensure that the steering wheel is not moved again.

Keep the engine running and do not switch off the ignition.

System voltage at least 12.0 V.

[select]

[44 - Steering Assist]

[Coding-II - 11] or if that function is not available then use [sec.Access - 16] instead

Enter 40168, to enable the basic setting.

[Do it!]

[basic Settings - 04]

Group 060

[Go!]

Activate the Basic Setting.

[ON/OFF/Next]

After a successful basic setting, field 1 should say "OK".

[Done, Go Back]

To make sure the basic setting was succesful, check the sensor again.

[Measuring Blocks - 08]

Group 007

[Go!]

Check field 1, the value has to be between -1.5 and +1.5 °.

[Done, Go Back]

[Close Controller, Go Back - 06]

Note: After successful basic setting, the Steering Limit Stop needs to be adapted too.

Special Procedures

Steering Limit Stop Adaptation

(Engine still running)

Center steering wheel (±10°) and hold it centered for 5 seconds.

Turn steering wheel completely to the left and hold it there for a second (pana piuie parca de trei ori).

Turn steering wheel completely to the right and hold it there for a second (pana piuie parca de trei ori).

Center steering wheel (±10°).

Switch OFF engine and ignition.

Switch ON ignition.

Wait 5 seconds.

Steering Assist Warning Lamp should turn OFF. If it doesn't, perform a short test drive.

If the 02546 - Steering Limit Stop 005 - No or Incorrect Basic Setting / Adaptation fault will not clear after driving the vehicle and completing the VW Golf (1K) Steering Assist procedure, increase the time in-between key cycles to 30 seconds or more.

Checking Steering Torque Sensor (G269)

Prerequisites:

Ignition ON

Engine ON (Idle)

System voltage at least 11.0 V.

[select]

[44 - Steering Assist]

[Meas. Blocks - 08]

Group 001

[Go!]

Field 2: Steering Torque Sensor (G269)

Turn the Steering Wheel multiple times completely to the left and right. The Torque Values should change.

If the Torque Values do change, it's most likely an intermittent Fault in the Wiring/Connectors.

If the Torque Values do NOT change, the Sensor itself or the Power Supply (Terminal 15) might be faulty.

Group 004

[Go!]

Field 2: Power Supply (Terminal 15), Specification: "Term. 15 ON"

[Done, Go Back]

[Close Controller, Go Back - 06]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat deja procedurile enumerate de tine deja, ii adevarat ca pe zapada .. si poate are si asta relevanta.

Maine o sa merg intr-o parcare subterana si o sa repet testele ca sa exclud zapada :)

Oricum mutumesc de sfaturi, o sa te tin la curent cu rezultatele dupa testul de maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru airbag monteaza acea rezistenta.

Am incercat deja procedurile enumerate de tine deja, ii adevarat ca pe zapada .. si poate are si asta relevanta.

Maine o sa merg intr-o parcare subterana si o sa repet testele ca sa exclud zapada :)

Oricum mutumesc de sfaturi, o sa te tin la curent cu rezultatele dupa testul de maine.

Intre calibrarea lui g85 si steering limit stop deplaseaza masina in linie dreapta vreo 10m.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am facut in parcare, fara sa ma deplasez.

Sent from my Galaxy using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut cum a zis Cristi (@al bundy), doar ca am mers mai mult de 10 metri, si am facut si cercuri pana s-a stins martorul de ESP de pe bord. Cand se stinge martorul ESP este semnalul ca poti sa faci procedura de steering limit stop. Este singurul mod in care am reusit sa reproduc aceasta recalibrare de mai multe ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit in final in parcarea subterana .. a mai ramas airbagul de facut ..

sper sa ma descurc ...

multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, am revenit din nou cu o nedumerire :)

desi martori de bord sunt ok, inca imi apare la scanare urmatorul mesaj:

Address 16: Steering wheel Labels: 3C0-953-549-SW20.lbl

Part No SW: 3C0 953 549 E HW: 3C0 953 549 E

Component: J0527 0015

Revision: 00007000 Serial number: 3C9953507P

Coding: 0000114

Shop #: WSC 05311 000 00000

VCID: 2E590113B92A8F68839

Part No: XXXXXXXXXXX

Component: E0221 002 0010

1 Fault Found:

01044 - Control Module Incorrectly Coded

000 - -

Stie cineva ce anume nu ii convine la modulul asta ? Eu am passat wagon cu computer de bord (maneta pentru el) + stergator si am codat 000114 sa mearga si maneta si comenzile pe volan.

Ele functioneaza amandoua si nu sunt probleme de functionalitate, doar ca la scanare apare eroarea de mai sus.

Am incercat si am pus 000112 si eroarea din vcds reapare dupa ce o sterg.

Inainte pe modulul 3C0 953 549 A aveam codat 000012 (dar nu aveam volan multifunctional) si nu aparea nici un "Fault".

Stie cineva sa imi dea vreo explicatie ? :)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti! am masina din semnatura2010,confort line cu volan cc,bc tot de cc,comenzi pe volan . intrebarea mea este ce imi trebuie sa imi pun bluetooth(un modul )ceva .

se poate afla ce am acum pe masina?ce pregatire?

vad ca sunt cativa baieti care chiar stiu ce spun,si chiar as vrea sa -mi pun.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, nu ai pregatire acum pe masina... o sa iti trebuiasca modulul de bluetooth, cu tot cu cablaj si microfon.

Alege un modul cu A2DP - cod 1Z0 035 729 C sau 7P6035730J ... alege de aici http://www.carsystems.pl/volkswagen,c1.html?start=0&order=c&dir=d&pF=8.99&pT=1299.00&pk=76&f=-1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.am un passat din 2007 cu volan in 3 spite si vreau imi pun comenzi.mi'am gasit alt volan cu tot cu comenzi,modul cu sufix 549 E si si inel : 3C0 959 653. Cine poate sa imi spuna ce cablu imi trebuie pentru comenzi(cel comun cu airbag,care are 1 igniter) Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

In principiu ai nevoie de cablul asta:

http://www.passatkomfort.de/Daten/Airbag_Back.jpg

Dupa cum vezi in poza are un igniter (mufa violet), 3 fire cu pini de prindere si mufa neagra din partea stanga care se baga in noul volan.

De asta ai avea nevoie de pe ebay:

http://www.ebay.de/itm/VW-GOLF-5-TOURAN-KABEL-LEITUNGSSATZ-AIRBAG-LENKRAD-MFL-MULTIFUNKTION-1K0971584C-/400345693338?pt=DE_Autoteile&hash=item5d36767c9a

Tot ce am zis mai sus este pentru un volan in 3 spite simplu ca si cel din imaginea asta:

http://fotos.autozeitung.de/462x347/images/bildergalerie/2009/09/passat_009.jpg

Daca ai volan in 3 spite de alt gen .. de exemplu cel de CC .. s-ar putea sa ai nevoie de alt cablu pentru ca nu se potriveste mufa.

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am lipit rezistenta in modul asa cum m-ati sfatuit .. si ..... MERGE!!! :)

Intre timp s-a rezolvat si cealalta eroare de codare de la sine .. poate avea ceva legatura..

Multumesc mult pentru suport.

Toate cele bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am comandat cablu de airbag cel din poza(584C la sf)dar nu se potriveste cu mufa de la inel (653),merge pentru inelul vechi care il am pe masina(653B)!oare ce trebuie sa ii fac?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!