Jump to content

Golf IV - Inlocuire Boxe Si Tweetere


alex2302
 Share

Postare recomandată

Te apuci sa tragi tu alte fire exact prin praguri iar in dreptul montantilor(stalpilor din mijloc) trebuie sa ai mufa care merge in usa.

Ori treci cu ele prin mufa ori iei niste copex si le faci loc separat!

Spor!

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    7

  • DragosR

    6

  • DjHojd

    6

  • florin_gti

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Crysty03NXJ

Salutare baieti...as avea si eu nevoie de niste sfaturi.Cum fac sa schimb si eu boxa din dreapta fata ca am desfacut fata de la usa si am observat ca difuzorul e prins in 4 nituri si nu prea vad cum sa il demontez decat daca ii rup niturile.astept sfaturi.Va multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista alta metoda, decat prin indepartarea niturilor de aluminiu (cel mai simplu e cu bormasina, folosind un burghiu de metal la dimensiunea capului de nit)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Dupa care "tragi" alte nituri sau bagi chiplinguri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Cum pun si eu boxe pe usile din spate la masina mea un Golf 4 daca nu am firele pentru difuzoare trase?

Iti mai trebuie 4 papuci pentru mufa de la HU si bineinteles sa aiba 4 iesiri. Iti mai trebuie si mufele la boxe si tweetere.

Vad ca esti din Brasov, daca vrei te pot ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

S-a ars un tweter fata pot sa cumpar un set de twetere la 12 ron ca sa -l inlocuiesc pe cel ars

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu e recomandat. Sunt de cea mai proasta calitate. Cauta unul SH original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Buna seara.

Lamuriti-ma va rog cu ceva.Vreau sa schimb boxele si tweeterele la masina din semnatura.Boxele cumparate au si filtre care contin 4 fire pentru mid bass si tweeter si la capatul celalalt 2 fire care vin legate de cele ale masinii.Dilema mea este urmatoarea:mufa din boxa OEM are 4 fire,2 pentru mid bass si 2 pentru tweeter.Cum leg eu firele in masura in care am doar 2 care ies din filtrul mai sus mentionat?

As avea mare nevoie de ajutor!

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

O intrebare scurta legata de montarea unei boxe pe fata. Problema e ca boxa staga baraie urat de tot si vreau s-o schimb. Am dat jos fatza de usa cu chin cu vai (nebunii clipsuri) dupa care am vazut ca acolo e difuzorul in carcasa lui, prins cu 4 nituri. Daca rup acele nituri si dau jos difuzorul cu tot cu suportul in care intra mufa si iau alta boxa, ar trebui sa caut un difuzor la fel cu suportul pentru mufa ? Sau se poate inlocui strict difuzorul in cercul respectiv? Si cum ar fi de preferat sa prind boxa noua, suruburi ?

P.S. Dupa remontarea panoului pe usa parca in partea din fatza, spre tweeter, panoul nu sta tocmai lipit de usa, sa fi omis ceva clipsuri? Am strans tare de usa, si am montat-o de sus in jos..

Modificat de JuiCe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pui inele de mdf sa nu atinga geamul in difuzor. Le gasesti la mag de audio.

Fata de usa are si un surub in colt acolo,pe lateral spre balama,poate ai uitat de el...

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de idee, am inceput research pe inele MDF si deja mi-am facut o idee cum se monteaza si etanseaza:) Dar cred ca acestea sunt potrivite pentru difuzoare after-market, nu cele originale care vin in carcasa aia a lor. Nu as vrea sa tai mufa respectiva si raman pe ideea celor originale, de-asta vroiam sa fiu sigur daca pot monta o alta boxa originala, sau cum se poate prinde, fiind si aceea banuiesc tot cu nituri.

De exemplu o poza http://images10.okr.ro/auctions.v3/300_300/2012/05/20/c/e/62963097677210293288940-1483493-300_300.jpg

Iar legat de problema cu panoul de usa, usa spre balama are un fel de surub, iar fatza de usa nu are decat clipsuri. Fata de usa la leon e prinsa in 2 suruburi la maner, si 2 torx dedesupt si cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pentru cei interesati sa puna difuzoare si tweetere pe spate

Eu am cumpatat difuzoare originale de la dezmembrari cu 30lei/buc si tweetere cu 10lei/buc

Tweeterele din fata se potrivesc perfect pe spate, trebuie desfacute din carcasa de plastic.

