Jump to content

Golf IV - Inlocuire Boxe Si Tweetere


alex2302
 Share

Postare recomandată

iti dau report la moderator sa te sanctioneze ca te bagi aici :) ; cind am coborit la Mall din masina ta si am urcat in a mea, am inchis radioul instant!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    7

  • DragosR

    6

  • DjHojd

    6

  • florin_gti

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

As avea si eu nevoie de un material gen "installing aftermarket speakers in Golf IV for dummmies" :-) sau de informatii de la voi

Am boxe Focal Polyglass 165 VR pt fata, mid si tweeter, si inele de distantare. Nu am desfacut decat o data portiera, deci nu stiu cum se procedeaza exact. Am si un set de suruburi care au venit cu boxele, presupun ca sunt pt inele. Cum se taie niturile? ce fel de suruburi imi trebuie, cum/cu ce montez cutia aia pt crossover? Cum se procedeaza cu firele?

Intreb ca sa stiu cu ce sa ma pregatesc dinainte, nu am garaj si nu vreau sa ma trezesc ca tre sa pun portiera la loc sa mai cumpar cate ceva, sau sa mai imprumut o scula ...

Mersi anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pozeaza tot ce ai si dupa aia mai vedem ce si cum

te poti inspira si pe topicul lui Red, despre instalarea boxelor pe spate la Passat, aici

daca ai nelamuriri mai vb aici sau pe mess :blink:

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e tot ce am din cutia de la Focal. Am bineinteles un set de surubelnite si torx-uri normale .. si clips-uri de portiera de alea de plastic de rezerva.

Plus inelele din ultima poza, cu burete adeziv

post-528-1212699803_thumb.jpg

post-528-1212699816_thumb.jpg

post-528-1212699830_thumb.jpg

post-528-1212699845_thumb.jpg

post-528-1212701471_thumb.jpg

Modificat de Northman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. tot suruburi de-alea am avut si eu si nu am reusit sa prind boxele

2. tweeterele cred ca va trebui sa le prinzi in modul explicat de mine

3. incearca sa prinzi inelele cu suruburi de 5; poate reusesti sa montezi difurile cu suruburile/clemele alea pe inele

4. crossoverele ar merge fixate cu banda dublu adeziva intr-o pozitie convenabila (nu mai retin daca au urechi de prindere) (de ce au 6 puncte de legatura pt fire?? )

5. niturile le tai cu bormasina

deocamdata atit la ora asta ;)

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai...2 sunt + si - pentru intrare si 4 sunt + si - pentru iesire pe tweeter si respectiv mid-bass. Altfel cum s-ar mai face filtrarea intre cele 2 drivere ? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuzati offtopicul si scuzati-ma ca ma bag peste discutia voastra. Pe Bora mea , 2002, recent adusa, am observat ca in portierele din spate boxele au membrana albastra ( nu m-am uitat si in fata ). Asa sunt toate difuzoarele stock sau au fost schimbate? Ah, daca ar conta, headunitul este Radio-CD MCD .

din nou, scuze offtopicul, nu am vrut sa creez un topic nou pentru o intrebare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate fostul proprietar a avut doar boxe fata si odata cu boxele spate a facut upgrade la HU

fusco, acu am precipit; credeam ca alea se monteaza intre bass si treble

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E musai sa pun niste material de etansare intre inelele de plastic si tabla, si intre inel si dif?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cu o posibilitate de OFFTOPIC dar si cu un mic suport pentru eventualii "necunoscatori" ..... ma bag si eu.

Am golf iV cu casetofon BETA si CDPLAYER standard, din fabrica.

Am boxe 2+2+2 fata-spate-"tweeter"...sper sa nu gresesc, da nu retin acum daca sunt si pe fata "tweetere". Masina e a parintilor si s`a nimerit sa trec si eu acum pe acasa dupa o lunga perioada de facultate. E cumparata recent...

Problema e alta: muzica se aude doar FATA. In spate nu se aude nimic? Nu poate casetofonul?... nu sunt legate boxele?...nu stiu eu de unde sa aleg functia FADE [fata/spate]?

Va multumesc si sper sa fiu iertat de initiatorul topicului ca am introdus problema mea la el.

O seara cat mai buna,

Alex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beta din pacate are doar doua iesiri si sant legate pe difuzoarele din fata care sant si singurele din masina de obicei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beta din pacate are doar doua iesiri si sant legate pe difuzoarele din fata care sant si singurele din masina de obicei.

am inteles .... o sa schimb atunci BETA cu un Sony cel mai probabil sau PANASONIC. Sa vad unul care merge cat-de-cat cu bordul si luminile.

In alta ordinde de idei, daca BETA are doar 2 iersiri [cu toate ca in manualul lui scrie 4x20W sau 4x17W] de ce sunt atatea boxe? Imi scapa ceva mie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi discutiile despre HU-uri se afla in alta parte, in aria ICE & Security

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
am inteles .... o sa schimb atunci BETA cu un Sony cel mai probabil sau PANASONIC. Sa vad unul care merge cat-de-cat cu bordul si luminile.

In alta ordinde de idei, daca BETA are doar 2 iersiri [cu toate ca in manualul lui scrie 4x20W sau 4x17W] de ce sunt atatea boxe? Imi scapa ceva mie ?

