Jump to content

Probleme generale servodirectie Polo 9N (Koyo & TRW)


Valllentin
 Share

Postare recomandată

senzorul pe care apare eroare se afla pe coloana de directie in zona casetei de directie, acesta se cam defecteaza frecvent, el sesizeaza cat de repede invarti volanul si in consecinta tureaza pompa de servo ca sa te ajute

 

ca sa nu ai probleme cu pompa sa o forteze si sa o defecteze se recomanda cel putin deconectarea acestuia de la pompa, fiindca multi sesizeaza fluctuatii aiurea ale pompei care pana la urma pot provoca defectarea acesteia, directia se va comporta aproximativ la fel, sau se poate inlocui la reprezentanta unde se mai face discount pt. predarea senzorului defect sau pt. vechimea masinii

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc mult.O sa rog pe cineva de la service sa verifice acel senzor. Stiti cumva un pret orientativ pt. un senzor nou? Voi merge la reprezentanta sa ma interesez pt. acea reducere.Multumesc inca o data. O seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca undeva intre 500-600 te va costa cu tot ce reduc ei pe acolo...

 

de verificat nu prea mai ai ce la el, daca pe tester a dat eroare...

 

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

erorile 0330 se referâ la senzorul de detonatie  a motorului motorul nu merge regulat-     nu la senzorul de servodirectie  senzorul de servo aflat pe axul volanului este G250 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred nu a scris codul bine sau ceva... eu am inteles ca sunt probleme la servodirectie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de o saptamana imi palpaie farurile si toate luminile din bord si din usa, se aude un zumzait de la pompa de servo, este posibil sa fie pompa de servo defecta, este un polo 9n 2002 1.2 azq. Nu am nici un martor aprins pe bord si pe tester nu da nici o eroare. Am fost la un electrician si a zis ca pompa consuma mult curent. a mai patit cineva asha ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei de la senzorul vitezei unghiulare face asa, ai grija sa nu se arda electronica pompei fiind fortata sa lucreze din greu din cauza semnalului haotic dar de acel senzor, trebuie deconectat si urmarit daca se remediaza efectele, daca da senzorul e problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si unde este situat acest senzor si cat costa?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sâ nu facâ contact inperfect la masâ pe caroserie trebuie dute la un meserias bun alfel o sâ ai probleme dacâ ar consuma mai mult ti- ar arde siguranta si sar duce releul de contact a avut un prieten aceasi problemâ si a fost asa zis meserias ia facut istalatia praf si in final era un fir la masâ

obd2 senzorul se aflâ pe axul de la volan nu stiu cit costâ dar poti câuta pe net senzor G250 baftâ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dacâ aveti nevoie de sonda lambda am eu am luat una din strâinatate si e acelasi serie ca pe masinâ dar asta care am luato eu e cu 4 fire si pe masinâ e cu 5fire o dau mai eftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am comandat senzorul, maine o sa il montez, culmea ca de 24 ore nu a mai dat nici un semn ca o ia servo razna, simptomul cand o ia razna pompa este ca la viteza mica sau mare se simte la virare cum se face usor volanul si tare in hopuri. am observat cand iau o groapa sau o denivelare incepe sa faca figuri, noaptea se vede cel mai bine, incep toate luminile sa palpaie si se aude un sunet de sub far de la pompa.Senzorul este 560lei numai pe original si necesita piese veche la schimb. Valoarea piesei la schimb este de 719lei. Nici acum nu imi vine sa cred ca un senzor costa 1280Ron.

Modificat de obd2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-am curatat acum 2 zile si aseara a facut la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totul functioneaza normal acum, nu imi mai palpaie luminile, si nu mai am probleme cu servo. Pentru cei care patesc acelasi lucru le recomand schimbarea senzorului G250.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vasistaruiala

obd2 dai o bere cand trec pe la valcea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa nu, cu cea mai mare placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna, stie cineva un service bun in Galati sau Bucuresti unde pot remedia o problema cu servodirectia pentru polo? E posibil sa fie o problema electrica din cate am inteles, deci as avea nevoie de un electrician bun. Va rog mult sa-mi recomandati pe cineva pentru ca nu stiu unde sa merg.Am facut o diagnoza la un service de cartier dar nu au stiut sa-mi repare nimic. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La viraj brusc stanga sau dreapta volanul se intareste la un sfert de rotatie si trebuie sa astept 1 secunda sa pot continua virajul sau sa virez in sens invers .Ma poate ajuta cineva cu un sfat ? A mai patit cineva ? Polo 9N 2008

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o problema la servodirectie,pe loc cand virez dreapta sau stanga maxim se aude un fasait ca un aer care iese,mentionez ca am pus de curand 100 mil ulei servo verde ca era sub limita,trebuie aerisita sau cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand ar fi trebuit sa descoperi si elimini cauza pierderilor si apoi sa completezi. In ceea ce priveste aerisirea gasesti procedura in .pdf Aerisire servo.pdf

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aeriseste cand ajunge la capete de cursa caseta de directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus ulei pentru ca nu a mai fost pus deloc in ea si am 100500 km,nu cred ca pierde pe undeva.

O sa o aerisisesc cum ati spus voi si o sa revin cu noutati,va multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am un polo din 2004 adus din Germania cu 175.000 km (reali dupa vanzator :D ).

La schimbarea de directie cu frana apasata se intareste volanul dar numai daca e calcata frana in timp ce trag de volan; daca las frana o secunda volanul se roteste usor normal.

Va intreb daca poate sa fie o problema la servo sau asa e conceputa masina incat sa nu poti trage brusc de volan in curbe.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!