Nu este complicat de montat si se aude excelent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut baieti , vreau sa fac si eu un upgrade audio pe un vento , imi este mila sa cumpar un player din asta din magazin , asa ca am sa merg pe partea oem . Problema este urmatoarea , daca aleg ceva oem automat trebuie si boxe oem ? Ca idee pe mine ma multumeste sistemul loganului , care este un player blaupunkt si 4 boxe coaxiale ... deci nu ma intereseaza ceva profesioanl ... dar nici acel player betta 2x20 care il am acum pe masina .

 

1-Am sa cumpar un Gamma V (am inteles ca merge pus si pe mk3 , tot plug&play) , doar ca o sa il duc la cineva pentru a schimba ledurile cu unele verzi .

2-Pe fata acum am 2 boxe in usi si 2 twitere (sistem nu?) , presupun ca nu sunt acelasi boxe montate pe mk4

3-Acest Gamma V , ce putere are tot 4x20 cum are Gamma IV ?

4-Boxele OEM si twiterele sunt toate acelasi model ? Sau sunt 2,3 modele in functie de dotarile masinii ... ?(de mk4 vorbesc)

5-Player'ele astea Gamma V toate au magazie posibilitatea montarii unei magazii de CD'uri ?

 

Multumesc anticipat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2. Cele din usi cred ca sunt de aceeasi dimensiune cu cele de Golf 4(16.5cm), dar nu stiu daca se potrivesc prinderile. Cele de Golf 3 sunt facute de Nokia, iar cele de Golf 4 de Blaupunkt.

3. Da

4. In Europa, de obicei da. Mai erau pe la americani unele facute de Monsoon, dar nu stiu daca sunt mai bune sau mai proaste.

5. Da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am vazut ca au alta prindere , dar cred ca se rezolva .. le prin intr-un alt mod daca nu va fi plug&play . Faza e ca vreu aceste boxe de pe mk4 neaparat pentru ca dpmdv au si putin bass iar pentru mine sunt ok . si presupun ca sunt "gandite" pentru acest tip de player gamma v/iv , ma gandesc ca nu are rost sa dau 600lei pentru 2 sisteme de boxe care oricum nu le pot folosi la adevarata lor valoare cu playerele astea gamma .

 

stiu ca si gamma iv are posibilitatea montarii unei magazii de cd , oare sunt compatibile draciilea astea de pe mk4 ?

Modificat de bilie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf 3 boxele fatza sunt tot de 16,5 dar nu au acel "distantier" pe care il au cele de G4. Toate Gamma V au posibilitate control de magazie.

Totusi nu arata extraordinar in bord - cauta mai bine un Gamma IV - nu suna prea rau, sa stii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

deci sa pun sau nu distantiere in spate pe 2 difuzoare care nu sunt originale la golf 4, 1.9 tdi 4 usi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune si distantiere, de preferabil de mdf pentru ca nu transmit asa tare vibratiile, dar sunt bune si distantierele de plastic. Fără distantiere îi posibil ca geamul sa atingă magnetul boxei

Sent from my Lumia 720 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Ma gandeam sa schimb casetofonul original cu un JVC KD-R443 ...iar in spate sa montez difuzoare si tweetere originale, daca gasesc la dezmembrari.

Cred ca ar fi un sistem decent, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa am facut eu si iesi ieftin

 Am pus ceva jvc kd nu stiu cat cu difuzoate pe spate de la dezmembrari. Tare multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@der_makebere: 

La legatura player'ului trebuie schimbate firele intr-un anumit fel incat sa functioneze corect?

Si trebuie cumva adaptor pentru antena de radio?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Era ceva fir rosu daca nu ma insel. Cred ca scrie si in manual. La antena am luat ceva adaptor. Era pana in 10 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius-matole

eu am condensatori pe fiecare in parte:4 bucati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Vreau sa imi montez inca 2 boxe pe spate la golf 4. Pana acum am inteles ca am nevoie de casetofon gamma cu 4 iesiri, 2 boxe, 2 tweetere ( nu stiu ce sunt astea) si cabluri (stiu pe unde sa le trag).

Am auzit ca e posibil sa imi atinga geamul pe magnetul boxei, ce distantator ar trebui sa folosesc si de unde sa iau unul? Si am mai auzit de o banda anti vibratie, ca sa nu trepideze tabla, care tot nu stiu de unde sa o iau?

 

Multumesc anticipat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui boxe OEM nu ating de macara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!