Tweeterele din fata sunt instalate in ornamentele din colturile portierelor (pe directia oglinzilor). Daca spui ca ai cass Beta, esti sigur ca ai difuzoare in portierele din spate? Daca masina este echipata si cu dif. pe spate atunci te sfatuiesc sa faci altfel. Cauta sa faci un schimb (la dezmembrari de exemplu + o mica diferenta) cu un cass Gamma care are si functia FADE, mai ales ca ai si CD original. Daca nu ai pretentii la mp3 sau USB eu cred ca sunt mai bune cele originale VW decat "trompetele" din magazine la 100 de euro.Parerea mea :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut,

am si eu o problema cu diful din usa dreapta fata, oricat de incet as asculta baraie usa ,parca ar de afara se aude cel mai tare, ca si cum ceva ar lovi tabla incontinuu, am dat jos fata de usa si diful, am scos diful de la loc si se aude bine, cand il apropiu de usa incepe usa sa faca urat :-? ce ar putea fii?

Ms,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna razvyRulz si eu am avut aceasi problema si mia zis un prieten ca ori a fost usa schimbata si nui cea de origine si ii normal ori ie dus diful stricat obosit ori de la trintirea usi . mie mia revenit la normal.

sa revin la intrebarea : Are rost sa imi pun difuzoare si pe spate daca nu sunt dotat de origine ?

parerea mea nu. Eu am avut un vw passat 3BG si nu avea difuzoare pe spate asa ca intr-o bunazi de vara eu si cu un prieten am desfacut usile spate si am tras cabluri si am montat 2 difuzoare si pe spate marca nu mai tin minte dar stiu ca era ceva marca fantoma, sincer am regretat nu merita suna aiurea bass gros si tabla suna urat nu stiu din ce cauza dar parerea mea ie ca mai bine pui un tub in portbagaj si sti o treaba .

va doresc numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu mi-am pus si boxe si twitere OEM si nu regret nici o secunda. Se-aude foarte bine, sunt foarte multumit.

LE. RazvyRULLZ, mai demonteaza odata si lipeste pe zona unde vine montata boxa un burete soc-absorbant. Este adeziv si se gaseste sub forma de banda lata de 1 cm in magazinele de bricolaj. S-ar putea sa scapi de baraiala aia.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Cer si eu un sfat de la cei ce cunosc mai bine chestia asta cu muzica in masina.

Problema e urmatoarea .....am primit de curand un cd cadou din franta l-am montat pe masina si as vrea sa schimb difuzoarele din usi bord (pe fata) si sa montez in plus pe spate alte 4 ...2 medii in usi si 2 twetere ..cd -ul are iesire 4 x 20 w...m-ar interesa ce difuzoare sa-mi iau.... ce putere ar fi recomandata ...cum leg tweterele cu difu de medii (paralel ,serie cu filtre )....se folosesc cabluri speciale.....am ceva inclinatii tehnice asa ca orice informatie mi-ar fi de mare ajutor VA MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare..poti sa apelezi la un sistem de componente adica tweeter+midbass care includ si filtre pasive..ca si putere ar fi indicat unele de putere mai mica mai apropiata de cea a playerului.

Eu iti recomand daca vrei un sistem orientat spre SQ un set de

- Focal Access 165A1 http://audiolab.ro/difuzoare-auto/focal-access-165-a1-.html

- Helix DB 62.1 Dark Blue http://audiolab.ro/difuzoare-auto/helix-db...-dark-blue.html

- Hertz Dieci DSK 165 http://audiolab.ro/difuzoare-auto/hertz/he...ci-dsk-165.html

- DLS Classic B6A http://audiolab.ro/difuzoare-auto/dls-classic-b6a-.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii .Nu stiam ca exista set complet difuri filtre cabluri .M-ai pus pe o directie buna.

De aici incolo cred ca ma descurc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-sa stricat si mi e boxa din usa fata dreapta. stie cineva se pot cumpara separat de undeva (in afara de dezmembrari)?

Sau daca mai este cineva in aceasi pozitie cu mine si are nevoie de o boxa poate cumparam o pereche de la dezmembrari!? Se pare ca nu le dau astia separat (si daca le dau sunt scumpe ca naiba).

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am si eu nevoie de doua garnituri de cauciuc ce vin montate pe boxe(intre boxa si fata portierei) ma poate ajuta cineva?

Citeste regulamentul forumului si respecta-l! Esti intr-o arie tehnica. Pentru vanzari/cumparari exista arie speciala.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut! de curand am si eu o problema cu boxele fata de pe un golf 4. ele sunt cele originale cu care vine masina. HU este un Beta Philips + CD player OEM VW. de fiecare data cand deshid radio/cd si volumul este dat mai incet, boxa din stanga nu se aude. cum maresc volumul incepe sa se auda amandoua, iar revenind la volum redus se aud de asemenea amandoua. a mai patit cineva asa ceva? de ce are nevoie boxa din stanga un "impuls" ca sa-si dea drumul. mai aveam aceasta probleme iarna, dar nu tot timpul. vad ca acum a revenit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica traseul de la unitate spre difuzoare. E posibil sa ai un contact imperfect pe undeva!

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pun si eu boxe pe usile din spate la masina mea un Golf 4 daca nu am firele pentru difuzoare trase?

Care e traseul de urmat pe la prag,cum se ajunge cu firele la usile din spate?

Mersi boys.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!